Sedona 610 Mavic Aksium Jant hakkında

brkykrc

Üye
Tepki
21
İsim
berkay
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar, Sedona 610 bisikletim için genelde dışarıda çok fazla gördüğüm mavic aksium jant setinden 1 hafta kadar önce satın aldım. Montajını yapmak için sipariş ettiğim continental 4 seasons lastiklerimi bekledim ve bugün lastiklerim de geldiği için dedim koyulayım artık şu değiştirme işine. Bu işlemleri de ilk defa yaptığım için mi yoksa unuttuğum bir şey mi var onu sormak istiyorum.

Eski jantımdan söktüğüm kaset dişli (claris 8li) yeni janta taktığımda son dişli (11T) ile 7. dişli arasında yaklaşık 1mm kadar açıklık var ve dişli ileri geri geliyor flibber üzerinden. Sormak istediğim soru da tam burası :)

1- Jant mı uygun değil? (Eee piyasadaki aksium takanlar nasıl taktı?)
2- Benim kasette mi sorun var?
3- Araya pul vs bir şey mi koymak lazım ve sonra da arka aktarıcıyı ona göre mi ayarlamak lazım acaba?

Acil yardımınızı bekliyorum :)

Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@brkykrc 11 vitesli jantınızı 8 vitese uyumlu hale getirebilmek için kaseti takmadan önce spacer takmanız gerekiyor.

(link)

Ölçü olarak tam ne gerekiyor bilmiyorum mağazayı arayıp sorabilirsiniz.

brkykrc

Üye
Tepki
21
İsim
berkay
Bisiklet
Sedona
@Oğuzhan Y. yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de dün araştırırken bu spacerlar kullanılarak yapıldığını öğrendim. Eski flibber ile yeni flibberi ölçtüğümde yaklaşık arada bir 2mm gibi bir uzunluk farkı var sanırım dediğiniz 2.18mm olan spacer benim işimi görecek. Tabi bunu kullandığımda 1. dişlim 2.18mm sola kayacağı için arka aktarıcıyı da H-L yeniden ayarlamam gerekecek gibi düşünüyorum.

@Oğuzhan Y. teşekkür ettim dün doğa bisikletten sipariş ettiğim spacer bugün elime ulaştı ve rublenin montajını tamamladım 2.18mm de ideal ölçüymüş :)

İşlem tamam bu da fotoğrafı

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@brkykrc Ne demek, iyi günlerde kullanın jantlar çok yakışmış. :cool:

brkykrc

Üye
Tepki
21
İsim
berkay
Bisiklet
Sedona
@Oğuzhan Y. teşekkür ederim sanırım sırada öncelikle tektro frenlerden kurtulmak var şimdi de onlar gözüme batmaya başladı :ssrtcbya: