sedona 311 bisikletim sizce ağırmı? önerilerinizi bekliyorum?

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
merhaba arkadaşlar ikinci el 2011 model sedona 311 şehir ve tur bisikleti aldım(6061 alu.-triple butted-19 inçh-siyah-24 vites acera) bisiklet fabrika çıkışı olarak sanırım 14.9 kg bisikletin üzerine taktığım suluktu-suluk kafesiydi-pompaydı-fenerdi-kilitti-zildi derken 16 kiloyu da geçtik sanırım.Arka bagaja çanta koymaya korkuyorum:) adeta..
sorum şu..
1.şehir ve tur bisikletlerinde 14-15 kiloluk çıplak ağırlıklar normalmidir?
2.bisikletim sizce hafifmi? yani normal ağırlıkta mı?
3.hafif değilse böyle kullanmalımıyım yoksa hafifletme operasyonuna başlamalımıyım?
4.nerden hafifletmeye başlamalıyım örneğin forumda bir arkadaş bir ara dış ve iç lastikleri değiştirmenin bisikleti hafifleten bir uyguma olabileceğini belirtmişti forumdakilere..
5.benim bisikletimde kullanılan lastik cst 700-38 sizce bu lastik iyi mi? yoksa 700-35 yada 700 -40 bir lastik te mi? konfor ve hafifleme sağlarım
6.vites grubum yeterlimidir? acera yerine daha üst bir vites grubu hafifleme sağlar mı? yada bu gereklimidir? işte bu konularda tüm forum arkadaşlarımın değerli fikirlerine ihtiyacım var şimdiden ilginize teşekkür ederim selamlar..

Scudo

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
benim Sedona 331 de bahsettiğin kilolardadır.. fakat ben bisikletten değil de kendimden hafifletmem lazım :) zaten 93-94 kiloyum.. heybe de atıyoruz.. oluyoruz 100 kilolarda.. bisikletten hafifleteceğime kendimden hafifletmek en mantıklısı :) ama sen fitsindir.. onu bilemem hocam :) o zaman bisikletten hafifletmen normal.. fakat ben 10-12 kilo versem süper olur..

• Beğen
Tepkiler: levent koç

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
bilgiendirici açıklamalara açığım murat bey sizin geçmiş konularınızda da var sizde lastikle ilgili yardım istemişsiniz forumdaki arkadaşlardan.. konuya dönelim lastikler hakkında bir yorum veya marka öneriniz varsa bekliyorum selamlar..

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
yiğit bey değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz aslında.. ama bu yorum yani bisikletimi? yoksa kendimi mi? hafifletmek lazım bu soru bir çok forum sitesinde yumurtamı tavukta tavuk mu yumurtadana dönmüş durum da:) aslında kendimizi hafifletmek kadar(boyum 177 kilom 84 yaş 37 bu arada ben de bir 10 kg versem fena olmaz inşallah uzun turlarıma başladığımda bu gerçekleşecek) bisikleti de hafifletmenin önemini anladım.bisiklet konusunda bir uzman tanıdığım bisikletteki her 1-2 kg lık ağırlığın uzun yolda 5-10 kg kullanıcıya hissettirdiğini söylemişti..

• Beğen
Tepkiler: Yigit Kurt

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
bu arada benim siyah bisikletim bu.. (link)

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
link çıkmamış yeniledim burdan bakabilirisiniz.. (link)

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
öneri ve fikirlerinizi beklyorum selamlar..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kardeşim selamlar ben 2010 model Sedona 311 kullanıyorum. Vites sistemin yeterli diyebilirim ben bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım. Hafiflik açısından aldığınız aksesuarlara dikkat edin en hafiflerini almaya çalışın. Ben hafifletmek için değilde konfor için bazı değişiklikler yaptım. Gidonu değiştirdim, Modolo kelebek gidon taktım. Üzerindeki maşa yerine RST-RFM7 sabit maşa taktım bu ciddi anlamda hafifletti. Lastikler bence yeterince hafifler fakat kalite isterseniz Schwalbe Marathon Plus alın derim. Ağır olsa da ciddi anlamda kaliteli bir lastik. Bende bunları almayı düşünüyorum. Ayrıca rampalarda zorlanıyorsanız aynakol dişli sayılarınızı düşürebilirsiniz.

• Beğen

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
katılıyorum Tamer hocam.. ben de araştırdım iç-dış lastikleri değiştirerek bisikleti hafifletmeye başlayabileceğimizi öğrendim.Schwalbe Marathon'un düz olanı plus'un dan daha hafifmiş ileri de onunla değitiririm.. ayrıca şu an kullandığım lastikler 700x38 bunun yerine 700x35 yada 700x32 türü bir lastik daha iyi olabilir mesela.. bu arada seleniz ve suluklarınız dikkatimi çekti.. suluklar aliminyum mu? markası nedir? seleniz sanırım brooks bu seleyi tercih nedenleriniz ve varsa brooks'un hangi modeli? rengi? öğrenebilirmiyim değerli bilgieriniz için teşekkürler selamlar..

Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Selamlar, benim salcano 21 vr city sport şehir bisikletim var. M size. aldığımda pedallarla beraber 14 kg civarıydı. Hafifletmek için sırasıyla neler yaptığımı yazayım.
-ayağı çıkarttım
-zili çıkarttım
-reflektörleri çıkarttım
- hi- ten rigid maşayı karbon fiber maşayla değiştirdim.
- 42-622 patlamaya dayanıklı continental touring plus lastiklerimi 28-622 continental ultra sportla değiştirdim.
şu anda bisiklet 11.5 kg, bir sonraki adımım aynakolu değiştirmek ki tahmin ediyorum en pahalı yatırımım olacak.

• Beğen

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
sayın adaşım merhaba.. dediğiniz yöntemler de gerçekten güzel ve düşündürücü:) zili çıkarırsanız sizi duymazlar reflektörsüz de gece görmezler:) tehlikeye davet.. iyi düşünün derim.. aracların bisikletlilerin içine tur esnasında (güvenlik şeridinde gittikleri halde!) dalıp 1 bisikletçiyi öldürüp 2 sini yaraladıkları bir ülkede yaşıyoruz.geçen hafta oldu bu olay duymuşsunuzdur.. üstelik olay mahallinden kaçıyor bu sürücü neyseki yakalanmış sanırım.. lütfen zilinizi ve reflektörünüzü geri takın.. bisiklet isterse 10 kg olsun siz olmayınca neye yarar değil mi? kasktan bahsetmiyorum o zaten demirbaşınız olsun.. yaptığınız komponent değişimlerini ise makul görüyorum.. ben de sanırım yakında lastikleri ve içlerini değiştireceğim bir de son zamanlarda göbekleri değiştirmeyi ve novatech marka rulmanlı göbek taktırmayı düşünüyorum.. sanırım rulmanlı da sürtünme az ve bisikletin kayışı daha güzel oluyormuş.. ilginize yorumlarınıza teşekkür ederim..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@levent koç

Selem Brooks B17 Standard olarak geçen model, renk olarakta koyu kahve. Biraz ağır bir sele olsa da dünya turcularının kullandığı nadide selelerden biri. Biraz araştırırsanız en rahat sele olarak gösteriliyor. Fakat selenin bir süre oturması ve sizin anatomik yapınıza uyum sağlaması gerekiyor, ben yeni aldığım için o inanılmaz rahatlığı henüz hissedemedim. Fakat yine de rahat bir sele diyebilirim. Suluk kafeslerim Zefal'in alüminyum kafeslerinden, suluklar ise yine Zefal marka fakat ben pek memnun değilim su belli bir süre içinde kaldığında koku yapıyor. Yine alüminyum termos şeklinde suluklar var fakat bunları da sıkamadığınız için yol alırken içmesi çok zor, içinize çekmeniz gerekiyor. Bu yüzden BPA maddesi içermeyen plastik suluklar var bunlara bakın derim.

• Beğen

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
merhaba.. aliminyum suluğunuzu içi boşken kapağını açık bırakmak ve o şekilde kurutmak vs. bir çözüm olabilir belki.. ben toper kullanıyorum bazan koşarken onun kalvuzunda öyle yazıyordu.. şöyle bir model buldum erdoğanlar bisiklette üztelik BPA free diyor.. (link) incelemenizi öneririm.. ben de düşünüyorum bu arada bu brooks selelerden çok bakım gerektiriyor mu acaba bu seleler.. fiyatı ne kadardı acaba bu selenin.. selamlar..

• Beğen
Tepkiler: levent.uncu
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
günaydın. Trafiğe kapalı bir alanda ve sabah 5:30 da günlük olarak spor amaçlı biniyorum :) Trafiğe çıktığımda ise reflektörlü yelek+ led ön arka farlar + zil yerine bağırmayı tercih ediyorum. Tabiki önce güvenlik. Orta göbek tercihiniz güzel, benim de yapmayı istediğim bir değişiklik. Sonuçları burada paylaşırsanız harika olur. selamlar.

• Beğen

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
sedona 311 ağır, fakat rahat,

hız ypamazsın, ama uzuun yol gidebilirsin fazla kasmadan

padişah gibi oturabilecegin, belini gidona çok eğmeden, popon çok acımadan "fıtı fıtı" akabilecegin bi bisiklet işte...

• Beğen

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
evet ysufdran haklısın.. evde bir bisikletim daha var alman malı hatta bu sitede satılık o bisiklet.. nexus 7 göbekten vitesli full aliminyum ama 18.5 kg. sanırım göbekten vitesli olduğu için böyle ağır.. o bisikletle şehir içinde gezmek zevkli ama dağ yolları zor oluyordu o yüzden sedona 311 aldım.. dediğiniz gibi oldukça rahat ve konforlu bir bisiklet.. karizmatik duruşu ve siyah rengi ayrı bir beğeni benim için.. yakın bir zamanda daha hafif ve ince iç ve dış lastiklere geçerek ayrıca novatech marka ön arka rulmanlı göbeklere geçerek daha hızlı ve hafif bir sürüş zevki sağlayabileceğimi düşünüyorum.. ilgin için teşekkürler saygılar..

• Beğen
Tepkiler: ysufdran

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
sayın adaşım merhaba günaydın.. bir şey soracağım bizim sedona 311'in ön ve arka göbekleri rulmanlı mı? bilyalı mı? bir bilgin var mı? novatech rulmanlı beyaz bir göbek var da ona geçmeyi düşünüyordum.. rulmanlıysa zaten bizimki geçmeyeceğim.. bir de senin lastik seçimin ne? benim lastikler şu anda cst 700x38 selamlar..

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
adaşım merhaba mesajını şimdi aldım.. senin de göbek değiştirmeyi düşündüğünü okudum.. sen denen geçmeyi düşünüyorsun rulmanlıya birazbilgi verirmisin.. lastikler ile ilgili görüşlerini bekliyorum selamlar..

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
adaşıma bir merhaba daha..:) brooks sele bakım gerektiriyor mu? bir de fiyatını yazabilirmisin.. bana referans olması anlamında.. selam..