Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Scale LTD, Giant XTC C1

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında hakano tarafından paylaşıldı.

1. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,

Scott Scale LTD, Giant XTC C1 arasinda kararsizim. Fikri olan var mi?

2. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    SCOTT sCALE LİMİTED:in: :in:

3. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Scott scale ltd'de Xtr kullanılmış. Giant XTC C1'de ise Xt ve Lx parçalar var ve frenleri Avid Juicy 5. Yani donanım olarak Scott daha önde. Fiyat olarak Scott 5500 euro civarında. Giant ise 2750 euro civarında olması lazım. Bundan tam emin değilim. Eğer ki fiyatlar bu kadar farklıysa benim seçimim Giant olurdu. Tabi gönlümde yatan Scott ama parada önemli :D

Yazdıktan sonra scott ın sitesine baktım. Sanırım 2008'de değişiklikler yapılmış. Maşa değiştirilmiş ve Bazı parçalarda Sram kullanılmış. Frenlerde Magura kullanılmış. Bike and Outdoor sitesindeki ile karşılaştırırsanız arasında epey farklılık olduğunu göreceksiniz. Satın almayı düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

hakano bunu beğendi.
  4. jankat

jankat Aktif Üye

Seviye:
    bu iki bisiklet arasında kalmak biraz zor çünkü eğer 5500 euro parayı bisiklet için ayırmışsanız 5 dk beklemeyin ve scott ı alın ancak yok ben o kadar para veremem diyorsanız giant a razı olun.

5. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Giant, composit kadro teknolojisinde bildigim kadariyla Scott'dan geri degil. Muhtemelen uretim Tayvan'da yapildigi icin daha ucuza geliyor. Merak ettigim, Scott'un yaklasik 2X fiyati beraberinde, - 900 gr'in yaninda ne getiriyor? Veya, sadece agirlik farki icin iki kati fazla odemeye deger mi?

6. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence değmez. Daha sonra daha az paraya o ağırlık farkını kapatabilirsin. Misal XT-LX seti sıfır haliyle kullanmadan piyasa fiyatının altına satsan eminim sıfır malzemeyi mağazadan almak yerine senden daha uygun fiyata almak isteyen olacaktır. Bu paranın üzerie bir miktar daha ekleyerek XTR ya da Sram X.0 parçalarla değiştirebilirsin. İkisinin de üzerindeki diğer parçalar ne bilmiyorum, ama ince eleyip, sık dokuyarak ne kadar masrafla, ne değiştirerek o 900 gram farkın kapatılabileceği bulunabilir. Ona göre de karar verirsin.

hakano bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Şöyle düşünmek gerek aslında.
    Her iki bisiklete de aynı malzemeleri taktığınız sürece, Scott daha hafif olacak :).
    Bu fiyat farkına değer mi? Ne aradığınıza bağlı.
    Eğer alınacak olan tek kadro ise Giant almak çook daha mantıklı. Ancak Scale 30 gibi bir bisikleti alıp parçalamaksa niyetiniz o zaman Scott ;).

hakano bunu beğendi.
  8. Yetkin Şahin

Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence herşey ağırlık değil,ameoba scandium kadro alıpta çok hafif bi bisiklet toplanabilir.Eğer 5500 euro param olsa ve bu parayı bisiklete ayırabilsem bende hiç düşünmeden scott ltd. tercih ederdim.Benim kişisel görüşüm hafiflik değil imaj önemli.Tabi ki bu sınıfdaki bisikletler arasındaki hafiflikten bahsediyorum,20-30 gr farklardan yani.

hakano bunu beğendi.
  9. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    konu dışı bir seyde ben yazayım bende scoot ltd hastalığğı başlamıştı son zamanlarda ama muammer yıldız la yapılan bir söyleşiyi okudukdan sonra tamamen spark epic gibi çift süspansiyonlu bisikletler düşünmeye basladım bence 5500 euro yu vermeden önce iyi arastırın ona göre kararınızı verin.

hakano bunu beğendi.
  10. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Burada şöyle bir durumda var ;

Giant ın kadroları da Scott un kadroları gibi el işçiliği ile ve ve yüksek kalitede yapılıyor... Yani kadonun yapıldığı yer çok önemli değil...

Onun dışında Scott Scale karbon serisinin sadece rengini değiştirerek yıllardır kullanıyor ve insanlar o zamandan beri aynı teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji ise Scott un yol bisikletlerinde kullandığı teknoloji ile 2008 den itibaren farklı olacak, Giant ise 2007 yılı itibariyle kadrolarını Fransa tutundaki T900 karbon örgüsü sistemiyle ürtiyor yani teknoloji her zaman en üst seviyede...

Onun dışında aynı teknolojideki 2006 Scale LTD kadroyu 1400€ almak varken 2008 diye sadece rengi için 500€ fazla para veriyim. Ayrıca mağazadan jant seti dahil 1300-1400€ gibi fiyatlara alabileceğim bir XTR seti neden Scale LTD ile alırken 1500€ almış olıyım...

Alacağınız bir Giant yada Scott için Sadece kadro alıp üstüne XTR döşediğimde
    %20 daha ucuza mal etmek varken (ki scale 1000€ kar demek) neden hazır alıyım. Yada Giantta toplamak varken o fiyatlara neden gidip hazır bir Giant alıyım...

Bence eğer 5500€ kadar bir bütçe çıkardıysan kendine toplama bir bisiklet yapman sana hem daha ekonomik hemde daha üst performansta malzeme getirecektir bunuda unutma...

Yani 5500€ ya 10kg bisiklet alacağına sadece SLR yerine ZTR OLYMPIC teker setli (ki 300gr kadar daha hafif ) bir jant seti alıp hem SLR vereceğin fazla parayı cebinde tutup hemde Scale in kadrodan doğan 300gr lık avantajını kapatabilirsin...

Bu arada Scale kadroların M size olanları 975gr geliyorlar ve mecburi olarak kullandığın göbekten bağlamalı ön vites tertibatının fazladan getiridiği 25-28g' ı ayrıca mecburi olarak kullanmak zorunda olduğun tam kapalı vites kablosu setinin sana getireceği 40-50g kadar fazlalığı, ayrıca kendine özel olan 34.9 sele borusunun Ritchey WCS de 220gr kadar olduğunu Al serilerde ise 260gr civarında olduğunu ve ve alacağın 30.9 sele borulu bir kadro yada bisiklette Ritchey WCS fiyatına 20gr daha hafif sele borusu kullanabileceğini de hesaba katarsan Scale kadolarında 1100gr kadar geldiğini göreceksin...

Ve bu durumda fark 200gr a düşecek ve sen Aynı paraya Scale LTD den çok daha kendine özel ve daha hafif bir bisiklet toplayabileceğini göreceksin...

d.berkay ve hakano bunu beğendi.
  11. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Ali Niyazi Duman bunu beğendi.