Sedona 761 ön disk fren kaliper yerleşimi

Konu, 'Frenler' kısmında Leventİ tarafından paylaşıldı.

1. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selamlar,

2011 sedona 761 de ön fren kaliperi bağlantı aparatına yükseltici yüksük ile bağlanmış. Balataların diski tam görmediğini farketmiştim ancak bu yükselti pullarını yeni farkediyorum. Geçenlerde ön frenin etkisinin azaldığını hissettim, yağ bulaştı sandım, balata temizleyici sprey ile balatayı ve diski temizledim, balataları da zımparaladım ama birşey değişmedi. Balatalar diski tam görmediği için de haliyle üstten 4-5 milimlik kısımları aşınmamıştı. Balatanın yüzünde set oluşmuş.

Şimdi eski balataları temizlemekle uğraşmayıp yeni balata alıp takacağım, takarken de kaliperin altındaki yükseltileri çıkarmayı düşünüyorum. Sanırım bu şekilde kaliper merkeze biraz yaklaşınca balata da diske tam oturur. Ama sormak istediğim acaba bu biliçli mi yapılmış? Bi manası var mı balatanın diske tam oturtulmamasının? Belki fren kuvveti fazla olup da kapmasın diye yapılmış olabilir mi?

Aslında şimdi foruma konu açarken aklıma geldi, acaba balataların aşınmayan üst kısımları mı birbirine değiyor da diski fazla sıkamıyor, bunu kontrol etmem lazım sonra. Sedonanın üst model bisikletlerinden birisi bu, böyle bi hata nasıl yapılmış anlamadım.

2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sorununuz hakkında inanın nette foto aradım,fakat bulamadım.Keşke fotoları ekleseydiniz.
    Anlatımıza bağlı olarak şunu söylemeliyim;kaliperin parçalarında herhangi bir sorun yoktur.Sorun tekerleğin takılışında olabilir veya diskiniz benim netten bulduğum fotoya göre yaprak disk olduğundan yamulmuş olabilir.Bu tür durumlarda 1mm nin dahi çok önemi vardır.yazınızda belirttiğiniz gibi de eski V tipi frenler gibi pabuçların bir kenarı janta ( sizde disk ) değsin yeter mantığı yoktur.Sizdeki balatalar diske tam oturmalıdır.Parçaların yerini değiştirme bir duruma girmeyin,o bahsettiğiniz pulların mutlaka bir işlevi vardır.
    Dediğim gibi fotoları eklerseniz,konuyu daha anlarım.

3. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tekerin takılışında veya diskte bir problem yok. Bisikleti ilk aldığımdan beri böyle, resimdeki gibi yani. Karşılaştırma olsun diye arka tekerin resmini de ekledim. Bisikleti ilk aldıktan 1 ay kadar sonra diskler parlamaya başlayınca ön diskin tamamının parlamadığını farketmiştim zaten ama yükseltici pul olduğu dikkatimi çekmemişti.

Pullar çift olarak takılmış ve birbirlerine bakan yüzeyleri küresel yapılmış, yani kaliper diske tam paralel durmazsa pullar vasıtası ile kendini düzeltme imkanı verilmiş kalipere. Güzel bir şey tabi ama bu seferde balata diske tam oturmamış. Ben dün pulları bi çıkarıp denedim balata tam oturdu diske, paralellik sorunu da görmedim. Kaliper jant tellerine biraz daha yaklaştı ama değme olmadı. Kalipere bakınca diskin sırtı ile balatarın sırtı tam hizaydı. Fakat balatalarımın o üstteki 4-5 mm lik yeri aşınmamış olduğundan balatalarda set var ve diskte iz yapmamak için geri taktım pulları. Zımparayla düzelecek gibi değil.

Şimdi yeni balata alıp takacağım o pulları da sökmeyi düşünüyorum. Arka tekere bakarsanız zaten arka tekerde pul kullanılmamış ve balata da diske tam oturmuş. Pullar kaliperin sağa sola yatmasını sağlıyordur fakat bu şekilde de balatalar diskin kalınlığı kadar aşınınca üst taraftan birbirlerine değmeye başlayacaklar, aşındıkça balataların üst kısımlarını zımparalamak gerekecek. Çok mantıklı değil.

Bu arada ön fren gücünün azlığı da sanırım yağ bulaştığı içinmiş. Dün tekrar çıkarıp fren temizleme spreyi ile balataları ve diski sildim şuanda eski gücünden çok az düşük olsa da düzeldi. Zımparaladığım balata yüzeyi de diske biraz alışırsa eski haline döner heralde.

4. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sedona'ya mail attım, telefonla geri döndüler. O parçaların orda olmaması gerekiyormuş. Deore frenlerde pul kullanmıyorlarmış, belki bizden sonra mağazada filan takılmış olabilir dedi. Nasıl ve niye takıldığı muamma ama sorun çözüldü en azından. Yardım için teşekkürler.