Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott vs. Specialized

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında sapci tarafından paylaşıldı.

1. sapci

sapci Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,
    Ben Levent, San Francisco'da yaşıyorum. Etrafımda çok güzel dağ bisikleti yapılacak alanlar bulunduğundan kendime güzel bir dağ bisikleti almaya karar verdim. Son bir kaç senedir fazla bisiklete binemesem de benim çocukluğum bisiklet üstünde geçti diyebilirim yani bisikletlerin benim hayatımda yeri büyüktür. Şimdi ise alacağım bisikleti etrafta turlamak ve haftasonları etraftaki parklarda heyecan peşinde koşmak için istiyorum. Dağ tepe bisikleti zorlamak ve adrenalin yaşamak istiyorum, bu yüzden basit bir bisiklet almak istemiyorum, biraz daha performansa yönelik birşey olsun istiyorum. Birkaç gündür internet üzerinden araştırma yapıyorum ve 2 model hoşuma gitti. Bunlardan birincisi Specialized Rockhopper Pro Disc, diğeri ise Scott Aspect 20. Aşşağıda 2 bisikletin de özelliklerini veriyorum.

Specialized Rockhopper Pro Disc
    FRAME M4 manipulated alloy frame, butted ORE DT, forged dropouts w/ replaceable 98954020 alloy hanger, disc only

REAR SHOCK N/A

FORK RockShox Recon Race SLite, 100mm, 32mm alloy stanchions and steerer, Turn Key damper w/ lockout and reb. adj., 13-15" standard spring, 17-23" "stiff" spring, disc only

HEADSET 1 1/8" threadless

STEM Specialized 3D forged alloy, four bolt, 31.8mm, 7 degree rise

HANDLEBARS Specialized alloy butted 31.8mm XC rise w/ graphic, 640mm wide, 8 degree back, 8 degree up sweep

TAPE/GRIPS Specialized Enduro, dual density Kraton

FRONT BRAKE Avid Juicy 3 SL, hydraulic, 6" G2 clean sweep rotor

REAR BRAKE Avid Juicy 3 SL, hydraulic, 6" G2 Clean Sweep rotor

BRAKE LEVERS Avid Juicy 3 SL, hydraulic

FRONT DERAILLEUR Shimano Deore FD-M530, 34.9mm clamp

REAR DERAILLEUR SRAM X-7, long cage

SHIFT LEVERS SRAM X-5 trigger

CASSETTE FREEWHEEL Shimano HG-50, 9-speed, 11-34t

CHAIN KMC X9SL, 1/2" x 3/32" w/ reusable Missing Link"

CRANKSET Shimano FC-M532, 2pc design, replaceable rings w/ alloy outer

CHAINRINGS 44A/32S/22S

BOTTOM BRACKET Shimano outboard cartridge bearing design (included with FC-M532 2pc crank)

PEDALS Specialized alloy 1pc body and cage, 9/16"

RIMS DT-Swiss 445D, 26", double wall disc, pin joint, eyelets, 28h front, 32h rear

FRONT HUB Specialized Hi Lo disc, 28h, CNC flange and disc mount, polished races, alloy QR

REAR HUB Specialized Hi Lo disc, cassette, 32h, CNC flanges and disc mount, polished races, alloy QR

SPOKES 1.8mm (15g) stainless, alloy nipples, black

FRONT TIRE Specialized Fast Track Control, 26x2.0", DC, 60TPI, 2Bliss ready aramid bead

REAR TIRE Specialized Fast Track Control, 26x2.0", DC, 60TPI, 2Bliss ready aramid bead

TUBES Specialized schraeder valve

SADDLE Specialized Indie XC, 143mm width

SEAT POST Specialized butted alloy, two bolt micro adjust head, 30.9mm

SEAT BINDER Specialized alloy w/ QR, brass washer

NOTES Chain stay protector, reflectors, clear coat, owners manual

http://www.specialized.com/bc/SBCBkModel.jsp?a=b&minisite=10029&sid=08Rockhopper&language=US

Scott Aspect 20

Weight
    13.90 kg
    30.62 lbs

Frame
    Aspect Hydroformed D.B.
    Alloy 6061
    Performance geometry
    Integrated headtube

Fork
    Rock Shox Dart 2
    with Lockout
    100mm travel / reb. Adj.

Headset
    Ritchey Logic OE integ.

Derailleur (Rear)
    Shimano LX
    RD-M581
    27 Speed

Derailleur (Front)
    Shimano Deore
    FC-M510 / 31.8mm

Shifters
    Shimano Deore SL-M530
    R-fire plus 2
    w/gear indicator

Brake Levers
    Shimano BL-M485

Brakes
    Shimano BR-M485
    Hydr. Disc

Crankset
    Shimano
    FC-M442, black
    44x32x22 T

BB-Set
    Shimano BB-UN-26
    68/113mm
    Handlebar
    Scott Comp
    620mm, black
    20mm rise 8°

H'stem
    Scott Comp
    JD-ST33 AS

Pedals
    Wellgo
    LU-998-S

Seatpost
    Scott Comp
    HL SP-209 / 31.6mm

Seat
    SCT-10 SL Aspect 08

Hub (Front)
    Scott Disc Comp CL

Hub (Rear)
    Shimano FH-RM 65-CL

Chain
    Shimano CN-HG53

Cassette
    Shimano CS-HG50-9
    11-32 T

Spokes
    14 G, stainless

Rims
    Alex TD-24 Disc 32H
    Black

Tires
    Scott OZON
    26 x 2.0
    27TPI

http://scottusa.com/us_en/product/62/741/aspect_20

Scott Aspect 20 fiyat olarak biraz daha uygun 800-900dolar arası bir fiyata bulabileceğimi düşünüyorum araştırmalarıma göre. Specialized Rockhopper ise biraz daha pahalı, kendi sayfalarında 1200dolar olarak gözüküyor ama onu da 1000dolar civarına bulabiliceğimi düşünüyorum.
    Arkadaşlar her türlü tavsiyelerinizi bekliyorum. Sadece bu 2 bisiklet arasında sınırlı kalmazsanız sevinirim. Başka model tavsiyelerinizi de bekliyorum.
    Hepinize sevgiler,
    Levent

2. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    mrb.özelliklerini detaylı olarak incelemedim.ama 2 bisiklete de baktım.gerçekten zor bi seçim.şu an önerecek başka bir bisiklet gelemdi aklıma ama benim tavsiyem ben olsam scott Aspect 20 yi seçerdim.daha cok beğendim.ama specialized in bu modelini de ilk defa gördüm ve oldukça yırtıcı gözüküyor:p.o da cok hoş.karar sizin ama benimn tavsiyem scott çünkü nedendir bilmem o sottları görünce içim gidiyor...;) hangisi olursa olsun hayırlısı olsun. ii pedallamalar

sapci bunu beğendi.
  3. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Levent,
    San Francisco' da yaşıyorsan şu dükkanlara gitmeni tavsiye ederim:

American Cyclery ( 858 Stanyan street, Golden Gate Park'ın orada).

San Francisco Cyclery ( 672 Stanyan street)

Avenue Cyclery ( 756 Stanyan street).

Yukarıda adresini verdiğim tüm dükkanlar " upper Height" civarında, Golden Gate Park girişinin çevresindedir. Aradığın bisikletleri buralarda bulabilirsin, sadece görmekle kalmayıp, "test ride" da yapablirsin ( sadece California ID lazım).
    Kolay gelsin.:)

sapci bunu beğendi.
  4. sapci

sapci Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar her ikinize de cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Mustafa Bey, verdiğiniz tavsiyeler için çok sağolun, ben de internetten yaptığım araştırmalarda bahsettiğiniz dükkanları duymuştum.
    Bu arada bir bisiklet daha ilgimi çekti, hatta daha önce yolladığım bisikletlerden daha çok.Bilgilerini aşşağıya yazıyorum.

TREK 6700

Sizes 15.5, 17.5, 19.5, 21.5"
    Frame Alpha Black Aluminum w/externally relieved head tube, hydroformed bi-axial down tube and top tube, monostay seat stays, forged disc ready dropouts
    Front Suspension RockShox Recon SL w/preload, rebound, TurnKey lockout, alloy steerer, 100mm
    Wheels
    Wheels Shimano M525 disc hubs; Bontrager Ranger rims
    Tires Bontrager Jones ACX, 26x2.1"; 60 tpi, folding
    Drivetrain
    Shifters SRAM X-7, 9 speed
    Front Derailleur Shimano Deore
    Rear Derailleur SRAM X-9
    Crank Shimano M521 Octalink 44/32/22
    Cassette SRAM PG950 11-34, 9 speed
    Pedals Shimano 505, clipless
    Components
    Saddle Bontrager Race Basic
    Seat Post Bontrager Select
    Handlebars Bontrager Select, 25mm rise, 31.8mm
    Stem Bontrager Select, 7 degree, 31.8mm
    Headset Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed
    Brakeset Avid Juicy 3, hydraulic disc; 160mm rotors

Bu bisiklet diğer 2 bisikletten daha çok hoşuma gitti. Ağırlık olarak da yaklaşık 12.5kg, yani diğer 2 bisikletten 1kg daha hafif. Fakat okuduğum bazı yorumlara göre üzerindeki parçalardan insanlar pek memnun kalmamış. Siz ne düşünüyorsunuz, bana üzerinde parçalar güzel gibi geldi.
    Teşekkürler,
    Levent

Burak Özen bunu beğendi.
  5. Levent Temiz

Levent Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    bence bu üç markanın geometrilerini incelemelisin, boyuna hangisi uygun olacak, kullanım amacına göre hardtail bi kadro seni memnun edecektir, geometriden kastım daha çok uzun yolculuklar mı yapacaksın yoksa arazi koşullarında agresif sürüşler mi; buna göre boyuna göre olan kadroların arasında yarım inç olarak boy varkı ve 1 er derece açı farkları var, bu değerleri önemse bence kararını ona göre ver. donanımlar ilk başlangıç için yeterli gözüksede rockhoper senin için daha uygun bence..:in:

sapci bunu beğendi.
  6. G.Cem

G.Cem Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Ben 2007 model Trek 6500 kullandım ve gayet memnun kaldım.
    6700 özellikle Amerika satış fiyatına göre incelediğimizde bence gayet uygun bir seçim. Aldığın taktirde memnun kalacağını düşünüyorum.
    Eğer biraz daha yüksek bir fiyat ödeyebilirsen 8000 serisini tavsiye ederim. Bu sene komponentleri daha iyi bir şekilde donatıldı. Kadrosu ise esnemezliği çok yüksek olan ve tercih edilen bir kadro. Kısacası bir kere alayım aklım başka bir modelde kalmasın dersen bu bisikleti tavsiye ederim.

sapci bunu beğendi.
  7. sapci

sapci Yeni Üye

Seviye:
    açıkçası bana da bu 3 bisiklet arasında trek 6700 daha iyi gibi geliyor..
    karga76, yorumların için çok teşekkürler..sorularına gelince, bisikleti fazla uzun yolculuklar için kullanacağımı sanmıyorum..daha çok arazi koşullarında kullanmak istiyorum(bisikleti asıl alma sebebim de bu zaten, biraz heyecan arıyorum=)) açıkçası, bisiklet geometrisinden pek bir şey anlamıyorum, aradaki uzunluk ve açı farklarının bana birşey ifade etmiyor ama sanırım siz benim kullanım amacımı tahmin edip rockhopper'ı tavsiye ettiniz, teşekkürler..mesela ben bu 3 bisiklete baktığımda direk 6700 daha iyiymiş gibi geliyor, hem diğer 2 bisikletten 1kg daha hafif, hem de kullanılan parçalar daha iyi gibi geliyor bana..neden rockhopper'ı tavsiye ettiğinizi açıklayabilirseniz sevinirim..

g.cem, tavsiyeniz üzerine trek 8000i de inceledim..evet gerçekten çok üstün bir bisiklet..hakkındaki yorumları da okudum, insanlar göklere çıkarmış..fakat fiyatı 1700dolar civarı olarak gözüküyor..ben daha çok 1000dolar civarı bir para ayırmayı düşünüyorum..bu haftasonu bisikletçileri gezeceğim..eğer uygun bir fiyata bulabilirsem ilk tercihim kesinlikle 8000 olacak..fakat diğer 3 bisiklet arasında hala kararsızım=))

tekrar hepinize teşekkürler,
    levent

8. sapci

sapci Yeni Üye

Seviye:
    specialized rockhopper disc pro'yu tekrar inceledim ve bir konuda yanlışım varmış..bisiklet sandığım kadar ağır değil, yaklaşık 11.7kg. ben daha önce 13kg civarı olduğunu okumuştum fakat yanılmışım..şu anda tamamen specialized'a dönmüş bulunmaktayım..internet üzerinden okuduğum yorumlarda kullanıcılar da inanılmaz övmüş..

9. Levent Temiz

Levent Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    eğer alacağın bisiklet 2008 model ise kadroda kullanılan aliminyum materyal a serisinden m serisine çıkmış, hidrolik diskler arazi binişlerinde rahat etmeni sağlıyacak ve scott a göre üst seviye kompanent kullanmışlar örneğin ön maşa recon .. böyle bir bisiklet senin mtb yolculuğuna çok iyi bir adım atmanı sağlıyacaktır ..
    selamlar :in:

sapci bunu beğendi.