Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sedona 321 2013 Model Yüksek Hızda Kontrol Sorunu Hk...

Konu, 'Sedona' kısmında Ali Kerimoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Ali Kerimoğlu

Ali Kerimoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sevgili arkadaşlar,

Bisikletimi alalı 1 ay oldu, yaklaşık 300 KM yol katettim.

Önceki bisikletim Kron XC500HD MTB idi.

Akıcılık konusunda çok memnunum. Fakat, 25 km üzeri hızlarda ön tekerlek çok kolay yalpalayabiliyor. Bu hissi diğer bir anlatımla, hani arka port bagaja birini oturtup yol aldığınızı düşünün. Gidon çok hafifler ve bisikletin kontrolü zorlaşır ya, yukarıdaki şikayetim aynı hassasiyette olmasa da bu tarz bir şikayet.

Öyle ki, eşimle birlikte turlarken tatlı ve kaymak bir inişte sanıyorum ki 35-40 km' ye yakın bir hıza çıktığımda (km göstergesine o an bakamadım) hiçbir sebep yokken aniden gidonum yalpaladı, son anda kurtardım.

Sonrasındaki birkaç turlamada da bu tarz şikayetim hep oldu.

Sizce, bunun nedeni ne olabilir? Aramızda aynı veya başka marka-model bisikletiyle bu tarz sorun yaşayan var mı?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Disli lastik veya yeterli basincta hava basilmayan lastik yuksek hizda yalpalamaya neden olabilir. Gerci nasil bir lastik kullandiginizi bilemiyorum.
    Ayni sekilde jantlarda ayar kaymasi varsa bu da neden olabilir ama v frenli bir model kullandiginiz icin bunu zaten onceden farkedersiniz.
    Son olarak gobeklerde gevseme varsa bu neden olur...

Bence lastiklerinizden degilse jant gobeklerini kontrol edin / ettirin!

Geri kalani ise yolu takip etmezseniz yoldaki catlak, tumsek, minik tas veya yabanci cisimler neden olur ama hiziniz artinca yolu takip etmiyor olacaginizi varsaymiyorum bile. Zaten oyle olsa nadiren 1-2 sefer basiniza gelir, duzenli olmaz.

3. Ali Kerimoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lastikler bisikletin üzerinde stock gelen Schwalbe Comp CX lastikler, resmine şuradan bakabilirsiniz. Bundan olacağına pek ihtimal vermemiştim, zira önceki bisikletim MTB idi ve aynı hızlarda bu tarz bir sorunum yoktu.

Basınçlar ise her iki lastikte 55PSI (her yola çıkışımda kontrol ederim)
    Jant eğikliği konusu, bahsettiğiniz gibi hemen farkedebileceğim bir konu. Şu an için kusursuz görünüyor.
    Göbek hakkında tavsiyenize hemen uyacağım.
    Yorumunuz için teşekkürler.

4. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bence sorun sizden kaynaklı. dikkatiniz dağınık.

Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  5. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kendi mtb bisikletime 1.50 yol lastigi taktim uzun yollarda sart. Bayir asagi inerken 70km hizdan sonra yalpalamaya basliyor ve yavasliyorum. Ancak o lastikle yalpalamasina imkan yok

6. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu tür bisikletleri montaj aşamasının sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.
    Bisiklet montajını yapan kişiler ehil insanlar değil.
    Bir arkadaşımın Sedonasında da benzer bir durum yaşanmıştı.

Disk frenleri tam olarak sıkıştırmamışlardı.
    Bence tanıdığınız bisikletle bir kaç yıldır haşır neşir olan arkadaşınızı üzerine bindirin ve test etmesini rica edin.
    Yoksa ehil bir bisiklet tamircisinden yardım alın.

Ön ve arka tekeri takıp sökmek göbek vidalarını kontrol etmekde işe yarayabilir.

7. Ali Kerimoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dikkatli olmasam gidon yalpalatmak yerine, farklı bir kaza yapardım sanırım.

Aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim.

Akşam dediğiniz gibi lastikleri söküp dikkatlice tam yuvalara oturduklarından emin olup tekrar sıkayım bakalım. Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Her bisikletin açıları ve geometrileri farklı. O nedenle her bisiklet aynı şekilde tepki verecek diye bir şey yok.

O bisikletin tasarımı bu şekilde yapılmış olabilir. Bisikletten hiç bir sorun çıkmayabilir, bu "sorunu" çözemeyebilirsiniz. Gayet normal bir şey.

9. Ali Kerimoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğrusu merak ettiğim tam bu.
    Bu bisikleti kullanan benzer sorun yaşayan bir kullanıcı var ise, tespit doğru olacak.

İlk bakışta maşanın eğiminin az olduğu gözüme çarptı. Nasıl ki katlanır bisikletlerin gidon kontrolü biraz zor ise, aynı mantıkta maşanın düz yapılı olmasının doğasıyla bu şekilde tepkime veriyor olabilir diye düşündüm.

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Lastik basınçlarına dikkat etmeni öneririm, arka lastik ön lastiğe göre daha şişik olmalı. Mesela arka 45psi ise ön 35 olmalı.
    Bilemiyorum ama sele, sele borusu, gidon, fren kolu gibi ayarları kendine göre ayarladığınız taktirde daha iyi hakimiyet sağlarsınız.

11. Ali Kerimoğlu

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dün akşam ön lastiği söküp, çok dikkatli şekilde milimetrik olarak yerleştirdim. Göbek milini ise eskisinden biraz daha sıkı hale getirdim. 30 km turladım, 46 km hıza çıktım. Sanırım sorun ön tekerleğin göbekten yanlış pozisyonda takılı olmasından kaynaklanıyormuş.

Teşhis koymamda önemli rolü bulunan Sn. Nuri Alper Ulupınar, ve diğer arkadaşlar, hepinize teşekkür.