Şehir bisikleti seçeneklerimden hangisini almalıyım?

Hangi şehir bisikletini almalıyım ?

• Toplam katılım
    20

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
Öncelikler herkese merhabalar.Aranıza yeni katıldım sayılır.Aşağı-yukarı 2-3 haftadır forumu takip ediyorum.Çocukluğumdan yıllar sonra bende bir bisiklet aşkı depreşti.İşte tam bu noktada da bisiklet almanın ne denli zor bir tercih olduğunu anladım :) (Araba alırken bu kadar zorlanmıyorum.)

Öncelikli amacım işe gidip gelinebilecek bir bisiklet sahibi olmaktı gerçi hala da öyle.İş yerim 5 km kadar ve bu yolda hiç yokuş engebe yok hatta 2-3 km kadarı bisiklet yolu.Dolayısıyla dağ taş gezmeyeceğimden doğrudan MTB olayını eledim(Halbuki çocukluğumda bütün bisikletleri kalın tekerli, bol amortisörlü filan olmalı sanırdım. :) )

Neyse bütçem oldukça kısıtlı maksimum 650 TL civarı bütçem var belki 10-20 eksik fazla olur ama 700 TL'ye çıkamam o derece.İkinci el almayı düşünmüyorum, zaten küçük bir ilde yaşadığımdan ikinci el pazarı da yok.Uzun uğraşlarım sonucu 3 seçenek belirledim.Bunlar ne tam şehir bisikleti ne de MTB veya yol bisikleti, biraz hybrid dedikleri olaya kaçıyor.Bu 3 seçenekten günlük 10 km yol götürecek, rahat yolculuk edebileceğim bir şey arıyorum.Neredeyse asfalt dışına hiç çıkmayacağım ama yollar malum çok sağlam değil.Bunları da düşünerek aşağıda linklerini vereceğim 3 modelden hangisini önerirsiniz ? Veya bütçem dışına çıkmadan başka hangi marka/modeli önerirsiniz ?

Ayrıca bisikleti internetten almak zorundayım ve buralarda fazla bayii bulunmadığından birebir deneme şansım olmayacak.İşte bu noktada bisikletin kadro boyu konusunda sıkıntı yaşıyorum.Boyum 177 cm,belden aşağı bacak boyum 100 cm, iç bacak boyum ise 82-84 cm civarı.Bisikletin üzerinde rahatsız kambur bi şekilde durmak istemiyorum mümkün olduğunca rahat bir pozisyonda olmalıyım.

Kısacası 18",20" ve 22" inch kadro boylarından hangisini seçmeliyim ?

Belirlediğim bisiklet seçenekleri ise şunlar ;

1- (link) : Ön amörtisör ara sıra bozuk zeminlere girildiğinde daha konforlu olur düşüncesindeyim.Fakat tek bir yerde satılıyor ve sadece 18" kadro ve 22" kadrosu kalmış ellerinde. :S
2- (link) : Amortisörsüz düz maşa bir bisiklet.
3- (link) : Tasarımı güzel fakat Ümit marka konusunda çok iyi duyumlar almadım.

NOT: Claud Butler markası konusunda Salcano'nun yan ürünü gibi şeyler söyleyenler var ama durum öyle değil.Claud Butler başlı başına çok köklü bir İngiliz markası. Salcano sadece ithalatını yapıyor ve servis-garanti hizmetini veriyor.Ayrıca ilginçtir ki İngiltere ve Türkiye fiyatları arasında uçurum var ve Türkiye'de oldukça ucuz bu da benim işime geliyor :)

Kadro boyu ve model seçimime lütfen yardımcı olunuz.Boy ve model hallolur olmaz hemen alacağım.

Scudo

mergin

Daimi Üye
Tepki
143
İsim
mehmet ergin
Bisiklet
Mosso
@kengil bubisikletleri kullanan duymadım hiç dolayısı ile yorum yapmak zor. bütçeniz çok sınırda kalmış. benim tavsiyem mosso legarda lara bakmanız. ben dün aldım legarda 1621. internetten aldım kargoyla beraber 850 tl ye geliyor. tabi 9 taksitle. peşin alacaksanız daha ucuza alırsınız. en azından kalitesinden emin olursunuz. 200 tl daha ekleyene kadar bekleyin bence. kadro boyu olarak 20 inch uygun olur sanırım.

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@mergin Evet malesef bu bisikletler çok yaygın değil. 200 TL daha ek bütçe oluşturma şansım da yok malesef, çünkü daha kask,far,eldiven vb. ekipman alacağım.Peşin almayacağım ben de internet üzerinden taksit ile alacağım. @Bisiklet Yolculuğu 3. Bisikletin tasarımı çok hoşuma gitti benim de ama yurtdışından forumlarda incelediğim kadarıyla yeni başlayan ve çok yol gitmeyecek kişiler için 1. bisikletin çok iyi olduğunu söylüyorlar.Arada da fiyat farkı var biraz.Ama işte onu alırsam 18 veya 22 inch kadro seçmek zorunda kalacağım.Ciddi ikilemdeyim, hatta üçlem de :)

Fikirlerinizi esirgemediğiniz için de çok teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
Bagaj artısı var değerlendirebilirsiniz.
(link)

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@AliMurat BIANCHI gerçekten senelerdir iyi bildiğimiz markalardan gerçi son durumu nedir bilemiyorum.Fakat daha sportif bir görünüm istediğimden aslında bagajı benim için bir handikap.Ayrıca 28" Jant göremedim sanırım yok ? İlgin için teşekkür ederim ayrıca fiyatı aşıyor malesef :)

mergin

Daimi Üye
Tepki
143
İsim
mehmet ergin
Bisiklet
Mosso
@AliMurat kötü bisiklet alırsan diğer şeylerin önemi kalmaz. hele yanlış kadro seçimi çok büyük hata olur. tekrar söylüyorum bence bu bisikletleri alma. gerekirse ekipmanı sonra alırsın. son karar senin tabi. alacaksan bile kadro seçimin doğru yap.

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
@mergin ben bisiklet almıyorum bi yanlışlık oldu sanırım.

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@mergin @AliMurat Mesaj sahibini buldu arkadaşlar sıkıntı yok :) Fakat dediğim gibi bütçem bu kadar ve uzun süre de daha fazlası çıkmaz malesef.Bu arada Mosso gerçekten kaliteli duruyor.

Tepki
0
İsim
İsmailEnes
Btwin rockrider 300 bütçenize gayet uygun ayrıca decathlonda internet üzerinden satılıyor.Ürün hakkında çok bilgim yok daha önce kullanmadım.Diğer arkadaşlardan bilgi alabilirsin.

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@İsmailEnes11 Öneriniz için teşekkürler fakat önerdiğiniz bisiklet bir dağ bisikleti değil mi ? Ben daha çok şehir/hybrid bir bisiklet arıyorum.

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
Bende Claud Butler Explorer 100 var ve gayet memnunum. Ustundeki amortisorlu maşa yı değiştirdim ve düz alüminyum maşa taktım çok hafifledi.

• Beğen
Tepkiler: kengil

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@MGSancar Kadro boyunuz ve iç bacak ölçüleriniz nedir acaba malüm 18" ve 22" kalmış sadece satılan yerde ? Birde Urban 100 modeli direkt düz maşa Explorerdan başka pek bir farkı yok.Sizce Urban modeli direkt işimi görür mü ? Günlük 10 km kadar kullanacağım genelde ?

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
@kengil kadro boyu yanlış hatırmıyorsam 20" yani 51 cm'e denk geliyor. Boyum 1.70 ve maşayı değiştirmeden önce bisikletin ön kısmı daha yüksek olduğu için biraz büyüktü bana ancak maşayı değişince ön yükseklik düştü ve şuan daha iyi diyebilirim.

Urban 100 modeli için bişey diyemiyorum. Günlük 10 km kullanacaksanız ve uzun turlara çıkmayacak iseniz düz veya amortisörlü maşanın pek fark yaratacağını sanmıyorum. Urban 100 de kullanılan maşa muhtemelen çelik maşadır ve o bile amortisörlü maşadan hafiftir diye düşünüyorum. Kendi kanaatimce şehir içinde asfaltta kullanacaksanız zaten amortisörlü maşaya gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: kengil

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@MGSancar 22"Te sorun yaşar mıyım bilemiyorum ölçülerime göre bir fikriniz var mı ? Sormayı unuttum Explorer'da maşa kilidi var mı acaba ?

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
@kengil explorerda maşa kilidi yok. Anladığım kadarıyla süreceğiniz mesafede de pek tırmanış yok yol genel itibariyle düz. O yüzden kilitli maşaya ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum.

22" kadroya gelince eğer 20" varsa onu alın derim. Bisikleti deneme imkanınız varsa deneyin öncelikle deneyin.

kengil

Üye
Tepki
6
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
@MGSancar Deneme imkanım yok malesef. 20" tek bir yerde buldum biraz önce ararken ama orada da 100 TL fiyat fazla malesef.Bu gidişle Urban yolu görünüyor bana sanırım :) Ayrıca siz amörtisörü neden değiştirdiniz ağırlık için mi yoksa arıza vs. bir durum mu oldu ?

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
uzun yolda gereksiz ağırlık yapıyordu bende değiştirdim.