Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehir bisikleti mi? Dağ bisikleti mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mustafa Ertuğrul tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Ertuğrul

Mustafa Ertuğrul Yeni Üye

Seviye:
    gezmek ve turlara katılmak için bir bisiklet alacağım.bütçem 1500 tl.yolların hali ortada her taraf bisiklet parkuru değil ama mtb de çok hantal.bu arada boyum 1.90 kilom 120 kg.bisikletçilere danıştım kimi mtb 29'' al diyor kimi şehir bisikleti al dağlara mı çıkacaksın diyor.mtb ile turlara katılabilirmiyim çok mu ağır gider ?marka olarak scott yada trek düşünüyorum tavsiye edebileceğiniz model olursa sevinirim.tabi izmir de bulabilirsemuzman arkadaşlardan yardım istiyorum.

2. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer dağlarda gezmiyicekseniz mtb almanın bir anlamı yok, Türkiye yolları için mtb almak mantıksız olur, bir çok arkadaş o yollarda yol bisikletide sürüyor tur bisikletide. Tur bisikleti olarak ön süspansiyonlu olanlar ve ön süspansiyonsuz olanlar mevcut. Bence iyi bir tur bisikleti süspansiyonsuz ve hafif olanıdır. Tavsiye edebiliceğim iki model var birisi trek fx serisi (fx7.3 - fx7.4), diğeri specialized sirrus serisi (sirrus sport - sirrus elite).

hcs ve Mustafa Ertuğrul bunu beğendi.
  3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer ki yüklü olarak yol alıyorsanız hafifliğe de çok fazla katılmıyorum ben :) Arkamıza aldığımız 20-30 kg yükten sonra bisikletin 1-2 kilo daha hafif olmasının pek bir önemi kalmıyor açıkçası :) Tabi ki bagajsız olarak turlara katılacaksanız o zaman başka, daha hafif modelleri tercih edebilirsiniz.

Türkiye yolları ortada, ben dağ bisikleti alayım diye birşey yok açıkçası hocam, ağır çamurun ve arazi koşullarının olmadığı her ortamda tur bisikleti kullanabilirsin. Stabilize yollarda vs sana bir sıkıntı çıkartmaz asla, düşündüğünüz kadar narin bisikletler değiller. Bu konu eminim ki çok uzar mesaj yazanların yarısı dağ bisikleti al yarısı tur bisikleti al der. Eğer ki bir gün dağ bayır gezerim, off-road yaparım falan diyorsanız kesinlikle dağ bisikleti alın fakat genelde uzun turlarda asfaltta kullanacaksanız V fren bir tur bisikleti öneririm. Kolay gelsin.

kmert ve Mustafa Ertuğrul bunu beğendi.
  4. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    şehir bisikleti alıp sadece yollarda surecegınıze MTB alın.Slick lastik takın alın size şehir bisikleti.Dişli lastik takın alın size dağ bisikleti.
    Eğer sadece şehirde surecegım dıyorsanız YOL bisikleti alın.

Mustafa Ertuğrul bunu beğendi.
  5. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konu kullanım amacına bağlı ben mtb kullanıyorum yeri geldiğinde bi arazi görüyorum giriyorum yol üstünde bir köy görüyorum köye giriyorum yeri geldiğindede şehir merkezinde dolaşıyorum ama sürekli şehiriçi kullanırım uzun yol yaparım şehirler arası kullanırım falan dersen mtb mantıksız

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şu öneriyi yapmayın artık insanlara. Tamamen yanlış yönlendirmeden başka bir şey değil. Yardım edeyim derken aslında daha çok zarar vermiş oluyorsunuz.
    Bakın "gezmek ve turlara katılmak için bir bisiklet alacağım" demiş arkadaşımız, sert ortamlarda kullanacağından bahsetmemiş bile, böyle düşünen birisine mtb önermek pek mantıklı değil.

Toprak(%50) yollarda da sürerim diyorsanız Hybrit modellere bakınız, %80 den fazlası asfalt yolda sürerim diyorsanız düz maşa tur bisikleti modellerine bakınız.

7. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
  8. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen katılıyorum. MTB'ye kalkıpta slick lastik takınca o tur bisikleti olmuyor ne yazık ki arkadaşlar. Tur bisikletini ağır çamur ve arazi koşulları haricinde her türlü yolda kullanabilirsiniz rahat olun yani. Aşağıda bir fotoğrafta yayınlayacağım, daha öncede paylaşmıştım zaten sitede. Ülkemiz resmen MTB Mezarlığı haline geldi, bisiklet satıcılarının yanlış yönlendirmeleri sonucu insanlar MTB alıyor ve çamura bile sokmadan şehiriçinde yıllarca kullanıyor. Bundan pişman olan yüzlerce kişi gelip bide üstüne MTB al slick lastik tak önerisinde bulunuyor. Bir kez tur bisikletine binseniz aradaki farkı çok net anlarsınız emin olun, bunca yıl boşuna hammallık etmişiz biz dersiniz dostlar.

Ayrıca tur bisikletinde disk frene bence yönelmeyin. Kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde fren sisteminizin bozulduğunu düşünün... Tamir şansınız yok fakat V freni her yerde tamir ettirebilirsiniz.

Bu da bizim stabilize yol fotoğrafımız olsun.

hcs, Nzm!, Mustafa Ertuğrul ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. kenan özahçı

kenan özahçı Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kitlenebilir maşalı hybrid bence tam size göre asfalt yolda da toprak yolda da rahatça kullanırsınız. Ayrıca uzun turlarda da yorulmamış olursunuz.

eddiebg ve Mustafa Ertuğrul bunu beğendi.
  10. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    MTB'lerin kardo tasarımları pedal üzerinde ayakta bisikletin en iyi kontrol edilebileceği pozisyona göre yapılıyor, mtb alan bir kişinin en az kullanacağı parçanın sele olacağı düşünülebilir. Tur bisikletinde de belkide en önemli parça sele, kadro tasarımı da oturarak kullanılacağı düşünülerek yapılıyor. MTB ile kısa mesafeler sorun olmaz ama uzun turlarda Tur bisikletinin konforunun yerini ne ince lastik ne başka bir şey tutar. Birkaç yıldır ince lastikli MTB kullanıyorum, yolda 20km'den sonra keyfim kaçmaya başlıyor, eski çalınan şehir bisikletimi çok arıyorum.

11. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bazı arkadaşlar yanlış yönlendiriyor falan demişte.6 yıllık sporcuyum.Yeri geldi şehirler arası gidip geldik.Ama bisikletimi asla şehir içinde gezmek-tur amacıyla dışarı çıkarmadım.Daima antreman için binerim.Emin olun bütün bisiklet çeşitlerine bindim.Ben kendi açımdan yorum yaptım.Yarışlara katılan bir sporcu olarak böyle dedim.
    Siz hobicisiniz ; öyle demişsiniz.Ama burada yanlış yönlendiriyor,bırakın artık bu lafları gibi şovlar yaparsanız saçmalamış olursunuz.

fatih bahar bunu beğendi.
  12. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben daha iyi sporcuyum vs tartışmalarına girilecekse bu tartışmanın hiçbir mantığı yok zaten :) Siz antrenmanlarınza devam edin, bizde hobi olarak turlarımıza... Kalkıpta MTB'ye slick lastik tak al sana şehir bisikleti diye bir tavsiyede bulunuyorsanız bizde bir zahmet yanlış yönlendiriyorsunuz diyelim isterseniz? Şu mesajınızdan bile saçmalayanın kim olduğu net şekilde anlaşılıyor zaten.

acuhacı, FlySouL, horsepower ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  13. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yapacağınız yol asfalt ve hafif mıcır/toprak ise şehir bisikletini tercih edin. Gerçekten bozuk yola giriyorsanız ya da kalın mıcırlı taşlı yollarda geziniyorsanız mtb yi tercih edin derim. Ben sağlamlık hissi verdiğine inanarak mtb alma hatasına yenik düşmüştüm. Şu anda 1.5 luk şehir lastiğine sahip bir Merida'ya tfs 100 v kullanıyorum. Şu an bisikletimi değiştirecek olsam kesinlikle şehir bisikleti alırım. Şehir bisikleti benim kullanım kriterlerime daha uygun. Erdek te hafif engebeli arazide bile 110 kg.lık ağırlıkla 1.5 luk lastiklere bastığım 50 psi(lastiğin maksimumu 55) ile sıfır sorun yaşıyorum. İstanbulda yaptığım turlarda lastik patladı ama Erdek'te bozuk arazide toprak zeminde ya da hafif mıcırlı yolda bir kere bile lastik sorunu yaşamadım.

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mtb ye isterseniz 26X1.0 lastik takın yine tur bisikletinin yerini tutmaz. Bunun temel nedenide tur bisikletinin jant ebatının mtb den büyük olmasıdır zaten. 28inc, 26inc e göre hızını daha iyi korur ve uzun yolda yormaz, çap büyük olduğu içinde jantın her bir turunda 26inc lik mtb jantına göre turunu daha önde tamamlar. Yol bisikletiylede turlamak rahatsız edici olabilir, bence tur bisikletinin seçilmesinde diğer bir avantajda v yada disc fren seçilebilmesidir. Yol bisikletinin frenleri bir v yada disk fren kadar performans gösteremez. Tur bisikleti zaten mtb ve yol bisikleti arasındaki en ideal bisiklet bana kalırsa.

15. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sen 6 yıllık sporcuysan ben en az senin yaşın kadar sporcuyum.
    Mesele sporculuk vs... değil mesele kullanıcının kullanım alanına göre en doğru karar vermesine yardımcı olmak.

16. horsepower

horsepower Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence ülkemizdeki bisiklet hakkındaki bilgi kirliliğini çok iyi gösteren bir cevap olmuş.Mtbye farklı lastik takıp türü değişiyo olsaydı tur bisikleti diye bir türe ihtiyaç olmazdı.Ülkemizde tur bisikletlerinin geçmişinin çok eskiye dayanmıyor olması ve çocukluğumuzdan gelen bilgi eksikliğimiz; çoğumuzun ilk bisikletinin sanki mtb olması gerketiği hissine kapılmamızı sağlıyor!!!
    -Oysaki şehir tur bisikleti her açıdan esnek bir bisiklettir mtb ekipmanı koyabilirsiniz veya yol ekipmanı koyabilirsiniz üzerine ona göre daha farklılaştırabilirsiniz ki bu güzel bir artı
    -Bagaj takabilirsiniz uzun turlara çıkabilirsiniz buda bir artı.
    -Onun dışında 28'' jant çapının avantajı su götürmez bir gerçektir.

Doğal olarak şehir tur bisikletleri adı üzerinde şehir kullanımı için vardır.Siz de şehirde kullanmak istiyorsunuz ve bisiklet seçimi doğrudur.
    -2 tane alternatif içinden seçim yapıcaksınız ön maşası düz olan şehir bisikleti veya ön maşası amortisör olanı.Bu da diğer forumdaşlarında söylediği gibi hangi oranda mıcırlı yola giriceğinizi düşünmeniz demek.
    -Amortisörün artıları eksilerini düşünmeniz ve düz maşanın artılarını eksilerini düşünmeniz demek anlamına geliyor.(Amortisör en az 1 kilo ağırlaştırır bisikleti düz maşaya oranla bu da demek oluyoki eğer bisikletle bagajsız olarak tur atmayı düşünüyosanız 1 kilo çok önemli bir kazanç olucaktır.)

17. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Mustafa Bey yukarıda yazılanlara saygı duyuyorum ama ben de sizin gibi aynı konuda kararsızken mtb alıp ince lastik takmaya karar verdim ve pişman da olmadım.tabii ben amatörün amatörü olarak bunları söylüyorum:) yukarda ustalar mtb ye ince lastik takılarak şehir bisikleti olmaz demişler haklıdırlar da ama ben kışın kalın lastik takmak ve araziye girmeyi de hesaplayarak mtb de karar kıldım.ayrıca istanbulda yolların durumu da malum..ben bunları gözönüne alarak mtb almayı şehir bisikletine de ihtiyac duyduğum yerlerde ince lastikle gezmekte karar kıldım.ama doğrudur yanlıştır birşey diyemem.ben de sizinle aynı boydayım ama kilo olarak daha zayıfım.29' mtb aldım çok da memnunum ayrıca kadro boyumda 21..size de genelde 19 kadro boyu önerirler(genelde satıcıların elinde 21 olmadığı için) bence 21 de ısrar edin.ben specialized rockhopper 29 aldım 21 kadro size de öneririm.

baymd bunu beğendi.
  18. Onur Nas

Onur Nas Yeni Üye

Seviye:
    Bu forumu okuyunca iyi ki hibrid almışım dedim.O yüzden arkadaşa tavsiyem hibrid bisiklet almasıdır.Hem dağa giriyorum hem kaymak aslfalta hem de stabilize köy yollarına.28 jant olması,kitlenebilir maşa vs. özellikleri ile çoğumuzun şehiriçinde de yaşadığını düşünürsek türkiye'ye en uygun bisiklet bence hibrid bisikletler.Ancak şunu da unutmayalım.Eğer ayder yaylasında:) yaşayan biri bu soruyu soruyorsa tabiki MTB bisikleti önerebiliriz.

baymd bunu beğendi.
  19. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tanımınıza şehir bisikleti uyuyor. Amortisörsüz şehir bisikleti ile gerçek bisiklet zevkine varırsınız. Bozuk yollar rahatsız ederse daha kalın lastiğe geçersiniz.

20. mehmet roy

mehmet roy Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şu tartışma bi bitmedi ya
    15.5 kiloluk dağ bisikleti alıp asfallta kalın slick lastiklerle debelenmek kulağa hoş geliyorsa dağ bisikleti alın.Yok ben bisikletimi asfalta değdirmeyeceğim pek diyorsanız dağ bisikleti
    bu kadar basit.
    Şehir ile dağ arasında kafan 3 kilo oynar.
    slick lastik denen şey kalın şehir lastiğine göre.

Ya da en güzeli
    Dağ bisikletiniz eşşek gibi mi
    Size ağır mı geliyor
    Alet gitmiyor mu
    Bize ne a..... :D

Ardakadaşımın dünya para vererek aldığı mtb ile dağ yollarında benim emektar şehir bisikeltiyle çok gezdik.
    Toprak yolda tekeri olan herşey gider
    Mtbye gerek yok.
    Sadece yol olmayan (altı çizili) yol olmayan ormanlarda gideceksen mtb şarttır.