seçim yaptım Sf:3

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
@Derya Keçeci

Derya Bey,
Yorumunuz benim için değerli. günde 30 km yi aşmayacağım. Haftada 1 gün de belki ova belki dağ turuna çıkabilirim. Yorumunuza göre tur bisikleti uygun görünüyor bana. Fakat Can'ın söylediği gibi Lastikleri değiştirip tur bisikleti konforu sağlanamaz mı?
Açıkçası bahsettiğim modeli üzerindeki ekipmanlar için istiyorum. city sport vs nin vites aksamı içimi hiç rahat ettirmeyecekti.

Scudo

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
derya beye katılıyorum. çok güzel açıkladı. gözüm gibi baktığımız bisikletlerle ne diye kaldırıma çıkıp merdivenden inelim. acırım valla. mtb de olsa.
salcano city sportlar hibrit bisikletlerdir. her yola gelir.

• Beğen
Tepkiler: mustafa apçin

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mustafa kardeşim.Lastik değiştirerek bisikletin sınıfı değişmez.Bakmayın millet haldır güldür MTB alır,sonra da "bisiklet gitmiyor abi" diye lastikleri değiştirir.Şimdi fizik hesaplarına girmeyeyim de,en basiti MTB 26 '' lik çapı ile bir turda x kadar yol alırken,diğeri 28'' lik çapıyla x+2'' daha fazla yol alır.En kötü ihtimalle MTB den 2-3 kilo daha hafiftir.MTB de var Şehir de var bende yanlış anlaşılmasın ancak iki bisiklet mukayese edilemez bile zira sınıfları farklı.Dağa bayıra çıkabilirim düşüncesiyle başlayıp,yıllardır lastiği çamura değmemiş arkadaşlar var:) dikkat edin.Ayrıca,her bisikletçinin kalbinde günün birinde yol bisikletine binmek yatar.Bu sebeple,şehir bisikletinden yol bisikletine geçiş daha kolay ve doğal olur.

• Beğen
Tepkiler: mustafa apçin

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
570 liraya alabileceğim salcano city sport 24 vs hiçbir yerde yok. Son bir yer vardı konya da, arkadaşa kartı gönderip aldırtacaktım. Malesef orda da dün akşam satılmış.
Bu bütçeye sanırım başka şehir bisikleti bulamam.

Tüm yorum yazanlara teşekkür ediyorum.

Tepki
4
@mustafa apçin

Üzüldüm gerçekten. Umarım kendine uygun güzel bi bisiklet bulabilirsin.

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
Teşekkürler mehmet,

240 srv siparişi verdim 572 liraya. metalik siyah 18 inç olarak belirttim fabrikayı arayıp.
Bir süre bunu kullanırım. Taksitleri bitince de bi de tur bisikleti bakınırım:) borç yiğidin kamçısı:)

Tepki
4
Metlik siyah güzel seçim :) Hayırlı olsun şimdiden pol pedallı günler :)

İlla tur bisikletine de gerek yok aslına bakarsan. Ben MTBciyim ama bisikletimle Ankara dışına da çıktım bence önemli olan bisikleti sevmek ve doğru kullanmak ;) her işin için farklı bisiklet alcak olsan bisiklet dükkanı açmak en mantıklı meslek olabilirdi :D

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
her işin için farklı bisiklet alcak olsan bisiklet dükkanı açmak en mantıklı meslek olabilirdi

Bu cümleye pek katılmıyorum ama eldeki imkanlarımla bu cümle bir nevi teselli olur:D

İlerde mesleğimi yapmaya başlayınca bir yarış bir tur bir mtb bir de downhill alırım :D Atarım balkona :D
Şimdilik katkı kredisiyle ancak bu kadar oluyor:D

Metalik siyah olarak belirttim , elimizden geleni yapacaz dediler:D

Canberk Baydar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Salcano
Şimdiden hayırlı olsun mustafa abi 240 SRV modelini seçtin demek eline ulaşınca bi inceleme yazarsın buralara artık :)

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
Fazla bi bilgim yok ama eski bisikletimle ve bindiğim diğer arkadaşların bisikletlerine göre amatörce bi karşılaştırma yaparım.
Ama şu kısa sürede edindiğim bir tecrübeye göre , bir bisiklete 1 ay binmeden onun hakkında söylediğiniz şeyler çok da sağlıklı olamaz.

Ama Bol fotoğraflı bir tanıtım yapmayı düşünüyorum :D

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
şimdiden hayırlı olsun mustafa arkadaşım.
vites oranları ve her pedalda kat edeceğin mesafe için (link) bu link i okumanı önereceğim. almış olduğun
ASTRO 240 SRV aynakol dişli oranı 22-32-42 diş, ruble 11-32 dişli bir bisiklet
almak isteyipte bulamadığın
CITY SPORT 24 VS aynakol dişli oranı 28-38-48 diş, ruble 11-34 dişli bir bisiklet

yaptığım hesaplara göre bir pedal çevirişte, 1. viteste iken yani zincir aynakol en küçük, rublede en büyük dişlide iken
240 SRV 1,42m yol kat ederken
24 VS 1,93m yol kat ediyor.

24. viteste iken yani zincir aynakol en büyük, rublede en küçük dişlide iken
240 SRV 7,91m yol kat ederken
24 VS 9,74m yol kat ediyor.

bu hesabı en küçük ve en büyük vites lere göre yaptım. yani aldığın bisikletle yokuşları daha kolay çıkacaksın. fakat düz yolda 24 VS 100 pedal atıp ulaştığı mesafeye, 240 SRV 115 pedalda ulaşacaktır.

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
Salih abi bu muhteşem hesap için çok teşekkür ediyorum. Bu sayede kafamda bir şey daha somutlaşmış oldu.
Zamanla parça değişimi veya daha uzun bir zaman içinde yeni bir bisiklet alarak amaca göre araç şeklinde bir yol izleyebilirim.

Ama önce bisikletim bi gelsin de az eskiteyim :D
Durup durup resimlerine bakıyorum. İnş siyahı vardır da siyah gelir.

• Beğen
Tepkiler: SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
o duyguyu iyi bilirim. bayramlık çocuklar gibi, yarının gelmesini beklemek ve bayramlıklarımızı giyebilmenin heyacanı gibi birşeydir. tekrar hayırlı olsun umarım istediğin renkte bulunur. bende önce beyaz aramıştım. fakat siyah var dediler. üzülerek olsun demiştim ve gelince iyikide beyazı kalmamış diye geçirdim içimden. siyah daha bi yakışıklı duruyor. ağır abi misali.. yolda giderken özellikle çocukların dönüp dönüp baktığını görüyorum ve çocukluğum aklıma geliyor. şimdi en korktuğum şey çalınması. malum baya bir göz alıcı. ben burdayım diyor.

Canberk Baydar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Salcano
ben vites sistemini değiştireceğim için shimano modeline karar verdim daha sonradan üzerine shimano altus taksam sorun olurmu ?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
24 vs'in lastikleri 28'lik olması lazım,bunuda hesaba katarsak daha fazla yol alır... Bu arada yeni bisikletin şimdiden hayırlı olsun..Kazasız Bol km'ler:=)

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
@can akıncılar

Artık hesap yapmayalım :) Bu bekleyişin tadını çıkarmak istiyorum:) ah vah demek yerine. Çok sağol. Daha iyisi senin başına inş.

@SALİH TUNÇKIRAN

City sport lara beyaz çok yakışıyor. Burda MBG den birkaç kişide var. Dönüp dönüp bakıyordum. Ama siyahın da yeri ayrı tabi:)
Sıkı sıkı tembihledim siyah olsun olmazsa beyaz olsun ama asla kırmızı olmasın :) kırmızıyı yakıştıramıyuorum bisikletlere. zevk meselesi.
Ama bir kahverengi scott gördüm ki işte bu bisiklet dedim. Neyse dağıtmayalım konuyu:)

Bisiklet gelsin büyük ihtimalle evde tutacam artık. Koynuma alıp yatarım :)

@Canberk Baydar

Valla canberk ben ilerde 9 lu sisteme veya 10 lu sisteme geçebilirim , fakat shimano nedense hiç düşünmüyorum. Sram üzerinden devam etmek istiyorum .Nedense sram mutlu edecek gibi geliyor beni. Ve arka aktarıcıları daha tıknaz ve karizma duruyor :) zevk meselesi tabi. Forumda çekiş sistemleri bölümünde soruna cevap bulabilirsin. Ya da mtbforum da da makaleler vardır.

Canberk Baydar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Salcano
valla ben eski bisikletimde Shimano Altus Kullanıyordum ben hayatımda görmedim yani o kadar rahat bir vites 1.vitesi çok hafifti şimdi öyle birşeyler takıcam artık :D

mustafa apçin

Aktif Üye
Tepki
98
(link)

Şu görünüşe bak:) Hayalini kurayım. Nası olsa hayal beleş:)

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
@mustafa apçin

uzun ve kısa bacaklı arka aktarıcıların kullanım yerleri farklıdır.
(link)
yukardaki linki incelemeni tavsiye ederim.