Scott P6 - Trek 7.1

masquerade

Üye
Tepki
2
Arkadaslar merhaba,

Oncelikle bahsedecegim konu daha once tartisilmissa ozur dilerim, benzer basliklara rastladim, ama sorularimin cevabini bulamadim ne yazik ki.

Alacagim bisikletin ilk kullanim amaci sehir ici ulasim olacak. Yaklasik 2km lik hafif yokuslu inisli bir alanda gidip gelecek. Eger firsat bulabilirsem uzun turlar da yapabilmek istiyorum ama bu ikinci planda.

Arastirmalarim sonucunda Scott P6 ve Trek 7.1 arasinda secim yapmakta zorlaniyorum. Aslinda bunlarin bir alt ve ust modelleri de secim listem arasindaydi. On suspansiyonun bana pek bir faydasi olmayacagini dusundugum icin (yanlisim varsa duzeltin) P5 i eledim. Ayrica p5 in suspansiyonu kilitlenemiyor. 7.1 in donanimi 7.0 dan biraz daha iyi, ama sele alti suspansiyonu gerekli midir emin olamadim.

Butcemi 500 euro ile sinirli tutuyorum.

Trek 7.1 => 390 euro (kdv dahil)
(link)

Scott P6 => 430 euro (kdv dahil)
(link)

Sizce nasil bir secim yapmaliyim?

Yardim ve onerileriniz icin simdiden tesekkurler.

Scudo

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Merhaba , her iki modelde gerçekten çok iddialı , fakat ben sadece görsellik açısından ele almak istiyorum, Scott biraz daha hoşuma gitti açıkcası,daha hızlı fikir edinmek adına resimleri ekledim , diğer arkadaşlarımın da biraz daha derin ve teknik fikirleriyle umarım bir sonuca ulaşırız. : )

Scott P6

(link)

Sizes
S,M,L,XL

Weight
12,35 kg
27.20 lbs

Frame
Scott Evo/Aero 09 hydroformed alloy tubing
w. Evo D/O 700C

Fork
Steel 700C straight blades
1 1/8

Headset
Ritchey OE Logic Zero
semi integrated

Derailleur (Rear)
Shimano RD-M 360 Acera, 21 Speed

Derailleur (Front)
Shimano FD-C051
31.8mm clamp

Shifters
Shimano ST-EF 50-7, easy fire,
w/gear indicator

Brake Levers
incl in SL

Brakes
SCB-32-AL

Crankset
Shimano FC-191,
48x38x28 w CG

BB-Set
Shimano BB-TY 30 /
68-122mm
Handlebar
HL-MTB-152 steel,
580mm, 5° bend

H'stem
NVO™ 4 Stem 4 bolt
40mm adjustable

Pedals
Xerama SP 872-N

Seatpost
Scott HL-SP 233 26.8mm

Seat
Scott Sportster

Hub (Front)
Scott FM 31

Hub (Rear)
Scott FM 31

Chain
KMC Z 50 silver

Cassette
Shimano MF-HG
37 14-28

Spokes
stainless
14G/ 2mm

Rims
Rigida Cyber 10 700C, 32H, cnc

Tires
S207 700x37C semi-slick

Trek 7.1

(link)

Sizes
15, 17.5, 20, 22.5"; Step-through 15, 17.5, 20, 22.5"

Frame
FX Alpha White Aluminum

Fork
Cro-Moly steel w/lowrider mounts, straight blades, Clix dropouts

Wheels
Alloy hubs; Matrix 750, 32-hole double wall alloy rims

Tires
Bontrager Select Invert, 700x35c; 27 tpi

Shifters
Shimano EF50 trigger, 7 speed

Front
Derailleur Shimano C102

Rear
Derailleur Shimano Acera

Crank
Shimano M151 48/38/28 w/chainguard

Cassette
Shimano 14-34, 7 speed

Pedals
Nylon platform

Saddle
Bontrager Approved

Seat Post
Alloy adjustable suspension

Handlebars
Bontrager Approved, steel, 30mm rise

Stem
Bontrager Approved, 15 degree

Headset
Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed

Brakeset
Tektro V w/Shimano EF50 levers

• Beğen
Tepkiler: masquerade

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
merhaba ben de teknik açıdan değil de görünüm olarak değerlendirecek olursam scott ın kadro güzel duruyor ama ön maşa odun gibi geldi bana :)

• Beğen

masquerade

Üye
Tepki
2
Cevaplariniz icin tesekkurler, scott tip olarak benim de biraz daha hosuma gitti, ama cok da fazla degil, ikisi de tip olarak icime sinerek alabilecegim modeller. Teknik acidan icime sinecek olmasi benim icin su anda biraz daha onemli.

7.3 sanirim biraz butceyi asiyor. 590 euro civarinda olmasi gerek yanilmiyorsam. Bu arada cahilligimi maruz gorun, 9lu sistem nedir?

Bir de bir seyi daha ekleyeyim, 7.1 ve ve 7.0 arasindaki en onemli farklardan birisi 7.1 in jantlarinin double wall alloy olmasiymis, bu da daha saglam hale getiriyormus jantlari. Scott P6 yi bu yonden karsilastirmayi beceremedim. Ust ve alt modeller arasindaki kiyaslamayi yapabiliyorum ancak farkli markalar arasinda yapamiyorum. Ozellikle bu konuda yardimci olabilecek arkadaslar varsa cok sevinirim, tesekkurler.

Onur Berberci

Forum Bağımlısı
Tepki
1.183
ben de yeniyim bu işlerde ama arkadaşın 9lu sistem dediği sanırım arka dişlinin 9 olması yani 27 vites eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen.

• Beğen

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Ben P6 kullanıyorum. trek 7.1, 7.3 vs ise sadece okuduklarımdan biliyorum.

1-P6 hibrit, trek7.x ise şehir bisikleti sınıfında benim bundan anladığım P6 nın bir miktar daha bozuk zemine uyum gösterebilmesi
2- Scott Sporster serisinin başlangıç modeli olan P6 da kullandığı kadro ile bu serinin en üst modelinde kullandığı kadro aynı. Trek'te ise örn: 7.1 ile 7.6 nın kadrosu farklı. Scottun pahallı bir bisiklette kullandığı kadroyu giriş seviyesindeki modelde de kullanması daha güven verici olmakla birlikte p6 nın kadrosunu trek 7.1 ile karşılaştırmak için asıl test verisi lazım ki sanırım bunlarda pek yayınlanmıyor gerçi bende çok dikkatli aramadım. Her ikisini kullanan birisi belki fikir verebilir.
3- Kadro dışında listede görebildiğim kadarı ile sele, sele borusu, furş takımı pedalları gidonu isimlerine bakarak karşılaştırmak zor ancak tecrübeli kişiler söyleyebilir. Vites fren kolları ve arka vites aynı. Geriye ön ,arka göbekler jantlar teller, ön vites ayna kol, ruble kalıyor forumda aratırsanız shimano kataloğu vardı bazılarına oradan bakabilirsiniz ya da bilenler yazabilir.

P6 nın dış görünüş olarak bana en kötü görünen parçası gidon. Üzerinde ne marka var ne ölçü var. 2. olarak sele borusu. Kadro çok şık bu parçalar zayıf kalıyor . ben şehir dışı yol kenarı gibi kısmen düzensiz zeminlerde sık kullandığım için doğru seçim yaptığımı düşünüyorum. Ama trek 7.1 i hiç yakından görmedim.
Bulunduğum yerden bağlantı sorunu nedeni ile bakamıyorum ama her iki bisikletin sitelerine girip kadro geometrilerini de kıyaslamak lazım fotoğraf üzerinden trek biraz daha yol bisikletine yakın gibi görünüyor. Kolay gelsin.

• Beğen

masquerade

Üye
Tepki
2
jef tesekkur ederim, oldukca aydinlatici oldu.

Ben bahsettigim butun modelleri gidip yakindan gordum, acikcasi sadece bakarak p6 ve 7.1 i kiyaslayamiyorum. Yani p6 bozuk zemine daha iyi uyum saglar demek benim bilgimin ustunde. Yalnizca 7.1 jantlarinin 7.0 a gore daha saglam oldugunu, dolayisiyla 7.0 dan daha bozuk zemine dayanikli oldugunu biliyorum.

Ama sanirim kadro diger parcalardan daha onemli. Diger parcalar ihtiyac dogrultusunda nispeten daha kolayca degistirilebilir diye dusunuyorum. Yanlis dusunuyorsam duzeltin lutfen.

Simdilik kararimi p6 dan yana kullaniyorum gibi gozukuyor. Ya da belki de uygun bir ikinci el bulursam biraz daha ust modelleri dusunebilirim.

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
bence iki bisiklette iyi fakat soyle bir durum var.
iki bisiklette 8 li sistem yani arka ruble 8 dişliden olusuyor ve vites attiricilar simanonun alt modelleri. siz ileride bisikleti modifiye etmek isterseniz 9lu sisteme gecmek zorunda kalacaksiniz. cunku simanonun bir ust modelleri hep 9 lu sistem.
yani sadece arka vitesi bile degiştirmek isteseniz bile zinciri aynakolu arka rubleyi neredeyse tüm cekiş sistemini degiştirmek zorunda kalacaksiniz. bu da ciddi bir masraf olacatır size. su anda benim bulundugum bir durum ve birazda can sıkıcı bir durum bu.
bisikleti olan cogu insan bisikletindeki parcalari hep bir ust modeli ile degiştirmek istiyorlar. bu yuzdende bisiklet secerken buna dikkat edin. normalde 9 sistem (yani 27 vites) bisikletler baslangic seviyesinin ustunde olan bisikletlerdir. trek 7.3 bu konuda avantajli bence.

Not: ben 8 li sistemden oldukca memnunum hem uzunda yol hemde arazide kullandim. bir sorunla karsilasmadim. ama ileride bisikletimi geliştirmek yerine degiştirmek zorunda kalacagim maalesef.

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
bu arada eklemem gerek trek 7.3 9 sistem degil fakat arka attırıcı deore. bu beni yanıltmış.

• Beğen