Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şehİr bİsİkletİ - daĞ bİsİkletİ de olurmu?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Ahmet F.ELBİR tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selam Beyler;
    Yeni almış olduğum SAlcano City Sport 27Vs bisikletimi, geçen hafta ilk kez kullandım.İstikamet kask almaktı fatihten eminönüne unkapanı üzerinden gittim, çok trafik vardı yıldım.Dönüşte sahilden eve döndüm daha iyiydi bi nebze,
    Galiba pişman olacam şehir bisikleti aldığıma kullanacak yer sıkıntısından,
    Bisikleti aldım meğer bir arkadaş mtb leri ile ormanda takılıyolarmış kanıma girip duruyor, tekerleri değiştir abi gel diye, bisikleti aldığım yerde çalışan çocuk abi bisiklet le atlamalar zıplamalar yapabilirsin çekinme demişti.

Ben sadece tekerleri değiştirebilirmiyim, yada benim ne yapmam lazım jant lı set mi almalıyım yoksa hiç olmazmı şehir bisikleti mtb ye çevrilmezmi?

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Maşanız amortisörlü ise dişli lastik ile ormana girebilirsiniz. Bunun haricinde atlayıp zıplama işi biraz zor olabilir, çünkü şehir bisikletlerinin kadrosu mtblere nisbeten daha büyük oluyor, hele bir de jantınız 28" ise akrobatik hareketler yapmak hepten zor.

3. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    mlo lu amortisörlü maşa var, Zaten atlama zıplama derken o kadar da çok abartı değil kastım, orman içi dağ falanda değil,
    Dişli lastik derken nasıl alıyor bir tavsiyeniz varmı üstünde 700*35 var sadece teker yeterlimidir.Jant a gerek yokmu , bide bu iş bana kaç a patlar

4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla siz araziye de gireyim, şehirde de kullanayım diyorsunuz. Piyasada haddinden fazla lastik modeli var, şu modeli alın desem sizi sınırlamış olurum. En iyisi acele etmeden araştırma yapın bu hususta.
    Şimdilik üzerindeki lastiklerin tadını çıkarmaya bakın. Önemli olan bisiklete binmek; dağ, bayır, çamur fark etmez :)

Turan Babacan ve Ahmet F.ELBİR bunu beğendi.
  5. Kamil Soylu

Kamil Soylu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende de salcano sport city var dağ bayır hiç fark etmeden geziyorum. Lastikleri değiştirmeye bile ihtiyaç duymadım.

Ahmet F.ELBİR ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  6. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anlaşılan ; ormanda bi deneme yapmak lazım, mevcut tekerle

7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aslında arazi hakimiyeti sürücüye de bağlı biraz. Neticede kayalıklardan aşağıya sallanmayacaksınız. Zamanla tecrübe edinirsiniz.
    Tek tavsiyem, yanınıza en az bir tane yedek lastik ve yama seti almanız. E pompa da olmazsa olmaz tabii :)

8. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Walla işte o dediklerinden henüz hiç birşey almadım. Bir dünya malzeme lazım eksik herşey, yabancı (çin) sitelerden toplu alışveriş yapıcam daha yapmadım araştırmaya devam ediyorum henüz bitince hepsini bir alıcam,
    arkadaş bi şey olursa çekeriz arabaya diyoki mecbur öle olacak zaten ormana kadarda araçla gidecez.

9. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sanırım o bisiklette continental touring plus tekerler mevcut. Kuru zeminde, abartı olmayan bir sürüş yapacaksanız lastik değişimine bence gerek yok. Ayrıca bu tekerler patlak korumalı olduğu için arazide lastik patlağı gibi sürprizlerle karşılaşma olasılığınız da minimum olur.

Ahmet F.ELBİR ve Turan Babacan bunu beğendi.
  10. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Murat arkadaşın dediği gibi lastik tur lastiği orman da dağ yollarında rahat gezebilmeniz lazım. Bu tarz lastiklerle adamlar dünya turu yapıyorlar. 15-20 TL lik dandik lastiklerden değil. 100 TL gibi fiyatları var o lastiğin.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=98786

Ahmet F.ELBİR bunu beğendi.
  11. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bilgiler için çok sağolun bende kara kara düşünüyordum bide o işe masraf yapacam diye beni kurtardınız bu dertten,

Tahir Keskin bunu beğendi.
  12. Güven Çifçi

Güven Çifçi Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dağ bisikletlerinin geniş tekerlekleri, hem daha çok yüzey tutunmasını hem de kumlu zeminlerde lastiklerin batmamasını sağlar.

Ancak ben başka bir konuya dikkatinizi çekmek isterim: Lastik değiştirerek ya da değiştirmeyerek dağa bayıra ormana vurmak elbette mümkün. ancak dağ bisikleti ile yol bisikletinin arka dişli oranlamaları birbirinden farklıdır. Aynı şekilde; ön dişlileri de tur bisikletlerine göre daha küçük olduğundan arazide daha kolay yol alınabilir. Bu açıdan bakıldığında tur bisikletiyle dağa taşa tırmanmaya çalışmak dağ bisikletine nispeten daha zahmetli hatta özellikle iri taşlı yüzeylerde imkansız olur.

Ormanlık alanda sert ya da hafif kumlu patikalarda ilerleyeceğim deniyorsa hiçbir değişikliğe ihtiyacınız yok.

13. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler bilginiz için,
    zaten dediğim gibi önce bi deneme yapacam parkurları görecem kaldırmazsa zemini , o zaman teker değişikliğine gidecemki gene sizlere soracam ne takmalıyım diye

14. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İstanbullu olan çok var burada. gideceğin parkurları söyler isen belki yardımcı olabilirler.

15. Ahmet F.ELBİR

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaş beni yönledirecek onlar ın gezdiği yerler Arnavutköy ve Başakşehir Şamlar ormanı onlara takılacam