Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seçim konusunda yardım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tolga Akman tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Akman

Tolga Akman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba
    Uzun zaman sonra benimde yeniden bisiklet aşkım doğdu.Bir öneride ben isteyeceğim tecrübeli arkadaşlardan.
    Aklımda bu 3 bisiklet var ama kararsız kaldım bende.Gerçi başka başlıklardaki yorumlardan okuduğum kadarıyla sedona diyen çok ama genede birkez daha sorayım :)

http://www.bisikletcim.com/urun/sedona-721-hd-26-bisiklet.aspx
    http://www.bisikletcim.com/urun/bianchi-tdl-1300-hd-26-bisiklet.aspx
    http://www.bisikletcim.com/urun/carraro-force-530-26-bisiklet.aspx

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Oğuz22

Oğuz22 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence bütçeni biraz daha arttır Bianchi afx 7001 al.

3. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bianchi. Ve mümkünse arkadaşın dediği gibi bianchinin üst modellerine bütçeyi ayarlarsan daha iyi olur, acera'lı bir bianchi ideal olur

4. Cem Covajj

Cem Covajj Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba Tolga.

Öncelikle nerede kullanıcağına karar vermen gerekir. Ülkemizde eskiden beri olan her zemin için dağ bisikleti alma alışkanlığ malesef daha yeni yeni yerini bilinçli bir şekilde kullanılacağı yere göre bisiklet seçimini almaya başladı.

Öncelikle dağ bisikletlerinden bahsedersek; Dağ bisikletleri daha çok arazi ve bozuk yollarda hatta asıl amacı tırmanış ve iniş bisikleti olduğu göz önüne alınırsa, vites dişlileri ufak, lastikleri tımanışlarda kaydırmaması için dişli kalın ve inç olarak ufak boydadır. Bu tarz bisikletleri eğer sahilde asfalt zeminde kullanacaksanız genelde ağır da bisikletler olduğundan boşuna fazla efor harcayıp yorulup, ama karşılığında istediğiniz performans ve hızı alamayacağınız anlamına gelir. Eğer bu özelliklere uygun zeminde kullanacaksanız tercihiniz Dağ bisikleti olmalıdır.

Gelelim Şehir/Tur bisikleti kategorisine; Bu cins bisikleter düz asfalt zeminde rahat ve süratli gidebilmeniz için hafif yapıdadır. Tekerlekleri dağ bisikletindeki gibi dişli ve ufak değildir çünkü bir yere tutunması gerekmez. Bu yüzden tekerlekleri büyük çapta, ince ve küçük dişlidir. Vites dişlilerine gelirsek daha az efor ile daha daha hızlı ve rahat bir performans elde etmek için dağ bisikletlerinden oldukça büyüktür. Eğer asfalt zemin sahilde veya düzgün bir zeminde gezintiler yapacaksanız, seçiminiz Şehir/Tur bisikleti olmaldır.

Bende ilk başta hem fiyat olarak hem de Şehir/Tur bisikletine herkez gibi yabancı olduğumdan, çocukluktan beri kullandığım ve herkezinde kullandığı dağ bisikletine yöneldim. Ancak yukarıda saydığım dezavantajlarından dolayı, harcadığım enerji ve efora karşı aldığım performans ve hızın yetersizliğinden dolayı ikinci bir bisiklet edinme zorunluluğu doğdu.
    Ben sahilde düz asfalt zeminlerde bisiklet kullandığım için, uzun süre araştırdığım Şehir tur bisikleti almaya karar verdim ve bianchi TOURING 613 model bisikleti aldım ve aradaki performans farkından dolayı gözlerim doldu diyebilirim.

Bu tavsiyelere göre ve mutlaka kullanım alanınıza göre bisiklet seçmenizi şiddetle öneririm.
    İyi pedallar...

5. Tolga Akman

Tolga Akman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bütçemi 700-750 civarlarında tutmuşken biraz daha iyi bir donanım olsun diye bu modellere yönelmiştim.Daha fazla arttırırsam benide zorlar şuan için.Burda durayım artık :)

6. Tolga Akman

Tolga Akman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Aslında yoğunluk olarak işe gidip gelirken kullanıcam ama haftasonlarıda arazilerde kullanmak istediğimden dağ bisikleti düşünüyorum.Her iki zeminde de kullanmak yani amacım.

7. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Cem beye kesinlikle katılıyorum. Bende 18 aydır bianchi scorpion dağ bisikleti vardı. Toplam 30 km belki gezmişimdir. Yokuşları çıkmak imkansızdı. Bu durum da bisiklet kullanma isteğimi köreltti diyebilirim. Yaklaşık 10 gün önce salcano city sport 40 aldım. 3 saatlik uyku ve yoğun iş tempoma rağmen yaklaşık 1 saat bisiklet ile gezdim. Yokuş, düz yol, asfalt, parke taş, hafif arazi şarlarında 1 saatte 15 km gezdim. Zaman darlığından eve döndüğümde hissettiğim şey yorgunluk değil bir 15 km daha binmekti. Her ne kadar eski bisikletim Çelik yeni bisikletim aluminyum olsa da 28 ilk lastikler ince ve dişsiz lastik deseni hafiflik hepsi birleşince eskiden çektiğim eziyeti anladım. Bu yüzden eğer kullanacağınız arazi şartları çok sert değilse kesinlikle şehir bisikleti öneririm. Kilitli ön amortisörlü bir şehir bisikletinin işinizi göreceğini düşünüyorum. Benim salcano city Sport 40 ı aldığım fiyat 715. Peşin olduktan sonra 700 e kadar bulabilirsiniz. City sport 50 ve 60 daha da ucuz. Kolay gelsin.

8. Tolga Akman

Tolga Akman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Şehir bisikletlerinide biraz araştırayım.
    Teşekkürler.

9. ulaş alkaşi

ulaş alkaşi Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    salcano city sport 60 var bende de cok memnunum. 700 tl ye almıştım .50 60 tl daha vererek city sport un üst modelleri de alınabilir

10. Tolga Akman

Tolga Akman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben en iyisi gidip canlı olarak göreyim modelleri.Şuan çok kararsızım :)