Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona vs. Whistle

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ali Tekin tarafından paylaşıldı.

1. Ali Tekin

Ali Tekin Yeni Üye

herkese selam.

lise yıllarında 5 senelik raleigh tecrübesinden sonra bisikletten oldukça uzak kalmıştım. şimdi biraz da arkadaşların heveslendirmesi ile yeniden başlamak istiyorum. max 650 bütçem var. 1-2 haftadır araştırma yapıyorum. aklımda iki marka var. sedona ve whistle. bisikleti %80 ev-iş arası ulaşım amaçlı kullanıcam. haftasonları da vakit buldukça toprak yol vs. gezmek istiyorum.

ilk olarak dağ bisikleti düşünüyordum fakat çoğu arkadaşın da tavsiye ettiği şehir bisikletleri kafamı çeldi. sedona'dan borla ve 321 modelleri üzerinde duruyorum. 321 cidden çok güzel görünüyor. şehir içi kullanım için de mtb'ye göre daha verimli olacağı da kesin. fakat olur da haftasonu toprak yol falan gezeyim dersem çok problem yaşarmıyım?

mtb olarak da sedona borla ve whistle miwok aklıma yattı. iki marka birbirine denk görünüyor. sizin özellikle tavsiye edebileceğiniz bir üstünlükleri var mı acaba birbirlerine?

son olarak da fren sistemleri hakkında bilgi almak istiyorum. V-fren, mekanik disk ve hidrolik disk hangisi tercih edilmeli sizce? bazı yazılardan mekanik diskten uzak durun gibi cümleler gördüm. bunun nedeni nedir acaba. standart bir V-fren'in bana hernahgi bir dezavantajı olur mu?

şimdiden teşekkür ederim.

sonEr´´ bunu beğendi.
  2. Fatih Çaçoron

Fatih Çaçoron Aktif Üye

Seviye:
    Yol Bisikletiyle Arazi Yapamazsın. Teker İnce ve Düz Olucaktır. Buda Arazide Kazaya Yol Acabilir. Maşası Kilitli Bir MTB Alıp Keyfinizce Sürün Bence.
    Whistle Miwok ´un maşası kilitli diye biliyorum. Cekici Bir Bisiklet. Ama Agırlıgı 14.38kg.
    Sedona Borla ´ya Gelince maşası kilitli degil diye biliyorum. Miwok Kadar Olmasada Gene Güzel Bir Bisiklet. Agırlıgı 13.20kg Yani Miwoktan 1.18kg Daha hafif.
    Karar Size Ait..

3. Metehan Mendi

Metehan Mendi Kıdemli Üye

Seviye:
    Bianchi-Whistle-Carraro üçlüsünün uygun fiyata sunduğu zengin donanımları önemli bir artı .. buna karşılık kadro tasarımları ve ağırlık gibi eksileri var .. Zevkinize uygun olanı seçin derim

4. Fatih Çaçoron

Fatih Çaçoron Aktif Üye

Seviye:
    Bence Whistle ´nin Tek Sorunu Agırlık.

5. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Standart bır v frenin (Shimano alivo olsun :D) ne mekanık ne de hıdrolık dıskten arazi ve offroad sartlar dısında hıc bır dezavantajı olmaz.Fazla sorun cıkarmaz.Bır problem yasanırsa cok kolay cozulur.Ama bır hıdrolık frenın hortumu delınse balatası bıtse dıskı yamulsa kolay kolay cozulmez :)...V frenın hafıflıgıde cabası :)

Arazide off-road , iniş vs. yapmıyacaksanız 321 i
    Arazide off-road , iniş vs. yaparım , adrenalınsız olmaz dersenız en az 24 vıtes bır MTB yı onerırım....

Mtb olarakda sedona 711 , kron xc1000 vb bisikletler ısınızı gorur gıbı...Aldıgınız mtb'de maşasının kılıtlı olmasına ozen gosterın.Temız asfalt yollarda kıtlersınız yokuslarda gucunuzu emmez..

Ayrıca sole bır onerı daha yapabılırım :D Sedona 321 e amorsitorlu bır maşa takıp hıbrıt hale getırdıgınızı dusunun bırde mtbyı sehırde kullandıgınızı dusunun ıyıce bır karar verın...Bence 321 ve amortısorlu maşa ile harıka bır hıbrıt ortaya cıkabılır ;)

6. Ali Tekin

Ali Tekin Yeni Üye

görüşler için sağolun. fren meselesini çözdük. bende birkaç makale okudum. mekanik disk frenin V- frene göre neredeyse tek artısı yağmurlu, çamurlu yollardaki avantajı. onun dışında herkesin söylediği biraz kozmetik bir donanım. whistle da disk frenli modeller mevcuttu 650tl civarına ama hiç gerek yokmuş demek ki. zaten benim için önemli olan sorunsuzluk.

bisiklet seçiminde benim kullanım alışkanlığıma karar vermem gerek sanırım. dediğim gibi %80 asfalt yolda kullanılacak. zaten Ankara'da toprak yola gireyim dersek arabaya bir bisiklet askısı alıp bir yerlere gitmek lazım haftasonu için. bu da benim için biraz düşük ihtimal olarak görünüyor. ama bir yandan da almışken mtb alayım, city ile arazi yapamam ama mtb'yi şehirde kullanırım diye düşünüyorum.

bu haftasonu 321 ve borla'yı gidip göreyim ben en iyisi... 321'i hybrid yapma fikri kulağa hoş geliyor :)

peki ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir bisikletçi var mı? netten 2-3 yer buldum ama önerdiğiniz bir yer varsa ordan başlarım bakmaya.

7. Fatih Çaçoron

Fatih Çaçoron Aktif Üye

Seviye:
    O Zaman 0 Arazi Yapıcaksın. Yol Bisikleti Almanı Oneririm. Asfaltta Pedal Basmadan İyi Bir Sürat Yakalarsın. Ayda 1 de olsa arazi yapıcaksan MTB Al Maşası kilitlenebilen Yoldada kullanırsın.