Scott Genius 50 - Maşşallah

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
Scott Genius 50 - Maşşallah

daha önce açtığım konu silinmiş. sebebini anlamadım :S neticede 800x600 pixelde fotoğraflar ile tekrar konuyu açıyorum. eğer başka bir yanlışlık varsa lütfen tarafıma nasıl olacağını göstererek yazarsanız düzeltme yoluna giderim. hani bisiklet kendi bisikletim bu arada :S

kadro Scott - genius 50 aliminyum
jant Remerx - Extreme jumbo Downhill/Cross
lastik Ritchey 2.35 geniş lastik
ön amörtisör Rock Shox - Revelation ( havalı, 100-130mm arası yaylanma ayarı, tepkime ayarlı, sertlik ayarı, uzaktan 5 kademe kilitlenebilme)
arka amörtisör Scott/DT Swiss - Equilazer2 traction control (havalı+yaylı sistem, sertlik ayarlı, tepkime ayarlı, yaylanma ayarlı, uzaktan 3 kademe kilitlenebilme )
vites takımı komple Shimano - XT
fren takımı komple Shimano - XT
elcik Specialized
karbon suluk
sigma km sayacı

Herkese selamlar. Kazasız belasız sürüşler dilerim. maşşallah demeyi unutmayalım... donanım resimleri daha sonra...

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Güle güle kullanın. Ne kadara aldınız bu canavarı? :):)

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Güzel bisiklet iyi günlerde kullanmanızı dilerim. İleride iniş için bende bu bisikleti düşünüyorum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok şık hayırlı olsun keşke jantlar da siyah olsaydı.. :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Masallah cok güzel bir enduro secmissiniz kendinize.
Yanlis anlamasaniz bir sey sormak istiyorum.... Jantlarin büyüklügü ney ögrene bilirmiyim (26"mi 27,5"mi) Kadronuza büyük gelmis de ondan sordum. Bir de selenizi dogru ayara getirirseniz cok iyi olur, ön tarafi biraz yükseltmeniz gerekiyor. :in:

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
@Serkan HODANCI

sağolun hep beraber... diğer bisikletlere göre biraz pahalı :) neticede çok fiyat konusuna girmek istemiyorum )

@C.Öz

teşekkür ederim. sizede iyi sürüşler dilerim. arka amortisörün ayarlanabilir olması muhteşem. çoğu arka amortisörlüde bu kadar ayar yok. engebeli yolları size düzleştiriyor resmen. ayrıca yaylı beşik gibi gitmenizi engelliyor. araba amortisörü gibi gidiyor diyim. siz neler olup bittiğini çok anlamıyorsunuz.

@Berke Kazankaya

sağolun ) oda bir seçenek biraz zevk meselesi...)

@Murat Cömez

teşekkür ederim. her türlü eleştiriye saygılı olduğu sürece açığımdır. jantlar remerx markasının extreme jumbo modeli 599x2.3 yani 26". ancak diğer jantlara göre geniş. lastikte doğal olarak 2,35 genişliğinde. bisikleti biraz küçük gösteriyor yoksa kadro M beden. normaldir yani. hani bu jant/lastik ile jip modunda gidiyorsunuz biraz 29 severleri memnun edecek tarzda diyim. 29"de lastik uzunlamasına yere daha fazla basıyor ancak direksiyon hakimiyeti 26ya göre daha zor. bu jantlar ve lastikler ile uzunlamasına değilde yanlamasına olarak yere daha fazla basıyor ama direksiyon kontrolü 29" gibi hantal değil. resimler 1ay öncesinden. koltuk gibi genel olarak ufak tefek ayarlamalar yapıldı.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Fatih C.

Ne icin böyle bir lastik ve janti bu kadroya taktiniz? Kadroya uyumlu olan janti ve lastigi neden uygun görmediniz?

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
@Murat Cömez

bisikleti bu şekilde satın aldım. fazladan birşey söküp takmışlığım yok. açıkçası üzerindeki janttanda lastiktende memnunum şimdilik neticede downhill/cross bisikleti...

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Fatih C.

Anladim tesekkürler..... Tekrar hayirli olsun allah olmayanarada nasip eder insallah. :in:

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
Arka amortisör ayarları ve özellikleri ile ilgili...

Scott marka Genius model bisikletlerin arka amortisörü ayarlamak için internetten bilgisayarınıza indirebildiğiniz bir programı var. "SCOTT Suspension Setup Tool" buradan bisikletinizin modelini seçiyorsunuz, kilonuzu seçiyorsunuz ve normal yumuşak sertmi olsun onu seçiyorsunuz size amortisörde nereye ne kadar vurmanız gereken havanın basıncını veriyor. resimleri aşağıda....

bir yanlışlığıda düzelteyim. ilk mesajda arka amortisöre "havalı+yaylı" demişim. doğrusu "havalı+yağlı" şeklinde olacak. forumda ilk mesaj için tekrar düzenleme butonu çıkmadığından veya göremediğimden ilk mesajda düzeltemedim bununla ilgili bilgisi olan varsa veya forum moderatörlerinden biri bunu okursa nasıl yapacağımı gösterirse memnun olurum. ilk mesajı düzelteyim.

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
Bu konu altında Scott Genius modeli bisikletin bilgilerini toplamak istedim. Olurki biri faydalanmak isterse -ki forumların amacı budur- bir sürü konu başlığı açana kadar mümkün olduğunca tüm bilgilere buradan ulaşabilsin...

ÇATI AĞIRLIĞI (göze küçük görünen çatı daha hafif sayılmaz)

ve

ARKA AMORTİSÖR

Burada da bazı kıyaslamalar var...

- Bu resimde 2014 Scott genius model bisikletin görünürde daha az çatı parçasına sahip olmasına rağmen ağır olduğunu görmekteyiz. Yani 1. 2012 model genius, 2. 2014den daha hafif. göründüğü gibi daha ağır değil.
(link)
(link)

- Bu resimde ise Scott/DT swiss Equilazer arka amortisörün iç çalışması ile ilgili bir kroki. Ben bir mühendis olarak bayıldım. Dayanıklı vs... Alt tarafta ise bu aralar moda olan arka amortisör sanki 3-5 yıla kalmaz kendini bırakacakmış gibi duruyor. sanki bana satış politikası gibi geliyor... yani tefal gibi ev gereçleri yapan firmalar bazı parçaları bilerek dayanıksız yapıyorlarmışki millet birkaç yılda bir yenisini alsın diye. yani düşünün yıl 2014 hala fön makinası veya ütü bozuluyor :!??!

Buradaki resimde yağ haznesinin büyük olmasından dolayı, yağ transferi sırasında yağın ve amortisörün ısınmasının daha az olacağını anlatmaya çalışıyor. yani daha uzun ömürlü, daha zor bozulan arka amortisör... yani 1. tip daha iyi...
(link)
(link)

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
KİŞİYE GÖRE BİSİKLET BEDENİ

- Burada şuna değinmek istiyorum. Avupada ABD de veya diğer kaliteli bisiklet üreten ülkelerde boy ortalaması uzun ve insanlar enlemesine Türkiyedeki insanlardan daha kısa. yani bizim omuzlarımız kalçalarımız daha geniş ama avrupa ülkelerine göre daha kısa boyluyuz. Bununda sebebi bacak boyumuzun kısa olması yoksa belden yukarısı bu ülkelerin vatandaşlarına göre eşit sayılır. o yüzden nedense ülkemizde 170-180cm boylarındaki herkes sanki Large -L- beden bisikletin kendine uygun olduğunu düşünür. Halbuki adamlar kendi vatandaşları veya komşu ülkelerin vatandaşlarının standartlarına göre hareket ediyorlar. bizim erkek ortalama boyumuz 170-180cm diye varsayarsak bu boylar arasındaki adam için tablodanda görüleceği üzere Medium -M- beden bisiklet en uygun bedende bisiklettir.

- Bir diğer konu Downhill/iniş bisikletlerde tabloda görüleceği üzere XXL veya XL beden bisikletler tabloda yok. Yani bu demek oluyorki -Full amortisörlü bisikletlerde çok büyük bedende bisiklete gerek yok. Yani bu demek oluyorki Large -L- beden aslında Downhill iniş bisikletleri için en büyük beden sayılır da denilebilir. Full amortisör bisikletlerde beden seçimi yaparken buda dikkate alınabilir...

(link)
(link)

Fatih C.

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Scott
FULL AMORTİSÖR DOWNHILL/İNİŞ BİSİKLETLERİ KIYASLAMASI

Burada bilinen popüler markaların full amortisör bisikletlerinin Alman dergisi tarafından yayınlanan kıyaslaması var. Burada aynı zamana ait fiyatlarda var. Görüldüğü üzere FİYAT/PERFORMANS oranı olarak Scott Genius en iyi model. Performans olarakten iyi 2. model seçilmiş. 1.seçilen markanın modeli daha çok "yarış" için uygun görülürken, Scott Genius modeli daha genel sürüş amaçlı olarak gösteriliyor. Fiyat olarak Scott Genius en ucuz 2. model.

Kıyaslamada En iyi modeller Scott-Specialized-Trek olurken, en kötü puanı alanlar Cannondale-Ghost-Giant olmuş.

(link)
(link)

(link)
(link)