Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scuba (Aletli) ve Serbest Dalış Paylaşımlarımız

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında Çetin ŞAHİNÖZ tarafından paylaşıldı.

1. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisiklet kadar eski ve bisiklete binmeyi öğrenmem ile dalmayı öğrenmem aynı olduğu için
    dalış paylaşımlarımızı da buradan yapmak beni mutlu edecek.

Umarım dalıcı veya dalmak isteyip te soruları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Özellikle başlamamış ve/veya bir yakını için soruları olanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım.
    Bu arada benden tecrübeli olanlardan da çok şey öğrenmeyi umuyorum..

Deniz çok özel ve hiç değişmeyecek aşkımdır, tenime tuzlu su temas etmeden fazla dayanamam..

ozansefer, fatihaydın ve Koray ERDOĞAN bunu beğendi.
  2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Cetin Abi,

dalgicligin cok güzel bir hobi olduguna inaniyorum, ben anlamam ama size deniz alti dünyasin da basarilar dilerim.

enes savaş bunu beğendi.
  3. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum en azından maske ile suyun altına bakmışsındır bir kaç kez:)

4. Şahan Yetiştirici

Şahan Yetiştirici Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çetin abi , bayılıyorum ama ... Nereden başlayacağımı bilmiyorum . Profesyonel eğitim almak istiyorum ama bir yandan da işin maddi kısmı var . Neyse işe maddiyatla başlamak kötü derler , öyle düşünmek istemiyorum . Söylemedim farzet .

Aga bu nedir ? :eek: Biliyorum herkes bu şekilde bir performans sergilemeyebilir ama bu nedir böyle ? Ben daha denizde 2 metre dalmak isterken beynim patlayacakmış gibi oluyor . Herhalde eğitimsizlikten ,herhalde değil kesinlikle eğitimsizlikten .
    Benim amacım genellikle zıpkınla balık avı . Av konusu da apayrı bir dünya olduğu için , yasakları , dönemleri vs . o konu hakkında da tecrübelerinizden yararlanmak isterim . Ama o konuya gelmeden serbest dalıştaki yan etkiler gözümü korkutmadı değil . Salsa ve Senkop yaşanıldıkça aşılacak şeyler midir ? Yani vücudun su dünyasına alışması için veya beyne az oksijen gitmesine vücudun bağışıklık kazanması için yaşamamız mı gerekiyor ? Ve yaşadıkça etkisi mi azalacak ? Aşacak mıyız bir vakit sonra ... Vücut suya adapte olacak mı , yoksa bunlar bir gereklilik değil mi ? Bu yan etkiler yaşanmadan da suya adapte olabilir miyiz ? Bu tüpsüz , serbest dalış dedikleri ... Peki ya aletli dalıştaki vurgun yemek ? Nasıl kaçabiliriz ? Belki tüpümüzdeki hava oksijenin kanda çözülmesini beklemeye yetmeyecek ? O zaman nasıl bir çözüm yolu aramalıyız ?

Bu videolar gerçekten çok eğitici fakat neden palet ucunda asılı kalmaya çalışırız , bize neyi öğretmeye çalışmış ? İşaret dili de ayrı bir önem arz ediyor .
    Bu işe nereden başlamalıyız ? Direkt bodozlama kursa gitmekten ziyade , işin teori kısmını çözmek istiyorum . Ufak adımlarla ... Denizi o kadar çok seviyorum ki ... ;)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  5. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selam dostum;
    Elbetteki eğitim alman gerekiyor. Gerçi ben avcılık kısmı ile hiç hazzetmiyorum.
    Bakış açıma göre misafir olarak beni kabul eden huzur veren bir yerde ev sahibini öldürmek gibi geliyor.

Gelelim sorularına, tahmin edersin ki vücudun alışamayacağı şey neredeyse yok zamanla nefesini daha uzun süreler tutmaya da daha derine inmeye de alışabilirsin düzgün bir eğitim ile.
    Ancak sorularının bazıları burada açıklaması zor olacak türden. Bu noktada sana illa sualtı avcılığı yapacağım dersen bununla ilgili kitaplar var onlardan alıp eğitim, maliyet vs.
    altına girmeden önce okuman iyi olacaktır.

Yine de en genel hali ile şunu söyleyebilirim ki kalıcı nefes hastalığın yok, kalp zayıflığın ve başka dalışa mani sorunun yok ise düzgün bir eğitim ile aşamayacağın
    bir zorluk da yok demektir.

Ozan Cansel bunu beğendi.
  6. Şahan Yetiştirici

Şahan Yetiştirici Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . :) Avcılık hakkındaki hassasiyetinizden dolayı o konuyu bir daha açmayacağım .
    İlla su altı avcılığı yapacağım diye bir şey yok , sadece o dünyayı tanımak istiyorum . Sanki keşfedilmemiş ayrı bir gezegen gibi geliyor bana .
    Bahsettiğiniz rahatsızlıklardan sadece kalp zayıflığı ile ilgili sıkıntım var . Henüz herhangi bir doktora gidip tetkikten geçmedim ama ,ailemde baba tarafında (amcam , halam) ırsi kalp rahatsızlıkları mevcut . Zaten 2002 'de babamı kalp krizinden kaybettim. Zaten bu işin eğitimini aldığımda bu tip tetkiklerden geçip sağlık raporumla kayıt olurum . Zaten sağlık raporu isterler diye tahmin ediyorum .

Sizin şahsınıza ait dalış videonuz varsa görmek isterim . :utn:

7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Serbest dalış ve zipkin avı için www.zipkinci.com forumunu oneririm.
    Senkop - Sığ su bayılması ile ilgili temel ve genel bilgiyi bu makalede bulabilirsin yine aynı forumdan:
    http://www.zipkinci.com/olusma-nedenleri/13599-senkop-sig-su-bayilmasi-nedir.html

Ben tuplu ve serbest dalış fırsat buldukça yapiyorum. Serbest dalış zipkinsizda yapilabilir. Ve elinize zipkin aldiginizda onunuze geleni katletmiyor kurallara uyuyorsaniz bir sorunda olmaz diye dusunuyorum...

Salsa dan kastiniz derinlik sarhoslugu mu bu arada?

2. klipteki arkadas BC (dalış yeleği) kontrolu ile yuzerlik kontrolu calismasi yapiyor. Surekli derinlik degistirmeden su içinde dengeli ve belli seviyede kalmaniz, ekipmana alışmanız için yapılan çalışmalar. Ama her okul, her hoca, her dalgıç bu şekilde çalıştırmaz / çalışmaz. İşin temeli ise yuzerlik kontrolu çalışması kısaca...

1. klipteki arkadasta zaten uç noktada yasayan denizustu kabilesi gibi bir klanın uyesi. Dogru teknik ve çalışmalar, egzersizlerle fizyolojinizde musaitse sizde zamanla uzun nefes surelerine ulaşabilirsiniz. Ancak limitleri ve fizigi zorlamak her zaman riski getirir. Ilk basta ve hicbir kosulda bilincsizce, kondisyonunuz olmadan aceleye getirmeyin çalışmalarinizi ve dalışlarınızı. Ayrica her sporda kuraldir ancak dalışta zorunludur:
    "ASLA YALNIZ DALMAYIN"

Gozunuzde korkmasin dogru hareket ederseniz oldukca guvenli ve keyifli bir spordur :)

Şahan Yetiştirici bunu beğendi.
  8. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selam dostum,
    Sualtında çektiğim videoları düzenlemedim ama birkaç fotoğraf eklerim.

9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Sualtı ayrı bir dünya olduğu gibi en az uzay kadar keşfedilmemiş bir güzelliktir.
    Bu da kendime ait bir fotograftan ufak bir paylaşım olsun.

10. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Şahan Bey, Samba''yı (oksijen yetersizliği sonucu kaslarda istemsiz titremeler ve kasılmalar olması) kastetti herhalde :)
    Samba ve sığ su bayılması herkesin başına gelebilir. Bayılma durumunda eğer yakında size göz kulak olan bir buddy'niz yoksa ölüm neredeyse kaçınılmaz. O sebeple mümkünse serbest dalışta da özellikle derinlik ve süre anlamında limitlerinize yakın dalıyorsanız asla yalnız dalmayın. Zamanla ve antrenmanla aynı bisiklette olduğu gibi vücut alışıp performansınız artacak, ancak riskler hep varolmaya devam edecektir. Hatta ilk başta kendinizde oluşan yanıltıcı güven nedeniyle risk artar bile.
    2 metreye dalınca başınızın çatlayacak gibi olması ise kulakları ve sinüsleri açmadığınızdandır büyük ihtimalle. Açınca (Aşağı inerken sıkışma oldukça burnunuzu elinizle kapatıp nefes vermeye çalışmak) ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
    SCUBA'daki vurgun riski ise kurallara uyarsanız neredeyse sıfırdır. ;) Genel olarak dalışta başınıza bir şey gelmesi ihtimali, eğer güvenlik kurallarını iyi öğrenip uyarsanız, dalışa giderken yolda başınıza bir şey gelmesi ihtimalinden daha azdır :)

11. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayın dostum;
    İzniniz ile eğer yanlış anlamadıysam bir düzeltme yapmalıyım.

SCUBA dalışta eğer kurallara uyarsanız vurgun ihtimali evet neredeyse sıfırdır. Ama serbest dalışa kıyasla diye yazdıysanız
    (gerçi ben yazınızdan böyle bir hata yapacak biri olmadığınızı anlıyorum ama yeni merak eden arkadaşlar yanılmasın)
    vurgun serbest dalışta asla olmaz. Zira vurgun sadece basınçlı hava solunarak yapılan bir normal bir dalış ve ardından yapılan bazı hataların sonucudur.
    Serbest dalışta, yazdığınız ve diğer arkadaşların da yazdığı gibi başka dikkat edilmesi gereken
    unsurlar vardır.

12. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    SCUBA'daki vurgun riski kurallara uyarsanız neredeyse sıfırdır, (serbest dalışta zaten hiç yoktur :) ), o sebeple SCUBA'daki diye yazmıştım. Biraz anlatım bozukluğu olmuş, haklısınız.

Not: Serbest dalışın "suyunu çıkarınca" gene vurgun riski oluşur, ama sportif amaçlı serbest dalışlarda pek o sürelerde ve tekrarlarda dolaşmayız, o yüzden vurgun riski pratikte yoktur denebilir. Neyse fazla kafa karıştırmayalım :)

13. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğukan bey, fotoğrafınız çok güzel, çok beğendim.

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  14. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Çetin Bey selam, beğenmenize memnun oldum. Amcam sualtı fotografçısı ve eğitmeni olduğu için kendisinden yansıyan hobimin ufak bir kısmı da bu yönde diyebilirim.
    Tekrardan teşekkürler.

15. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dalış tamamen ayrı bir dünyadır, başka bir şeye hiç benzemez, ciğerlerine bir defa basınçlı hava giren aşağısını bir daha unutamaz.

Forumda dalıcı arkadaşlarımın bulunmasına çok sevindim.

16. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    10-15 m lerde gezinmeyi seven hem deniz hem bisiklet aşığı olarak yalnız olmadığımı görmek banada mutluluk verdi. Yıllardır vazgeçemediğim sevda bisiklet ve apneistlik.

Çetin ŞAHİNÖZ bunu beğendi.
  17. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bunlar da benden

18. Şahan Yetiştirici

Şahan Yetiştirici Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Oooo..... Konu şenlenmiş , müthiş bilgiler , müthiş paylaşımlar eklenmiş . Suat Bey , çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için . Evet dikkatsizliğimden olsa gerek , terimi yanlış ifade etmişim . Kastettiğim şey Samba'ydı , afedersiniz .
    Söylenecek söz yok , müthiş bir kare . Keşke benim deklanşörümden çıksaydı . :) Elinize sağlık .
    Muhakkak eğitim aldıktan sonraki davranışlarımla , şu andaki davranışlarım arasında fark olacaktır . Bana sorun gibi gözüken bir şey işin eğitimini aldıktan sonra yok denilecek kadar aza indirgenecektir . Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim .
    Eğitime devam ;)

suat akman bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  19. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bende biraz katkıda bulunayım :)

Hüseyin ŞAHİN ve suat akman bunu beğendi.
  20. SelimDurmak

SelimDurmak Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Su sporları denince akan sular durur bende :D çok sayıda scuba dalış veya serbest dalış yaptım ama tabi fotoğraf makinası olmayınca olmuyor :D
    su altı sporlarından ayrı su üstüde hobilerde var Rüzgar sörfü,su kayağı ve Wakeboard sadece mono ski kaldı kısmetse oda alacak :D

[​IMG][​IMG]