Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sedona 731,sedona 331 ghost 1150

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Arif.önder tarafından paylaşıldı.

1. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar seçimimi bu üç modele indirdim imkanlarım dahilinde fiyat performans açısından nokta atışı yapmam lazım çünkü uzun süre bu bisikletle devam edicem satmak yada kısa zamanda üzerinde iyileştirmeler yapma gibi bi düşüncem yok.Şimdi elimdeki modeller ve düşüncelerim kısaca şu şekilde;

sedona 731:donanım açısından en dolu olanı ama bütcemi aşıyor bu kadar çıkabilir miyim yada buna değer mi düşünüyorum fiyatı 1350 civarı sram x5 vites sistemivar
    sedona 331:bu bisiklet şehir bisikleti olarak geçiyor genelde şehir içi kullanacağım için mantıklı geliyor acera vites sistemini kullanıyor fiyatı 1140 civarı
    ghost 1150:bulunduğum şehirde satılıyor elimin altında gidip hemen alabilirim bu açıdan avantajlı kadro olarak diğer iki bisiklete göre üstün gibi ancak donanım olarak ikisindende düşük altus vites sistemini kullanıyor kredi kartına taksitle 1000 tl ye bırakıyorlar kararsızım...

sedona 331 i diğerlerinden ayıran şehir bisikleti olarak geçmesinin tek nedeni ince lastiklere sahip olması mı 7 km civarı iş yerime güzel havalarda bisikletle gitmek istiyorum ve şehir içinde ufak turlamalar bu konuda 331 bana avantaj yaratır mı çok uzun geziler düşünmüyorum .Ghostun donanımı düşük ama bir kaç sene sorunsuz götürür sonra vites sisteminde değişiklik yapmak mantıklı mı.731 ise paraya kıyıp bütcemi aşsada alınır mı dağ bisikletleri lastikten dolayı şehir içi akıcılıkta benim için 7 km civarı yollarda hissedilir bi dezavantaj olur mu tüm bunlar kafamda çelişkilere neden oldu bu yüzden yardımınıza ihtiyaç duydum sizin düşünceleriniz neler şimdiden teşekkürler... Tabiki farklı bi model tavsiye ederseniz bunu da dikkate alırım

2. Emre Kalyoncuoğlu

Emre Kalyoncuoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    29er Sedona 729 al, lastiklerini 700x47 veya 28x1.75 lastikle değiştir. Bütün dertlerinin çözümü kısaca bu.

3. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Emre bey tavsiyeniz için teşekkürler bu bisiklette gerçekten güzelmiş aldığınız bisikleti açtığınız konuda inceledim sedonanın sitesinde o çamurluklar bisikletin üzerinde görünmüyor kutuda geliyor mu yoksa aldınız mı bende kargoyla başka şehirden alıcam çünkü boyum 170 sizce 16 mı yoksa daha yüksek mi seçmeliyim kadro boyunu bazı sitelerde acera bazılarında sram x3 olarak geçiyo vites sistemi 2013 demi srama geçildi öyleyse 2013 almak daha mantıklı sanırım son olarakta benim seçtiğim özellikle 331 e göre bu bisikleti tavsiye etmenizin bi nedeni varmı teknik açıdan biraz zayıfım bu konularda kusura bakmayın biraz fazla soru sordum

4. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1.si fiyatı uygun. 1000 TL civarı,
    2.si genelde şehir içi kullanacağını söylemişsin, yani dağda da kullanacağın anlaşıyor, yani sana MTB lazım, şehir-tur değil.
    Her zaman yeni almak daha avantajlıdır, bu kadar ar-ge çalışması yapılıyor, illaki birşeyi yenilenmiştir ki, zaten yenileniyor.
    Çamurlukları ayrı alacaksınız, ön-arka toplam 50TL, çamurda çok işe yarıyor.
    En az 17" al, yoğun olarak yolda kullanacaksan ve girdiğin dağ yolları çok kıvraklık gerektirmiyorsa, schwalbe marathon vb. tip lastik alıp her yerde de bunu kullanacaksan, bana kalırsa en az 19", hiç değilse en az 18" almalısın. 331 de iyi bisiklet, ama dediğim gibi dağ yolu çok bozuk ve kilon fazlaysa MTB al bence.

5. caglar

caglar Yeni Üye

Seviye:
    bence şehir bisikleti almalısınız genelde şehir içi kullanacaksınız zaten, ben 8 9 sene eski de olsa mtb kullandım hamallık resmen gençliğin verdiği coşku işte:)) eğer ağır araziye girmeyecekseniz hiç gerek yok alın bi hybrıd kurtulun:))ben 341 i gözüme kestrdım aldım alıcam gibi tek sıkıntım dısk fren olması:))

6. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kafa iyice bulanmaya başladı :) emre beyin tavsiyesi aklıma yatmaya başladı 1000 tl bütceme denk geliyo alıp eğer yorucu olursa sadece lastikleri değiştirdiğimde şehir bisikleti elde etmiş olmayacak mıyım burayı tam kavrayamadım

7. caglar

caglar Yeni Üye

Seviye:
    mtb nin sadece lastıkleri değiştirildiğinde şehir bisikleti olacaksa neden şehir bisikleti var acaba:))dediğim gibi ağır araziye girmeyeceksen gerek yok mtb ye .ve iyi bir çift lastik te sana ucuza mal olmayacaktır ,sonuçta alacak olan sensın tabi ama kullanım amacını bi düşün ondan sonra kesin karar ver zaten sedona alcaksın git bin ikisini de dene al:))

8. serkan akgül

serkan akgül Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar, yeni bir konu açmaktansa buradan devam etmeyi uygun gördüm. Çünkü, konu sahibi arkadaşın önerdiği Sedona 331 benim de dikkatimi çekti. Ben de çoğunlukla şehirde veya asfalt zeminde kullanmak amaçlı bisiklet almak istiyorum. Hafta sonları kullanacağım. Zamanla kondisyonumu arttırıp uzun mesafeler kattedebilmeyi planlıyorum. Yapı olarak takıntılı bir insanım. Bisikleti aldıktan sonra sağının solunun boşluk yapması beni çok rahatsız eder. O nedenle 1000-1100 gibi bütçeyle olabildiğince sağlam ve amacıma uygun bir model arıyorum.

Ben Merida Crossway 40V ile Salcano City Sport 10 arasında kalmıştım ama Sedona 731'i de düşünmeye başladım.

Bisiklet almak araba almaktan daha zormuş :))

9. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Serkan bey sanırım 331 gibi şehir bisikletleri genelde bizim gibi şehirici kullanımlara daha uygun hafif arazide de kilitli maşayı açınca yeterli olur diye düşünüyorum

10. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arif şu an yeni turdan geldim, 40 km asfaltta gittim, ardından 20 km orman yolu, orman yolu dediğim patika içine girmedim, bildiğin eski köy yolları. Şimdi ben 40 km asfaltta gideceğim diye 331 alsaydım, inan bisiklet harap olurdu, çünkü geçtiğim yollar çok bozuk. Mesela 331'in kadro arka lastik çatalı çok korumasız, sebebi de asfaltta kullanıldığı için ağırlıktan kaçmadır herhalde. Eğer sizin oraların orman yolları jilet gibiyse ki bu şekilde yerler çok bilemem, fakat benim geçtiğim yerler için MTB şart. Ha tura mı çıkacağım http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=114975 yazdığım http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=30218 var. İki iç lastikle beraber kargo dahil 50 euro. Düzgün kullanımda ne patlar ne çatlar. Ne farkı olacak bence 1 kilo.
    Fakat buradan anlama ki 331 kötü bir bisiklet. Değil çok iyi, ama kullanım yönünden seçmek lazım. Şunu da unutma MTB alan sonradan şehir-tur bisikleti almak istiyor, şehir-tur alan MTB almak istiyor. 29er ağırlık gibi faktörleri saymazsak ki en azından her iki durumda kullanılabilecek en iyi bisiklettir.
    Gönül ister ki hepimizin maddi durumu çok iyi olsa da yol bisikleti, şehir bisikleti, dağ bisikleti ve katlanır bisikletten en iyisinden birer tane alsak da köşeye koysak, nereye gidersek seçip gitsek, ama...

11. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tamam yeniden sedona 729 a döndüm o zaman 1000 tl ye bulabilirsem hedeflediğim bütçenin dışına da çıkmış olmam pisman olacağımı sanmıyorum çünkü daha önce kullandığım bisikletler piyasa malı çelik kadrolu bisikletlerdi

12. serkan akgül

serkan akgül Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kalitesi ve geliştirmeye daha uygun kadrosu nedeniyle ben de Merida Crossway 40V'de karar kıldım.

13. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1000 TL'nin altına düşemezsen benimle bir mesajlaş, benim aldığım yere de sorarız.

14. Arif.önder

Arif.önder Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    nihat bisiklette kron xc 1000 1090 tl indirimde görünüyor gidondan kilitli maşa ve alivio vites sistemleri falan var üstünde bu donanım olarak daha üst bi bisiklet değil mi sizce

15. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    29er mi? Satışa başlanmış mı? 1 ay öncesine kadar her tarafta reklamı vardı ama dağıtıma başlanmamıştı. Nasıl bir işse.. eğer varsa 29er xc 1000 tarafımdan şiddetle tavsiye edilir tabi.

16. divemasteronur

divemasteronur Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Peki bu bisikleti almış olsak 2013 olduğunu nasıl anlarız? Çok amatörce oldu ama tamamen yabancıyım bu konuya bodozlama alıcam bir bisiklet şimdiden yorumları okuyorum :)

17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    arif dostum önemli bilgiler..

Çok önemli bir hatırlatma: Tablolar genel vücut ölçülerine göre belirlenmiştir. Kişiden kişiye bacak uzunluğu ve kol uzunluğu değişiklik gösterir. En önemli nokta bacak uzunluğudur. Bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha kısa kalıyorsa küçük kadro tercih etmenizi öneririz. Yada bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha uzunsa büyük kadro tercih etmenizi öneririz. Seçiminizin doğru olup olmadığını anlamanın bir de püf noktası vardır. Seleye oturmadan bisikletin üzerine binersiniz ve kadronun üst borusu ile bacak aranıza temas noktasının mesafesine göre seçim yaparsınız. Eğer kadro üst borusu bacak aranıza çok yakınsa kadro size büyük gelmiştir. Eğer bu mesafe fazlaysa kadro size küçük gelmiştir. Mesafe ortalama 3-4 parmak genişliğinde olmalıdır.

Bazen ölçüleriniz tam arada kalır. Yani ne büyüktür ne de küçüktür. O zaman yapılacak bir kaç küçük püf noktası vardır. Selenizi biraz ileriye veya biraz geriye kaydırarak yada gidon boynunu 1 cm veya 2 cm +- değiştirerek bu sorunu giderebilirsiniz. Bu kollarınızın uzun veya kısa olması durumunda da yapılabilir.

Ölçülerin amaçlarından biri de sele borusunun kadroya giren kısmının doğru mesafede olmasıdır. Ölçü size uygun değilse sele borusunu haddinden fazla kaldırmak zorunda kalırsınız bu da bisikletinizin kadrosunun kırılmasına yada çatlamasına sebep olur. Eğer ölçü büyükse sele borusunu aşağıda tutmak zorunda kalırsınız.

A noktası bisikletin ölçüsünü yani kadro boyunu gösterir.

Sabit Kadrolu - Hard Tail MTB

Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)
    155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
    165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
    170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "
    175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "
    180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "
    185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21 "
    190 - 195 53 - 56 cm 21 - 22 "
    195 - 200 56 - 58 cm 22 - 23 "

Ülkemizde en yaygın kullanılan bisiklet türü MTB dir. Çoğu kişi bilinçsizce bisikletin ölçüsüne bakmadan tercihte bulunur. Tercih yapmadan önce mutlaka ölçü tablosunu incelemelisiniz.

Çift Süspansiyonlu - Full Suspansion

Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)
    155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
    165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
    170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "
    175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "
    180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "
    185 - 190 48 - 53 cm 19 - 21 "
    190 - 195 53 - 56 cm 21 - 22 "

Her ne kadar ölçüler Hard tail ile aynı olsa da bu tip bisikletler daha çok arazide kullanıldığından küçük boy tercih etmenizi öneririz.

Yol Bisikleti - Road Bike

Boy Kadro Boyu (cm)
    155 - 165 48 - 51 cm
    165 - 170 51 - 53 cm
    170 - 175 53 - 55 cm
    175 - 180 55 - 57 cm
    180 - 185 57 - 60 cm
    185 - 190 60 - 62 cm
    190 - 195 62 - 64 cm
    195 - 200 64 - 999 cm

Yol bisikleti tercih ederken kullandığınız noktalar da önemlidir. Özellikle yokuşların çok olduğu yerlerde kullanıyorsanız küçük kadro seçmeniz sizi bu tip yollarda rahatlatacaktır.

Triatlon Bisikletleri Ölçüsü

Boy Kadro Boyu (cm)
    155 - 165 46 - 48 cm
    165 - 170 48 - 50 cm
    170 - 175 50 - 52 cm
    175 - 180 52 - 55 cm
    180 - 185 55 - 56 cm
    185 - 190 57 - 60 cm
    190 - 195 60 - 62 cm
    195 - 200 62 - 999 cm

Triatlon bisikletleri her ne kadar yol bisikletlerine benzese de kullanımda farklılıklar oluyor. Yol bisikletine nazaran biraz daha küçük boyları tercih edilir.

Gezinti/ Tur Bisikleti - Trekking

Boy Kadro Boyu (cm)
    155 - 165 47 - 50 cm
    165 - 170 50 - 52 cm
    170 - 175 52 - 55 cm
    175 - 180 55 - 58 cm
    180 - 185 58 - 61 cm
    185 - 190 61 - 63 cm
    190 - 195 63 - 66 cm
    195 - 200 66 - 999 cm

18. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Satayım sana benim 1 aylık 331'i diyesim geliyor yol bisikleti almak için ama vazgeçiyorum sedonamı satmam :(