Sedona 640 D

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
Merhaba, kısa bir süre önce salcano yol bisikleti hakkında bir konu açmıştım Tiagra mı Apex mi diye. Bugün ise Yeniköy Sedona 640-D modelini gördüm. Renkleri epey hoşuma gitti ve yol bisikleti ama hidrolik disk fren koymuşlar, üstelik ağırlığı çok etkilememiş gözüküyor. Ancak 1190 USD karşılığı Sora setli bir biiklet alınır mı çok tartışılır. ÖZellikle aynı modele Apex ile fiyat istedim. Sizce Sedona bu fiyata alınır mı? Hadi alındı diyelim yol bisikletinde disk fren ne kadar gereklidir? Fikirlerinizi rica ediyorum. Yol bisikleti alacağım diye heder oldum model bakmaktan inanın :)

Teşekkürler

Edit: Link vermemişim buyrunuz

(link)

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence disk frene gerek yok ve sora sistemli bisiklete ben kesinlikle 3000 lira vermezdim.

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
valla haklısınız o yüzden apex li fiyat istedim baklım ne kadar diyecekler. Yani fiyatlar öyle olmuş ki Salcano en iyisi kalmış

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Öncelikle, Sedona 640D'nin frenler hidrolik disk değil; hibrit bir sistem. Vites kolu ile fren kaliperi arasında mekanik disklerde olduğu gibi kablo var, ama fren kaliperi hidrolik. Sorun bunların gerekli olup olmaları değil; daha yüksek fren performası için biraz daha ağır ve pahalı sistemi kullanmaya değip değmeyeceği. Konuya gereklilik olarak bakarsanız; dropbara da, karbon maşaya da ihtiyacınız olmadığı sonucuna varabilirsiniz.

Disk frenli giriş seviyesi yol bisikleti alternatif olarak aklıma gelen başka model yok, o yüzden "benzer fiyata şu daha iyi" ya da "şu da benzer özellikle ama daha ucuz" diyemiyorum. Ancak şurası çok açık ki; Euro/Dolar kurunun dolar lehine değişmesi, Sedona gibi dolar cinsinden fiyatlandırılan yapan bisikletleri göreceli olarak çok pahalı hale getirdi.