Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona 729

Konu, 'Sedona' kısmında Emre Kalyoncuoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Emre Kalyoncuoğlu

Emre Kalyoncuoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

Dün sabah kalktığımda senelerdir ara verdiğim bisiklet aktivitelerime yeniden ve aniden dönmeye karar verdim ve bugün bir günlük araştırmalarım neticesinde bir bisiklet sipariş ettim, inşallah cumartesi günü bisiklet elime ulaşır.

Sipariş verdiğim bisiklet Sedona 729.

Bu aşamaya nasıl geldiğimi anlatayım belki yeni bisiklet alacak olan arkadaşlara da yardımcı olur.

İlk önce hangi tür bisikleti seçeceğime karar verdim, doğma büyüme İstanbulluyum fakat geçici olarak (yaklaşık 4-5 sene kadar daha) Artvin'de ikamet etmekteyim. Aslen de Trabzonluyum. Yazları memleketime giderim. İstanbulda durduğum zamanlar da ver elini çilingoz, yeşilköy, ağva durmadan gezerdim. Bisikletimle veya arabamla daha sonra da yaya olarak gittiğim yolların bir kısmı dağ yolu bir kısmı da asfalt. Gödüğünüz gibi bana en uygun dağ bisikleti olduğu anladım. Aslında bu jant seçimimi de etkiledi, onu da şöyle anlatayım:

Forumları karıştırdığım bir günlük süre zarfında dağ bisikleti alanların şehir bisikletlerine doğru yöneldiğini, şehir bisikleti alanların da acaba dağ bisikleti mi almalıydım diye kendilerine sorduğunu fark ettim. İlk başlarda 26" jant olan isteğim bu nedenle 29" janta kaydı, malumunuz 29" geçen jantlar aslında 28" ve bu büyüklük şehir bisikleti lastiklerinin en bol bulunduğu ölçü, yani 29" aldığım jantı istediğim zaman 28" şehir için güzel bir ( çifti 100 TL'den ) çift lastikle donattımmı al sana şehir bisikleti olur dedim kendi kendime.

Eski bilgilerimden aklımdan kalanlara göre 29" in asfalt performansı haliyle 26" e nazaran daha iyi olmalıydı. Ayrıca 29" bisikletlerin dağ performansı forumlardan okuduğum kadarı ile herkes tarafından da bilinmekte.

Kadro boyu için ise 177 boyuma göre olan 17,5" i 1,5 " geçtim ve 19" aldım. Bunun nedeni ise alacağım şehir lastiklerinin boy kısalmasını tamamlama için. Malumunuz şehir bisikletlerini normal orandan 2" daha büyük almak gerekiyor. Ben olayı fazla abartmadım tabi çünkü dağda gezerken kıvraklık performansımı da etkileyeceğini biliyordum tabi.

Ayıracağım bütçeye baktım 1.000 TL -1.200 TL.

Bisikleti toplayayım mı yoksa hazır mı alayım diye 7 dakika kadar düşündüm ve baktım ki hazır satılanları toplasan 1/3 daha maliyetli oluyor, bu nedenle marka arayışına geçtim.

Nihayetinde .Kron xc 1000 29", Sedona 729 ve Carraro 929 modelleri arasında kaldım. Özelliklerini bildiğiniz gibi maşa, vites, fren vs. donanımlarında bu bisikletlerin arasında öyle uçurum gibi farklar da yok veya mesela Shimano Alivio ile Acera arasındaki fark benim bu modelleri aynı katagoriye gerimemi engellemedi. Sadece fiziki olarak aralarında bariz farklar Sedona da olmayan gidondan amortisör kilidi, fakat onunda maşa üzerinden manuel olarak var. Kron yine aralarında en çok göze batanı fakat birkaç sitede stokta olduğu gözükmesine rağmen hiçbiri hemen teslim yapamıyor ve öğrendiğim kadarı ile fabrikadan halen bu model çıkış yapmış değil, bilgi yanlış da olabilir tabi ama ben bulamadım bunu. Carraro ise hoş ama insan internet sitesine bu kadar kısıtlı bilgi koyar mı, diğer firmalar neredeyse vidasına kadar yazacak, bunlarda hala o eski Bianchi zihniyeti devam ediyor tabi, VW gibi ne de olsa alınıyor. neyse konudan fazla uzaklaşmayayım.

Geçtim netin başına alışveriş yapacağım, tabi devamlı netten alışveriş yapıyorum ama aldıklarımda bisiklet reyonu yok. Sitede reklamı olan Delta ya baktım hemen, ne de olsa yapacakları yanlış hemen foruma yansır, fakat aradığım modelleri bulamadım orada, forumda birkaç arkadaşın tavsiye ttiği Performans Bisiklet'e baktım. arkadaş baya ilgilendi, o da benim düşüncelerimin aynısını söyledi, güzel bir nakit indirimi yaptı, aynı gün kargoya vereceğini söyledi.

Herhangi bir aksilik çıkmazsa Cumartesi elime ulaşır bisiklet İnşallah. Bakalım buradaki diğer arkadaşları da kandırmaya çalışacağım, bir kaç kişiye daha aldırayım bisiklet, ne de olsa bu spor yanlız yapılmaz.

Bu forumdan yararlandığım ve üye olmadığım için teşekkür etme fırsatını yakalayamadığım arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyoru, forumu karıştırdıkça tekrar gözüme çarpanlara tek tek teşekkür edeceğim.

Bisiklet elime geçince Doğu Karadeniz bölgesinin fotoğraflarını paylaşırım sizinle.

umut a bunu beğendi.
  2. FATIHERDİNÇ

FATIHERDİNÇ Aktif Üye

Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kullanmanız dileğimle.

3. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Çok hızlı karar vermişsiniz ama Sedona pişman etmez doğru seçim :in:

4. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletiniz hayırlı olsun öncelikle kazasız belasız kullan fotolarını bekliyoruz :)

5. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar, firma eft den 1 saat sonra kargoya vermiş bisikleti, fakat bulunduğum yere yurtiçi kargonun haftada 2 seferi var, halbuki hem artvin merkeze çok yakın burası hem de artvinin nüfusunun üçde biri buraya girip çıkıyor günlük, neyse salı günü ancak ulaşacak kargo bana, 6 günde honk kongtan ekspres kargo daha hızlı gelirdi herhalde.

6. haluk şener

haluk şener Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle yeni bisikletiniz hayırlı olsun bende bisiklet arayışı içerisindeyim. Bisikletiniz gelince detaylı ve fotoğraflı inceleme yazısı bekliyoruz.

7. haluk şener

haluk şener Yeni Üye

Seviye:
    Nakit indirimiyle ne kadara aldınız bisikleti ?

8. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler, 1.000 TL

9. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fiyatı ve özellikleri size uyuyorsa, boy ve kilo olarak da yaklaşık ölçülerdeysek isterseniz biraz bekleyin, bisiklet geldiğinde yorumlarıma bakarsınız. Ona göre fikriniz netleşir, Carraro 929 biraz daha mantıklı gözüküyor ama dediğim gibi 1 müşteri 1 müşteridir, kendilerine çeki düzen versinler, mesela bundan seneler önce bir beyaz eşya alacaktım, sadece siemens gibi firmalar tam olarak elektrik tüketimini ayrıntılı veriyorlardı, ben de sırf bu yüzden ucuz olmalarına ve servislerinin bol olmasına rağmen arçelik gibi firmalardan almamıştım. Adamlar her halde ne de olsa alınıyor diye üstünkörü özelliklerini yazmışlardı, şimdi bakıyorsunuz en ince noktalarına kadar yazıyorlar.
    Yine de 100-200 TL daha fazla para verecek bir özellik göremedim diğerlerinde, benim seviyem için fazla lüksüne de gitmeme gerek yok, formuma kavuşana kadar 10 kilo versem bisiklet zaten 3 kiloya düşecek o zaman. :)

10. haluk şener

haluk şener Yeni Üye

Seviye:
    Neredeyse aynı boydayız zaten ben (karar verebilirsem) nisan 15 ten sonra almayı düşünüyorum bisikleti zaten çok acelem yok yorumlarınızı ve bisikletin detaylı fotoğraflarını bekliyorum. Zaten sedona 729 diğer modellerden daha çok hoşuma gidiyor kadro geometrisi ve renkleriyle.

11. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet bugün geldi, hızlıca fotoğraflarını çekip yüklüyorum şimdilik, resimlerinde çok kötü duruyordu fakat kendisini görünce çok hoşuma gitti, bu kadar güzel olacağını beklemiyordum açıkçası.
    Bu kutu hali
    Teker çıkıkken yanlışlıkla hidrolik frene basılmasın diye plastik bir ayıraç koymuşlar, bunu tamir kitinde bulundurmak lazım, patlak lastiği çıkartınca balataların arasına yerleştirilebilir.
    Sağ taraftaki mavi olan wax, bisikleti komple kapladım, 5-6 ay gider, solda en öndeki plastik aksamlar için, sürdükten sonra kir plastiğin içine işlemiyor, kolayca çıkıyor ve iz kalmıyor, çamurlukları bununla sildim.
    Bu da ön çamurluğun maşa altına takılan bölümü maşa ebadına göre birisi takılıyor, sonra diğer aparatları, daha sonra ön çamurluk tak çıkar oluyor.
    Dik suluk koyma yerinin üst vidasının hemen yanında ön dişli aktarma mekanizması olduğundan bu bölüme bir şey yerleştirmek imkansız,, yerleştirilecek şey alt vidaya tutturulup alttan da kelepçe ile sabitlenmeli.
    Zincir altını siyah elektrik bantı ile kapladım, ilerde çıkartırsam leke yapmasın diye de altını ilk önce streç filmle kapladım, kort tenizi raketi gripi olsa onunla da güzel kaplanırdı, evde vardı ama bulamadım, bulursam üzerini onunla kaplıyacağım.
    Pedallar hafif ve çok iyi bilmeyen arkadaşlar için sağ sol pedalın hem üzerinde hem de vida ucunda R ve L olarak yazmakta.
    Park ayağı koyma yeri elimdeki ayakla uyumsuz, evdeki el hobi aleti (matkap gibi olan) ile biraz kenarlarını düzelttim ve tam oturdu.
    Sedona kaskım, çok şık ve başıma tam oturdu, ayrıca çok ta şık kabı var.

12. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

haluk şener bunu beğendi.
  13. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bir tane de Kron xc 750 hd siparişi verdim, tahminim Salı günü elimde olur, fotoğraflarını yayınlarım.

14. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    emre bey bisikletiniz muhteşem ötesi birşey kron nun fotolarınıda bekliyorum 1000 TL ye aldıysanız hangi site üzerinden bende almayı düşünüyorum elimdeki bisikleti satarsam birde merakımdan soruyorum 2.ci bisikleti kime alıyorsunuz

15. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    729'u aldığım yer Performans Bisiklet. Sadun Beker ilgilendi benimle, arkadaş hakikaten çok saygılı ve en önemlisi yalan konuşmuyor. Böyle bir esnaf yıllardır görmedim. Her konuda da yardımcı oluyor. Ancak oğlumun istediği Kron xc750'nin 16" i kendisinde yoktu. Birkaç firmayı aradım, isimlerini yazmayacağım ama çok çok ilgisizlerdi. Daha sonra Kaçkar Bisiklet'i aradım,Serkan diye bir arkadaş açtı telefonu, kendisi çok ilgilendi benimle ve güzel bir indirim yaptı, 850 TL'ye xc750 aldım. Oğulcuk ile Artvin'in dağlarına tırmanırız artık, daha 11 yaşında ama 155'e dayandı nerdeyse. 16" uygun, 170'e kadar binebilir. Rabbim hepimize sağlık ve afiyet versin..

16. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    abi oğlunuzun bisikletide şimdiden hayırlı olsun :) bayağı şanslı oğlunuz varmış :)

17. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler, bu da yeni bisiklet:

18. KADİR ERKUL

KADİR ERKUL Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar,
    Ben de bugün Kaçkar Bisiklet'ten aldım Sedona 729 umu ve kesinlikle çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Bu kararı vermemde bu başlığın da büyük yararı oldu, hatta Sedona 729 u ilk bu başlıkta gördüm diyebilirim. Çok teşekkür ederim. Aşağıda bugün çekmiş olduğum bir fotoğrafımı paylaşacağım.

Emre Kalyoncuoğlu bunu beğendi.
  19. Eren Y

Eren Y Üye

Seviye:
    İyi günlerde kullanın Twitterda resminizi gördüm ve direk foruma girdim ne tesadüf siz çıktınız :) ne kadara aldınız öğrenebilirmiyim?

20. Emre Kalyoncuoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güle güle kullan, pişman olmayacağına eminim.