Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott speedster 10 (cd22) mi? merida reacto 400 mü?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Hasan Tunalı tarafından paylaşıldı.

?

Scott&Merida

1. Scott

54,2%
  2. Merida

45,8%
  1. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir bisiklet almak istiyorum şuan kullandığım bisiklet Salcano xrs300 hem ağır bir bisiklet hemde donanım olarak çok düşük. Acemiliğimi bu bisikletle attığımı düşünüyorum şimdi daha hafif ve vitesleri daha iyi olan bir bisiklet almayı düşünüyorum.

Scott yokuşlarda daha iyi performans sağla diye düşünüyorum. Kadro olarak da Merida'yı beğendim.

Sizin görüşleriniz nelerdir? ikisi arasında hangisini tercih ederdiniz? Yada daha uygun ve kullanımı daha güzel bir bisiklet önerebilir misiniz?

Teşekkürler

2. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fiyatları nedir bunların ?

3. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yokuş performansının marka ile ilgisi yoktur. Sizin kondisyonunuz ve aynakol ruble oranıyla ilgilidir yanlış bir düşünce bu.

Hasan Tunalı bunu beğendi.
  5. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eğer sadece marka tercihi yapacaksanız ben olsam Scott alırdım.

Evet Berke haklı bu konuda. Mesela benim aynakol dişli sayım biraz fazla. O yüzden ilk başlarda zorlandım şimdi ise rahatlamaya başladım. Bu konu tamamen tercihinize kalmış bir şey. Eğer kadro yapısı ile ilgili bir husustan bahsediyorsanız da bunun yokuş çıkmaya olan etkisi konusunda pek bir bilgim yok. Sonuçta yarışmayı düşünmediğinizi farzediyorum. Bana kalırsa bu rakamlar biraz fazla ama tercihinize saygım var. İnşallah kendiniz için en güzelini seçersiniz.

6. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Berke K. Merhaba, bende markaya göre söylemedim zaten :) Scott'un ayna kolu 50/34 ruble 11/32 Merida ise 52/36 11/28 o yüzden Scoot yokuş çıkışlarında daha rahat bir sürüş sağlar diye düşündüm. Yarışlara da katılmak istiyorum açıkçası.

7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Oranları söylemeden öyle yazdığınız için böyle düşünmüştüm. :) Bu oranlara bakarsak Scott çok daha rahat olacaktır.

8. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Donanım olarak yorumlamadan önce kadro geometrisi açısından belirgin bir fark var. Triathlon a katılacaksanız Merida daha iyi gibi ama düz yoldan ziyade her yolu tolere etsin derseniz Scott ın geometrsinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ben daha çok düz yol kullanıcısıyım, tercihim Merida dan yana olurdu.
    Scott ı Merida Scultura serisi ile kıyaslasanız daha doğru olur bence.

9. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Atilla Gobel Fiyat olarak haklısınız biraz fazla ama 2500 TL'nin altındaki bisikletlerde de çok iyi olmayan sistemler kullanılmış. Araştırmalarıma göre Shimano 105 vites sistemi orta seviye bir sistem o sistem üzerinden bisiklet seçimi yapmak istediğim için bu bisikletleri seçtim. Bende fiyat konusunda hala düşünüyorum eğer 2000 filan olsaydı hiç düşünmeden alırdım :)

10. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Hasan Tunalı bey Ben Salcano XRS 030 Tiagra kullanıyorum ve memnunum. Sizin beklentilerinizi tam olarak anlayabilirsek daha kapsamlı yardımcı olabiliriz size diye düşünüyorum. Eğer üst sınıf bisikletler sadece hoşunuza gitti diye alacaksanız bile bunu anlayabilirim. Ben şöyle düşünüyorum, 105 set ile Tiagra arasındaki farkı nasıl anlayabilirim diye ? Bu farkın sadece çekiş sistemindeki hızın artması ve ağırlığın azalması olarak düşünebiliriz. Peki ne kadar gerekli ? Bence buna siz karar verin. Bence çekiş sisteminden çok kadro kalitesi ve Jant kalitesine yönlenmeniz daha doğru olur. Çünkü çekiş sistemleri arasındaki fiyat farkları pek bir uçurum içermiyor. Fakat bisiklet kadroları ve jantlar böyle değil.

11. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bu ikisi yerine full karbon 105 setli lapierre sensium200 tavsiye ederim.

Fevzi Orak ve Hasan Tunalı bunu beğendi.
  12. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ertanmrtz İlginiz için teşekkürler.. İstanbul'da hangi bayi satıyor biliyor musunuz? Netten baktım 4.477 TL fiyatı var. Birde ağırlığı ne kadar?

13. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Hasan Tunalı accell bisiklet bayilerine bakın yada telefondan arayarak sorabilirsiniz kendi sitesine, bisikletin ağırlığı yazmıyor ama 8.5 - 8 kilo ağırlığındadır tahminimce bence bu iki bisikletten daha iyi tercih kadro karbon olduğu için geliştirmeye daha iyi ayak uydurur bence.

14. Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Doğru bi konuya değinmiş. Bu arada merida reacto'nun kadro biçimi çok hoşuma gidiyor fakat bu da ona epey bi ağırlığa maloluyor. Zamanında bakmıştım bu kadroya ve gerçekten ağır bi kadroydu. Sanırım bu bisiklete Dura-ace donanımı da koysanız 8kg nin altına düşmesi epey zor. Dolayısıyla aynakol haricinde kadro da ağır olduğu için sizi zorlayacaktır. Her halükarda alüminyum bile alcaksanız daha hafif bi kadroya yönelin derim. illa bu ikisinden biri olcaksa s10 almanız her açıdan daha mantıklı gibi.

15. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Reacto 400'e resmen aşığım. Donanımmış, ağırlıkmış bunlara takılmayan biri olduğum için (Ben zaten 100 kiloyum, bir de ağırlığa mı takılayım :) ) Reacto 400 diyorum. Siyah-mavi olacak ama. ;)

uguryilmaz144 ve Hasan Tunalı bunu beğendi.
  16. rasitkoksal

rasitkoksal Yeni Üye

Adı:
    raşit köksal
    Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    ben de seçim girdabına oldukça kapılmışken reacto 400 tercihinde bulunmuştum.üstüne binmeden sadece yorumlara dayalı+donanım listesinden bisiklet seçimi hem de bu kadar yüksek fiyatlarla hepimizi zorluyor.56cm kadro için bakırköy-ist. civarındaysanız bilgi verebilirim.kolay gelsin.

17. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2 bisiklet ayrı değerlendirmek lazım. Scott düz bir yarış bisikleti. Her yerdeki performansı size bağlı olacak, yokuş tırmanırken daha rahat edersiniz (hafifliği nedeniyle), düz yolda da ne kadar çevirirseniz o kadar gider.

Merida "aero" bir bisikleti, Yusuf Abi'nin dediği gibi TT bisikletine daha yakın (tam bir TT olmasa da). Yokuş çıkarken sizi Scott'a göre zorlar, düz yolda ve inişlerde kopar gidersiniz. Yanal rüzgarlardan biraz daha fazla etkilenirsiniz.
    Reacto'da arka fren bakımı biraz daha zorlar (zincir borusunda arka fren).

Hiç aero takıntım olmadığı için ben tercih edecek olsam Scott'ı tercih ederdim (bisiklet tipi olarak, yoksa marka olarak "bence" Merida her halükarda üstün).
    Hatta o fiyatlara çıkıyorsanız, düşük donanımlı ama kaliteli kadrolu karbon bir bisiklet daha hoş olacaktır.

Son düzenleme: 3 Haziran 2015
  18. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Edip Dinçer

bende de Salcano xrs300 var. hem ağır hem vitesleri claris, yokuşlarda çıkarken sizi çok zorluyor. Bisiklet ucuz bisiklet olduğu için her parçası en ucuz malzemeden imal edilmiş. Dediğiniz gibi kadro ve jant kalitesi çok önemli, ben her turdan sonra jant akord ayarı yapıyorum kendi bisikletimde.
    İlk olarak kendime uzun zaman kullanabileceğim bir bisiklet almak istiyorum kadro ilk öncelik, jantları daha sonra değiştirebilirim. Vites grubu olarak araştırıp Shimano 105 cs5800 11 serisinin iyi olduğuna karar verdim.

Sizin bana önerebileceğiniz bir kadro varsa sevinirim.

Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkürler :)

Son düzenleme: 3 Haziran 2015
  19. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Hasan Tunalı

Türkiye'de Felt satılmaya başlamıştı. Yarış geometrisi istiyorsanız F6, daha sportif (endurance) bir geometri istiyorsanız Z6'ya bakabilirsiniz bence...

Normalde Felt fiyatları aşırı uçuk olmaz ama Türkiye fiyat politikası nedir bilmediğim için bir şey diyemiyorum.

20. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Felt'in internet sitesine baktım bisikletleri güzel. sizin önerdiğiniz F6 sanırım kalmamış yada yok F5 1853 avro Z6 modeli 1543 avro fiyat olarak biraz daha yüksek.