Şehir Bisikleti Seçimi(İşe gidip gelmek için)

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,Konuyu umarım doğru yerde açmışımdır.Şehir bisikleti almayı planlıyorum.Ancak eski tip değil dağ bisikleti komseptinde olanlardan alacağım.Bütçem maksimum 700 lira lütfen bekle para biriktir demeyin.Ayrıca disk fren yani hidrolik fren takabileceğim bir bisiklet olmalı.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@tolsen92 Merhabalar,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bisiklet ile yeni yeni haşır neşir olmaya başlıyorsunuz.

Dediklerinizi ('dağ bisikleti konsepti?') yanlış anlamadıysam bahsettiğiniz tip bisikletlere genelde "hibrit" tipte bisikletler deniyor. Bisiklet dünyasının en geniş spektrumlu klasmanlarından birisidir.

Sizin araştırıp, beğendiğiniz bulduğunuz modeller var mı? Yoksa "ne uğraşacağım ya, şuraya yazayım, nasılsa birileri üç beş model sıralar" diye mi soruyorsunuz?

İlkiyse onları söyleyin, isterseniz onlar üzerinden konuşalım.

İkincisiyse (yargılamak için demiyorum), sizi çok yanlış yönlendirebilecek bir metod olacaktır. (özellikle düşük bütçeli bir bisiklet için ileride memnun kalmama riskiniz çok fazla olabilir, pek az kişi bu riski almak ister)

O yüzden kafanızdaki modelleri sıralamakla işe başlayalım.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
2.EL Sedona 300s tavsiye ederim.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Teşekkür Ederim.Düşündüğüm modeller şunlar;
Salcano City Fun 60 V
Ümit City Bike M 26
Salcano Bodrum 26

Bunları Bulabildim en fazla birde bizim oradaki bisikletçi abinin toplama yaptığı bir tane var parçaları;
Çelik kadro,shimano ruble,shimano tourney attırıcılar,Shimano revoshift vites kolu,Zoom en düşüklerden bir maşa,V fren,Rubena 1,50 lastikler

Merida,Sedona,Kron gibi markalara bakmaya cesaret edemedim çok pahalı diye

Teşekkürler

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Verdiğiniz bütçeye Salcano City serisi yada ikinci el Carraro Sportive serisi alınabilir.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Candan Biberci Çok teşekkür ederim carraro çok güzel ama buna hidrolik disk fren daha sonra takılabilir mi? ve sizce salcano city fun mı yoksa Carraro Sportive 121 Vb
mi daha iyi

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Maşa uymlu ise takılabilir ama masraflı ve lüzümsuz olur.V fren bakımı ve parçası her zaman daha az maliyetlidir.Carraro kadro açısından biraz daha önde.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@tolsen92 İşe gidip gelmek için mi alıyorsunuz sadece? Rotanız nasıl, çok eğim falan var mı, düz asfalt mı yoksa patika mı?

Şunun için soruyorum; gerçekten hidrolik disk fren'e, süspansiyona vs. ihtiyacınız var mı?

Hatta sırf işe gitmek için bakıyorsanız, (bütçe dahilinde var mı bilmiyorum gerçi) katlanır düşünmez misiniz, daha kullanışlı olabilir belki.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Candan Biberci Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.City fun serisinde amörtisörlü maşa var bunda düz maşa var çok fark olur mu acaba amörtisörlü daha önce hiç kullanmadım ama düz maşadada ince tekerle çok fazla titresim yapıyor.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Merter ve gaziosmanpaşa arası 8.3 km egim çok fazla değil internetten rota çizdim neredeyse düz gibi.Düz yoldan gideceğim arada bir kaldırıma çıkarım.En çok işe gidip gelmek için kullanacagım ancak sportif amaçlada örneğin uzun yola gitmek içinde kullanacağım.

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
düz maşa performans olarak iyi ama konforsuz olabilir , sadece iş için düz maşayı tavsiye ederim ama siz uzun yol da kullanmak istiyorsanız ön amortisör faydalı olabilir arkadaşalr belirtmiş zaten ek olarak bütçenizi çok aşmazsa ikinci el merida crossway serilerine bakabilirsiniz

• Beğen

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@ziyainal Merida bende çok isterim ancak malesef o kadar bütçemi genişletemem.Salcano city fun düşüncem o zaman Teşekkürler

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Uzun tur dersen ve kullanacağın yollar iyi durumdaysa düz maşa tercih et derim.Ama dağa bayırada girerim belki dersen süspansiyonlu maşa gerekli.Hız ve performans için düz aşa her zaman öndedir.

• Beğen
Tepkiler: Decsan ve ziyainal

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
City fun 60 -70 gayet işinizi görür..
İnternette 600 - 650 bandında sarılıyor..
Geri kalan para ile de kask, pompa, yama seti, eldiven, gözlük alırsınız..

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Decsan Teşekkür Ederim abi.Eski bisikletimden kalan var zaten sedona kask var.Gözlük çok işe yarıyor mu hiç kullanmadım ve yan ayna takmalımıyım sizce çünkü bende panik atak var ve arkamı döndügüm anda sanki arabanın altına gircem gibi hissetyorum

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@tolsen92
Patikaya, araziye zırt pırt girmeyecekseniz, amortisöre çok ihtiyacınız olmayacak. Uzun yola giderseniz de, gene düz asfalt yolda amortisöre ihtiyacınız olmayacağı gibi, amortisörün hem ağırlık anlamında, hem de özellikle yokuş çıkarken harcayacağınız gücün ciddi bir kısmını (kilitli olsa dahi) amortisörlere harcayacağınızı unutmayın. (Siz hiç kalburüstü tur bisikletlerinde süspansiyon görüyor musunuz?)

Dolayısıyla, genellikle şehir içi, arada sırada da asfalttan uzun tur için gereksiz ağırlık yaratacak bir süspansiyona gerek yok. Düzgün bir lastik/basınç seçimi, süspansiyonun sağlayacağı faydanın çok daha fazlasını zaten sağlar. Süspansiyon konfor getirir lafına pek takılmayın yani, çok da doğru değil..

Aynı şekilde, disk fren de öyle. Basit bir V-fren, şehir içinde disk frenden daha kötü performans göstermez, bakımı da daha ucuz ve kolaydır. Ayrıca mevcut bütçeniz dahilinde de V-frenli seçenekler çoğunlukta. O fiyat aralığına sıkışmış kötü bir hidrolik disk fren başınızı daha çok ağrıtır.

@Candan Biberci nin düz maşa önerisi bence çok daha doğru.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Doğru söylüyorsunuz.O zaman city fun 70 nasıldır.Keşke arkasında kendinden port bagaj olsaydı

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tolsen92
Elbette günlük iş için kullanacaksınız..Gözlük olmadan olmaz. Kask aynası yada yan ayna faydalı elbette.. Ben de işe gittiğim geldiğim halde aynam yok..
Ayrıca ön arka fener de şart..