Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona dan Bisiklet Önerisi İstiyorum

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alper Kemal tarafından paylaşıldı.

1. Alper Kemal

Alper Kemal Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar,
    Bir çok bisiklet markası inceledim ama aralarında en hoşuma giden bisiklet markası Sedona oldu. Eğer aranızda Sedona kullanan veya Sedona hakkında bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin. Almak istediğim bisiklet türü Mtb. Bisiklet için 1000 TL lik bir bütçe ayırdım. Eğer başka markalardanda bildiğiniz iyi bisikletler varsa lütfen önerin. Cevaplar için hepinize şimdiden teşekkürler.. :)

2. yiğit96

yiğit96 Yeni Üye

Seviye:
  3. Alper Kemal

Alper Kemal Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Carraroya baktım. Merak etme o kafamın bi köşesinde duruyor :) Yine de teşekkürler. :)

4. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende 1000 TL bütçe ile Carraro 436 Daytona yada Whistle Miwok 1161D'yi öneririm. Whistle'ı bende kullanıyorum ve çok memnunum.

5. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daytona güzel bisiklet, Ben Agustos 2011'den beri Sedona 741 kullanıyorum, Gayet güzel bisiklet, Orta seviye denebilecek bir bisiklet sonuçta, 2012 modeli çıkmış ve komponentleri daha iyi shimano bile komponentlerini modernize etmiş fiyatıda 50-100tl kadar artmış, ben sıfırını 1000tl ye almıstım peşin olmadığı halde, peşin 1000tl ye yeni modeli alırsın ama renkleri pek hoşuma gitmedi bu yılın modelinin..
    Benim 741le tecrübelerimi anlatayım biraz sana ışık olur belki,
    Öncelikle iyi yönlerinden bahsedeyim; 1-Kilitli maşa çok işe yarıyor, arazide giderken aniden bir rampa beliriyor çat kitliyorsun basıp çıkıyorsun, baktın rampa bitti iniş var yada engebeli arazi var, çat açıyorsun bileklerin ağrımıyor.
    2 - 200-250km kadar arazide yol aldım ve ne lastiğim patladı, ne frende sorun yaşadım, ne zincir attı, hiçbir sorun yok.
    3 - Bisiklet altındayken kendini belli ediyor, Güvenebiliyorsun sağlam yani.
    4 - Çok ağır değil, gereksiz ağırlıklar olmadan 13.5 kg kadar bir ağırlığı var, profesyonel değilsen dert edilecek birşey değil.
    5 - En iyi yönü jantlar(Alexrimms dp20), mükemmel denebilecek seviyede, okadar atladım zıpladım akordu bile bozulmuş değil 500kmdir. Lastikleride es geçmeyelm(Schwalbe Black Jack) yumuşak arazide biraz bocalasada genel olarak sorunsuz ve patlamaya gayet dirençli kaç dikenli otun içine girdi hala birşey yok. Biraz hızlı eridiği söyleniyor ama normal, asfalta pek uygun değil. 500kmde sadece arka lastik %85-%90 kondisyonda.
    6 - Frenler alt seviye, Shimano br-m445di sanırım, hidrolik, korkuyordum açıkçası, çok sıkıntı yaratacak diye, v fren mi alsaydım diye az düşünmedim, ama korkuya gerek yokmuş, taş gibi çalışıyor, ne ötme var, ne başka bir sıkıntı.

Kötü yönleri;
    1 - 2011 modelindeki Acera sistemin arka artırıcısı çok salak, 500km geçti hala bi ayar tutmadı.
    2 - Sele biraz sert(Tugra), ya sele değiştiriceksin, ya pedli tayt kullanıcaksın yada totoyu alıştıracaksın:)
    3 - Maşa çok iyi çalışıyor(xcm v3 remote), ama yaylı olduğu için darbe emiciliği bir yere kadar, tırtıklı bir araziye girdim ta beynim sallandı, allah var biraz sert bir ayardaydı ama onunda olayı bir yere kadar yani, kötü demiyorum ama çokta iyi denemez, birazda ağır 2.6 kg, müsait bi durumda Suntour Epicon maşa almak lazım, 1.7 kg ve havalı. Müsait dediğim maşanın işi bitince :D
    4 - Elcikler bildiğin çöp, yani onları çıkar zımpara tak daha rahat edersin, Ben eldiven kullanıyorum jelli, Onunla bile 50 km sürüşten sonra rahatsızlık başlıyor, çok sorun birşey değil ama bilmek lazım diye söylüyorum, rahat ergonomik bir elcik 10-15tl alır almaz değiştir gitsin.

Extra olarak sadece barend aldım, Tranz-x'in şu küçük dışı kauçuk ergonomik modellerinden, 20 tl falan, çok işe yarıyor özellikle rampada çıkış mesafeni artırıyor.

Memnun muyum? çok memnunum cidden, her tepkime reaksyon gösterebiliyor, en büyük sorunu vitesle yaşadım onun dışında hiçbir sorunum olmadı okadar arazide. Tavsiye ederim gerçekten sedona.
    Karşılaştıracağın bisikletlere göre konuşursak şöyle diyelim, Salcano, Bianchi alacağına Sedona, Carraro tercih et, Whistle hakkında pek bilgim yok, kullanan pek yok bizim burda, Kron xc250, xc 500 ve xc1000 gördüm, ben pek beğenmedim, komponentleri iyi olabilir ancak jantları berbat, kadro açıları cidden garip. Sedona 711v(2011),721v(2011),729(2012),759(2012) sedona modellerinde önerebileceğim bütçene uygun bisikletler.729 ve 759'da 2012 yeni modelleri, şuan bisiklet almamış olsam bu ikisinden başka tercihim olmazdı, 29 inç lastiklerle alacağın verim çok daha iyi olacak.

Birde unutmadan uyarıları yapalım,
    1- Boyuna göre bisiklet kadro boyunu bul ve ona göre al, Ben 182 boyundayım, iç bacak ölçüsü önemli gerçi sen ölçersin, ben 18 inç kadro kullanıyorum.
    2- Bisikleti aldığın dakikada lütfen extra 50-100 tl fazla paran olsun ve bu paraya kask al. Bisiklete bindiğin her saniyede kaskın kafanda olsun, kask cidden önemli durumlarda hayat kurtarırken, hafif durumlarda da gereksiz fazla yaralanmaları önlüyor. Olur birgun dusersin 20 25km hızla bıle dussen yuzunde yarayla 1 ay gezmek zorunda kalmak istemezsin.
    3- Bisikleti almadan önce , ne amaçla kullanacağına tam karar ver, kaldırımdan zıplarım ön kaldırır 30m giderim, ön tekerde dönerim diyorsan eğer! mtb ye bulaşma, Daha geçen gün arkadaşımız tur sırasında ön kaldırırken kadroyu 2 yerinden kırdı(Salcano sv210) modeliydi sanıyorum. Yanlış anlaşılmasın Salcano kötü bir marka değil, burada hata arkadaştaydı, bisikletin yapabileceklerinin dışında hareketler sana ve bisiklete zarar verecek illaki.

Umarım yardımcı olmuştur bunlar, baya uzatmışım, en önemlisini unutmuşuz, ne olursa olsun içine sinen bisiklet en güzel en iyi bisiklettir.

6. Alper Kemal

Alper Kemal Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Gerçekten çok teşekkürler. Bu bilgilerin çok işime yaradı. Bisiklet seçimi yaparken bu bilgileri göz önünde bulunduracağım. :)

Özgür BOZKURT bunu beğendi.
  7. emreseda

emreseda Yeni Üye

Seviye:
    süper cevap ağzına sağlık bende de 2011 741 taner'in dediklerine imza atarım :)

Alper Kemal bunu beğendi.