Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Speedster 40 VS Bianchi FS (20 kg)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Aydın Hiçyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Elimde uzun zamandır bianchi 24 vites Full Suspanion bir bisiklet vardı. Yaklaşık 19.5 kg ağırlığında. Yani diğer bir deyişle külçe. Uzun zamandır bir yol bisikleti almak istiyordum. Fakat yol bisikletine geçmeden önce hem giriş bisikleti hemde antreman bisikleti olur diye bir scott speedster 40 aldım. ( Bike And Outdoor %20 indirim ile. ) Bisikleti sadece 1-2 gün sürebildim. Toplam 23 km sürdüm.

Şimdi buraya kadar her şey normal. Fakat ben büyük hayal kırıklığına uğradım. Oysa benim yüksek beklentilerim vardı. Yol bisikleti bu bianchiye 10 basmalı idi. Fakat oda ne bırak 10 basmak onu geçemedi bile. Şu an dağ bisikleti ile daha fazla hız yapabiliyorum. Dağ bisikleti daha çevik. Yokuşu ikisi ilede aynı hızla çıkabiliyorum. ( Tabi çok uzun mesafe olmamak şartı ile ) Bianchinin tek eksiği yokuşta daha çabuk yorması.

Tabi düşündümde bunun nedenleri ne olabilir diye. Birincisi yol bisikleti yeni olduğu için tüm parçalar yerine oturmamış olabilir. Daha baya bir jant akort ayarı gerekecektir. Ayrıca bisikletin yeni ve narin olduğunu düşündüğümden psikolojikmen full güçle pedal basamıyor olabilirim. Ama düz yolda basıyorum gibime geliyor. Ayrıca bianchinin arka tekeri full kabak. Yani slick lastik gibi. Bu hız konusunda bianchiye avantaj sağlıyor. Ayrıca bianchi bir kere hızlandımı artık kendi kendine gitmeye devem ediyor. Yol bisikleti ise çabuk hızlansada çabukda yavaşlıyor.

İşte böyle arkadaşlar. Ben yol bisikleti konusunda hayal kırıklığına uğradım. Ama daha erken diyorum. Şöyle bisikletle bir kaç yüz kilometre yapıyım. Parçalar iyice bir yerleşsin belki o zaman çok şey değişir. O zamanki izlenimlerimi tekrar sizinle paylaşırım.

İyi akşamlar.

Tolga Ayla ve sonEr´´ bunu beğendi.
  2. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Senin olay psikolojik bence alışamamışsın bisiklete daha:)

belkide scott un frenleri fln ayarsızdır sürtüodur yoksa imkansız yani bu anlattıkların :D

Aydın Hiçyılmaz bunu beğendi.
  3. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Evet bu faktöre biraz katılıyorum. Bianchiyle yıllarımız beraber geçti. Ona artık iyice alıştım. Sanki vücudumun bir parçası gibi onu hissedebiliyorum. Sanki ruhumdan bir parça onda. Fakat yol bisikletine henüz alışamadım. Onuda kendi parçammış gibi hissettiğim günde çok şeylerin değişeceğine inanıyorum. Onu kontrol etmeyi öğrenmem gerek adeta vücudumun bir parçası gibi. Şimdi o bana alışmamış yabani vahşi bir at gibi.

4. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hayırlı olsun öncelikle :)

Sorun vites oranları, yol bisikleti ile yokuş çıkmak ilk zamanlarda çok zor çünkü genelde en küçük vitesle bile düz yolda belirli bir hızla gidilebilir. Zamanla kullandıkça güçlenir alışırsın. Ben de yola geçtiğimde düz lastik mtb ile daha hızlı gidebiliyordum. Diğer bir sorun da pozisyon, mtb'de pozisyon çok daha rahat ama yol bisikletine geçince daha fazla öne eğildiğin için kullanılan kas grupları değişiyor, "core muscle" lar daha fazla devreye giriyor. Core muscle ın Türkçe karşılığı nedir bilmiyorum :/

Moralini bozma hiç, zamanla alışır çok daha fazla keyif alırsın :) Ha bi de narin falan değil merak etme hiç birşey olmaz, sana olur ona olmaz hatta :)

5. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    bencede frenlere bir baktır. bisikleti hafif havaya kaldır elinle çevir. hızını aldıktan sonra kendi kendine akmaması, 20kiloluk bir mtbden daha performansız olması imkansız gibime geliyor.Tabiki rahat gelmemiş olabilir çünkü gerek bu iki bisikletin disiplini, gerek açıları ,gerek sürüş pozisyonu, aynakol büyüklükleri bambaşka. fakat bu daha yavaş ya da daha performansız olması anlamına gelmez.bisikletin ayarlarını biraz daha gözden geçirtip biraz da zamanla alışarak güzel ve keyifli sürüşler yapacağınızı düşünüyorum...

6. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Dediğiniz gibi ayarlarda sorun olabilir. Tekerlerde yada göbeklerde bir sorun var. Selesinden tutup arka tekeri döndürüyorum. MAx 15 sn dönüyor sonra duruyor. Gidondan tutup ön tekeri elimle çeviriyorum. Max 45 sn dönüyor. Dağ bisikletim aşağıda bağlı birde onu deniycem ama onun tekerlekleri daha uzun döner diye tahmin ediyorum. En az 1 dakika döner. Kontrol edince yazarım.

7. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hiç kendini üzme eğer mekanik bir arızası yok ise tek sebebi alışkın olmadığın dişli oranlarıdır bunuda üzerinde daha fazla vakit geçirip antreman ve güçlenme ile çözersin ve ister istemez mtb'den daha süratli gitmeye başlarsın bence bu sadece bir alışma süreci gibi görünüyor üstelik hoş bir bisiklet almışsın güle güle kullan.

8. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Evet dağ bisikletini kontrol ettim. Ön teker 90 sn boyunca döndü. Arka teker ise bozulmuş. Hem yalpalıyor hemde sürtüyor. Sadece 30 sn döndü. Ama inanın ayarı yapılırsa oda en az 90 sn hatta daha fazla 2 dakika döner.

Yol bisikletine ise baktım. Tekerlerde fren pabuçlarına sürtme yok. Belirgin bir yalpalamada hissetmedim. Ona rağmen sanki göbekler yeterince akış sağlamıyor. Ön teker sadece 30 sn ve arka teker sadece 15 sn döndü. Sanırım bir sorun var.

Dağ bisikletinin tekeri çok ağır. Bu yüzden momenti yüksek olur. Dönme süresinde bunun etkisi varmı bilemiyorum. Yol bisikleti tekeri hafif olduğu için daha çabuk duruyorda olabilir. Yol bisikleti sahibi arkadaşlar kendi bisikletlerinin tekerleri kaç saniye dönüyor, Bilgilendirirlerse sevinirim. Elbet koldan kola kuvvet farkı vardır ama genel bir fikir verecektir. teşekkürler.

Teşekkür ederim.

9. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aydın bu biraz malzeme ile ilgili birazda bütçe ile ilgili kimi göbekler bırak 90 sn'i durmak bilmez kimi ise 1dk. sonra durur belki göbeklerin akışkanlığı zayıf olabilir ama yeni bisikletinin göbeğinde bir sorun olup olmadığını aldığın yere gidip muadilleri ile kıyaslaman daha doğru olacaktır , sorun varsa halllederler yoksa ve memnun değilsen göbek değiştirmen gerekebilir ben benim arka göbeği pedalla tam bir tur sert bir şekilde çevirdiğimde 30 sn yumuşak şekilde çevirdiğimde ise 25 sn döndüğünü hesapladım bunu kabullenmiş durumdayım ve bir sıkıntım yok ama inanılmaz dönen göbeklerde var istersen göbek değişimini düşünebilirsin jant setim ise mavic aksium race mavic'in alt sınıf jant seti,kolay gelsin

10. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Evet bende sizin gibi pedalla hızlı tam bir tur arka tekeri çevirdim. Arka teker 32 sn döndü. Ama bir şeyi farkettim. Teker ilk başta hızlı dönsede yavaşlamaya başladığında tekerden ince bir gıcır gıcır sesi geliyor. Sanırım bu sürtünmenin sesi. Bisikleti Bike And Outdoordan kargoyla aldım. Oraya götürme şansım yok. Sanırım bir Erdoğanlar Bisiklete götürmem gerekecek. Ön tekeri bu sefer elle 55 sn döndürmeyi başardım.

11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yeni bisikletin hayırlı olsun ama istediğin performansı alamamanın asıl nedeni göbekler yada diğer donanımlarla ilgili değil. Aynısı benim de başıma gelmişti. Full suspension bir mtb ile asfalt üzerinde gittiğim mesafeyi ilk denemde yeni yol bisikletim ile daha uzun sürede gitmiştim. Ama sonrasında olayın boyutu tam tersi bir hal aldı :) Farklı kadro, farklı açılar, farklı duruş pozisyonu pek çok şey bir anda değişti farkındaysan. En başta bunlara uyum sağlaman lazım. Ayrıca almış olduğun bisikletin ebatlarının sana uygun olup olmadığını, uygun duruş açısı için sele yüksekliğinin ve boyun uzunluğununun nasıl olması gerektiğini tecrübeli bir arkadaşının yardımıyla çözmen lazım.

12. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi göz önüne almaya çalışacağım. Her ne kadar şimdilik tecrübeli bir arkadaşım olmasada kadro boyu ile ilgili forumdan olsun internetden olsun bolca araştırma yapmıştım. 1.70 boyundayım ve small kadro aldım. Ama belki sele yüksekliğini doğru ayarlayamamış olabilirim. Onu ayarlarkende pedal en aşağıda iken bacaklarım çok hafif kırık olacak şekilde ayarladım. Ama dediğiniz gibi inşallah zaman ile bu bisiklete alışacağım.

13. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle hayırlı olsun iyi bir seçim yapmışsın. Soruna gelince şunu söylemeliyim şimdiye kadar yol bisikletine geçipte pişman olan birini görmedim. Ben de dahil olmak üzere çevremdeki arkadaşlarımın bir kısmı mtb'den yol bisikletine geçti bir kısmı da geçmeye çalışıyor :) Güney abinin de dediği gibi mutlaka duruş açısı ve kadronun sana uygun olup olmadığı en önemli faktörler. Birgün sizle beraber turlamak isterim ben de sorunu merak ettim doğrusu

14. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Teşekkürler Anıl.

Sizlerle inşallah turlar yapacağız zaten. Forumdan grubu takip ediyorum. Bir organizasyon olursa sizlerle tecrübe kazanacağım yol bisikleti hakkında.

Anıl Akalp bunu beğendi.
  15. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Hayırlı olsun .İyi sürüşler dilerim

16. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun yol bisikletiniz:) Arkadaşların da dediği gibi pişman olmazsınız;) Jantlerın akıcılığı çok önemli,göbeklere bi bakın veya baktırın ne durumdalar? Sıfır malzeme sonuçta ama.
    Ben de yol bisikletine yeni geçtim sayılır,sıfır RS10 jant seti aldım bisikletime ve önceki quando göbekler kadar rahatdönmüyordu.Arka göbekteki sızdırmazlık contası bilyalara baskı yapıyor ve rahat dönmesini engelliyordu.contayı çıkardıktan sonra,akıcılıktaki farkı bariz şekilde hissettim.:)Şimdi,tabiri caizse; 'yağ gibi akıyor' :D

17. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    Sağolun. O 23 km dışında bisikleti hala sürmedim. Bu hafta sonu bol bol sürmeyi düşünüyorum. Bakalım belki bir ilerleme olur. Cumartesi en az 75 km. Pazar günüde en az 100 km yapmayı düşünüyorum. Tecrübe kazanmam gerek.

Gerçi bu kilitli pedaller ayağımı çok yoruyor. Ayağımı hareket ettirerek ayağımı dinlendiririm ben. Ayak sabit olunca bir süre sonra kasılıyor ve çok ağrı yapıyor. Buna bir çözüm bilen varsa yardımcı olsun lütfen.

18. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım daha önce platform pedallara ayağınızın ortasıyla basıyordunuz.Ben de yaşamıştım ayak kasılması sorununu ancak,alıştıktan sonra daha rahat ediyorsunuz.;)

19. Aydın Hiçyılmaz

Seviye:
    sanırım benim bisikletimde de ses yapan şey bu sızdırmazlık contası. Arka teker göbeğinin sol tarafında kalan contadan bahsediyorsunuz değil mi?. Arka tekerim dönerken o contada dönüyor. Daha doğrusu dönmeye çalışıyor. Kesik kesik dönüyor. Ses çıkartıyor. Rahatsız edici bir sürtünme sesi. İnce rahatsız edici bir gıcırdama. O contanın görevi nedir acaba? Çıkarsak kaybedeceğimiz bir şey var mı? Heralde onu boşuna koymamışlardır.

Bu arada söylemeyi unuttuk, kusura bakmayın. Gerçi tam isminizi bilmiyorum. İmzanızda yazan isim ise, sizinde yol bisikletiniz hayırlı olsun İlyas Bey.

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  20. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kallerin yanlış ayarı ayakta ağrıya sebep olabilir, hatta devam ederse dize de zararı olur, kallerin pozisyonuna bak istersen bi ayak ağrısı için.