Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona'dan 2010 Haberleri

Konu, 'Sedona' kısmında HaliliOzturk tarafından paylaşıldı.

1. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Geçtiğimiz haftasonu, Aslı Bisiklet 2010 ürün gamını ve özellikle Sedona'ları tanıtmak için bir bayi toplantısı düzenledi. Sağolsunlar bizi de davet ettiler, biz de sizler için hem yeni modelleri inceledik, hem de ufak tefek notlar aldık. Haberi biraz gecikmeli yayına koyuyorum kişisel yoğunluğumdan dolayı, beklettiğim için üzgünüm ancak buna değeceğini düşünüyorum.

201

Sedona'nın 20" jantlı çocuk modeli, kız ve erkek olmak üzere 2 ayrı çeşitte üretilmiş. Erkek modelinde mavi renkli detaylar, kız modelinde de pembe renkli detaylar düşünülmüş.

241

Bu seneki 24" jantlı geçiş modeli. Malum çocukların bir döneminde ne 20" jantlı bisikletlere, ne de 26" jantlı ufak kadrolara uymadığını biliriz. Sedona bunun için de böyle bir çözüm geliştirmiş, bu çözüm de siyah ve beyaz ağırlıklı olmak üzere 2 renkte üretilmiş.

261

Önceki senelerden en ekonomik Sedona modelinin Borla olmasına alışmıştık, ancak artık bir alternatif daha var; 261.
    Bu bisiklet geliştirilmeye bir miktar kapalı, "Bir bisikletim olsun, benim olsun" diyen kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Kadronun, diğer modellerden farklı olarak, furt yatağı harici ve disk kulağı bulunmuyor. Model, beyaz üzerine kırmızı ve siyah olmak üzere 2 renkte üretilmiş.

301

301, safkan bir şehir-tur bisikleti. Klasik vites derdinden arındırılmış ve göbekten 7 vitesli Shimano Nexus sistem kullanılmış. Bagajlıklar, çamurluklar, ayarlı gidon boğazı gibi detaylar unutulmamış, kullanılan ön çatal aluminyumdan imal edilmiş. Ayrıca zincir koruması takılmak üzere kadronun da hazır olduğu belirtiliyor.

311 & 311 Lady
    Bir başka şehir-tur bisikleti modeli olan 311 ve 311 Lady'nin 301'den ilk ayrılan yanı hem daha estetik olan kadrosu, hem de bu kadronun 6061 aluminyumdan 3 defa dipçiklenmiş olarak üretilmiş olması. Donanım olarak ise kilitmiş amortisör ve 24 vites düşünülmüş. Yine çamurluk, ayarlı gidon boğazı, bagaj gibi olmazsa olmazlar bisikletin donanımında yer alıyor.

321

321, şehir için, daha sportif karakterli bir model olarak düşünülmüş. Sabit maşalı, kimimizin ağırlık olarak göreceği tipik şehir bisikleti donanımı olan çamurluk gibi detaylara sahip olmayan, 28" jantlı, 24 vitesli ve 3 defa dipçiklenmiş 6061 alaşımlı 1400 gr'lık kadroya sahip, ilgi çeken bir model olmuş.
    Vites fren donanımı olarak Acera-Altus karışımı tercih edilmiş.
    Ayrıca kadronun geometrik tasarımı, doğru donanım ve ayarlamalar ile tur ve hatta cyclocross bisikleti olmasını mümkün kılabilecek.

611

Bu model, Sedona'nın yeni yol-yarış modeli olarak karşımıza çıkıyor. Kadrosu 6069'dan 3 defa dipçiklenmiş olarak üretilmiş ve 1400 gr geliyor. Maşası karbondan üretilmiş. Standart donanım olarak 2li ayna kol ile Tiagra donanım, R500 jant seti ve Tektro frenler kullanılacak. Ayrıca gidon, boğaz ve sele borusu üçlüsü Race Face'ten temin edilmiş, oldukça şık bir model.

Borla & Borlady

Sedona'nın en çok satan modeli şüphesiz Borla, hatta firma yetkililerinin söylediğine göre modelin marka bilinirliği, Sedona kadar önde. Bu yıl da Borla beyaz ve kırmızı olarak üretilmiş, Borlady ise bayanlardan gelen istek üzerine yeşil-beyaz tercih edilmiş. Kırmızı modelde uyumu en ön plana çıkartan detay ise, Suntour marka beyaz ayna kol olmuş.

711

711 ile, Scandium modelinden beri aşina olduğumuz o hoş mavi renk tekrar karşımıza çıkıyor, opsiyon olarak ise siyah seçeneği de mevcut.. Yine Suntour'dan hoş bir detay olarak beyaz XCT ayna kol, XCM kilitli maşa tercih edilmiş. Fren vites donanımı Alivio-Acera karışık olarak derlenmiş, frenler de mekanik disk fren olarak düşünülmüş. Kullanılan kadro teknik olarak Borla ile aynı. Ayrıca model istenildiği takdirde V fren ile de sayın alınabilecek.

741

751 ile temelde aynı kadroyu paylaşan model, V fren ve disk uyumlu üretilmiş, yine kırmızı ve mavi renk seçenekleri mevcut. 6061 alaşımdan 3 defa dipçiklenmiş kadro, geliştirmeye oldukça müsait. Yine maşa olarak bir önceki modeldeki gibi Suntour'un XCM HLO kilitli modeli tercih edilmiş.
    Vites donanımı bu modelde de Alivio-Acera karışık düşünülmüş ancak fren sistemi Shimano'nın 486 hidrolik modeli. Yine istenildiğinde V frenli tercih etmek mümkün olacak.

751

Teknik olarak 741 ile aynı kadroya sahip olan bu model, bu seneki Race Face yeniliği ile karşımıza geliyor. Kadro donanımının tamamı Race Face'in Ride modelinden oluşturulmuş.
    Suntour XCR RL model amortisör, gidondan kilitlenebiliyor. Vites donanımı Deore tercih edilmiş, tekerlek göbeklerinde bir miktar ekonomiye dönelik Alivio kullanılmış.

761
    761 biraz daha performans meraklıları için düşünülmüş, vites donanımı yeni Deore'den oluşturulmuş, arka vitesi SLX düşünülmüş. Hidrolik disk frenli olan modelin frenleri de Tektro Auriga pro kullanılmış. Yine kadro donanımı Race Face'in Ride XC modeli kullanılmış. Bisikletin üzerindeki amortisör ise Suntour'un gidondan kilitlenebilen Epicon modeli.
    Jant çemberleri Alex XD-Lite kullanılmış, tekerlek göbekleri ise Novatec'ten temin edilmiş.

781
    Teknik anlamda 761'in "kadrodaşı" olan bu model, aluminyum serinin de en üst modeli. Yine 6069'dan 3 defa dipçiklenmiş kadrosu, XT Shadow arka vitesi ve SLX fren-vites donanımı ve 100 mm'lik gidondan kilitlenebilir Axon maşası ile oldukça tatmin edici bir donanıma sahip.
    Race Face Evolve gidon-boğaz-sele borusu takımı, standart gelen Shimano 515 kilitli pedalları, göz alıcı kırmızı renkte Novatec rulmanlı göbekleri ile aslında bisikletin hangi kullanıcı grubuna hitap ettiğini anlamak çok güç değil.

X-11
    Bu model, dirt jump ve street ile ilgilenen arkadaşların merakla beklediği bir modeldi eminim. Bu yıl bu kadro da değişikliğe uğramış, oldukça güçlendirilmiş ve en önemlisi, SS yani vitessiz hale getirmeye mümkün bir kadro üretilmiş. Fakat isteyen, yine kadrodaki kulakçığı kullanarak vitesli olarak da bisikleti kullanabilecek.
    Standart donanımında Suntour Duro maşa, rulmanlı ön ve arka göbekler, SS kit ile tek vitese indirilmiş bir arka göbek bulunuyor. hidrolik Tektro diskler de kullanılmış.
    Kadro olabildiğince sade tasarlanmış, malum bu tarz binişin müdavimleri bisikletlerini kendilerine ait özelliklerle bezemek isterler, onlar için kadro üzerinde bolca yer mevcut.

Bir kaç ufak bilgi verelim, öncelikle bu yıl bir de XS3 geliyor, Sedona'nın yeni karbon MTB kadrosu. Kadronun ağırlığı 1200 gr civarında olacak, Sedona'nın belirttiğine göre karbon model hiç bir zaman en çok satan veya en çok gelir getiren model olmamış, ancak onlar bu modeli üretimlerinin, çalışma ve çabalarının bir göstergesi, bir kalite simgesi olarak gördükleri için üretmeye devam ediyorlar.

Bir de İstanbul var, açıkçası konsept olarak hazır ancak üretilmiş halde bulunmuyordu tanıtım gününde. Fakat tasarımı Aydan Çelik tarafından yapılan bu modelin dijital çizimleri bile heyecanlanmaya yeterli derecede detay ve incelikler içeriyordu. Ben sadece, yakın süre içinde İstanbul için çok çok çok özel bir model geleceğini söyleyeyim, gerisini hep beraber bekleyip görelim...

Kişisel görüşüm ise; bundan 2 yıl evvel ilk defa Aslı Bisiklet'in bayi toplantısına katıldığımda çok sıcak, hoş bir ortam vardı. Keyifli bir gün geçirip bir çok insan tanımıştım. Ancak bu zaman zarfı içinde biraz daha profesyonelleşmişler ki bu kesinlikle bana heyecan verdi. Çocuk modelinden dirt jump'a, yol bisikletine kadar oldukça fazla model vardı ki, bu da bir gün içinde Sedona'ya doyurdu orada olan herkesi.

Son olarak 2010 Sedona modelleri Nisan ayı içerisinde bayilerden temin edilebilir olacak. Ne diyelim, hayırlı olsun...

2. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Halil kardeş selamlar. Siz bir konuyu anlatıyorsanız, ben yeterli derecede ikna olup, yeterli bilgiyede sahip oluyorum.:) :) Teşekkürler Halil..

mehmet kutbay, dogan58 ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  3. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok Güzel Bir Anlatım Olmuş.
    Teşekkürler...

Berk Adson, dogan58 ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    teşekkürler halil abi

HaliliOzturk bunu beğendi.
  5. Burak kandaş

Burak kandaş Üye

Seviye:
    2010 Sedonaların tasarımları ve renkleri ilgi çakici.

6. İlker ELLİDOKUZOĞLU

İlker ELLİDOKUZOĞLU Aktif Üye

Seviye:
    bende bir şey sorsam konu dışı mı olur acaba. sizce 630 usd 741 d almak varken 800 usd 751 v frene vermek doğrumudur. yeni başlayan biri olarak soruyorum. şimdiden teşekkürler.

7. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bakmak bile heyecanlandırıyor valla. Emeğinize sağlık çok teşekkürler.

8. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler...

9. hakanbehcan

hakanbehcan Yeni Üye

Seviye:
    Sorum tuhaf gelebilir, yeniyim. Borlaya bagaj takmak mümkün ve uygun mudur?

10. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar sorum SEDONA'ları yakından inceleme fırsatını bulabilen arkadaşlara, Özellikle Halil ÖZTÜRK kardeşimiz yanıtlarsa çok sevinirim. Yakından inceleme fırsatı bulduğu için. Tabiiki teknik bilgileri olan diğer arkadaşlarda yanıtlarsa sevinirim. Sorum özellikle Sedona 321 içindir. Fakat forumdaki resimlerden incelediğim kadarıyla Sedona 321, Borla, Borlady, 711, 761 ve 781 modellerde arka bagajın kadroya üst bağlantı yerlerini ben göremiyorum. Yokmu.? Varda benmi göremiyorum.? Yoksa hangilerinde yok.? Özellikle 321'de Arka bagaj bağlantı yerleri varmı.?(Arka maşa üst bağlantı noktası)
    Saygı ve selamlar.

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    İleride eğer donanım değiştirmeyi düşünmüyorsanız bence değer, aradaki tek ortak nokta kadrosu, geri kalan tüm donanım, selesinden gidonuna, vitesinden çemberine herşeyi farklı... O yüzden siz aynı donanımı satın almak istediğiniz takdirde çok daha fazlasını ödemek zorunda kalacaksınız.

İbrahim Bey, ben şahsen hatırlamıyorum ancak kendi çektiğim fotoğraflardan da gördüğüm kadarıyla bu modellerde bahsettiğiniz bağlantı yok. Zaten 26" lastikli MTB modellerinde olmaması doğal. 321'de belki olabilirdi, ancak onda da sadece arka üst bacakların ortasındaki desteğin ortasında bir vida yeri var, reflektör vb de bağlanabilir, belki de bagaj bağlantısı için de kullanılabilir. Daha detaylı bilgiyi bayiler veya Aslı Bisiklet verecektir...

12. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    ya yol modeli çok çık duruyor acaba fiyatı konusnda bilginiz varmı hocam kaç kadro seçenekleri olucak felan gibi

13. mazhar

mazhar Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben dün bir bayiye gidip kataloğuna baktım,1200 dolar yazıyordu 611 yol modeli için...açıkcası kadro boyunu sormak aklıma gelmemişti iyi hatırlattınız...
    Benimde düşündüğüm bir bisiklet ama,kısmet... burdan yol bisikletçi arkadaşlarada soralım bu bisikleti tavsiye ederlermi acaba? fiyat ve donanım olarak,kadro açıları olarak...?

taner-ince bunu beğendi.
  14. taner-ince

taner-ince Aktif Üye

Seviye:
    bence fiyatı yüksek yol için teşekür bilgilendrğiniz için genede sedona çok para istiyor es geçtim sedona yolu artık

15. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    Halil Öztürk,çok profosyonel bir anlatım olmuş tebrikler:in: ,ağlamak istiyorum:D

16. DrKrush

DrKrush Üye

Seviye:
    Güzel konu...

Teşekkürler.

2010 Sedona 781 in fiyatı ne olur acaba ??

17. poytatu

poytatu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Halil Bey teşekkürler... Bende 2010 bayii toplantısındaydım ve ortam çok güzeldi.:rolleyes: Dediğiniz gibi modeller çok güzel ve hoş tasarlanmış. İnşallah bu sene bütün camia için hayırlı bir sene olur... X11 modeli bu sene çok daha kadro sağlamlaştırılmış...Mükemmel bir tasarım, mükemmel bir bisiklet olmuş.:in:

dogan58 bunu beğendi.
  18. ArifB

ArifB Yeni Üye

Seviye:
    Halil Bey bu detaylı anlatımınız için öncelikle teşekkürler.. Modeller gerçekten ilgi çekici ve benim size izninizle bir sorum olacak.

Ben bir süredir yazın çıkacağım uzun tur planım için şu anda kullandığım MTB'yi elden çıkarıp orta halli bir tur bisikleti almayı planlıyorum. Gereksiz ağırlıklardan kurtulmayı ve 28" janta geçmeyi planlıyorum. Sedona'nın 321 modeli bu açıdan gerçekten dikkatimi çekti.321 modelinin altındaki açıklamada
    demişssiniz. Bu konuda bir fikir edinebilmem için bahsettiğiniz donanım ayarlamaları konusunda kabaca örnekler verebilir misiniz? 321'in bu haliyle ne açılardan yetersiz olduğunu merak ettim.

Çok teşekkürler...

sonEr´´ bunu beğendi.
  19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım 321 için iyi bir yazı yazmak lazım. Seri imalatta alınır bir fiyat aralığında sportif bir şehir/trekking bisikleti oldu.

Ama kadroyu değerlendirirsek, dik açıları, oldukça kısa zincir mesafesi ile tam bir cyclocross kadrosu. Yakın bir zamanda cyclocross olarak toplayacağım, bir de arazi testi yaptık mı tam olur.

sonEr´´, HaliliOzturk ve ArifB bunu beğendi.
  20. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    321 ve Borla'da neden arka bagaj boltları unutulmuş, anlam veremedim. Hele hele 321'in maşasında da delik aradı gözüm ama bulamadı.

Diğer taraftan Sportourer ve RaceFace ekipmanları dikkat çeken başarılı yenilikler. Resmen benim upgrade'lerimi izliyor Sedona, kıllanmaya başladım :)

Derleme için çok teşekkürler Halil. ;)

HaliliOzturk ve İbrahim Yurtseven bunu beğendi.