Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona'mı Trek'mi Amoeba'mı :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında norep tarafından paylaşıldı.

1. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba biz iki arkadaş olarak aranıza katılmaya karar verdik. Aslında bu kararı vermemizin nedeni daha çok durağan ve sürekli oturan bir yaşamdan kaçıp azıcık hareket etme isteği. Bizim için biraz geç oldu (yaş ortalamamız neredeyse 30) ama bu işte yaş sınırı olmadığını biliyoruz. Lafı kısa kesmek gerekirse şöyle problemlerimiz var onları yazıp sizlerden bilgi almak istiyoruz.

Biz bisikletleri ilk adımda sahilyolunda asfalt üzerinde kullanacağız ama ilerde İstanbul çevresindeki illere yakın yerlere geziler yapmayı da planlıyoruz.

1. Bu soru benimle ilgili İstanbul'da eski bisiklet alıp yenisini satan bir yer var mı (bende eski bir Bianchi Aspid SX var). Tabi bu dükkanda başlıktaki markalar da olmalı.

2. Bisiklet alırken daha çok kadroya mı yoksa aksesuarlara mı dikkat etmeli? Sanırım kadro daha önemli çünkü aksesuarlar ilerde de değişebilir. Yine bu forumda okuduğum kadarıyla daha sonradan modifiye edilebilen ya da edilemeyen kadrolar varmış. Mesela V fren aldıktan sonra disk frene geçmek istesek hangi markalarda bunu yapabiliriz?

3. En önemli konu olan marka ve modal aklımızda olan marka ve modeller şöyle:

Sedona 711D ya da 711V

Amoeba Hussar
    http://www.performansbisiklet.com/index.php?target=products&product_id=18

Trek 3900
    http://www.trekbikes.com/int/en/bikes/mountain_hardtail/3_series/3900/

Bunların arasında en ucuzu Sedona sanırım. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, tabiki fiyatlarını da göz önünde bulundurarak zira bütçemiz çok müsait değil :)

4. V fren ile disk fren arasında ne gibi farklar var, bir yerde okuduğuma göre disk fren kilolu kimselerde daha iyi tutuş sağlıyormuş ve çamur vs gibi durumlarda daha sağlam kalıyormuş ama bakımı daha zormuş.

5. Benim boyum 1.87 civarı arkadaşın boyu ise 1.75 civarı bize uygun olacak kadro boyutları (sanırım 20" ve 18" olsa gerek) her markada bulunabilir mi yoksa şu markanın şu boyları daha iyidir diye bir kaşrılaştırma var mı?

6. Tüm bunların dışında bize 700-800 lira civarı önerebileceğiniz başka marka model vs var mı?

Fatih Ertörün ve buruk bukuk bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar.

Öncelikle detayli ve oldukca acik bir konu acmissiniz, ben kendi adima memnun oldum :) Hem gerekli ön arastirmayi yapmis, hem de aklinizda bir takim kriterler belirtmissiniz, bu kesinlikle dogru bisikleti bulma sürecini hizlandiracaktir.

Gelelim maddelere;
    1. Böyle bir kampanyayi Delta Bisiklet yapiyor (hala güncel mi bilmiyorum) fakat Amoeba, Sedona ve Trek onlarda bulunmuyor. Bunun yerine kendi markalari olan Geotech ve ithalatcisi olduklari Corratec ve Cannondale onlarda bulunabilir. Saniyorum ki kadro-donanim-fiyat muadili olarak sectiginiz bisikletlerin karsiliklarini Geotech veya Corratec'ler arasinda bulabilirsiniz. Bu da bir alternatif, sitelerine bir göz atin derim; www.deltabisiklet.com

2. Aslinda dogru olan, her ikisine birden dikkat etmek ve optimum noktayi yakalamak. Sizin amaciniz yarismak olmadigina göre, yolda kalmayacaginiz donanima sahip, problem cikartmayacak ve makul bir agirliga sahip bir bisiklet sizin icin en uygunu olacaktir. Yukarida saydiginiz 3 modelden ben olsam Sedona'yi tercih ederdim. Cünkü Amoeba'nin üzerindeki donanim Sedona'nin hem model sinifi, hem de model yili olarak gerisinde. Trek'te ise disk baglantisi yok, daha sonra gecebilirmissiniz gibi algiladigim icin yaziyorum. Acikcasi benim fikrim, eger "belirli olan bütceye en iyi donanimi almak" ise hedef, yerli markalar genellikle daha iyi alternatifler sunuyor (bkz. Sedona, Geotech, Kron ve bu yildan itibaren Salcano).

3. Yukaridaki yanitlarim, sanirim bu madde icin de aciklayici olmustur.

4. Disk fren, eger hidrolik disk fren alacaksaniz belirli bir fark yaratacaktir. Daha detayli bilgi icin SÖYLE BIR KONU mevcut.

5. Sizin icin 18" (markaya göre 19" belki) arkadasiniz icin ise 16" (markaya göre 17") dogru secim olacaktir. Ama dikkat etmek gerek, üst seviyedeki, yaris amacli tasarlanmis kadrolarda ölcüler farkli olabilir. Yani Trek 3900'ün 16" kadrosuyla 6000 serisinin 16" kadrosu ayni ölcülerde degildir. Yine daha detayli bilgi icin BURAYA bakabilirsiniz.

6. Model olarak birsey söyleyemem, ancak marka olarak hangilerine göz attiniz bilmiyorum. Alternatiflerin arasina Kron, Geotech, Corratec ve Salcano'yu da koyun derim. Hatta Giant'in alt modellerine ve görsel olarak cok cezbedici buldugum Scott'lara da bakabilirsiniz, yine Merida modellerine de göz atmakta fayda var.

norep, Erhan YILDIZHAN ve Önder Tarım bunu beğendi.
  3. Cem Erdoğan

Cem Erdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında düz maşa bir bisikletde bakabilirsiniz amacınıza daha uygun olur...Ben böyle diyorum ama iş içinden çıkılmaz bir hale gitmez umarım :)

4. enginayan

enginayan Üye

Seviye:
    arkadaşlar incelediğiniz 3 üründe gayet kaliteli performansları yüksek ürünlerdir sitemizde de bu ürünleri kullana bir çok arkadaşımız vardır. ben geçen sene sizin gibi uzun süre araştırıp (2-3 ay sitenin tamamını okuyup) hussar almaya karar verdim ve gayet memnunum tavsiye ederim. fiyatına göre bir fayda-maliyet analizi yapabilirsiniz. 3 bisikletten hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız...
    iyi günler...

norep bunu beğendi.
  5. enginayan

enginayan Üye

Seviye:
    D yerine V fren almak yeni başlayanlar için herzaman avantajlıdır. (benim görüşüm tabiki)

Fatih Ertörün, norep ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bence de yerinde bir tespit.

enginayan bunu beğendi.
  7. norep

norep Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler Halil Öztürk çok detaylı bir cevap olmuş çok yardımın dokundu. Tavsiyeniz üzerine ben de v tipi fren düşünmeye başladım :) Bir de deltabisiklet adresinden bisikletlere baktım ve bizim fiyat seviyelerimizde Geotech Ascent Disk Alivio marka bisiklet olduğunu gördüm.(http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,2954,DeltaBisiklet,2381)

Bu marka da bizim seçtiklerimiz arasına girer mi yoksa hiç düşünmeden diğerlerine mi yönelelim:)

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Geotech de bir alternatif, yukarida belirtmistim. Özellikle eskisini getir, yenisini götür kampanyasi devam ediyorsa daha da iyi bir alternatif olacaktir, fakat disk frensiz bir model secmek daha yerinde olur.

norep bunu beğendi.
  9. cogito74

cogito74 Üye

Seviye:
    Geotech sanirim turk firmasinin tayland uretimi umarim yanilmiyorum.bende sizin yasinizdayim ve bende gecen yil ayni dertlerle bisiklete basladim. bu forumda aylarca gezdim.sunu soyleyebilirim ki ilk kardesime ve esine aldik benim kadar sabirli davranmadi ve gitti amoebahussar aldi.ama bu bisikleti ben 3 ay kullandim kesinlikle cok iyi bisiklet diyebilirim sadece sahilde kullanacagim diyorsaniz ilk etapta uzerindeki orjinal lastiklerin dis mesafesi aralikli oldugu icin cok duzgun zeminlerde diger tekerlere hatta diger dag bisikleti tekerlerine gore zorlaniyorsunuz ama siz aman zorlanayim oneli olan efor sarfetmek diyebilirsiniz hak veririm.sonra ben kendime gecen yaz yurt disina ciktigimda oradan alayim dedim ki kanadada idim rocky mountain vardir orada trek specialized gibi markalari arastiridim kur farki yoktu o zamanlar turkiyeden almak cok fark etmeyecekti 100-150 lira icin ekstra bagaj parasi odemek istemedim geldim ve buradan kendime siyah yesil rengini begendigim 2008 merida matts tfs aldim.fiyat olarak sanirim 780 gibi idi ama sezon sonu aldim yani aradigim rengi bulmak icin istanbulda gorusmedigim bisikletci kalmadi. inatla onu istedigim icin adamla pazarlik yapma sansim bile olmadi cunku saticinin bir arkadasinin deposunda vardi felan iki satici oalya girdi neyse...sonucta aldim 8 aydir kullaniyorum cok memnunum sesszi v fren teker disleri daha yakin ve kalin oldugundan amoebaya gore daha kasli gorunuyor hussardan farki vites grubu acero diil arka vites deore.ama her ikiside bence merida bir adim onde olsada goruntusu hangisi hosuna gidiyorsa onu al.
    bir diger secenek ki butcenize gore fazla konsuyorsam kusura bakmayin cunku yeni sezon fiyatlarini inanin bilmiyorum ve doviz kuru cok degisti.esime yine 6 ay once specialized hardrock comp disc frenli aldik. 599 euroya aldim iste aksesuari idi bilmem ne felan o zamanki doviz kuru ile 1000 liraya gelmisti 980 de olabilir.simdi baktim ayni bisiklet hala 599 euroa ama euro ne oldu. bunu yazdim disc fren icin bende alirken aman disc fren yenilere gerek yok falan dediler esime aliyorum benim kadar kilolu degil hardrock aldik ama biraz dirty jump stilidir atla zipla felan esim tamamen renginden dolayi yapisti bisiklete neyse disc fren sorun ciakrmadi ama ben esimle sahilde kisin yagmurda camurda surdum surekli v frenlerim islanip camurlaninca islik calip zor duruyordu ama disc daha iyi idi lakin gel zaman git zaman ondanda bi surtunme sesi gelmeye basladi .biraz teferruatli ve hidrolik disc fren olmadigi icin ben oyle ikisi arasinda buyuk bi fark gormedim.mumkun olsa disc frenini v fren yaptirip daha ucuza alirdim ama mumkun olmuyor.ama specialized bakabilirsiniz.forumda benden cook daha iyi bilenler bu markanin dunyanin ilk 3-4 bisiklet markasindan biri oldugunu bilir.gerci alt gurup kadrolarini meridaya taylandda yaptiriyorlar ama kendi muhendirleri esliginde ve onlarin kontrolunde.kadro daha iyi cunku meridadan aldigim kadroda omur boyu garanti yok ama specialized omur boyu garantili.kullanim benimki 18 inch ki 183 boyundayim 20 inchte olur sana dediler ama internetten siparis vermeyeip uzerine cikacagina gore markadan markaya anlamadigim sekilde fark ediyor.ameobe 20 inch bana tam gelirken meridada buyuk geldi.ve elimde mezura ile olctum 18 inc merida 20 inch ameoba farkli acilardan farkli uzunluklarlada olsada merida 20 inch gercekten buyuk geldi bana bu benim fikrim degildi. ayni seyi specialized icin soyleyebilirim esimin bisikleti sozde 15 inche ama kadro acilanmasi bu tip bisikletlerde dirty jumplarda daha rahat kullanim tavsiyesi nedeni ile kucuk boy bisikelttir bana kucuk gelmiyor. niye yine acilardan bahsedeceim keske burada cizebilseydim.soyle diyim seleyi kaldirdiginizda iyice yukariya geriye dogur acilanarak kalkiyor buda sele gidon mesafesini arttiriyor.yapi olarak on masanin dikey duzleme acisi daha geniz oldugundan daha uzun bir bisiklet.yani on teker biraz daha onde.... kullanim ve hareketlenme her ne kadar 15 inch olsada ben kendimi specialized uzerinde daha hafif daha kontrollu hissediyorum merida ve ameoba ona gore biraz daha duz yol bisikleti ve daha fazla one egilerek kullandiginiz bir bisiklet.
    sonuc bu 3 nu degerlendirebilirim...
    1.specialized
    2.merida |TFS 100 v ( sadece deore arka vites yuzunden ama yeni 2009 larin renk secimini begenmediigm icin meridadan vaz gecebilirdim.
    3.ameoba hussar ...
    giant ,scott,cananondale, trek, corratec, kuskusuz iyi markalar(trek alt modelleri 600-900 liralik bir bisiklet tamircisinden bu modellerin cokda dayanikli olmadiklari sik ariza yaptiklari yonunde birsey duymustum) ama benim bildigim bindigim bu uc bisikleti belki sana fikir verir nedeni ile anlatmaya calistim bende bu isin profesyoneli degilim amatorce deneyimlerim sadece.
    umarim yardimi olur.simdiden sana hayirli olsun aldiginda bizimle paylasirsan sevinirim

norep bunu beğendi.
  10. cogito74

cogito74 Üye

Seviye:
    baktimda ingilizce klaviye ile bundan sonra foruma birsye yazmayacagim.bir an once anlatayim hevesi ile bir suru devrik cumlu kurdugumu mesajimi gonderdikten sonra fark ettim.bir dolu surcu lisan etmisim affola..

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aksine, deneyimlerinizi cok güzel aktarmissiniz. Ayni dertten ben de muzdaribim, Almanca klavye ile yazarken sürekli bazi harflerin eksikligini yasiyorum. Tavsiyem cok daha kisa cümlelerle bolca satir basi kullanmak, daha anlasilir oluyor.

12. cogito74

cogito74 Üye

Seviye:
    tesekkurler bundan sonra oyle deneyecegim bolca cumle arasi kullanarak..

13. buruk bukuk

buruk bukuk Yeni Üye

Seviye:
    trek marka bisikletlerin iyi olduğunu düşünmeye başladım..almayı düşünürsem bu markayı düşünebilirim

14. buruk bukuk

buruk bukuk Yeni Üye

Seviye:
    trek marka bisikletler hakkında ne düşünyorun peki

15. buruk bukuk

buruk bukuk Yeni Üye

Seviye:
    yoo gayet iyisin...bilgisayarda uzun yazmak zordur. tuşlar bazen insanın canını sıkıyor..:::))) meslekten dolayı tabii benim bu düşüncelerim bak bende devrik cümle yazdım...buyrun bakalım

16. enginayan

enginayan Üye

Seviye:

forumda kime sorarsan kötü demeyeceği ender markalardan biridir...