Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Reflex 50 Orta Göbekte Boşluk Problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Rahman Ketenciler tarafından paylaşıldı.

1. Rahman Ketenciler

Rahman Ketenciler Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Bisikletimin (scott reflex 50) orta göbeğinde, pedalı sağa sola çekince bir boşluk olduğunu farkettim. Burada bisikletten anlayan çok fazla tamirci yok. Hatta bir tanesinin tabelasında scott logosunu görünce birden heyecanlandım ama adamın scott ın ne olduğunda haberi yoktu, üstelik bisiklet değil motosiklet tamircisiymiş.
    Forumda yardımcı olacak bir bilgi bulamadım. Boşluk gün geçtikçe daha da arttığı için pedala yüklendikçe zincirin sürtmesine neden oluyordu. Bugün bir bisiklet tamircisine gittim. Onda da gerekli anahtarlar olmadığı için pense, tornavida, çekiç ne varsa hepsini kullanarak aynakolu çıkarttıktan sonra göbeğin içinde tamircinin kontra dediği bir somun vardı onu çekiçle tornavidayla bir şekilde sıktı, boşluğu aldı. Çok fazla bir zarar vermeden sorunu hallettik. Fakat bisikletçiden çıktım eve geldim yine biraz boşluk oluşmuş. Bir daha bisikletime aynı acıları çektirmek istemiyorum. Sanırım göbek içindeki somunu sıkabilecek bir anahtar olsa sorunu halledebilirim. Aşağıdaki fotolarda bahsettiğim somunu anlatmaya çalıştım. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan acilen yardım bekliyorum. Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkürler.

2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    göbeğin çeşidine göre farklı çözümler olabilir bisikletin göbek kısmının bi fotosunu gönderirsen faydalı olabiliriz

Rahman Ketenciler

Seviye:
    şimdilik bu fotoğrafı yükleyebiliyorum. Yarın benim bisikletin göbeğin fotoğrafını çeker yüklerim. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

4. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    BB-TY30'un resmini temsili olarak mı koydun, yoksa bisikletin üstünde gerçekten o mu var anlamadım ama, 3 numara ile gösterilen TL-UN74-S o göbeği açmak için kullanılan alet. O tip Shimano göbeklerin montajında kullanılan, neredeyse üniversal bir alet diye biliyorum.

Internet'te sitesi olan bisikletçilerde bile kolaylıkla bulunabilecek o birkaç liralık aletin yokluğunda göbeğe çekiç tornavida ile girişilmiş olması üzücü. Madem Edirne bu kadar kurak, kendi bakım-tamir setini oluşturmaya başlamanın zamanıdır. Erdoğanlar'dan link veriyorum ama diğer bisikletçilerden de araştırmak isteyebilirsin. Aslında daha uyduruk olsa da iş gören ucuz yan sanayi ürünleri de mevcut.

http://www.erdoganlarbisiklet.com/s...=1753&osCsid=06dccc6fd66e59d3ef1c2d03bfabe28b

Ayrıca pedalları söküp takmak için de şöyle bir alete ihtiyacın olacak:

http://www.erdoganlarbisiklet.com/s...=1749&osCsid=06dccc6fd66e59d3ef1c2d03bfabe28b

Fakat bir alım yapmadan önce parça model numaralarını dikkatlice tespit etmeni tavsiye ederim. Uygun alet seçimine buradan destek verebilecek çok sayıda forum üyesi mevcut.

5. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    orta göbeğinde, pedalı sağa sola çekince bir boşluk olduğunu farkettim diyorsun. bu tür göbekler kapalı ve kartuş tabir edilen göbekler.onun için yerinde gevşese bile saga sola boşluk yapmaz.onedenle göbeğin kendiside arızalı olabilir

6. lemagro

lemagro Üye

Seviye:
    edirne ciğeri ısmarlarsan takımlarla , tamire geliriz. istediğin parçada varsa yaz...

Rahman Ketenciler

Seviye:
    ne demek lafımı olur, siz gelin yeter ki :p sorunun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Hangi parçaların gerektiğini de bilmiyorum?? :(

Rahman Ketenciler

Seviye:
    Pedalları sökecek anahtarım olmadığı için göbeğin içini fotoğraf çekemiyorum. Keşke bilen birine gösterebilsem.. Pedala yüklenince boşluk nedeniyle zincir üst dişlideyken vites attırıcıya sürtüyor :( Şimdi bir de pedal çevirirken tık sesi duyulmaya başladı. Bilemiyorum ki acaba dediğiniz gibi göbek mi arızalı?

Rahman Ketenciler

Seviye:
    Merhaba, ilgilendiğiniz için teşekkürler. İnternette bisikletin özelliklerini araştırdığımda "Bottom Bracket" BB-TY30 olarak bulmuştum. Bisikletin pedalını söküp foto çekemediğim için o resimleri koydum. O bahsettiğiniz iki parçayı alsam sorunu halledebilir miyim acaba? Dediğiniz gibi bir tanesi pedalları söküyor, diğeri de göbeği. Peki göbeği söktükten sonra ne yapmam gerekiyor. Çünkü bisikletçinin dediğine göre göbeğin içindeki somunlar gevşemiş. Onları sıkacak bir alet yok mu acaba? Yoksa yeni bir göbek almam mı gerekiyor? Anlayan birisi de yok ki buralarda göstersem sorunun ne olduğunu tespit etse ona göre davransam...