şehir bisikleti konusunda yönlendirmeye ihtiyacım var

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba,

Bisiklete başlayalı çok olmadı,salcano ng 650 mekanik diskle başladım bu maceraya. Zamanla farkettim ki bisiklet işi beni sarıyor ancak mevcut bisikletim kullanım amacıma uygun değil. Güzargahlarım çok yokuşlu ve yüzde 80 düzgün asfalt ve mevcut bisikletim beni çok yoruyor.bütçe olarak 1200 1600 aralığındayım.şuan bu bisikletler arasında seçim yapamıyorum

trek Fx 7.3

specialized sirrus elite 2012 (bunda karbon maşa yok arka aktarıcı deore tekerler dişli)

specialized sirrus elite 2013 (bunun maşası karbon ve arka aktarıcısı alivio )

merida s presso 100
(link)

amortisörsüz maşaya daha sıcak bakıyorum. Başka önerebileceğiniz bisiklet varsa onlara da açığım açıkçası acaba specializedlere o kadar para değmez mi diye düşünmüyor değilim.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim

Scudo

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
Merhaba,
specialized sirrus elite 2012: Karbon maşadır.
specialized sirrus elite AF 2012: Maşa normaldir.AF'de karbon maşadan feragat edip daha az ödeyip, bir üst grup fren, aynakol ve arka arttırıcıya sahip oluyorsunuz.
AF'nin frenleri Avid'dir, aynakolu ise Alivio. Karbon maşalı elite'te ise frenler Tektro, aynakol Shimano Acera seri dışıdır. AF'nin arka aktarıcısı ise Deore'dir.

Tekerler dişli yazmışsınız ancak dişli değildir. 700x28c Specialized Nimbus Flak Jacket (patlak korumalı) lastik vardır.
F/M oranına bakarsanız, SSE yerine Specialized Sirrus Sport daha mantıklıdır.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Sakaoğlu

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
Ayrıca; şehir bisikleti yazmışsınız fakat Specialized Sirrus tur (fitness) bisikletidir. Kullanımı şehir bisikletlerine göre daha agrasif,daha hızlı ve daha konforsuzdur. Kadro geometrisi itibariyle bisikleti koşarak kullanıyormuşsunuz izlenimi verir. Lastikler incedir ve bu virajlarda dezavantajdır. Ancak ivmelenmesi harikadır. Ayrıca yokuşlarda kullanacaksanız SSE'nin (fx ile aynı) ayna kolu dişli oranları 48 36 26 dır.Buda hemen hemen mtb oranlarına yakındır.Yokuşta problem yaratmaz.(28 jant dışında) Bunları göz önünde bulundurunuz.

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
specialized sirrus elite karbon maşa öneririm . aktarıcı bir şekilde halledilir , değiştirilir ama karbon maşa bulmak kolay olmaz .

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen gün kayseri delta bayinde bir corratec shape urban one gördümki ben böyle donanımlı bir o kadarda hafif bir şehir bisikletini daha önce görmemiştim. Bünyenin kaldıracağı bir etiketi olsa hiç tereddütsüz alırdım.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@N. ÖZÜTÜRK

çok teşekkür ederim oldukça bilgilendirici iki uzun yazı yazmışsınız.Bayide ki çalışan arkadaşın 2012 karbon maşa olanlar bitti dediğinde iki modelin üzerlerinde ki donanımların farklı olduğunu söylememesi bayağı kafamı karıştırmıştı.
peki sizin bana genel olarak tavsiyeniz nedir acaba ? 1500ü zorlayıp 1700lere çıkabilirim belki bu fiyat aralığında konforlu yokuşlarda yormayacak kısmen hafif kalacak bir bisiklet önerebilir misiniz ?

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunu

azonce sitesinden baktım 3500lira civarı birşey diyor kendilerine uzaktan bir sevgi besleyebildim sadece :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@Özgür Erbulan

Merhaba Özgür Bey,
Benim bisikleti satın alma sürecim (herkes gibi) sancılı geçti. Hemen hemen bütün yazıları okudum. Özellikle almadan son 1 ay kadar önce sahaya inerek, bu sınıftaki görebildiğim bütün şehir ve tur bisikletlerini kullanadım. Kafama ve bedenime en yakın olan bisiklet SSE olduğu için onu aldım. Benim size tavsiyem; bu tür bisikletleri mutlaka deneyerek alın. Bu bisikletler mtb lere benzemiyor. Kadronun geometrisi çok önemli. Ya alışırsınız yada alışmazsınız. Pek ortası yok gibi. Bir yakınımda Focus Arriba RR 1.0 var. Çok güzel bir bisiklet fakat ben hiç rahat edemedim. Direkt olarak belime vurdu. O da SSE de rahat edemedi mesela. Ben eşimin mtb sini kullanamıyorum. Yani bana uyan size uymaz. Size, karbon maşa takıntınız yoksa SSS yi öneririm. Ama sadece öneririm. Gidin mutlaka alın demem. Ama almadan önce mutlaka sürün. İleride üzerine Deore lx set atarsınız ve dünya turuna çıkarsınız. 55 Yaşındaki bir yakınım tek başına Deore lx set li SSS(2011) ile iki yıldır Antalya-Çanakkale-Antalya(1760km) turu yapıyor. Fikir olaması açısından size güzel bir örnek...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle alt yapısı sağlam bir kadroya yönelirseniz farklı kombinasyonlarla her türlü sorunu aşarsınız. Düz gidonu çıkarır kelebek gidon takarsınız. 48*36*26 aynakol olmazda 52*42*30 aynakol olur. Açıayarlı bir gidon boğazı ile daha dik konuma geçersiniz. Daha konforlu bir sele alırsınız. Maşayı değiştirirsiniz. Herşey sizin hayalgücünüze ve ilginize kalmış.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@N. ÖZÜTÜRK
O zaman bu hafta dediğiniz gibi herbirini tek tek deneyeceğim. Karbon maşa istememin sebebi darbeyi emiyor oluşu, açıkçası daha önce hiç amortisörsüz kullanmadığım için endişelerim var sarsıntı ve rahatsızlık verip vermeyeceğiyle ilgili. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@Oktay Volkan

Oktay bey uygundur derken biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba ? 7.3 düşünüyordum aslında ancak alt model alıp donanımı kendim de yükseltebilirim diye düşünüyorum bir taraftanda.

Tepki
8
Bisiklet
Trek
Ben biraz takıntılıyım aslında kodrolarda estetiklik yada aerodynamiclik adına yapılan eğimler hoşuma gitmiyor.Eğer ben yol bisikleti almasaydım size önerdiğim modeli alacaktım.Benim yol bisikleti 1.2 kadro olarak düz mesela bana göre.Ben amortisörsüz olması açısından önerdim

Tepki
8
Bisiklet
Trek
Ayrıca cevap yazarken çok dikkatli yazmaya çalışıyorum Aksi taktirde ustaların hışmına uğramak istemem