Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir bisikleti seçimi 800-1600 TL arası

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmet akif erek tarafından paylaşıldı.

1. mehmet akif erek

mehmet akif erek Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Arkadaşlar merhaba. Biraz uzun olacak gibi, okur ve görüş belirtirseniz sevinirim.

Şehir-gezi bisikleti almak niyetindeyim. Ortaokul - lise yıllarında bisiklet üzerinden inmezdim. Ama yaklaşık 18 yıl sonra bisiklet kullanmaya tekrar başladım. Ayağımdaki bir sakatlık dolayısıyla koşmakta problem yaşıyorum ama bisiklet sürmek sıkıntı olmuyor. Bir arkadaş da bana Trek 7.6 fx bisikletini ödünç verdi sağolsun, 1 aydır kullanıyorum. Ama bugün-yarın geri vereceğim ve kendime bir bisiklet almayı planlıyorum. (bu bisikletten başka bisiklete geçmek de nasıl olacak onu da merak ediyorum)

Bisikleti İstanbul'da gezi-spor amaçlı kullanıyorum. Şimdiye kadarki sürüşlerimde Bir defada 5-20 km arası sürdüm şu ana kadar. Hafif olsun, rahat sürülsün, sağlam olsun, mümkünse de fazla pahalı olmasın :), istiyorum.

Şimdiye kadar öğrendiklerim dolayısıyla disk fren istemiyorum. Ön maşa süspansiyonlu olsa bile kilitlenebilir olsun istiyorum. En alt seviye vites takımı olmasın, en iyisi olmasa da olur düşüncesindeyim.

En uygun fiyatlısı salcano, ama onun hakkında satış sonrasının çok kötü olduğuna dair şikayetler bol bol var. Raleigh cadent ft3 diye çok güzel bir bisiklete denk geldim. Biraz pahalı olmasının yanında, sadece "large-56 cm" kadro boyu olması ve Türkiye'de yerleşik bir servisinin olmaması (öyle zannediyorum - ve artık satışı bitiyor gibi) beni düşündürüyor. Bir arkadaş, "olmazsa kadrosunu beğendiğin ucuz bir bisiklet al, beğenmediğin parçalarını değiştirirsin" dedi. Mantıklı olabilir, ama güzel kadrolu ve ucuz hangi bisiklet olabilir, bilemiyorum.

Çok fazla kullanmayacağımı tahmin ettiğim için, ve henüz "iyi bisiklet"e yabancı olduğum için çok para vermemek daha doğru olur gibi geliyor. Ama, pahalısı ile ucuzu arasında gerçekten fiyatına değecek, yeni başlayan benim gibi birisinin bile bariz farkedeceği farklar varsa da 2000 TL'ye kadar para harcayabilirim.

Bisikletleri aşağıdaki gibi karşılaştırdım kendimce. Hangisini, neden tavsiye ettiğinizi yazabilirseniz çok memnun olurum.

Herkese iyi günler dilerim.

Linkler:
    http://www.evanscycles.com/products/trek/76-fx-2011-hybrid-bike-ec023933#features
    http://www.raleighturkiye.com/RALEIGH_TURKIYE/CADENT_FT3.html
    http://www.ktmbisiklet.com/urun-detaylari.asp?id=32
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=994
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=998
    http://www.sedonabisiklet.com/#!ehr-1grup/c121a
    http://www.sedonabisiklet.com/#!ehr-1grup/c121a

2. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Raleigh in açıları specialized sirrus serisine çok benziyor, güzel gerçekten kibar bir duruşu var, ben salcano dan uzak durun derim, daha dün test ettik çok ağırlar. Sedona 321 düşünülebilir, aynı şekilde hoşunuza giderse istanbul modelide düşünülebilir. Onun haricinde scott sportster ve scott metrix ide inceleyin derim. Ktm de deore arttırıcısıyla 1200 tl ye gayet iyi. Seçenek çok işiniz zor, sahibinden.com uda araştırın, en çok içinize sineni alın, bu arada şehir içi kullanımda kilitlenebilir ön maşada gereksiz bir ağırlık bana göre, konfor düşkünüyseniz alın tabi.

Eğer siyah düşkünüyseniz ve farklı kimsede olmayan bir bisiklete binme gibi amacınız varsa da deltabisikletteki cannondale bad boy modellerine bakın derim.

3. ender77

ender77 Üye

Seviye:
    1600 TL gibi rakamlara çıkacaksanız salcano modellerini hemen eleyin bence. Sİze Specilaized Sirrus Elite veya Sport modelini tavsiye ederim. Sedona İstanbul da hem görsellik hem de donanım olarak olduka iyi. Cannondale Quick serisi ve Scott Sub serisini de incelmenizi tavsiye ederim. Fakat iş bisiklet amakla bitmiyor. Hemen ardından kask, eldiven, gözlük, tayt gibi akseuarlara da para ayırmalısınız. Bütçenizi ona göe şekillendirin.

Bu arada, içinde bulunduğunuz araştırma-karar verme süreci oldukça keyiflidir. Tadını çıkatın:)

4. Kerem YILDIZ

Kerem YILDIZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ender'in dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Specialized, Trek, Raleigh güzel tercihler. bence en başta kesinlikle salcanoyu eleyin. Sedonayı da elemenizi öneririm. Merida Crossway 300 veya 500'ü de düşünün derim.

5. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    kesinlikle sedona derim :)

6. ahmet utku aydın

ahmet utku aydın Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    profoyonel olark kullanmıyacakan city sport 30 al keyfine bak ben öyle yaptım gayet de memnunum

7. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    trek 7,1 işini fazlası ile görür.....

8. mehmet akif erek

Bisiklet:
    Bisan
    öncelikle herkese yorumları ve katkıları için teşekkürler.

anladığım kadarıyla bisiklete 800 TL mi, 1600 TL mi vermemin uygun olacağı konusunda bir görüş birliği yok. Ben de karar veremedim zaten :).

evet, profesyonel değilim, o yüzden de en iyisini almak istemiyorum. ama rahat ve sorunsuz kullanacak bir bisiklet almak istiyorum. o yüzden incelemeye devam :). mümkünse de bu hafta sonu almak istiyorum. bakalım, o zamana kadar bir karar verip, bulup alabilirim inşallah.

bir de, sizlerden ricam, eğer bu yazdığım modelleri kullanan arkadaşlar varsa sürüş tecrübelerinden bahsedebilirler mi? memnunlar mı, sıkıntıları var mı vs. şu ana kadar öğrendiklerimden dolayı almayı düşünmediğim city sport 30 modelinden çok memnun olduğunu söylemiş mesela bir arkadaş. teşekkürler. mümkünse başka yorumlar da bekliyorum.

9. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bütçe aralığın bence güzel bir bisiklet almak için iyi.
    "aceleye getirmişim bak cahilliğime gelmiş" diyen birisi olarak sana tavsiyem bu süreci aceleye getirmemen gerekiyor. hevesini heyecanını acele etme isteğini gayet iyi anlıyorum. çünkü yaşadım ve doğru karar veremedim. şimdi bir şekilde toparlamaya çalışıyoruz orasını değiştir şurasını sök tak falan filan. artık vazgeçtim bende bu bisiklet kalsın diyorum böyle yatırım yapmayayım 1-2 yıla daha mantıklı daha iyi bir bisikletle devam ederiz.

aman deyim sen yapma :)

10. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Trek kullanmışınız hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz çok yüksek. Trek veya Specialized öneririm.

11. aydin karli

aydin karli Yeni Üye

Seviye:
    kesinlikle cannondale bad boy al tasarim harikasi ben cooook memnunum

12. E. Erdi

E. Erdi Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bütçe 1600 liralara çıkabiliyorsa Trek 7.2 tam alınacak bisiklet. Eğer olmazsa 1300 liraya Giant Escape 1 çok güzel bir tercih olur.

13. mehmet akif erek

Bisiklet:
    Bisan
    Arkadaşlar konu günceldir.

yazdıklarım arasında hala kararsızım. 1600 TL'lik ile 800 TL'lik arasındaki fark gerçekten hissedilir olacak mı benim için bilemiyorum. şu anda almaya en yakın olduğum KTM Life Track. deore arka arttırıcısı ve 1200 TL fiyatı ile alınabilecek bir bisiklet gibi duruyor. aslında 1600 TL'lik Sedona İstanbul ve Raleigh Cadent FT3'ü de hala düşünüyorum. ama temelde iki rahatsızlığım var bu ürünler hakkında. 1: fiyat, 2:klasik şehir bisikletinden daha ince jant ve tekerlekleri ile bu bisikletlerin bozuk yollar ve kaldırım iniş-çıkışlarında sıkıntı çıkarması. Dün Bakırköy'den Metin Bisikleti aradım. Telefona çıkan eleman raleigh bisikletin gidonu hariç tam bir yarış bisikleti olduğunu, asfalt harici kullanımlarda hemen jantının yamulabileceğini söyledi. Gerçekten böyle midir?

bir de, bu bisikleti ben Sirkeci'deki Yurt bisiklette gördüm. boyu "large-56 cm" idi. galiba Türkiye'ye de başka boy gelmemiş, satanların hepsinde bundan var. yurt bisiklette bisiklete baktım, orta çubuğun bacaklarımın arasına aldığımda kasıklarıma değmeden rahatça ayaklarımın üzerinde durabildiğimi gördüm. ancak, Yurt bisikletin(galiba) sahibi Ahmet Bey, koltuğu indirerek üzerine oturmama müsaade etmedi. Koltuğun demirinde ufak bir çizik bile oluşsa sıkıntı olabilirmiş. Biraz gıcık oldum açıkçası, ve bisikleti de deneyememiş oldum. o bisikletin bana büyük gelme ihtimali nedir sizce (boyum 1.70 m). yani, yüksekliği sıkıntılı değil gibi. ama 56 cm de benim boyuma göre yüksek deniliyor genellikle. acaba sürüşte problem olur mu?

bu konuda bilgisi, fikri ve tecrübesi olan arkadaşlardan görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.

14. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ghost Cross 1300'e de bir bakın.

15. mehmet akif erek

Bisiklet:
    Bisan
    tekrar merhaba,

akşamüstü Ortaköy ktm bayiine gittim ve ktm life track'i gördüm. güzel bir bisiklet, bir sıkıntısı yok denilebilir. ellerine bir tane gelmiş, alacaksam hareket etmek lazım gibi duruyor.

bunca araştırmadan ve düşünmeden sonra sedona 321 veya ktm life track arasındayım. henüz sedona 321'i görme şansım olmadı. onu da görmeliyim diye düşünüyorum.

şu anda kafamı kurcalayanlar şunlar: 1- ktm life track süspansiyonlu. her ne kadar kilitli de olsa gereksiz ağırlık olduğu söyleniyor. gerçekten bu kadar önemli midir?
    2- internet üzerinden almakla bayisinden almak üzerinde 100 TL'ye kadar fiyat oynayabiliyor. tabii bisikletçim.com fiyatlarına göre. bu site güvenilir midir?
    3- ktm ve sedona donanım olarak birbirlerine çok yakınlar. KTM'de amortisör ve arka arttırıcının deore olması dışında iki önemli fark var: 1_ 300 TL, 2_ kendi ürettikleri kadro ve diğer parçalar. kadro ve bu parçalarda ktm ve sedona arasında ciddi bir kalite farkı var mıdır sizce. rahat bir bisiklet sürmek için 300 TL fark verip KTM mi almalı?

şimdiye kadar yardımcı olan ve bundan sonra yardımcı olacak herkese de çok teşekkürler.

bir de: KTM 13,4 kg imiş. sedona ne kadardır acaba, ölçen var mıdır?