Sedona 321 uyumsuzluk

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Yeni aldığım 2011 model 321'imde ön aktarıcının acera yerine tourney olduğunu gördüm. Aslı bisikleti aradığımda Acera ve üstü modellerin bu kadroda ayar tutmadığını o yüzden Tourney kullanmak zorunda kaldıklarını söylediler. Teknik bilgim çok fazla olmamasına rağmen bu bana çok da mantıklı gelmedi. (Hikayenin tamamı için: (link))

Eğer ilerde ben bu bisiklette daha üst model parçalar kullanamayacaksam bisikleti iade etmeyi düşünüyorum.

Sorum şu: Gerçekten tourney'in çalıştığı bir bisiklette acera ve üstü aktarıcılarının çalışmaması ihtimali var mı? yoksa şirket 3-5 kuruş için yalan mı söylüyor?

• Beğen
Tepkiler: ali tekintüre
Scudo

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Sedonayı bisikletten saymam,bu ayrı konu.sorununa gelince uyumsuzluk olabilir doğru.üst odel komp.kullanamama diye birşey yok.uyanı kulanırsın,bazısına ince ayarlar gerekir..ayna,kadro açıları,kafes ölçüleri,ruble..bunların beraber çalışmayı sevecek brotherlar olması gerek genelde..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Katalog da acera geçiyorsa acera ile vermek zorundalar.Aldığınız bayi ile konuşun derim. uyumsuzluk nedenmiş onuda sorup burada paylaşırsanız sevinirim.Ayar tutmuyor cevabı yeterli bir cevap değil neyin ayarı tutmuyormuş.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Ben de Ferhat' a katılıyorum. Başkasının bisikletinin donanımını sizin parçalarla yükseltmiş, kalanlarla da sizinkini toplamış olabilirler. Tatmin edici bir cevap vermeleri gerekir. Sedona kataloğunda ne diyorsa bisikleti o şekilde almanız gerekir aksi taktirde imalat hatası sayılır bu ve Sedona' nın bisikletlerini toplaması gerekir. Ayar tutmuyor komik birbahane olmuş.

yusuf can

Üye
Tepki
31
bende 2011 321 aldım dedigin gibi ön aktarıcı tourney.. Alırken farkettim ama boşluğuma geldi sormadım.

Acaba bu dedikleri uyumsuzluk neden kaynaklanır? var mı böyle bişey, neyle uyumsuzluk olacak vites kolları falan mı??

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Bence de mantıklı bir neden değil...
Acera yerine daha alt seviye bir aktarıcı koymak sadece fiyat açısından fark yaratır :) Onun dışında ayar tutmaması gibi bir açıklama olmamış pek...
Bence bisikleti aldığınız yerle konuşup meseleyi çözmeye çalışın, "ayıplı mal" kapsamına girer... Olmazsa tüketici haklarıyla ilgili başvuru yapmayı deneyin.
hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Koray Uzun

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Ayrıca Aslı bisiklet gibi bir firmanın acera tourney gibi basit bir değişimden nema kazanacağını zannetmiyorum.Böyle işleri genelde bayi ve alt firmalar yapar.daha öncede çok gördüm jant setini değiştiren maşayı değiştiren.hatta geçen sene ful xt döşeli sıfır alınmış bir scott (modelini hatırlamıyorum) aynakolu altus tu :) ve alan arkadaş altus ile xt arasındaki farkı bilmeyen biriydi.Bende canı sıkılmasın diye sesimi çıkarmadım.düşünüce xt aynakol ile altus aynakol arasındaki fiyat farkını hepimiz biliyoruz :) bunu yapanda zannetmiyorum ki ana bayi veya distribitör firma olsun alt bayiler uğraşır böyle işlerle.

• Beğen

yusuf can

Üye
Tepki
31
Tandem bisiklet Gürkan beyi arayıp sordum.. Dediğine göre bendeki ön aktarıcı acera serisindenmiş ancak üstünde tourney yazması 'tourneylere de uyumlu olduğunu göstermek' içinmiş. Tourneylerin bacakları farklıdır ve kendisi siyah olur dedi ve tatmi,n oldum açıkçası..

ayrıca ön aktarıcı alivioyaya kadar yükseltilebiliyor dedi..

• Beğen

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
@ferhat köse

Ben de sizin gibi düşünüp bir yanlışlık olmuştur düşüncesiyle aradım aslı bisikleti. Ama hiç de beklediğim gibi bir cevap gelmedi. İnternet sitelerini değiştirmeyi bile reddettiler.

Bisikleti aldığım yer de forumdaki kullanıcıların genelde memnun kaldığı güvenilir diye nitelendirdiği bir yer. Yaptığım telefon görüşmesinde aslı bisiklet zaten tourney taktıklarını kabul etti. Yusuf can'ın bisikletçisi de ayrı bir kurnazlık örneği sergilemiş.

Tüketici derneklerinden de birine uğradım. Haklı olduğumu bisikleti iade edebileceğimi söylediler. İstiyorum ki bürokrasiye vs takılmadan işler hallolsun. Ama olmazsa da üç kuruşluk aktarıcı demem peşine düşerim.

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
@Sedat R.TOSUNOĞLU

Siteyi yeni değiştirmişler. Dün dernekte girdiğimde aceraydı. Bu da bir ilerlemedir.

yusuf can

Üye
Tepki
31
@Koray Uzun

sedonanın sitesinden bakıp tourney şeklinde düzeltmeye gittiklerini buradan görünce tekrar geri aradım ve 3-5 kuruş için takla atmanın gereksizliğini izah etmeye çalıştım.. :) Kurnazlık yapmaları doğal nitekim bisiklet gurusu olmayan birisi üzerinden gayet normal bir davranış fakat suçu kendim de de buluyorum para verip birşey alıyoruz daha dikkatli olmak gerekiyor..

Koray Uzun; bisikleti değiştirmekte kararlı mısınız ayıptır sorması ? :)

• Beğen

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
@yusuf can

"ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik ve niteliği etkileyen niteliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir"

Yasa bizden yana

TKHK 4. maddesinin 6. fikrasına göre; tüketicinin malın ayıplı olduğunu biliyor sayılması için, satıcı veya imalatçı tarafından ayıplı mal üzerine veya ambalajına, alıcının kolayca okuyabileceği şekilde “Özürlüdür” ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat veya reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde, bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Ancak her halükarda, bu durum, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.

Tüketicinin satın aldığı malın ayıplı olduğunu bildiği veya bilmesi gerektiği satıcı tarafından ve ancak 4/6 maddeye göre fatura, fiş gibi satış belgelerine açıkça yazılmak suretiyle kanıtlanabilecektir.TKHK tüketici lehine olarak BK’nun düzenlemelerinden ayrılmıştır.

Satın alırken kocaman tourney yazısını görmedin mi deme şansları da yok. (link) Bu linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yarın işlemleri başlatacağım.

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bisikletimin ücretsiz ilk bakımıyla birlikte ön aktarıcısı da değişti. Sitedeki bilgiler de güncellendi. Şu anda üzerinde acera var ve sorunsuz çalışıyor. Bana bu süreçte yardımcı oldukları için Bikeandoutdoor'a çok teşekkür ediyorum.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
@ali tekintüre

bianchi kullanan birisinin sedonayı bisikletten saymaması ne de ilginç...Arkadaşın sorduğu soru sedonayı bisikletten sayar mısınız değil vites problemi ile ilgili bilgin varsa fikrini paylaşırsın herkez ben dahil faydalanır ama bakıyorumda oda yok sende lütfen konuları kirletmeyin!!!!