Sedon 711v mi Amoeba Hussar mı?

ns06

Üye
Tepki
37
Artı ve eksileriyle bu iki ürün hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.

(link)

(link)

düzenleme: Bir de "Sedona" yazabilseymişim başlığa güzel olacakmış.

Scudo

ns06

Üye
Tepki
37
arkadaşlar bu iki bisikleti birbiriyle karşılaştırabilecek biri yok mu?

aihsan

Üye
Tepki
22
hocam sedona v 711 in salcano astrodan farkı yok . bütçen ne kadar ona göre model sunabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Mithrelios

ns06

Üye
Tepki
37
450 liraya 2. el hussar buldum ankara'dan. ben de ankara'da ikamet etmekteyim. pazartesi günü arkadaş bi aksilik çıkmazsa bisikleti getirecek kontrol edeceğim. ancak ev arkadaşım da bisiklet almak istiyor. onun da bütçesi en fazla 600 civarı ama ne kadar ucuz olursa o kadar iyi tabi.

aihsan

Üye
Tepki
22
bu butçeye en iyi astro 450 ye kapatırsınız hussar ı bilemiyorum ama astro tatmin edecektir.

ns06

Üye
Tepki
37
ben de özellikle hussar hakkında profesyonel yorumlar almak istiyorum. zira forumlarda diğer seçenekler hakkında tatmin edecek kadar yorumlar yapılmış. ancak hussar hakkında pek bir şey yazılmamış. kullanılan parçalara bakıyorum, üç aşağı beş yukarı diğer bisikletlerdekilerle aynı. örneğin hussarda shimano acera kullanılmış diğerlerinde alivo veya başka modeller. ancak ben acera ve alivo'nun aralarındaki farkı tam anlamıyla öğrenemedim.
bu, ansiklopedik bilgi haricinde her ikisini de kullanmış, tecrübe etmiş, hissetmiş kişilerin yorumuyla anlam kazanabilecek bir karşılaştırma. bu nedenle sizlerin yorumlarına sunuyorum. ancak şu ana kadar pek bir ilgi görmedi ya da ilgili kişiler başlığı fark edilmedi. sabırla bekliyorum :)

aihsan

Üye
Tepki
22
@ns06

evet hussar ı bende araştırdım açıkcası bi kaç tane beğenmediklerine dair yorum okumuştum ama beğenenlerde az değil aramadan bakarsan bulabilirsin. hocam vites sistemlerinden ziyade kadro daha önemli onları bi şekilde arttırırsın ama kadro yani çatı kalıcı olan o yönden en çok tavsiye edilenler

trek kron giant bu bütçe civarına.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
hussar bence güzel, iyi gözüken ve kaliteli bir kadroya sahip bir bisiklet yalniz kadrosu biraz ağir.

alivio, acera - altus a göre daha hafif, aynakolu 9'lu sisteme uyum gösterebilecek, daha kaliteli bir set. fakat 8'liyi ileride 9'luya cevirmek istersen her sekilde sorun cikartacaktir ve acera ile çok da büyük farki bulunmamakta.

hussar üzerindeki amortisör ise kilo durumuna göre yumusak gelebilir bir amortisör. kısacasi, yükseltmeye uygun olmayan aldiğiniz şekli ile tepe tepe kullanıp ileride başka bir bisiklete geçmenizin daha iyi olacaği güzel bir giriş sınıfı xc makinesi. zaten gelecekte yükseltmeye açik bir bisiklet toplayacağim derseniz şu anda bir 1000 TL kadar çikmanız gerekir ki, giriş seviyesi de olsa havalı bir maşa, iyi bir kadro ve en az deore bir çekiş sistemi edinebilin.

711-v nin 2007 modelini kız arkadaşim kullanıyor, bu seneki modelde 8'li sisteme geçmişler triple butted bir kadroya sahip yani epey değişmiş. fakat ben olsam hussar tercih ederdim, kadrosunun boyası acayip hoşuma gidiyor hussar'in. komponent olarak da ciddi bir fark yok zaten. ikisi de ciddi arazi binişi yapilmasi biraz sıkıntılı, 13,5 kg civarı giriş seviyesi bisikletler. tabi yanlış anlama ikisi de kaliteli aletler, oyle çocukken bindiklerimize veya marketlerde satilan acayip bisikletlere benzemezler.

bir de şu var dikkat etmek gereken, kadro boyu çok önemli. kullanım amacına ve kullanacağin yerlere göre değişebilecek bisiklet güvenliğini ve zevkini doğrudan etkileyecek bir husus. ikinci el alacaksan da sana uygun kadro boyu olduğuna emin ol. örneğin 18" kadro bana büyük gelirken 17" çok rahat, 16" ise küçük, (tabi kadro geometrisine de bağli bu) yani 2.5cm bir fark bile çok önemli olabiliyor. yanilmiyorsam hussar 15" - 17" - 19" diye giderken sedona 16"-18"-20" şeklinde. bu da seçiminde önemli olabilir.

ns06

Üye
Tepki
37
@Mithrelios

mesaj için teşekkürler. boyum 1,75 civarlarında (kendim ölçtüğüm için kesin bir yargıya varamadım 1,74 ile 1,77 arası sonuclar elde ettim :]) 16" kadroya sahip olduğunu söyledi satacak olan arkadaş. pazartesi günü gelecek zaten kontrol edeceğim kendim. hussarın kadro rengi benim de çok hoşuma gitti açıkçası.

ben yükseltmek için değil de 3-5 yıl kullanmak için alıyorum bisikleti. ilerde meslek durumuna göre yükseltebileceğim bir makina toplamaya başlayabilirim belki ama şu dönem şartlarında böyle bir girişimde bulunmak beni maddi açıdan yıpratır :)

vakti geldiğinde yeğenlerim var, dayımın çocukları var onlara verir kendime yenisini toplarım. yani insanlar kötü market bisikletlerine 350-400 lira verirken, beğendiğim, profesyonel sayılabilecek bir bisiklete parçalarını yükseltemeyeceğini bile bile 450 lira vermek açıkçası pek de koymaz bana :)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
2. el hussara 400-425 lira arası verip gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. 1.75 boy için 16-17 inç arası uyacaktır. Huusarmı, Sedona711v mi derseniz tabiiki hussar derim. Çünkü malzeme olarak üst sınıf parçalar var.

ns06

Üye
Tepki
37
Cevap için teşekkürler.

Kararımı verdim. Hussar'ın o fiyata tatmin edici bir bisiklet olduğu konusunda artık bir tereddütüm yok. Varsın biraz ağır olsun. Zaten Hussar parçalarını yükseltmek gibi bir amacım yok. Bir süreliğine beni idare edebilecek bir bisiklet. Zamanı geldi mi yeni baştan kendi bisikletimi toplayacağım.

Saygılar...

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
denemeden bilinmez fakat 16" boyunuza küçük gelebilir, çok uzun bir sele borusu ötesinde seleyi en geriye aldığınızda ve en uzun gidon boynunu kullandığınızda bile üst vücudunuzun rahat edemeyeceği bir üst boru uzunluğu olabilir.

yani arazi sürüşünde belki de yol kullanımında rahat edemeyebilirsiniz. neyse kısaca siz bir iyice denemeden almayın.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
bisikletini deneyip de almanı tavsiye ederim
senle aynı boydayız, ben meridayı 18" aldım, 16" kadrolarda sele borusunu çok yukarı çıkarmam gerekiyor, bu kadar yukarı çıkarınca da yol bisikleti gibi yatıyorum üstüne. bana 18 daha rahat geldi