Sedona 311 2012-2013 tercihi

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Öncelikle herkese selamlar. Uzun bir aradan sonra yeniden bisikleti hayatıma dahil etmek için sabırsızlanıyorum. Malum ülke şartları, bu konuda insanların büyük çoğunluğunun yeni yeni bilinçlenmesine neden oldu. Haliyle bizde çocukluk ve ergenlik yıllarımızı bilinçsiz kullanıcılar olarak yitirdik. Üniversitede de aklımızın ucundan geçmedi şimdide iş güç derken pasiflikten içimiz daralırken beden genişledi. Bu konuda (pişmanlık:D) yazacak çok şey var lakin hem sualimize geçmek adına, hemde bizden tecrübeli üstadların yazdıklarına hürmeten uzatmayalım.
şimdi öncelikle amacımı ve seçimimi sizlerle paylaşıp sizinlerinde tavsiyeleriyle nihayete erdirmek istiyorum. Evvela, bisikleti şehir içi bir vasıta olarak, sonrasında uzun mesafeli turlara yol arkadaşı olarak düşünüyorum. Haliyle tercihim şehir ve tur bisikleti oldu. Yaptığım araştırmalar sonucuda başlangıç aşamasında hem fiyat hem bazı özellikleri (ön kilitlenir süspansiyon arka bagaj gibi) hemde görüntü açısından sedona 311 2012 modelinde karar kılmıştım ki, 2012 modelinin gidon problemi olduğunu okudum. bu sorunu servis yeni gidonla değiştirerek problemi ortadan kaldırıyormuş. Bu durum biraz tereddüt yarattı bende olayı erteldim, bu seferde 2013 modeli çıktı. fiyat farkıda 10 tl olunca iyice kararsız kaldım. Açıkcası fiziksel görüntüde modeller arası pek fark olmasada (-ki benim teknik yetersizliğimin gördüğü farklar kadro açısı, sele ve elcik rengi gibi görselliğe dayalı) kullanılan bazı parçaların markaları değişmiş. Dolayısıyla sizlerin tecrübelerine güvenerek bir karar vermek istiyorum. 2012 görsel olarak hala hoşuma gidiyor fakat yukarıda saydığım nedenlerden ötürü 2013 311 mi seçsem? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
2013 311 özellikleri;
Kadro :Sedona 311 Double Butted 6061 Alu.
Maşa :RST Neon ML
Vites Sayısı :24 Vites
Arka Vites :Shimano Acera, RD-M360
*Vites Kolu :Shimano, ST-EF51
Ön Vites :Shimano, FD-TX51
Lastik :CST 700x38
*Aynakol :Shimano, FC-M171
Fren :Tektro V-Brake
*Jant :SDN 2800
Zincir :Yaban S8C
*Gidon :Sedona
*Boğaz :Sedona, Yükseklik Ayarlı
*Sele Borusu :Sedona 31,6 400mm
*Sele Kelepçesi :Tranz-X
*Sele :Sedona
Furş Takımı :Neco
*Pedal :Wellgo
*Ruble :SHIMANO, CS-HG31-8 11-32T
2012 311 özellik;
Kadro : 6061 Alüminyum
Vites Sayısı : 24
Ölçü : M-L-
Maşa : RST Sofi ML
Furş : Neco 142
*Gidon :Tughra
*Boğaz : Tughra
*Sele Borusu : Tughra
*Sele : Tughra
*Vites Kolu : Shimano Acera ST360
Ön Vites : Shimano FD-TX51
Arka Vites : Shimano Acera RD360
*Aynakol : Sram Truvativ E-350
Pedal : XEREMA
*Ruble : Sram PG-820
Zincir : YBN SC-8
Fren :Tektro
*Jant : Tughra
Ön Hazne : Shimano R-M40
Arka Hazne : Shimano R-M30
Lastik : CST
alıntı :
(link)
(link)

Scudo
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
maşadaki ürün farklılığı arasında tek fark görüntüde imiş. aşşağıda ürünlerin linkleri diğer parçalardaki farklarıda araştırmaya devam ediyorum buldukça yüklerim.

(link)
(link)

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
bir düzeltme linklerde resimlerin yanında küçük amblemler varmış daha dikkatli olunca anladım. neonda disk fren uygunluğu mevcutmuş diğerinde gözükmüyor.

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
araştırmalara göre vites aktarıcılarıda aynı sadece biri ön aktarıcıyı diğeri arkayı yazmış detaylı olarak aradım kullanılılan ürünler genel olarak alt düzey modeller fakat en düşükleri değil :)
burdan da listedeki ürünlerin detaylarınıbulabilirsiniz.
(link)
araştırdıkça yelpazenin ne kadar geniş olduğuda ortaya çıkıyor.

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Tüm bunlar neticesinde hayatımdaki bir aksaklık sonucu ertelediğim bisiklet olayını geçen hafta sonuçlandırdım. Bu aksaklık arasında birçok başka marka ve model bisiklette internette inceleme olanağım oldu. Fiyat performans açısından yinede sedonada karar kıldım fakat 321 modelinide işe dahil edip 311'in 2012 modelini işin içinden çıkararak. Geçen hafta istanbulda bir bayiye gidip artık bu işi sonuçlandırmak istedim. Eğer daha önce bisikleti beyaz eşyacılardan aldıysanız kesinlikle tavsiye ederim birdahakine bir bisiklet bayisine uğramanızı, farkı adımı atar atmaz anlayacaksınız. Bir tavsiyede imkanınız varsa internetten sipariş yerine gidip bizzat canlı canlı görmeniz. Neyse burada 311 ve 321 i birlikte canlı görüp karar vermek internetten sipariş vermekten kesinlikle daha iyi oldu.(bu arada kendim kocaelide ikamet ediyorum.) İki bisiklette gerçekten çok şık. 311'in boyama tekniği gerçekten hoşuma gitti, rahatlık üst düzey, tam keyif bisikleti. Al bisikleti çık, yavaş yavaş keyfini çıkara çıkara gez. 321 ise internetten gördüğüm resimlerden daha şık ve agresif bir görüntüye sahipti. Bisikleti denediğimde verdiği tepkiler açıkcası çok hoşuma gitti. Kocaelini bilenler şehrin eğimli yapısını bilir. Açıkcası benim evimde ortalama % 8lik bir eğimle tam 2 kmlik bir yola sahip, buda benim bisiklet seçiminde bir kriter oluşturdu. Sonuç olarak 321in benim için daha ideal olduğunu anladım.321 311 e göre daha hafif ve kesinlikle verdiğiniz tepkiyi size direk geri veriyor (yoldaki tepkileride :) özellikle bir bölgenize). 311 daha rahat kullanım ve çamurluk bagaj gibi üzerindeki aksesuarları daha albenili olsada kullanım şekli ve amacına yönelik 321 bana daha mantıklı geldi ve 321 yönünde verdim. Bisikletlerde kullanılan malzemelerde benim gözlemim genel olarak kalite belli ve tatmin edici. Listesini verdiğim parçaları formda benden kat kat tecrübeli arkadaşların anlatımlarında takip edebilirsiniz. Benim iki bisiklette olumsuz bulduğum malzemeler ise TEKTRO V-BRAKE frenle aynakola takılı mevcut pedallar. 311'in lastikleri de değiştirilmesi gerekir gibi geldi bana. Frenlerin değiştirilmesinin iki nedeni var bence 1.si esneme yapıyor 2.si pabuçlar aynı anda hareket etmiyor önce sağ taraftaki sonra sol tarftaki pabuç devreye giriyor buda bana teknik olarak biraz sıkıntılı gibi geldi bir pabuç ilk tepkiyi daha önce alıyor mantıken buda daha çabuk yıpranma demek. Bunların dışında iki bisiklette kullanım mantığına göre gerçekten çok iyi ve tatmin edici. Artık yeni başlığı 321 sedona üzerinden açar ve devam ederiz kullandıkça tecrübeleri paylaşır resimlerle zenginleştiririz. Okuyan ve takip eden arkadaşlara teşekkürler. Yollarda görüşmek dileğiyle.