Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona 711 D - V hakkında sorular.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında korhanes tarafından paylaşıldı.

1. korhanes

korhanes Yeni Üye

Merhaba,

bu yaşıma kadar bisiklete hep şuursuzca biniyordum. yazlık bölgesinde sağa sola gidip gelmek için dandik bir bisikletim vardı. Kısacası bisikleti sadece kullanmayı bilirim.

istanbul trafiğinin haddini aşması yüzünden bisiklet almaya ve araştırmaya karar verdim. Ilk başta bisiklet olarak en iyisi bianchi dir diye sadece bianchilere baktım. sonra bu forumda senona nın kat kat daha iyi olduğunu farkettim. neyse.

bugün eminönünde biraz araştırdım, ve münkün olursa haftasonu bisikleti alacağım. fakat alırken nelere dikkat etmem gerekli nerelerine bakmam lazım hiç bilmiyorum. hatta bakmam gereklimi onuda bilmiyorum.

ikinci olarak D mi V mi alayım. siyah ın siparişini verdim ama siyahlarda d fren mi standart geliyor. (zaten d ile v arasında ki farkı tam olarak anlayabilmiş değilim)

son olarakta kask dizlik far vb gibi aksesuarlar gereklimi?

bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

not: bisikleti alma amacım kesinlikle hoplayıp zıplama veya düzgün olmayan zemin sürüşleri değil. Spor amaçlı olduğunu belirtmek istedim ve ona göre cevaplar verirseniz sevinirim.

2. filozof1976

filozof1976 Yeni Üye

711 D= disk fren 711 v bildiğimiz normal fren başkada bir farkı yok. d de standart siyah v standart beyaz tek renk seçim şansı var sanırım. aralarındada 45 dolar fark var eskişehirdeki fiyatlar tabii. 435 $ v 480 $ d disk sanırım yarım kilo ile 1 kilo arası yaklaşık ağırlık veriyo ekstra ayrıca v frende daha az mekanik sorun yaşarsın dediler bana.. benim bütçem karşılamadığı için borla bakıyorum şimdi..

korhanes bunu beğendi.
  3. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    valla ben siyah 711-v aldım... disk frenleri pek tanımadığım için 711-d'yi almaya çekindim, ayrıca forumda mekanik disk frenleri v frenlerden çok büyük farkı olmadığını, performans açısından çok fark yaratmadığını, darbe konusunda v frenlerden daha hassas olduklarını okuyunca disk frenlerden çekindim... bence v frenli 711-v'yi alın şimdilik, eğer ihtiyaç hissederseniz sonradan disk fren taktırabilirsiniz... dizlik çok gerekli mi bilmiyorum ama kask-eldiven-gözlük üçlüsü olmazsa olmazlardan... güvenlik açısından çok önemli ekipmanlar. Eğer gece sürüşleri yapacaksanız ön ve arka far takımı almanız da gerekecek... gece şehir içinde farsız seyretmek gerçekten çok çok tehlikeli, ayrıca reflektörlü elbise de alın bence... gerçi ben öyle yapmadım, reflektif özelliği olan bant aldım, ön ve arka maşalara ince şeritler halinde yapıştırdım, sırt çantamın üzerine de yapıştırdım, gece milletin beni görmemesi mümkün değil :)

korhanes bunu beğendi.
    korhanes

korhanes Yeni Üye

cevaplarınız için teşekkür ederim. peki satın alırken neresine öncelikli kontrol etmem gerekiyor, ilk tecrübem olacağı için güme gitmek istemiyorum.

5. encralis

encralis Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ahmet arkadaşımın dediği gibi mekanik disk frenin v-brake (ters u şeklindeki frenlerden) kullanım olarak pek bir farkı yok. Ve bakımı daha zor. Kaldı ki disk frenlerde mekanik yerine hidrolikler tavsiye ediliyor ve onlar da çok daha fazla maddi külfet getiriyor.

Bisikleti almadan önce bütçenizin bir kısmını şu ekipmanlara ayırın ki hem içiniz rahat olsun, hem de zevk alasınız.
    Bu ekipmanlara para ayırdıkktan sonra bisiklet seçimine geçebilirsiniz.
    Bu 3 ekipman da önem sırasınca hepsi aynı. Biri diğerinden daha önce gelmiyor bana göre. Ya hepsi, ya da hepsi...

*KASK: Piyasada 20'den başlayan çin malı kasklar mevcut. 25'e Sedona'nınki mevcut. Fakat size tavsiyem 3-5 kuruş için bisiklet zevkinizi öldürmeyin derim.
    Zira 20'lik çin malı kaskı da denedim, 25'lik Sedona kaskı da. Sedona kaskı almadım ve ondan 30-35 lira daha pahalı kaskı gözümü kırpmadan aldım. Çünkü kafama hiç oturmuyordu ve aldıktan sonra kırılacağı, çatlayacağı, yeni bir kask alacağım günü bekleyecektim.
    60-65 gibi Polisport kask aldım ve hiç de pişman değilim. Bu kaskı kullananların da pek memnun olmadıklarını bizzat duydum.
    RAHATLIK EN AZ KASK KADAR ÖNEMLİ.

*ELDİVEN: Düşme anında avuçiçlerinizi ve ellerinizin nasır tutmasını engeller.
    10-15'e avuç içleri pedli olan bütün kasklar işinizi görür. Sedonaların fiyatları uygun, shimanolar var 10-15 lira daha pahalı olan ama 10-15 eldiven için yeterli ve uygun.

*GÖZLÜK: Gözlerinizi en çok rüzgardan koruyacak. Havada uçan böcek ve haşerelerden %100 olmasa da %95'ten fazla koruma sağlıyor. (Geçen gün gözlüğün altından girdi kerata :D ). Ayrıca toz ve kumdan korumada da çok büyük yarar sağlıyor.
    40'tan (3 camlı sarı,siyah,saydam; geniş camlar ve UV korumalı) başlayan gözlükler gayet konforlu ve kullanışlı. Sonra 60-70 diye 440 $ ve daha yukarısına çıkıyor. Buhar korumalı, mp3 çalarlı vs, diye bir sürü ayrıntısı olsa da gerek yok. 10 liraya kaynak gözlüğü alıp da pişman olmayın.
    Mesela bunun gibi.

*DİZLİK-DİRSEKLİK: Her ne kadar sürüş güvenliği için gerekli olsa da kullanım konforu açısından -bisikletle hareket yapmıyorsanız (yapanlar da kullanmıyor ya o ayrı mesele- çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Geri kalan paranızla mümkünse Sedona Borla ve Kron Xc500'den sakınarak en az Sedona 711-v veya Kron Xc1000 üzerinde yoğunlaşmanız.
    Neden Borla veya Xc500 değil onu da kilitlenebilir amortisörle düz yolda sprint atarken veya rampa çıkarken farkedebilirsiniz.
    Ayrıca vites ve fren sistemleri daha kaliteli olduğu için daha akıcı vites geçişleri sağlarlar ve bu da konforunuzu doğal olarak aldığınız zevki katlar.
    Reflektörlü t-shirt için ise buraya bakın
    Kron Xc1000 ile Sedona 711 arasında ise görünürde ekipman olarak 90-100 liralık farkı hakedecek kadar fark olduğunu düşünmüyorum. Her ikisinin fren ve vites sistemleri neredeyse aynı.
    Saygılar

appleport, cagcagim, korhanes ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. ilhan.b

ilhan.b Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle güzel bir tercih onu belirtmek isterim.
    okuduğum kadarı ile parçaları tanımıyorsunuz. Bisikletin internet sayfasındaki malzeme dökümünü kontrol etmeniz anlamsız olur. Ama yeni bir bisiklet aldığınız için bi terslik olacağını hiç sanmıyorum. Birçok arkadaş görmeden sipariş veriyor va kargodan teslim alıyor. Yinede şüpheleriniz varsa forumdan yada çevrenizden anlayan birisini davet edin. Beraber yapın alışverişi. 711-V modelide doğru seçim bence.
    Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

cagcagim bunu beğendi.
    korhanes

korhanes Yeni Üye

encralis ve ilhan; yardımlarınız ve cevaplarınız için geçrekten çok teşekkür ederim.

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aslında geleceğe yatırım yapmak adına, mekanik disk frenli model tercih edilebilir. Böylece ileride hidrolik disk frene geçmek istediğinizde, çok fazla masraf yapmazsınız. Fakat hidrolik disk frene geçiş yapacak kadar bisiklet merakınız ilerlediğinde, zaten bisikletinizi değiştirmek isteyeceksiniz. Soruyu Trek 4400 ya da 4500 için soruyor olsaydınız, tartışılabilirdi. Ama bu seviyedeki bir bisiklette disk freni tartışmak pek mantıklı değil.

Sizin için en iyi seçenek 711V (beyaz). Kron'un aynı seviyedeki modelini de bir inceleyin derim.

Ayrıca kontrol etme meselesine bu kadar takılmayın. Karşınızdaki kişi adam gibi bir satıcıysa, zaten size sorunsuz bir Sedona teslim edecektir. Sizin özel bir kontrol yapmanıza gerek yok.

korhanes bunu beğendi.
    korhanes

korhanes Yeni Üye

Bugün Sedona 711 D siyah aldım. Hepinize çok teşekkür ederim.

10. filozof1976

filozof1976 Yeni Üye

hayırlı olsun bende borla aldım

11. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun. ;)