Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sehir Bisikleti mi Dag Bisikleti mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında randie tarafından paylaşıldı.

1. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    Yeni bisiklet alacagim ancak kararsiz kaldim. Izmir Karsiyaka'dayim ve sahil boyunca 20 km uzunlugunda bisiklet yolu var. Bisikleti genelde burada kullanmak istiyorum. Nadiren de olsa mtb parkularina cikabilirim, ancak Izmir'de bana yakin boyle yerler var mi onu da cok bilmiyorum.

Bu durumda dag bisikleti alip sehir bisikleti lastigi mi taksam yoksa sehir bisikleti hatta yol bisikleti mi alsam diye arada kaldim.

Giris - orta seviye dag bisikletlerinin ortalama 14 kg agirliklari var. Ote yandan ilgilenebilecegim Carraro sehir bisikleti 10.7 kg agirliginda. Performansta ne gibi farkliliklar olur? Mesela bisiklet yolunda ortalama ve maksimum km/h ne duzeyde fark edebilir? Tesekkurler.

Selim Esener bunu beğendi.
  2. Erman ALKAYA

Erman ALKAYA Kıdemli Üye

Seviye:
    İzmirin yolları çok kötü değil ama iyi de değil mtb'lik aşırı bir yol yok açıkçası ben bir city bike kullanıcısı olarak gayet memnunum ama dağ,taş, çamur çıkarım ben diyorsan mtb alsanda pişman olacağını düşünmüyorum da sadece uzun yol yaparsan örneğin çeşme, foça, seferihisar gibi ozaman city bike'ın gerekliliği anlaşılıyor tabi :) Karar senin şimdiden hayırlısı olsun aramıza hoşgeldin diyorum. :)

randie bunu beğendi.
  3. Cahit Türk

Cahit Türk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dağda tepe gezileri çok zevkli oluyor, city alırsanız bu zevkten feragat etmiş olursunuz. aynı zamanda mtb 26" olduğundan daha kıvrak, hareket kabiliyeti yüksek. mtb uzun turda da kullanılır ama city dağda pek tat vermez. hatta asfaltta bile mtb ihtiyacı hissediyor insan zaman zaman. şimdiye kadar 2 mtb kullanıp sonra city bike (scott sub 30) ve sonra tekrar mtb ye dönüş yapmış biri olarak yorumum böyle.

ayrıca carraronun şehir bisikleti eminim 10,7 kg değildir muhtemelen bir yanlışlık var. scottun en lüks şehir bisikleti bile 11 in üzerinde. ve bahsettiğiniz orta seviye bir city bike, 10,7 olması çook zor.

mtb alın rahat edin derim.

randie bunu beğendi.
  4. başar akten

başar akten Kıdemli Üye

Seviye:
    bence bütçenizin el verdiğince hafif bir mtb alın ve yol lastiği takın..
    ben de karşıyakalıyım ve bisiklet yolunda çok sık kullanıyorum..
    ince bir lastik ve kilitlenmiş bir maşayla mtb bisikletiniz biraz ağır bir şehir bisikletine dönüşüyor zaten :)

randie bunu beğendi.
  5. levent çetinkaya

levent çetinkaya Aktif Üye

Seviye:
    Eğer kafanda zamanla dağ taş çıkarım diye bir soru işareti varsa mtb al arkadaşlarında belirttiği gibi ince lastik kilitli maşa olduktan sonra düz yolda da rahat kullanırsın.

randie bunu beğendi.
  6. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    genelde sahilde kullanıcaksanız mtb yersiz olur ...

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  7. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bence city bike ın tek avantajı mtb ye göre jantlarının büyük olması, 28", 26" ya göre her bir turunu 5 cm önde bitiriyor, bundan ötürü city bike yollarda daha hızlı daha az yoruyo insanı sanki. Ama mtb ninde çok işlevliliği, kıvraklılığı, agresif sürüşlere izin vermesi (yüksek hızlarda biyerlerden uçmak vs.), rahat rahat merdiven inmek, teknik iniş yapmak daha da çoğaltılabilir. Ama düz asfalt sürüşündede kesinlikle city bike mtb den iyidir. :)

randie ve Selim Esener bunu beğendi.
  8. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    Herkese yanitlari icin tesekkur ederim. Sn. Cengiz Oksuz'un belirttigi kivraklik, yuksek hareket kabiliyeti gibi seyler onemli. Bisiklette biraz agresiflik lazim. Ben de dag bisikleti almaya karar verdim. Ayrica ilk mesajda verdigim Carraro sehir bisikletinin agirligi yanlis. Baska sitede 12.4kg diyor. Simdi baktigim Corratec ve Sedona dag bisikletleri de 13.2 kg - 13.6 kg arasinda. Yani agirliklar arasinda buyuk bir ucurum yokmus. Bu durumda dag bisikleti alarak sehir lastigi takmayi dusunuyorum. Tesekkurler.

Cahit Türk ve erkan tufekci bunu beğendi.
  9. erkan tufekci

erkan tufekci Üye

Seviye:
    Bende aynı ikilemde kalmıştım. Sonunda dağ bisikleti aldım gelecek ay yol lastiği almayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım dağa nadir çıkacağım içn 18" tercih ettim. (17" ile arada kaldı boy ölçüm). Ağırlığı da o kadar önemsemdim açıkcası bisikletimi seçerken. Boş vakit bisikletcisiyim yani :).

Kazasız belasız pedallar..

10. Hakan Saç

Hakan Saç Aktif Üye

Seviye:
    Kararsızsanız hibrid bisikletlere bir göz atın. (Scott Sportster serisi gibi).Ağırlıklı olarak tur bisikleti gibi kullanıma elverişli olsalar da arada bir araziye de çıkılabilir. Bununla birlikte bisikleti kullanacağınız yolu da göz önünde tutarak size Trek Fx ya da Cannondale Caad serisi almanızı öneririm. Yol bisikletinin tadı farklıdır

11. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    bende senin gibi kararsızdım önemli olan hangisini daha çok yapacağına karar vermek bende sportster p55 var düz yolda oldukça akıcı, hafif bozuk yollarda öndeki suntour maşa(maalesef kilitlenemiyor) seni memnun edebilir ama kesinlikle mtb parkurlarında performans bekleme. birde ağırlığı var tabi 14 kilo. benim tavsiyem eğer bu ağırlıkta bisiklet alacaksan tercihin mtb + ince lastikten yana kullanman. ama dersenki ben sadece sahilde kullanacağım 11- 12 kiloluk düz maşa bisikletlere bakabilirsiniz. en azından şimdiki aklımla ben böyle yapardım.