Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona borla

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Veysel Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaslar sonunda aldım :) Bugün aksama 4-5 gibi elime gecen bisikleti bir önceki basarısız tecrübem sayesinde alyan anahtar takımlarımla taktım ve cebimde anahtar setiyle dısarıya vurdum kendimi :) Gercekten de cok rahattım.Uzun zamandır bulunan pasif hayatın etkisiyle başta biraz zorlandım sonra alısması kısa sürdü ve uyum sagladım bisiklete :) ilk gün ve beceriksiz montajım yüzünden cok defa inip gidonu ve seleyi sabitleştirmem gerekse de fazlasıyla memnun kaldıgımı söylemek istiyorum.Borlayı tavsiye eden arkadaslara tesekkürler :) Sıkıntı cıkarmadıgı uzun yol düşünmedigim sürece memnun kalacagımı düşünüyorum :)

Ancak konunun yeri dogru mu bilmem bisiklet konusundaki püfler kısmına göz attım yalnız tekrardan sormak istiyorum.

Şu andan itibaren kask eldiven ve dizlikten baska ne almam gerekiyor?

Bisikletin bakımı icin para verip de almamı gerektiren (yag vs.) birşey var mı?

Bisiklet icin saglam kilitler bulunabilir mi?En azından caydıracak saglamlıkta.Yine de evde tutmayı düşünüyorum zaten ancak dısarda bir yerde bırakmak zorunda kalırsam diye ki elbet kalacagım sağlam bir kilit almak istiyorum.Öneriniz ne olur?

Bir de yeri degil belki ancak sorayım baska konu acmak istemiyorum.Bisiklette yeni oldugumdan okuduklarımdan baska birşey bilmiyorum.Zincirin paralel kalması icin 1.ye karsılık 1,2
    2.ye karsılık 3,4
    3.ye karşılık 5,6,7. vitesler kullanmaktan baska uygulamam gereken birşey var mı?

Son bir sorum.Maşada preload olayı var.Bu sertlik ayarını nasıl yapabilirim.Hani döndürdüm öylesine ama baya baya gidiyordu sanki bıraktım en son bir de cok farkını göremedim. + ne manaya geliyor - ne manaya? Aydınlatırsanız sevinirim arkadaslar :)

2. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Biraz cok sey istedim sanırım ancak konuya cevap verebilecek olursa sevinirim :)

3. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Selamlar, öncelikle güle güle kullanın. Eğer gece sürüşü yapıyorsanız arka ışık ve ön far edinmeniz lazım. Ben bir süre ışıksız da kullandım. Işıklar sayesinde hem sizi çok iyi farkediyorlar , hem de yayalar ve arabalar yol veriyor.

Veysel Yılmaz bunu beğendi.
  4. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Şu an icin geceleri yollara düşmeyecegimden acelesi yok onun ancak o da alacaklarım arasında.

Şu aralar kilit meselesine takmış durumdayım.Nasıl bir kilit almam önerilir.Acıkcası bisikleti evde tutarım o sıkıntı degil zaten apartmana dahi koymam ancak bir yere alısverişe gidemem kilit bile güven vermiyor.En azından hemen kesilmeyecek ve şifreli olmayan sistemlerden agır olmayan saglam bir kilit almak istiyorum.Hani yüzde yüz güven veren kilit asla yoktur biliyorum da kısa süreligine bırakmam gereken durumlarda caydırıcı olmasını isterim.

Sorularıma cevap verebilecek tecrübede arkadasların tecrübelerini paylasmasını rica ederim :) :in:

5. Hakan Yaş

Hakan Yaş Aktif Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun, güle güle kullanman dileğiyle.

Kilit meselesini ben de çok düşünmüştüm. Satılanlar rahat taşınabilecek ama bi o kadar da rahat açılacak ya da kesilecek tarzda olduğundan içim pek ısınmamıştı. Sonra bir gün Tchibo'ya gittim ve hoşuma giden bir kilit aldım.

http://www.tchibo.com.tr/plantum/urun/Bisiklet_Kilidi/272300.html

Tavsiye ederim, göründüğü kadar ağır değil ama son derece emniyetli geldi.

Zincir konusunda paralelliğine çok dikkat etmiyorum. Sonuçta 3x9 gibi bir alternatifim var ve tüm kombinasyonları kullanıyıorum diyebilirim.

Maşanın sertlik ayarı var fakat tavsiyem en kısa sürede kilitli bir maşa edinmen.

6. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun bisikletiniz. Aynakolun en ufak dişlisindeyken arka rubledeki en ufağa, aynakolun en iri dişlisindeyken arka rubledeki en büyüğe gelmediği sürece sorun olmaz. Kilit almanızı öneririm, şifreli işinizi görür çünkü anahtar taşıma veya kaybetme derdi olmaz. Yağlama çok çamurlu veya ıslak ortamlarda kullanmadığınız sürece nadiren gerekecektir. Almak yerine gerektiğinde bisikletçinize yağlatmak daha ekonomik olur. Maşanız giriş seviyesinde bir maşa. Preload etkisini hissedebilmeniz için ya tamamen ekside, ya da tamamen artıda olması gerekir. Ama hangisi sert hangisi yumuşak şu anda hatırlayamadım. Kazasız sürüşler...

7. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle hem cevabınız hemde hayırlı dilekleriniz icin tesekkürler.Bugün bisikletciye gittim elindeki en saglam kilidi almaya calıstım anahtarı bile biraz daha farklıydı ama tamamen güvenip bırakamam en azından uzun süre bırakamam zaten.Şifreliyi şansa bala çözenler veya ne bileyim fiks sabit şifreli olup da onların şifresini bilenler ya da kilitlerken görenler falan icin tehlikeli oldugundan düşünmedim.Zaten yanımda anahtarlık oldugumdan bir agırlıgı olmaz Allah korusun ne diyeyim artık.Ögrenci adamım kendi cabamla kart cıkarıp aldım kimsenin haberi yok daha parası ödenmedi hayırlısı olsun valla kötü düşünmek istemiyorum.

Maşa ve diger aksamların saglam kontrolü icin bisikletciye gittim.Vitestir frendir ufak kalibrasyon ve vida kontrolleri yaptı maşanın da bilmeyenler icin söyleyeyim yaylanmasını yani amortisör görevini yerine getirmesini istiyorsanız full -'ye, sıkısmasını harcadıgınız gücün kaybedilmemesini yani düz yol modu icin sertleşmesini istiyorsanız full +'ya getirmeniz gerekiyormuş.
    Cevaplar icin tesekkürler.

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  8. Murat Ege

Murat Ege Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle hayırlı olsun.Güle güle kullan bisikletini.Yapmış olduğun seçimden pişman olmayacağını söylemek isterim.Bisikletin için kask ve eldivenden başka alman gerekenler:pompa,yama seti,bisiklet alyen takımı,matara,km saati(isteğe bağlı)sele altı çantası,pas sökücü ve zincir yağı.

9. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Murat abi söyledikleriniz icin tesekkürler.Bugün edirne'de delta bisikletin şubesi oldugunu ögrendim.Ve bana geotech marka kask, ismini hatırlamadıgım marka ama dandik olmadıgını söyledigi eldiven suluk kafesi ve sulugu tanıdık vasıtasıyla 85'e verebilecegini söyledi.Sizce uygun mudur?
    Alyan vs anahtar takımını bisikleti alırken istemiştim park ayagı ve 20 liralık 12 mm kalınlıgında Markasının altında sedona yazan bir kilit gördüm onu aldım.Dedigim ürünler icinse öyle bir fiyat aldım.Ne dersiniz?
    Eldiveni performans bisikletten sedona marka olarak almayı düşünüyorum.15 tl fiyatı vardı.
    Bugün bir baska kimse yag icin bisikletciyi kullanabilecegini masraf etmenin gerekmedigini söyledi.En azından su an ihtiyacım olmadıgından pas sökücü sprey ve yagı 2. plana bırakıyorum.Babamın yaglama dükkanı var istanbulda olmadı ondan getiririm diye de bırakıyorum bir yandan.Birde yama seti ve pompa almalıyım peki marka olmalı mı nasıl olmalı?
    Bir de bugün zefal marka 30 liraya iç lastikle dış lastik arasına yapıstırılan koruyucu bir banttan söz etti bisikletci ne diyorsunuz etkisi olurmu patlak önlemede?
    Yorum yapmaktan cekinmeyin arkadaslar simdiden sagolun :)

10. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Km saati ve pompa da almalısınız.Zincirde paralellik çok önemli dikkat etmelisiniz.

11. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Zincirde paralellik olayı da ön 1'deyken arka 1,2
    " 2'deyken " 3,4
    3'deyken " 5,6,7 yaptıgımda sıkıntı olmaz degil mi?

Ayrıca km saatini şu an 2. plana almıs durumdayım tıpkı farlar ve yag-pas sökücü sprey gibi.Fakat pompa almam lazım.Bir püf noktası varmı nasıl bir pompa olması gerektigi.Arastırdım fakat aklım karıstı cok degisik yöntemlileri vardı hepsi de olur mu ki?

Harun Salcı bunu beğendi.
  12. Murat Ege

Murat Ege Yeni Üye

Seviye:
    Sedona eldiven,Zefal suluk kafesi ve Elite suluğu 40 tl ye aldım.İşin içine birde kask girise,ki en sıradan kask bile 40-50 tl arasında,sana verilen fiyat iyi gibi gözüküyor.Suluk alısan kaliteli olanları ve koku yapmayanları tercih etmelisin.Bendeki pompa Sedona mini pompa 15 tl ye almıştım.İşimi fazlasıyla görüyor.Yama setim ise şu piyasada yaygın olarak bulunan 1-2 tl ye satılanlardan ve işimi görüyor.

13. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Murat abi yorumun icin tekrar tesekkür ettim.Sedona eldiven almayı düşünüyorum 15 lira oradan düşerse kask suluk ve suluk kafesi asagı yukarı 65-70'e denk geliyor.Kask geotech markaydı sanırım 30-40 lira arasında birşey demişti.Olmadı kaskı sadece ordan alırım şu an suluk kafesi ve sulugunda aciliyeti yok.

Peki kadro ve maşa koruyucu bantlar lazım mıdır?Acıkcası onların da sedona olması ve ürünün ömrünü uzatacak olması kullanmam icin yeterli bi sebep zaten.

Pompa konusunda da dediginizi görmüştüm önceden.Yeterli oluyorsa sorun yok.Sadece uyup uymama sorunu olurmu diye söyledim.

14. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İyi günlerde kullanın, kask ve eldiven mutlaka gerekiyor ama dizlik çok önemli değil bana göre.. :)

15. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Dizlik dirseklik bileklik olsun, gece yollara düşmeyecegimden far takımı olsun, km saati ve şehir dısına cıkmayacagımdan suluk olsun şu an 2. planda :) Eger geotech diye gereksiz yere cok para ödüyormuşum hissine kapılmazsam eger kask'ı geotech suluk kafesi ve sulugu da burda delta bisikletten almayı planlıyorum. Geriye kalan düşündügüm bir kac ekstra ufak şey var onları da başka yerden başka zamanlarda ayarlayacagım.Mümkün oldugunca bisikleti yalnız bırakmak istemiyorum renginden dolayı cok da göze carpıyor ben üzerindeyken sıkıntı yok da tek bırakmak istemiyorum acıkcası.
    Önerileri dikkate alıp toplumca umursanmayan kask'ımı en kısa zamanda almayı planlıyorum.Yorumlar icin çok çok teşekkürler arkadaslar.

16. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Evet olmaz,2-5 yapsanız da olur.Pompa hakkında bilgim yok.

17. koray_can

koray_can Forum Bağımlısı

Seviye:
    hayırlı olsun arkadasım gule gule kullan.

18. M.MURAT YILMAZ

M.MURAT YILMAZ Üye

Seviye:
    Öncelikle hayırlı olsun diyeyim. Allah kaza bela vermesin, kem gözlerden korusun. Bisiklet bir demir yığınıdır. Olağan üstü bir şey olmadıkça lastikler ve fren pabuçları hariç kolay kolay eskimez. İlk etapta alacağın kask olsun, diğerleri işin içine girdikçe teker teker olur.

19. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Harun Salcı ve koraycan kardeşlerim güzel dilekleriniz için teşekkür ederim sagolun.Koraycan darısı daha güzeli basına :)
    Çok sagolun Murat abi.Allah razı olsun herkesin bisikleti kendinin olsun sıkıntısız kazasız belasız yollarda olsun kem gözlerden korusun inşallah. Dediginiz gibi düşünüyorum ki lastik vs. bütün bunların eskimesi en azından 1.5-2 sene sürüyor deniliyor düzenli kullanılınca.Yani herşeyden önce güvenligi saglamam gerek.En kısa zamanda kask ve eldiven alacağım.Sonrasının devamı gelir zaten.Yorumlar icin tesekkürler arkadaslar.

20. Taner Koç

Taner Koç Yeni Üye

Seviye:
    Bence kaskı hemen al Veysel zorlanırsın ama ne olur ne olmaz Allah korusun sen tedbirini al, taktirini Allah'a bırak :)

Hayırlı olsun kazasız, belasız kullanman dileklerimle.

koray_can ve Veysel Yılmaz bunu beğendi.