Şehir bisikleti tavsiyeleriniz...

canelmas

Üye
Tepki
249
İsim
can elmas
Bisiklet
Scott
Uzun süre bisan apenin ön süspansiyonlu dağ bisikleti kullandıktan sonra Scott Sub 10 -2009 modele terfi ettim. alışmak biraz zor oldu ama şehir içi için süper bir bisiklet diyebilirim.ankara Erdoganlardan aldım. Hem de taa kalkıp istanbul dan oraya gittim hem %20 indirim hem de sahibi Lütfi bey in derin bilgisi ve özlediğim Ankaralı havası sayesinde son anda Trek 7.5 dan dönüp scott u aldığıma çok memnunum. erdoganlar bisiklet eski bisan apenin i de bedelsiz olarak elden geçirip nerdeyse 0 duruma getirdi ve bana kargoladı. Şimdi ikisine beraber binince aradaki fark daha iyi öne çıkıyor. Dağ bisikleti ile 28" kadro 700 cc lastikli bir bisiklet arasındaki fark çok büyük. Dağ bisikleti üzerinde vucut tam açılamıyor ve gücünü bisiklete veremiyor. Scott Sub 10 disk frenli olması ile de şehir içinde çok avantajlı. Hem yağmur çamurda, yokuş inerken, hem de araba ve yayalara çarpmamak için disk fren güven veriyor. portakal yokuşu, istinye yokuşu vb bu bisiklete az geliyor, biraz daha antreman yapıp klasik kartepe turlarına katılmayı istiyor. Yanlız Sub 10 2010 yılında biraz dış görünüşü değiştirmiş. Bembeyaz ve çok da güzel olmayan bir görüntü ile geliyor. Diğer tüm özellikleri aynı.Herkese tavsiye ederim

Scudo

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Bisikletin hayırlı olsun Canelmas kardeş. Sağlıkla nice güzel turlara çıkarsın inşallah.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
...Ben 50 yaşın üstünde,bisiklete yeniden başlamış eğitimci bir insanım...Uygun bir şehir bisikleti bulmama yardımcı olur diye ,bu başlığa en az 10 defa tıkladım...Yukarıda da bahsedildiği gibi,insanların çoğu bu başlığı görüp,sayfalarca yoruma bakıp, ..hesaplı ve kaliteli bir şehir bisikleti bulmanın bilgilerine ulaşıp,bisiklet sahibi olmak istiyorlar...Sonunda karşımıza bir "Mercedes"çıkıyor...Güle güle kullanın...
Not: başlıktaki "acil yardım" bu başlığa hiç uymuyor...

• Beğen
Tepkiler: malazivore

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Sayın Sitix Anladığım kadarıyla 10. sayfadaki listemizi tam anlamıyla inceleyememişsiniz. Şu anda Türkiyede satılan ve gerçekten para vermeye değer hangisini alırsanız alın pişman olmuyacağınız fiyatları 289€ ile 629€ arasında değişen 18 ayrı modeli 3 ay süren araştırma ve incelemeler sonucunda tesbit edebildim. Belki bu sizin için yeterli olmayabilir o zaman eleştirmek yerine gelin sizde bu konuya katkılarınızı verin daha iyi bir kaynağımız olsun. Örneğin siz olsaydınız etiket fiyatı 4.500 TL olan bir bisikleti 1.500 Tlye alma imkanınız olsaydı acaba ne yapardınız. Ben bunu yukarda gayet açık şekilde açıkladım. Biz bu bisikleti aramıyordukki adeta o bizim ayağımıza kadar geldi. Bizde 1/3 fiyata karşımıza çıkan bu fırsatı değerlendirerek 2. bisiklet olarak Mercedes bisikleti aldık. 5 ay önce yola çıkarken ben bu işin çok basit olduğunu 2 günlük bi araştırmayla hemen iyi bir bisiklet alabileceğimi zannederek konuya ''Acil Yardım City Bike Seçimi'' ismini koydum. Ayırdığım bütçede 300 TL idi. Araştırmaya başlayınca gördümki bu iş o kadar basit değil artı bütçede yeterli değil. Araştırdıkça her gün yeni bir şey yeni bir teknoloji v.s. öğreniyorsunuz. Ama ben bu konuyu kapatmış değilim. Orta amortisörü olmayan ve 13 kg dan daha hafif kilitlenebilir ön amortisörlü 28 inc bir city bike alacağım o araştırmayı geniş zamana yaydım inşallah hepinizin katkılarıyla en doğru seçimi yapıp sizlerinde sayesinde mükemmel bir bisiklet sahibi olacağım. 3. bisikletimi alınca burada muhakkak sizlerle paylaşacağım. Bu konuda katkı verecek herkese şimdiden teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Eleştirmek kolay katkı vermek yapıcı olmak güzel olanıdır. Nitekim bisiklet konusunda 6 ay önce çok cahil olduğumu şimdi görüyorum. Fakat iyi bir araştırma ile şu anda birçok bisikletseverden daha donanımlı hale geldiğimi zannediyorum. Azmin elinden bir şey kurtulmaz hem öğrenip hem öğreteceğizki daha donanımlı daha bilgili bir nesil gelsin arkamızdan. 25 yıl sonra tekrar bisikletle barıştım ve turlara katılıyorum hatta 75-100 km lik turları bile tamamlayabildim hemde büyük bir zevkle herkese tavsiye edrim muhakkak deneyin. Hiç olmazsa pazar günlerini doğayla başbaşa geçirin ailenizle beraber. En güzel günler ve mutluluklar sizlerle olsun.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Kardeşim,
Ben 10.sayfaya da baktım..Diğer sayfalara da....
Sizin gibi düşünüp,"Orta amortisörü olmayan ve 13 kg dan daha hafif kilitlenebilir ön amortisörlü 28 inc bir city bike alacağım o araştırmayı geniş zamana yaydım inşallah hepinizin katkılarıyla en doğru seçimi yapıp sizlerinde sayesinde mükemmel bir bisiklet sahibi olacağım.."diyen bir arkadaş,hiç olmazsa başlıktaki "acil yardım" ibaresini kaldırır...Benim eleştirim başlığa...
Şu an "30-50 yaş grubu arasında olan 5000 kadar öğrenciye emek vermiş bir insan olarak, size tavsiyem:"Trek,Corratec gibi ömürboyu garantili bir kadro alıp yavaş yavaş kendiniz toplayın...

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Sayın Sitix ilk gün başlığı o şekilde koymuştuk (yukarda anlattım) ama bildiğim kadarıyla sonradan başlığı değiştiremiyoruz. Eğer değişiyorsa moderatör arkadaşlar başındaki Acil Yardım yazısını kaldırabilirler konu City Bike Seçimi olur ( bu aradada sizde daha fazla rahatsız olmamış olursunuz:) .

Ağır bir bisikletle uzun turlara çıkmanın zorluğunu yaşayarak görmüş oldum. Bisiklet 18.5 kg arka çantalar ve malzemelerle yaklaşık 21-22 kg olunca haliyle insan bayağı zorlanıyor. O yüzden uzun vadeye bıraktığım hafif bir city bike alımını daha öne çekeceğim gibi duruyor. Beraber tura çıktığımız arkadaşların bisikletleri tam benimkinin yarısı ağırlıkta. Bu ağırlığın bana tek faydası ise ağır bir bisikletle kondisyon yaptıktan sonra hafif bisiklete geçince çok rahatlıyacağımı düşünüyorum. Hepinize mutlu güzel haftasonları dilerim.

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Evet ağır bisiklet pek tavsiye edilmiyor. Arkadaşlar bana bisikletin hafif olmasına özen göstermem konusunda telkinde bulunuyorlar.

Bahadır ATILGAN

Daimi Üye
Tepki
515
Bende baya bir araştırma yaptım ve sonunda Marin Bikes markasında karar kıldım ve San Rafael modelini aldım. Şu ana kadar bindiğim en iyi bisiklet diyebilirim hiç bu kadar sessiz bir bisiklete binmemiştim. Ayrıca oldukça hafif(tartmadım).Kadroyu çok beğendim.Bu kadro ile daha rahat hareket ediyorum.Ayrıca kadroya ömür boyu garanti veriyorlar.Bu fiyata, böyle bir bisiklet çook ucuz. Gerçekten tavsiye ederim. Ortaköy Kaçkar bisikletten aldım.

Model San Rafael
Ebatlar 15-17-19-20.5-22-15W-17W-19W
Kadro 6061 Aluminum with New Edge 3 Top and Down Tubes, 4-
Side Seat and Chain Stays
Ön Amortisör Spinner Odesa LX, 63mm with Preload Adjustment and
Lockout
Arka Amortisör -
Vites Kolu Shimano EF50 EZ-FIRE Plus, 8 Speed
Ön Aktarıcı Shimano C-100
Arka Aktarıcı Shimano Alivio
Ön Fren Forged Alloy Linear Pull with Power Modulator
Arka Fren Forged Alloy Linear Pull
Fren Kolları Shimano with Integrated Shifters
Pedal Composite
Aynakol Suntour NCX-410, 48/38/28 with Chain Guard
Aynakol Göbeği Sealed Cartridge
Zincir HG40
Dişli Shimano HG30, 11-32, 8 Speed
Ön Göbek Shimano RM-30, 36 Hole
Arka Göbek Alloy Double Sealed, 36 Hole with QR
Jant WTB DX23, Double Wall, 36 Hole with CNC Side Walls
Jant Telleri WTB 14 Gauge Stainless
Lastik Kenda Kwest, 700 x 35c with K-Shield Puncture Protection
Sele WTB Comfort V with Love Channel and Comfort Zone
Sele Borusu Suspension Post, 27.2mm x 300mm
Boğaz Alloy Threadless, Adjustable with 0° to 60° Rise
Gidon Double Butted 6061 Alloy, 30mm Rise
Elcik Dual Density

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Ozler

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Bahadır kardeş aldığın bisikleti güle güle kullan iyi bir seçim yapmışsın. San Rafael benimde listemde olan bir biskletti. Deneyimlerini ve kullandıktan sonraki görüşlerini bizimle paylaşırsan seviniriz. İyi günlerde pedallaman dileğiyle

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahadır bey bisikletinizi iyi günlerde kullanın. İyi bir seçim yapmışsınız hayırlı olsun. Yeni bisikletinizle ilgili gezilerinizi ve kullanıcı deneyimlerinizi bekliyoruz.

Bahadır ATILGAN

Daimi Üye
Tepki
515
Şu ana kadar yaklaşık 550 km. yol yaptım. Gün geçtikçe iyi bir seçim yaptığımın farkına varıyorum. Ancak bazı problemler yok değil.
Mesela, pedalları hemen değiştirin,bir süre sonra tıkırdama yapıyor.
Başka bir problemle karşılaşmadım.Kullanım açısından oldukça rahat. Özellikle ani hareketlerde, kadro yapısından mıdır nedir? müthiş cevap alıyorum. Dengemi çok rahat koruyorum.

Kalın sağlıcakla

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahadır bey bisikletinizle toprak çakıllı yollara girdinizmi bozuk zeminlerde nasıl tepki veriyor. Ön amortisör rahatlık sağlıyormu yoksa bazı arkadaşların dediği gibi gereksiz ağırlıkmı sizin bu konudaki kullanım bilgilerinizi ve fikirlerinizi merak ediyorum. İyi sürüşler.