Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Kadro Boyu Karmaşası

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında kenan özahçı tarafından paylaşıldı.

1. kenan özahçı

kenan özahçı Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar 2 gün içerisinde scott sportster 50 bisiklet alacağım kadro boyu konusu ile ilgili sıkıntı çekiyorum. Forumdaki kadro boyu ile ilgili konulara baktım fakat yinede tam emin olamadığımdan sizden bilgi almak istiyorum. Boyum 1.75, yanlış ölçmediysem iç bacak uzunluğum 81cm bu veriler doğrultusunda M kadromu yoksa L kadromu bana daha uygun olur? Scott un sitesinde verilen grafikte yanlış anlamadıysam 1,75 için L kadro daha elverişli gibi görünüyor. Bu bisikleti uzun süre kullanacağımdan ve turlarada çıkmayı düşündüğümden yanlış birşey yapmak istemiyorum. Ayrıca kadronun S,M veya L olduğu kadronun biryerinde yazıyor mu?

2. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  3. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu linkte "Geometry" kısmına bakıverin.Tablodaki "F"(kadro boyu)değeri kadar, "C" ve "J" değerleri de önemlidir.Bunları inceleyin ve eğer mümkünse bisikleti deneyerek alın.
    Not:Sportster 50'nin maşası kilitlenmiyor.Eğer bütçe elveriyorsa; Sportster 40(2011)'e bakmanızı tavsiye ederim.

4. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    51-52 cm iyidir

5. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim boyum 1.78, Sedat Bey'in verdiği linkte M ve L ölçülerinin kesiştiği alanda kalıyor.
    Sportster 40'da, kıvrak olması için M tercih ettim, memnunum.
    1.75 için tabloya göre M seçmelisiniz. Ama tabii ki diğer ölçüler de önemli.
    Şu anda bisikletim yanımda değil ama yanılmıyorsan kadronun iç kısmında kadro boyunu gösteren bir etiket vardı.

6. kenan özahçı

kenan özahçı Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bugün sportster 50 kadroyu test etme imkanı buldum sele borusunun kadro iç kısımında büyük M harfi vardı. Sanırım bu etiket orta boy olduğu anlamına geliyor. Kadro tam geldi. 3-4 parmaklık bir boşluk kalıyor. Buda yeterli olsa gerek.

7. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dostum kesinlikle m kadro alın.sportsteri uzun bir süre kullandım.çok iyi bir tercihte bulunmuşsunuz.diğer tur bisikletlere oranla biraz daha yatık pozisyonda sürüyorsunuz.sadece iç bacak ölçüsüne bakıp l kadro alırsanız m kadroya göre daha yatık pozisyonda olacağınızdan uzun yolda bel ağrısı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.bence git m kadro sportsteri al ve uzun yıllar büyük bir keyifle bin.

8. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Karadüzen hesaplamaya göre söylediğiniz ölçü size göre uygun ama bu ölçü metodu genelde dağ bisikletleri için daha yaygın, tur bisikletlerinde ve yol bisikletlerinde biraz daha büyük olması tercih ediliyor, ama bu sizin tercihinize kalmış bir durum.

9. kenan özahçı

kenan özahçı Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Dün L kadroyuda deneme fırsatı buldum. Fakat büyük geldi hiç boşluk kalmadı ve temas vardı. Seleden inince kasık bölgesi kadroya temas ettiğinden rahatsız geldi.Bu yüzden M size daha iyi sanırım.

10. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hiç boşlu kalmadıysa sıkıntı yaratır iniş ve binişlerde, size M beden daha uygun o zaman.

11. Ferhat Yemenici

Ferhat Yemenici Yeni Üye

Seviye:
    Boyum 1,72. Scott Sub kullanıcısıyım. Denemeden internetten M beden aldım ve üst boru bacak arama değiyor. Ama bacak boyum gövde boyumla orantılı değil. Bacaklar biraz kısa. Bu durumda bacak arası boyu mu daha önemli? Yoksa kullanıcının boyu mu? Tşk.ler.

12. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İç bacak=bacak arası boyu daha önemlidir.
    Eğer bacak boyu kısa,vücudun üst kısmı uzunsa:Uygun kadro boyundaki bisiklete, daha uzun gidon boynu takarak,ideal sürüş pozisyonunu bulursunuz.

Ferhat Yemenici bunu beğendi.
  13. Ferhat Yemenici

Ferhat Yemenici Yeni Üye

Seviye:
    Daha uzun gidon boynu. Tavsiye almam mümkün mü acaba? Tşkler.

14. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Orjinal gidon boynunuz 100 mm ise örneğin 110, 120 mm gibi uzunlukları deneyebilirsiniz.
    Hangisiyle rahat edeceğiniz size kalmış.
    Ancak şöyle bir durum da var;
    Uzun gidon boynuyla dönüşler biraz zorlaşır,
    Kısa gidon boynu da düz yolda ve yokuşta stabiliteyi azaltır, ağırlık merkezini arkaya kaydırır.

Alıntı:
    "Gidon boğazları dağ bisikletlerinde kullanım sahalarına göre 25mm’den 130mm’ye kadar ve eksili derecelerden 40°’ye kadar olan açılarla üretilirler.
    Bunların da etkileri aşikâr: Uzun bir gidon boğazı öncelikle daha ileriye doğru yatık, daha sportif bir duruş sağlarken ön tekerleğe binen ağırlık oranını da artırır.
    Öte yandan kısa bir gidon boğazı bisikletin gidona verilen güce daha çabuk yanıt vermesini, gidonun daha kolay dönebilmesini sağlar."

http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=490

15. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sizin iç bacak boyunuz kaç cm?
    Öncelikle bisikletin kadro boyu size uygun olmalı.Selenin önünde ayakta durduğunuzda, bisikletin üst borusu bacak aranıza değmemeli.Şehir-Tur bisikletleri için az da olsa mesafe kalmalı.Sizin aldığınız "M" kadro Sub'un üst boru ile yer arasındaki mesafesi(J):76.3 cm.Bacak aranız,üst boruya değdiğine göre büyük ihtimalle bu ölçünüz 73-74 cm civarıdır.Eğer, "S" kadro boyu Sub almış olsaydınız (bu mesafe 73.5 cm'dir),ayakkabı ile düşünürsek, bacak boyunuza daha uygun olurdu.Sub'da kullanılan gidon boğazı biraz kısadır.Sanırım 6-7 cm. "S" kadro ile vucudunuzun üst kısmı rahat etmediği taktirde(gidon kendinize çok yakın gelirse) 9-10 cm'lik bir gidon boğazı ile daha rahat sürüş pozisyonu elde edersiniz.
    Aşağıdaki linkte geometry kısmına bakıverin.
    Sub

16. Ferhat Yemenici

Ferhat Yemenici Yeni Üye

Seviye:
    Sedat bey, bacak içi boyum dediğiniz gibi 73-75 cm. Buda demek oluyor ki bu kadro bana büyük. Denemeden almak, tecrübesizlik böyle birşey işte. Bugün almış olsaydım kesinlikle S beden alırdım. Değiştirmem artık mümkün değil. Bu şekilde binmek zorundayım. Gidonla ilgili birşeyler yapsam ne değişir acaba?... Tşkler.

17. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gidon boynu ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yok.Bu şekilde kullanmaya devam edin.
    Not:"Shimano mt41 veya 42" benzeri bir ayakkabı ile kullanırsanız daha rahat edersiniz...

Ferhat Yemenici bunu beğendi.