Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Sportster hakkında 3 soru.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mert ere tarafından paylaşıldı.

1. mert ere

mert ere Yeni Üye

Seviye:
    Genel olarak şehirde, bazen de köy yollarında sürmek üzere bir bisiklet arayışına çıktım.
    Aslında bütçem max. 600 TL idi. Ve ben hibrid bir bisiklet olarak Carraro Trekking diye bir marka bulmuştum nerdeyse alıyordum:
    http://www.motisbisiklet.com/store/ProductDetails.aspx?productid=86215

Bunun beni cezbetmesi ilk olarak fiyatı idi. Ve satıcı buna 4 taksit bile yapıyor.
    Sonra kilitlenebilir ön amortisörü de bir avantajdı.
    Disk fren de bir ekstra ama V freni tercih ederim tabi.

Ancak sonradan forumlara daldım ve Trek 7.1'i gördüm kalitesi güzel ama önde amortisörü yok. Sonra Scott Sportster P5'i gördüm. Fiyatı en son, nakit olmak kaydıyla 770 TL.'ye bırakıldı. Amortisörü kilitlenebilir değil, sadece birazcık sertleştirilebiliyor. Malum kaliteli bir bisiklet. Ancak fiyat farkı ve amortisör farkı beni epey çelişkide bıraktı.

Eğer Scott alırsam bütçemi çok zorlamış olacağım.
    Birinci sorum: Buna gerçekten değer mi ?

İkinci sorum ise, ön ayarlanabilir amortisör, şehir içinde bir rahatsızlık oluştuyor mu? Yani gücü emme anlamında, yokuşta zorlama anlamında. Amortisörün bisiklette kilitlenebilir olmaması ne derece büyük bir sıkıntı oluşturabilir merak ediyorum.

Üçüncü sorum ise 600-700 arası, amortisörü kilitlenebilen bir hibrid bisiklet bulabilir miyim (Ankara'da olursa daha iyi) ? (Giant x-sport 4 demiş birisi ama göremedim hiç bir yerde).

Not: Bisikletleri sürme imkanım olsaydı daha rahat karar verebilirdim ama bu imkanım olmadı. Pedallar takılı değildi. Sadece üzerlerine biraz bindim, her ikisi de aynı geldi bana.

Teşekkürler.

2. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Bir x-sport kullanıcısı olarak kilitlenebilir amortisörü olanları şiddetle tavsiye ederim. Bu sınıfta Scott Sportster ve Giant X-sport serileri oldukça için kadro ve komponent seçenekleri sunuyor. 28" olmaları da uzun yol için cazip. Ama sadece asfalt yol olarak düşünmeyim. Asfalt dışı, kırıcı olmayan, toprak, stabilize yollarda da çok iyi performans gösteriyorlar.

Size seçiminizde kolaylıklar dilerim.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

mert ere bunu beğendi.
  3. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Kesinlikle değer. Carraro ile Scott arasında her anlamda uzay yılı fark var. P5 ile istediğin her yolda dilediğin kadar gidersin. Uzun turlar, şehiriçi kısa turlar, toprak yollar.

4. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    mert ere bunu beğendi.
  5. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Amortisör bisiklet ile yeni tanışmış yada hızdan çekinen , temkinli sürücüler için çok faydalı. İnişlerde ve asfalt yapısının iyi olmadğı yerlerde titreşimi tamamen emmesi sürücüye kolaylık sağlıyor diye düşünüyorum.

mert ere bunu beğendi.
  6. mert ere

mert ere Yeni Üye

Seviye:
    Agamemnon, bu iki bisiklet arasındaki devasa fark nelerdir, açarsanız sevinirim.
    Sizin kullandığınız bisiklet modeli hangisi bir de?

Orkun bey P6'yı amortisörsüz olarak kullanabilirsiniz ama ne derece rahat edebileceksiniz ki? Yani amortisörlü bir bisiklet ile mesela bir p5 ile kıyaslandığı vakit.

P5'e baktım sürekli bir amortisör faktörü devrede. Sonuna dek sıkılaştırma vidasını çevirdiğim halde fazla fark etmedi, çok yumuşakmış hissine kapıldım ve rahatsız etti. Hani biraz sürmeme izin verseler denesem belki hiç problem kalmayacak ama öyle bir imkan da yok, sadece tahminlerle hareket ediyorum.
    P5 sahibi olup da bu durumdan şikayet eden, keşke diyen var mı merak ediyorum.

Kısaca ne sürekli br amortisör, ne de sürekli sabit bir maşada beni tatmin ediyor (teorik olarak) . Carraro'nun avantajı ister aç, ister tam kapat. Üst seviye kilitlenebilir bisikletler ise (p4 gibi) zaten bütçemin üstünde modeller. Kararsızlık ne kötü bir şey...

7. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben bisikletimi hep asvaltta kullanıyorum bu yüzden de amortisöre gerek duymuyorum, kaldırımdan atlama hoplama gibi alışkanlıklarım da yok
    bence sen amortisörlü ve amortisörsüz bisikleti mutlaka denemelisin denemeden buradan okuduklarınla alma ve kullanım şartlarını kafanda iyice belirle

mert ere bunu beğendi.
  8. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    trek fx 7.1 kullanıcısıyım.
    eğer 3 4 gün arka arkaya uzun kullanırsan avuçların nasır olabiliyor çünkü fren yapınca hep ellerinin üstüne yükleniyorsun.
    bir de hakimiye zorlaşıyor bayır aşağı inerken fln..
    bence kilitlenebilir ve amortisörlü al bianchi neroya bakmanı öneririm o da 700 flndı galiba

mert ere bunu beğendi.
  9. burak guler

burak guler Yeni Üye

Seviye:
    ben de ön amartisör için çok düşünmüştüm; fx 7.3 ile 7300 arasında (p4-5 ve gıant x-sport 4 seçeneklerin arasındaydı) . oğlum dedim bunca sene amartisörlemi gezdin dedim ve fx i tercih ettim. şimdi hiç de pişman değilim. hatta aklıma da sonradan geldi: ben düz yol için mi alıyorum EVET. arada takur tukur yollardan gidiyor muyum? EVET. Arnavut kaldırımı gibi taş döşeli yollarda geçiyor muyum? EVET. Peki geçerken ağrırsa nerem ağrıyor? KI*IM ;) ... EEE o zaman önde amartisöre ne ihtiyacım var!!!
    belki züğürt tesellisidir benimki bilmiyorum ama yine de karar senin. denemek görmek en iyisi.

mert ere bunu beğendi.
  10. mert ere

mert ere Yeni Üye

Seviye:
    Amortisörlü hibrid bisiklet kullanıp da rahatsız olan var mı?
    Biraz hızdan ödün verip daha rahat kullanmak daha mantıklı değil mi?

11. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim kulladığım bisiklet 2010 Scott Sub 30.

Scott-Specilazed-Cannondale örnek vermek gerekirse Audi-Mercedes-BMW klasmanında. Carraro ise (özellikle Manisa'da toplananlar) Dacia, Mahindra klasmanında. Benim görüşüm....

12. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Giant X-sport 0 kullanıyorum. Ani fren (gerçekten çok çok ani bir fren yapmam gerekti Mesin'e yaklaşırken) ve uzun inişlerde amortisörün çok faydasını gördüm. Türkiye'nin adı asfalt olan ama titteşimden elleri ve kolları yoran nice yolunda bisiklet kullandım. Kilitlenebilir olması kaydıyla amortisörü tavsiye ederim.

Kazasız ve kayifli turlar.

five