sedona, amoeba , kron arada kaldım!...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında qafam tarafından paylaşıldı.

1. qafam

qafam Yeni Üye

arkadaşlar uzun süredir planlıyorum bir bisiklet almayı ama sanırım sonunda kararımı verir gibi oldum!...

şimdi bisikelti hem şehir içinde gezinmek için kullanacağım ama en çok şehir dışında...

gezeceğim parkur muğla ve çevresi, yani fethiye, datça, marmaris, dalyan, bodrum,... tüm bu ilçeleri bisikeltle gezmeyi planlıyorum, yolun büyük bir kısmı asfalt ama sornasında dağ taş arazi var, köy yolları var... asfalt yollar genelde çok engebeli, inişli çıkışlı!.. sonrasında kayalıklar var, dağlar var, yeri geldiğinde bisikletimi sırtıma alıp çıkmam gerekecek...

seçeceğim bisiklette benim için en önemli detaylardan birisi de sağlamlık!.. beni yolda bırakmayacak bir bisiklet istiyorum... fiyatı da uygun olursa harika olur... öğrenciyim sonuçta..

kron xc1000 , amoeba hussar , ve sedona nın herhangi bir modeli ( bi ton modeli var anlamadım hiç bir şey)

bu üç markadan birini düşünüyorum, boyum 1,73 falan, sanırım 16" veya 17"" kadro almam gerekiyor, kesinlikle sadece önden süspansiyonlu olmasını istiyorum, ve parçaları sağlam olacak, uzun yollarda beni yormayacak...

amoeba hussar çok hoşuma gitti, forumda da bir ço kyerde çok sağlam olduğu belirtiliyor, ancak sedonanın da fiyat/performans açısından önce olduğunu gördüm gibi... ileride bisikleti pek upgrade etmeyi düşünmüyorum, 2-3 sene biner satarım gözüyle bakıyorum...

sedona borla ve 700 serisi de göz kırptı gibi inceden...

ama sanırım borla alacağım fiyatı makul geldi gibi, ancak fiyat / performans kısmını bilemeyeceğim...

dedim ya çok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim...

şimdiden teşekkürler...

2. Selim Leylak

Selim Leylak Bisikletkolik

Seviye:
    meraba... bisiklet seçimi sizin fiyat olarak kendinizi ne kadar zorlayabileceğinize bağlı çünkü el elden üstündür misali bir çok iyi bisiklet var.siz fiyat verince bu konuda kıdemli üst seviye bilgili üyeler size iyi bi şekilde yardımcı olacaktır ve şunu belirtiyim 3 gün oldu ben borla aldım ve şu an için fazlasıyla memnunum ama tabiki daha iyileri mevcut...

kocak04 ve qafam bunu beğendi.
  3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    hemen her sene muğla'ya gidiyorum.O taraftaki yollarıda biliyorum az çok.Yolları da hep çakıllı asfalt.Sıcak asfaltlı yol yok galiba neredeyse.Bu yollar için bence donanımı daha iyi olan bir bisiklet alın.Bu konuda da Sedona biraz daha öne çıkıyor.Sedona 711v veya (normalde önermiyorum ama engebeli arazi ve inişli çıkışlı yollar için) Sedona 711d'yi önerebilirim.711d'nin disk frenleri mekanik,v frenden pek farkı yok hem bisikletinize fazla ağırlıkta yapıcak ama en azından böyle bi yer için mekanik de olsa disk fren lazım olabilir.Alabilirseniz hidrolik disk fren seti alın bu konuda Shimano'nun seri dışı hidrolik disk fren setleri bazen geliyor ve fiyatları çok uygun,eğer alamazsanız Avid BB7 dünyanın en iyi mekanik disk freni bunu alabilirsiniz.Hiç olmazsa mekanik disk frenli bisiklet alırsanız sertlik ayarlı fren kolları alın.Bunun dışında Amoeba Hussar'da güzel.Kullanmadım fakat kullananlardan kadrosunun sağlam olduğunu duydum.

namikmalkoc, kocak04 ve qafam bunu beğendi.
  4. qafam

qafam Yeni Üye

çok teşekkür ederim gösterdiğiniz alaka için... sedona 711 V kafamda şekillendi gibi, borla yerine biraz daha para ekleyerek alınabilecek bir bisiklet...

amoeba renk desen olarak bayağı bir kışkırtıcı duruyor ama işlevsellik en önemli nokta!..

erdoğanlar bisikletin sitesinden bakındım da , sedona "Sd-711 2008" kodlu üründen bahsediyorsunuz sanırım... fiyatı da 450-500 ytl dolaylarında... zaten bunun için ayırdığım bütçe de bu civardaydı... bisiklet üzerinde artı olarak herhangi bir aksesuvara yönelmeyeceğim, güvenlik için ışıklandırma, eldiven ve en önemlisi kask alacağım...

muğla yolları konusunda haklısınız, tam tarif ettiğiniz gibi, can sıkıcı, hatta bisikletteyken kask mı takılır derken, acı bir şekilde öğrendim bunu, kafama ve en kötüsü boğazıma bir arabadan sıçrayan taş beni nefessiz bıraktı ve bayılmama neden oldu... ciddi bir kaza atlattım, çok ucuz yırttım...

...

tekrar teşekkür ediyorum arkadaşlar... muğladan bi dahaki geçişinizde bir soğuk limonatamı içersiniz artık, bi soluklanırsınız...

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Omur boyu kadro garantisi oldugu icin KRON derim.

qafam ve alternat bunu beğendi.
  6. qafam

qafam Yeni Üye

da benim ömür boyu garantim yok!.. :D

KaanDurgut bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ailene iyi bir miras birakirsin :)

8. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    bildiğim kadarıyla Türkiye'de 6 yıldan fazla garantinin bi önemi yokmuş. (bu forumda bi yerlerde okumuştum) adamlar 7.sene size bizi ilgilendirmez diyebilir. Kron böyle bişey yapar mı, pek sanmıyorum aslında.

kronlar çok şık ama sedonayla kıyaslayınca parçalar daha düşük seviye kalıyor gibi. (aynı fiyatlarda) bir de kron'ların maşalarını çok eleştiriyorlar. zoom'u kimse sevmiyo gibi bi izlenim oluştu bende. ben sedona ya da geotech tercih ederim.

iyi günler

9. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Trek 3700 (2009) modelinide önerırım.
    ya da 3500

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu 6-7 yil garanti konusunu bende bu forumda okudum. Ancak dogrulugu konusunda bilgim yok. (arastirip sizlerle paylasabilirim.)

Neden Sedonadan dusuk kalasin ki ikisi de shimano kullaniyor. Markanin farkli modellerini kullanmis olsalar bile shimano modellerine baktiginda +/- 1 model fark ediyor. (2 hafta oncesinde karsilastirma yaptim.)

Masa konusunda size hak veriyorum. (Bu hakvermeyi Kron XC1000 ile sinirlandirmam lazim. Cunku tum Kron modelleri tanimiyorum.) Kron XC 1000deki masa malesef beklentileri karsilamiyor. Sabitlendiginde de yaylanma devam ediyor. BUnu onceden bilerek Kron XC 1000 alirsaniz kucuk bir ucret farkiyla degistirtebilirsiniz.

Sedonanin bazi modellerinde de Zoom kullanilmis.Mesela 751ler...Zoom yuksek seviye bisikletler icin tercih edilmeyebilir ama orta duzey icin fena degil.

Onemli olan kadrodur. Diger aksamlari beklenti cercevesinde gelistirirsiniz. Kadro garantisi olmasi Bu yonden kronu cazip kiliyor. (Diger kadro garantisi veren markalarin fiyatlari cok yuksek)