Şehir bisikletinde gün içerisinde max. Km ne olmalı ?

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar merhaba benim bisikletim Sedona 310 modeli.hafta sonları bisikletimle her çıktığımda yaklaşık 40 ile 60 km arası yol yapıyorum.Bu mantıklımıdır emin olamadım şehir bisikletiyle belli bir km mi yapılır ? Şimdiden konuya ilgi gösteren arkadaşlara teşekkür ederim...

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu sizin ne yapmak ve ne kadar sürmek bide performansınıza bağlı.ilk bisikletimi alıp üsküdardan kadiköye giderken en az 5-6 kez mola verirdim şimdi bakıyorumda üsküdar'dan tuzla'ya gebzeye giderken en az 2 kez mola veriyorum.zamanla güç,kuvvet ve performans çok artıyor.

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Oğuzhan Bey selam,
Elimden geldiği kadarıyla spor diye yapmaya çalışıyorum demeye çalıştığım istenilen her bisikletle km de belli mesafe varmıdır ? Geçenlerde 70 km yaptım ama doğru bir şeymi yaptım bilmiyorum.Yaptığım km de sıkıntı yaşamıyorum ama farkına varmadan da yanlış bir bisiklet ile yol-şehir-mtb binmek istemiyorum.kullandığım yol asfalt hatta geçen Kumburgazdan -Bahçeşehire tem yolunu kullanarak geldim .
Dediğim gibi kullandığım şehir bisikleti yol yapmak için uygunmudur ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şehirde ve genel anlamda amortisörlü yada amortisörsüz 26 veya 28 jant bir şehir bisikleti ile bu mesafeyi zorlanmadan alabiliyorsanız ve sadece asfalt üzerinde kullanıyorsanız bence doğru bir yoldasınız.daha'da performans yapabilirsiniz.tamamen size bağlı arada hafif toprak yol ve biraz bozuk yoldada sıkıntı çıkarmayan bir marka ve modelse bisikletiniz hafif araziyede girin.ilerde sadece asfalt'ta karar kılarsanız yol bisikletine dönersiniz.

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Lastik değiştirme işini öğrenebilirsem ve belediyeler ızgara ve yolları doğru düzenlerse yol bisikletine geçebilirim :cool:

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Vücudunuz olumsuz bir sinyal vermiyorsa gidebildiğiniz kadar gidebilirsiniz. Bir üst sınır yoktur. Sedona 310, 28 inç lastikleri ve dişli oranlarıyla yol bisikletine oldukça yakın yapıdadır ve yol yapmak için uygundur elbette. Aynı sürede daha fazla yol yapmak istiyorsanız tabi ki yol bisikleti asfaltta her zaman daha avantajlıdır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aslında şuda var dağ bisikleti her alana girer kaldırıma çık,araziye gir düz yolda git ama!şehir bisikleti gibi çok uzun mesafelerde yorulursunuz.çünkü lastikler kalın incelteyim derseniz ne yol nede şehir bisikleti gibi olmaz.katlanır mesela çok,çok uzun yolda yorar yokuşlarda sıkıntı bunlar tabi'ki standart bir sürücü için geçerli yoksa adam katlanırla dünya turuna çıkıyor performans max.ve bu işin zirvesi ve son nokta yol ve yarış bisikleti ben yol bisikletimle çok daha rahat aldığım uzun turlarımı dağ bisikletimle yapamıyorum mesela 26 jant bir bisiklet ile daha dik rampaları ve yokuşları daha rahat çıkıyorum;ama yol bisikletimle asla aynı performansı alamıyorum katlanırım vardı onla bile bir kez bayağı uzun tura çıkdım dönüşde anam ağladı.yokuşlarda çok rahttım hafifdi çünkü ama yine bir dağ bisikleti gibi rahat edemedim.

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Oğuzhan Bey ve Behram Beyler resminizden ve verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla konuda bilgi sahibisiniz.Kıyafet olayında üst giyimde decathlondaki montlara ne dersiniz.İnceleme şansı bulabildinizmi ?

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Çıkıntılık etmek istemem ancak bisiklet ile TEM yolunu kullanmanız kurallara uygun değil sanki :)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Estağfurullah bu konuda otorite değilim bir iddiam yok ama genel anlamda her marka ve model bisiklete bindim dediğiniz montlara bakmadım ama kışın binecekseniz kesinlikle termal içlik alın termal maske ve eldiven alın derim.

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Kaan Bey yasak var biliyorum bir deneme istedim sadece :)

Üstad termal içlik alındı + kışlık tayt + kask altına bere diyelim alındı (askısız ) ama mont konusunda kaldım

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
bir çok farklı 2.00 1.50 lastikli mtb ile aydosa çıkınca 15 gün bisiklete binemiyordum. yol bisikleti ile haftada 3 kez çıkıyorum daha kondüsyonum çok kötü olmasına rağmen. herhangi bir yorulma belirtisi olmadı. son 2 haftadır performans da eskiye göre artmaya başladı. tabi halen çok düşük durumda kondüsyonum. mtb ile mola verme gereği duyuyordum mecburiyetten. yol ile yorulmadan keyfi olarak mola veriyorum. pedli tayt vs bunlar olmayınca ne olursa olsun uzun yolda ağrı yorulma oluyor. spd pedal vs. bunlar en azından %20 etki ediyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Genelde büyün camia decathlondan alışveriş yapıyor bugüne kadarda bir sıkıntı olmadı duymadım görmedim montu gönül rahatlığı ile alabilirsiniz bence ama bu işi iyi bilen birine danışın derim

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Yaştan ötürü ve yıllardır yapılmayan spordan sonra bu işi yaparken doktor bir dosttan magnezyum kullan kasılma ve kramp riski yaşamazsın bilgisine göre spor öncesi kullanmayada başkadım...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aydınlıyurt Tuncay

Evet güzel bir destek olmuş doktorunuz doğru demiş.

tuna ünüvar

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Sedona
Bende de 310 var ve gayet memnunum. Asfalt yol için harika bir bisiklet. Pazar günü ciktigim 75 kmlik turda çoğu yokuş olmasina rağmen beni fazla yormadi. Pek fazla kondisyonum yoktu ve yokuslarin hatırı sayılırdı. Sanirim amaca uygun alınabilecek iyi bisikletlerden birisi. Gün icinde bu kadar cok km yapmanizin sebebide bu sanirim. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa istediğiniz kadar sürün. Bisiklet özgürlüktür.

Tepki
256
Bisiklet
Cube
Tuna kardeşim bisikletim acayip hoşuma gidiyor çok araştırmıştım kullanırken büyük zevk alıyorum ama yanlış kullanımdan korkuyorum ama yazılanları okuyunca yanlış bir şey yapmadığımı anlıyorum...HERKESE TEŞEKKÜRLER...

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Kıyafet konusunda decathlondaki kıyafetler genellikle işe yarıyor. Sadece sağanak yağış altında sürüldüğünde gerçek bir yağmurluğa ihtiyacınız olur. Basit, ucuz, naylon malzemeli sıradan bir yağmurluk en iyi korumayı sağlar. Su geçirmez denilen kumaşlar uzun süreli sağanak altında kalırsanız bir süre sonra en çok esneyen dizlerden ve dirseklerden başlayarak her yerinden su geçirmeye başlıyor ve sırılsıklam edebiliyor. Naylon yağmurlukta da terlemeyi dışarı atamamadan kaynaklanan bir içeriden ıslanma sorunu oluyor ama içeri geçen yağmur suyuna kıyasla neredeyse hiç rahatsız etmiyor. Size tavsiyem bu tür bir yağmurluk ve yağmur pantolonu alarak sağanak yağış ihtimali olan günlerde yanınızda bulundurmanız. Yağmur başladığında giyinip gayet mutlu biçimde yağmur altında sürmenin dayanılmaz keyfine sonuna kadar varabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aydınlıyurt Tuncay

iyi bir paraya kıyın güzel bir yol bisikleti ve ona uygun kevlar zırhlı lastik alın keyfinize bakın yıllardır bisiklete biniyorum ama ne yama yapmak nede lastik değiştirmek kadar ''uyuz olduğum bir şey yok.

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
bendede btwin şehir bisikleti var her çıkışımda en az 50 km yapıorum en fazla 120 km yaptım tek seferde .hiç bir sorunla karşılaşmadım hatta bisikletimi uzun tur bisikletime dönüştürmeyi düşünüyorum.Bir kaç parçayı değiştirdim tabiki shimano ruble zincir ve fren takımı jant tellerimi dt swiss jant telleri ile değiştirdim