Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona 345 benim için fazla mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Doğancan Urul tarafından paylaşıldı.

1. Doğancan Urul

Doğancan Urul Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar, yaklaşık 1-1.5 aydır forumu ara ara takip ediyorum. Daha önce bisiklet seçimi hakkında konu açmıştım. Bütçeme göre Sedona 345 almaya karar verdim. Bisikleti 1-2 gün içinde almayı düşünüyorum.

Konuya açıklık getirmek amacıyla kendimden bahsedeyim çok az. 23 yaşındayım. İstanbul'da oturuyorum. Masabaşı iş yapıyorum.
    Kilo problemim var, şu sıra diyetisyene gitmekteyim, Şubat ayından beri hiç spor yapmaksızın 119 kg'dan 107 kg'ya düşebildim. Fazlasını vermek istiyorum ama ne spor salonları, ne de boş boş yürüyüş yapmak ilgimi çekmiyor. Bu yüzden bisiklet almayı istiyorum.

Sorunum şu ki herşeyden kolay sıkılma gibi bir huyum var. Bu gerek telefonum, gerek tabletim, bilgisayarım vs. Etrafımdakiler kendime sürekli alacak bişeyler bulduğumu ve boşuna para harcadığımı söylerler. Çoğunda da haklı çıkarlar. Bisiklet alacağımı duyanlar boşu boşuna aldığımı düşünmeye başladılar bile. Bunda da haklılar onlara suç bulamıyorum çünkü beni gerçekten tanıyorlar :)
    Ben ise etrafımdaki şaşırtmak ve bu sefer bunu gerçekten istediğim için aldığımı kanıtlamak istiyorum. Ama bisiklete vereceğim 750 $ ' ı duyanlar 750 TL'lik bisiklet sana yetmiyor mu diyorlar. Durup düşündüm ama tek diyebildiğim şey "Benim istediğim bisikletin fiyatı bu" demek oldu.

Belki de yine haklı olabilirler diye düşünüyorum. Şahsen haftaiçi 2-3 gün 30-40 dakika arası. Haftasonu ise 1 gün bir kaç saat kullanıcam. Genelde şehir içi gezi yapacağım. 345'i tercih etme nedenim hidrolik diskleri, gidondan kitlemeli maşası, rengi, ve diğer bilinen özellikleri yani.

Gerçekten de bana Sedona 345 fazla mı yoksa sana gerçekten şu yeter dediğiniz model var mı ?
    Şimdiden teşekkürler.

2. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    dostum benim şahsi görüşüm şöyle. Alabiliyorsan 345den daha iyi donanıma sahip olan bir bisiklet al.
    Neden ?
    Sen bu istekle yola çıkınca emin ol daha fazlasını isteyeceksin. Zamanla uzun süre bisiklet sürmek isteyeceksin ilk 1-2 ayı atlatıp alışınca sıradan bir bisiklet yetersiz gelmeye başlayacak. Seni tatmin etmeyen sonuçlar çıkacak,üst seviye donanım isteği uyanacak ve o zaman astarı yüzünü geçer olayı başına gelecek :D Müneccim gibi yazdım ama az buçuk tecrübe ettiğim bunlar. Aynsını bende yaşadım çünkü. Kısa süre içinde bisiklet değiştirmek zorunda kaldım .

3. numanstein

numanstein Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ferhat çok güzel söylemiş ama bence önce şunu yapın, bir arkadaşınızdan ödünç bir bisiklet alın eli yüzü düzgün olursa daha iyi olur. Bu bisiklet ile 20-40 km arası bir gezi yapın istanbulda inişli çıkışlı olsun mutlaka. Eve geldiğinizde teriniz daha soğumadan yorgunluğu en çok hissettiğinizde, evet ben bu işi sürekli düzenli yapabilirim diyebiliyorsanız girin bu işe. Yoksa 1500-2000 lira çöpe atmaya gerek yok eğer hafta sonu 1-2 saat sürerim diyorsanız 500 küsür dolara güzel sedona var modelini unuttum ona yönelirsiniz.

4. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    Daha iyi donanım daha fazla götürmüyor. Daha fazla sürdürmüyor. Daima dahanın dahası var. Yetinmeyi bilmek lazım bence.
    Sedona 345 iyidir. Ne eksiği var ne de fazlası.

5. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sen istediğin bisikleti al sürmeye başla gerisi gelir merak etme.
    bende öyle düşünüyodum ilk başta. bisikleti aldıktan sonra bisiklet sayfaları ve gruplarını takip etmeye başladım. oranizasyonlara katılmaya başladım. cidden zevkli oluyor bu tür takipler.
    sonra bacağındaki kasları görünce. vucudun şekle girmeye başlayınca daha da hoşuna gidiyo.
    aklına böyle şeyler getirme. bu bisiklet sağlıktır.. bilgisayar telefon tablet vs sağlığa zarardır. bide bunu düşünerek bisiklete bin.

6. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    345 kullanıcısı olarak sana öneririm bu bisikleti,bana göre donanım olarak orta sınıf bir bisiklet,beni fazlasıyla tatmin ediyor.
    Hafta içi 3x30 km sürüyorum,haftasonları turlarına da yetiyor, gayet memnunum kısacası.

yalnız bisiklet 13-14 kg civarı,biraz fazla ağır diye düşünüyorum,bilmem sen ne dersin bu konuda..

7. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle345 bulabilecek misiniz ? Çoğu bayiide tükendiğinden eminim ..
    Bulsanız bile size uygun beden bulunacak mı o da önemli.

Sedona 345i buldunuz aldınız diyelim 1500 TL. Kullandınız baktınız sıkıldınız. Satın 1000 TLye satarsınız o da olmadı 800e .. Zarar tam 1500 olmaz yani . O da içinizdeki merakı giderdiğiniz için iyi harcanmış bir para olur.

Ben de haziranda 15 sene sonra 108 kg ile başladım. Tabii yaşım ileri o kadar iyi kilo veremiyorum. Ama diyetsiz 103 kg ya inmişim. 2-2.5 ayda. Ben de durduk yerde kondisyon bisikleti kardio vs yapmaktan çok sıkılıyor dolayısıyla kilo veremiyordum. Ama bisiklet kullanımımda net hedeflerim var. Kendimi maratoncu gibi görüyorum. Yaklaşık 850 metrelik bir yolum var git gel yapıyorum. 5. turda mola verip su içeceğim diyorum (yaklaşık 8.5 km yani ) ve bu hedefe varıyorum. 2. seferde aynısını yapıyorum 17 km de (tam 1 saat) bırakıyorum. Oysa ilk günler 3+2 anca 5 tur atardım şimdi 5+5 üstelik son turlarda yokuş tırmanma ekliyorum. . Veya hafta sonu sahilde biniyorum. Cevizli ışıktan döneceğim diyorum oraya kadar gidip dönüyorum. Oysa evde bisiklet veya spor salonunda treadmill olsa sıkılır ve bırakırdım. Gerçekten hareket etmek o rüzgarı yemek , bizim sitedeki yolda gayet tempolu giderken karşı rüzgasrı yiyip zınkk diye çakılıp içinden "*#&%^ bu ne biçim rüzgar" demek paha biçilemez. Şu an 2 yıl içinde 90 kg altına düşerse iyi bir yol bisikleti alma umudu ile pedallıyorum.
    Tabii sizde de aynısı olur mu bilemem. Zayıfama amacıya değil çocukluk aşkıma dönmek biraz spor yapmak için başladım eğer kilo da verdirtirse ne ala...

8. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Merida T1-T2-T3 bunlara baktınız mı ?

9. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben olaya tersten değinmek istiyorum.
    anlattıklarınıza göre maddi olarak çok sıkıntınız yok diye tahmin ediyorum.

madem şehir içi kullanacaksın. ve ter atma spor olsun tarzında kullanacaksın (benim şahsi fikrim kullanmak istediğin yerler ve zaman olarak kiloya çok fazla etki edeceğini sanmıyorum. ancak hardcore şekilde pedal çevireceksen bilemem.) her neyse parantez içi senin bileceğin iş. bence hepsiburada ucuz 28 jant bir bisiklet al. sıkılırsan 300-500tl lik sıkılırsın, ya bir arkadaşına kardeşine verirsin yada ucuz olarak satabilirsin. ancak 750$ lık sıkılıp bırakmak sana koyarmı koymazmı onuda sen bileceksin. satması ayrı dert olacak vb vb. ha birde yine kullanım amacına göre disk fren amortisör hepsi gereksiz. araziye girmeyeceksin amortisöre gerek yok, çamur balçık yağmurda sürmeyeceksin disk frene gerek yok. hem boşa ağırlık hemde boşa artan bakım masrafı.

herkes şekilci olmuş geçen biriyle fren muhabbeti yaşadım, adam disk başka diyor. yav aynı diyorum. disk bunun için uyarlandı bisiklete yok diyor onun performansı başkaymış. diskide çok sıkınca lastik kilitlenir kayarsın v frenide sıkınca.

10. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sedona 345 kim ki sana fazla olsun ?

11. Doğancan Urul

Doğancan Urul Yeni Üye

Seviye:
    İşte bende fazlasını isteyip isteyemeyeceğimden emin değilim. İçimde o azim var ama ne bilim dışarıdan aldığım tepkiler korkutuyor beni. Normalde birşeyi kafama taktıysam yaparım, etrafımdakilerin lafına, sözüne, ne diyeceklerine bakan bir insan değilim. Ama olay yeni bir şey satın almak olunca bende bir durup düşünmek zorunda kalıyorum.
    Belki dediğinde olabilir ama şu anlık 345 fazlasıyla yeter bana çünkü bütçemi daha fazla aşamıycam :)

Dediğinize katılıyorum ama etrafımda öyle bir arkadaş yok malesef. Olan ise çok uzakta :) Keşke öyle bir olasılık söz konusu olsaydı. Dediğiniz model sedona 325 olabilir mi?

Teşekkürler, yorumunuz için. Onlarca model bakmama rağmen nedense hep Sedona, hepte 345 ilgimi çekti benimde.

Teşekkürler yorumunuz için. Bende organizasyonlara katılsam, eğer olabilirse işyerime gidip gelsem, en azından sürmek için her türlü bahane ve fırsatı değerlendirsem diye düşünüyorum. Bu şekilde bisikleti bi alışkanlık haline getirmeyi düşünüyorum. Umarım dediğiniz gibi alınca gerisi gelir :)

Öneriniz için teşekkürler. Evet bencede piyasada sınıfına göre en iyi bisiklet bana göre de. Bisiklet ağırlığının, uzun turlar vs yapmayacağım için pek sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Bisikleti piysada bulup bulamayacağım konusunu hiç düşünmemiştim. Forumda 1-2 konuda bulunamadığına dair yazılanları görmüştüm ama daha sonra başka yerlerde bulunduğunu yazmışlardı. Ben şimdiden aramaya başliyim Sedona satış noktalarını o zaman :)
    Benimde düşüncem öyle zaten ama gerçek anlamda satmak aklımın ucundan dahi geçmiyor. Ama etrafımdakiler 750$' a alıp, 400-500$ ' a dahi satsam gerçek anlamda ben birşey kaybetmiş olmam. Demek ki binemeyecekmişim, kader, kısmet böyleymiş derim. Ama beni asıl zorlayan konu ise benim gerçek anlamda insanların bakış açısından sıkılmış olmam. Ya yine onları bir kez daha onları haklı çıkarıcam ya da gerçek anlamda bisikletin hakkını vererek sürerek hem sağlıklı bir birey, hemde bisiklet sürmek gibi güzel ve sağlıklı bir spora adım atmış olucam, hemde fazla kilolarımdan kurtulmaya başlayacağım.

Umarım ki dedikleriniz gibi bir sürüş temposunu bende yakalarım, Teşekkürler :)

Merida'lar çok güzel ama yüksek fiyatları ve Sedona'ya göre özellikleri düşük geldi bana. Yani fiyat performansa göre Sedona daha akıllıca bir seçimmiş gibi geldi.

Maddi sıkıntım kendime göre yok diyebilirim, her ay kredi kartı borçlarım illa olur, fatura borçlarıyla uğraşırım genelde. Yanlış anlaşılmasın öyle zengin bir ailenin çocuğu falan değilim. Ailemle yaşıyorum kendim kazanıyor, kendim harcıyorum :) Kız arkadaşım olmadığından para harcayacak yerim çok oluyor :p

Dediklerinizi bende düşündüm ama bu sefer ya yetersiz gelirse diye korkuyorum. Bu sefer tekrardan o bisikleti satmaya çalışıp ,tekrardan zarar edeceğim. Ama dediğiniz gibi de olursa daha fazla miktarda bir zarar söz konusu olacak.
    Disk fren, amortisör gereksiz demişsiniz haklı olabilirsiniz ama bende ne alırsam iyisi olsun diye düşünüyorum. İleride bu özellikleri arayabilirim diye düşünüyorum. Kısacası ben almışken bana yetenden fazlası olsun, ileride tekrar değiştirmeye kalkmiyim diyorum. Sanırım bunu kullanmadan bilemiycem. Umarım bisikletimi aldığımda buna ne gerek varmış, herhangi bir şey ayağımı yerden kesseymiş yeterliymiş demem. Teşekkürler yorumunuz için.

12. Doğancan Urul

Doğancan Urul Yeni Üye

Seviye:
    Herkese değerli yorumları ve tavsiyeleri için tekrar tekrar teşekkürler.

*Herhangi bir arkadaşımdan bisiklet alıp kendimi deneme amaçlı kullanma gibi bir imkanım olmadığı için,
    *Çok düşük maliyetli bir bisiklet alıp kendimi deneme fırsatı ve sonrasında üst model bir bisiklete geçerken edebileceğim zararı göze alamayacağım için,
    *Yine daha az maliyetli başka bir bisiklet alıp aklımın Sedona 345'te kalmasından korktuğum için,
    Sedona 345 almaya karar verdim tamamen :)

Eğer yine hevesimi aldıktan sonra bıraksam dahi en azından şansımı denedim olmadı derim. Hayallerimin peşinde koştuğum için üzülmemiş olurum diye düşünüyorum.

13. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yetersiz gelrise geliştirmesi kolay. zaten bu yola baş koymuşsunuz yada benim hayatımın hobiside bu demiş olursunuz ve gider kalemleriniz arasında alır. emin olun ucuzu satması daha kolay. diğer türlü ben buna şukadar verdim hiçbinmedi nasıl satayım 3 kuruşa deyip fiyat yüksek olacak. alıcıda sıfıra yakın para vereceğime sıfır alırım diyecek :)

tercih senin dostum

14. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    Valla gitara da kötü gitarla başlayanlar müzisyen olamıyor, siz bilirsiniz.

15. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    :D Jimy Handrix gibi.

16. Barış C. Şentürk

Barış C. Şentürk Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bulabilirsen 2.el temiz bir 345 al, 2.el satın aldığından sıkılınca satmaya karar verirsen vediğin parayla arada en fazla 100-200 lira oynar diye düşünüyorum, 0'dan daha az zarar edersin.

17. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dahanın dahası var diyosun. Ne eksiği var ne de fazlası diyosun. Nasıl bir çelişkidir anlamadım :D
    Ayrıca daha iyi donanım daha uzun ömürlü ve konforlu sürüş sağlar. Keyif aldıkça daha fazla sürmek istersin psikolojik olarak. Rahat olmayan bir sürüşü kimse istemez doğal olarak.
    Ben adama zaten 345 alma demedim alabiliyorsan daha üst seviye al 1 kere al dedim :)

18. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:

Sizce Sedona 345 yerine ne alsın arkadaş? Şöyle ''asla değiştirmek istemeyeceği, sıradan olmayan, kısa ömürlü olmayan, daha iyi donanımlı, pisikolojik olarak rahat ettirecek, üst seviye''
    Hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz?

19. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    klasik olacak herkes kendi bisikletini öneriyormuş gibi ancak benim bisikletim olabilir.
    900TL full shimano donanımlı 27 vites acera sistemli 11,5 kg ağırlığındaki mosso mu önerebilirim. amortisörlü olanıda 12kg biraz üstü sanırım.
    tam bir F/P bence

20. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bütün iş sende bitiyor, eğer aldıktan sonra evde yatacaksa bisiklet elbette fiyat fazla. Ama kullanırsan donanım vs. yi geçtim sırf sağlına yaptığı olumlu etki bile parasını kurtarır. Özetle aldıktan sonra kullanmanı teşvik edeceğini ve bütçene uygun olduğunu düşünüyorsan hiçbir sorun yok.