Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scott Foil 10 inceleme ve rivyisu ile modifiye olayları..sezon 1 bölüm 3

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Raşit S tarafından paylaşıldı.

1. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Yüz bin deodorantın doğaya saldığı karbonu tek başına salan, çevre düşmanı Scott ile karşınızdayız.
    Konuyu uzatmadan toplu resimlere geçiyorum. Komponentlerin yakın çekim resimlerini adet yerine gelsin diye yapıyorum. "ba ba ba, ayna kol bu he mi??"
    [​IMG][/url][/IMG]
    Neden bir cannondale kutusunda geldi, hemen izah edeyim. Rusyadan Vitalik aradı, gaspadin Raşit, burada bi çocuk supersix evo aldı ama aklı Foil de kalmıştı, parası yetmedi, ben de senin kutunu ona gönderdim, bir an aha scott geldi diye sevinsin, dedi. İyi yapmışsın Vitalik usta dedim, bu mübarek günlerde garibanları sevindirmek sevaptır, bizim kutuyla kartonla işimiz olmaz, zaten çöpteki haklı yerini aldı çoktan.
    [​IMG][/url][/IMG]
    Vitalik usta, hakkını vermeliyim, folyo (foil) manyağı yapmışsın aleti, traktörle Antartikaya gitse gram çizilme yamulma olmaz inanki.
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    Matara tutucuların bisikletle gelmeleri süpriz oldu, beklemiyordum. Hatta internetten ne alsam diye bir kaç gündür geziniyordum, iyi ki acele etmemişim. Cannonun mataralarından birisini şimdilik taktım.
    Tutucunun ön tarafındaki beyaz bölüm esneyebiliyor, çeşitli çaplarda suluklara izin veriyor. Ama cannondale çok sıkı oldu, hareket halinde çekip çıkaramıyorum, durmak lazım. Zaten bu suluk ağzında bir altimetre var, belirli yükseklikte ağzı tıkıyor, içmek için çömelmek gerekiyor. Cannondale nin müslüman ülkeler için tasarladığı, "helal sertifikalı" bir ürün, ayakta içilmiyor.(bkz. Emre) :D
    ve MODİFİYE
    1- En iyi bisiklet hafif bisiklettir fenomenini yıkıyoruz.
    En iyi bisiklet "DAHA HAFİF" bisiklettir.
    Bu nedenle tornada lastikler dahil onda beş paso vereceğim.
    [​IMG][/url][/IMG]
    2- Makina mühendisi olduğum ve ileri mukavemet dersi aldığım için, hesaplamalarım sonucu, içler dışlar çarpımı ve sekiz katlı integrallerden sonra, üst borunun gereksiz olduğunu, sadece görsel amaçlı ve arkaya giden fren telini taşımak için yapıldığını farkediyorum ve jet taşıyla kesiyorum. (unutmadan, hesap kolaylığı için pi yi 3 aldım ve Reynolds sayısını 0.482135902458 kullandım.)
    [​IMG][/url][/IMG]
    3- Sıra geldi jantlara. Syncros, eski adıyla DT Swiss RR 1.5 karbon alaşım jantlar, hergün kullanım ve antreman için ideal, bazı sitelerde utanmadan 1300 avro fiyatı var. Peki bunlar en iyileri mi? tabi ki değil, milyon jant var. Forumun gazına gelip jantları değiştirmemek için göbeği çatala kaynatıyorum. (özel karbon elektrotla)
    Teker patlarsa ne olacak, henüz bilmiyorum, ama gerekirse Flap plap flap şeklinde kullanacağım, tekeri sökmeyeceğim arkadaş. Ölmek var, jantı değiştirmek yok!!
    [​IMG][/url][/IMG]
    4- Bu mesaj Gökhan Toros hemşerim için.(ben de beylikdüzünde oturuyorum) Elimdeki ultra hassas nano su terazisine göre gidonun yerle açısı 0,49089687 şeklinde.
    Gökhan bey, heatrow havaalanında beleş wifi bulunca yanıtlarsanız sevinirim, toleranslar içindeyse bırakıyorum, yok değil derseniz çekiçle hafif vuruşlar yapacağım. civataları sökemem, şimdiden kafaları yalama oldu.
    [​IMG][/url][/IMG]
    5- Ve geldik en çok merak edilen, ağırlık meselesine. Scottun ağırlığını ölçmek için BAÖH (bağıl ağırlık ölçme hipotezi) adlı basit bir yöntem kullanacağım.
    Kantara önce yalnız çıkacağım, sonra elimde scottla birlikte ve son olarak scott yalnız olarak ölçülecek. Bulunan değerlerin OKEK i alınıp n sonsuza giderken türevi alınacak. Şimdi çıkalım kantara.
    [​IMG][/url][/IMG]
    Yalnızken 94 kg, bisikletle birlikte 92 kilo geliyorum. Buradan anlıyoruz ki...KANTAR BOZUK...
    Ağırlığı klasik yoldan hesaplayalım o zaman,
    Kadro: 900 gr civarı(aslında daha az)
    Sram set: 1.868 gr
    Jantlar, çifti: 1.650 gr
    Lastikler çifti: 410 gr
    4.28 kg oldu. Karbon gidon sele vs çok hafif zaten, toplamda 6 kg ın biraz üzerinde. SPD pedal eşşek kadar ağır bu arada. İlerde onun da hafifini alırız belki.
    6- SÜRÜŞ İZLENİMLERİ
    Bırak bu palavraları, sadede gel, bisiklet gidiyor mu gitmiyor mu onu anlat diyen arkadaşlar için yazıyorum. Bisiklet gidiyor. :D
    Bugün işe 36 km ortalamayla 48 dakikada geldim, bilen bilir cannondale ile bu süre tam 60 dakikaydı.
    Ama fark yokuşlarda..Arkadaşlar, bu bisikler yokuş çıkmak için yapılmış. Köpek gibi tırmanıyor. %50 daha iyi tırmanıyor alu kasalardan (yüreğinize inmesin diye 50 dedim, yoksa bence 70)
    Sram red vites ciddi olduğunu gösteriyor, hani reno torosun vanivela vitesi vardır, uzun, bir de mercedesin kısa konforlu vitesleri, red hissettiriyor kendini. İki klike alışmak zor değil, hemen adapte olunuyor.
    Profilli jant sadece resim çekmek için arkadaşlar, aman diyeyim, rüzgarda çok tehlikeli. En sağdan sola trafiğe fırlatabilir rüzgar. Ben dün inmek zorunda kaldım, düşecektim, zaten çok hafif, rüzgar uçuracak resmen.
    Birisi yabancı forumlarda yazmış, "öyle sert bir bisiklet ki, sanki lastik yok, direk jantların üstünde gidiyormuşsunuz gibi yoldaki bütün titreşimleri hissediyorsunuz..ama çok hızlı" Az bile söylemiş, ellerim uyuştu, parmakları hissetmez oldum. Sert, çok sert bisiklet.

2. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hayırlı olsun üstadım, güle güle kullanın. :)

3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sabah sabah güldürdünüz, siz de hep gülersiniz umarım...

Alicem bunu beğendi.
  4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler Erdal.

Sizlerden yazın 3 saat, kışın 4 saat ilerde olduğumuz için öğlen oldu burada çoktan. :)

5. Halil özcan

Halil özcan Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    tek başıma 94 ,bisikletle 92 kilo haahahahahahahah . Hayırlı olsun bu arada .

6. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Allah kaza bela vermesin:alkis:anlatımınız içinde elinize ağzınıza severek okudum konuyu

7. sercan akan

sercan akan Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kantara önce yalnız çıkacağım, sonra elimde scottla birlikte ve son olarak scott yalnız olarak ölçülecek. Bulunan değerlerin OKEK i alınıp n sonsuza giderken türevi alınacak. Şimdi çıkalım kantara.

Yalnızken 94 kg, bisikletle birlikte 92 kilo geliyorum. Buradan anlıyoruz ki...KANTAR BOZUK...

:D:D:D

Hayırlı Olsun İnşallah Konunuz Kadar Neşeli Keyifi Sürüşler Yaparsınız. Pedalınıza Kuvvet.

8. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkür ediyorum, yaparız...yapmasına da, bir kalp ritim saatine ihtiyacım var. parayı scotta gömdük, saat alacak para kalmadı.
    kalbim atıyor mu atmıyor mu, ne kadar hızlı atıyor, bunları bilmek benim de hakkım değil mi ha?? soruyorum, değil mi!!
    abilerim ablalarım, forumdaki herkes on kuruş verse, ben de mersedesi satıp evi ipotek ettirsem bir Garmin saat alamaz mıyız? :(

ulaş kaya ve Osman D. bunu beğendi.
  9. GurkanSamet

GurkanSamet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sabah sabah iyi güldüm :D Hayırlı olsun güle güle kullanın.

10. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yalnızken 94kg bisikletle birlikte 92 kilo buradan anlıyoruz ki kantar bozuk hahahahahahahhafahjakskdkkffffhbb Allah sizi daha çok güldürsün

11. tolgageliz

tolgageliz Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    abi mükmel anlatmışsın yav :) çok güzel bisiklet almışsın,bak yine söylüyorum o lasitkleri 25 yap hatta bana kalsa 700x28 ebat takardım bozuk yolarda felan iyi olur kilon ve jantını düşünüyorum ondan diyorum,ama mutlaka 700x25 yapmanı tavsiye ederim,bisikletin mükmel,burdan rus kzılara selamlar,ukrayna yakınmı abi bir tur yap oralara :) hayırlı olsun ya bisiklet mükmel,deli para bunlar ya deli deli.

12. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İnce ince mesajlar güzel gitmiş :D boğaz açısı için çekiç kullanmak ve gaza gelip jant değiştirmemek için kaynak muhabbeti sabah sabah iyi güldürdü.

bisiklete zaten söyleyecek bir şey yok, kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

13. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Sonercim, tavsiyen üzerine internette aradım, araştırdım, evet bir çok kişi 25 in 23 ten daha iyi olduğunu söylemiş. ama bilimsel izahları kafama yatmadı. bununla birlikte dün bir mağaza buldum, schwalbe ve vittorino nun 25 lastikleri varmış, bugün iş çıkışı uğrayıp alabilirim. kendim değiştirmeye üşeniyorum, tornavidayla jantları çizmekten korkuyorum.

Soner bu arada, eşim rus, çat pat türkçesiyle foruma girip okursa ikimiz de yanarız:D

tolgageliz ve Osman D. bunu beğendi.
  14. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    güle güle okudum
    güle güle kullanın

15. Yücel Demirkılıç

Yücel Demirkılıç Forum Bağımlısı

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Bisiklet hayırlı olsun . Anlatım mizahla birleşince çok daha eğlenceli olmuş :)

16. tolgageliz

tolgageliz Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    raşit abi hocam avantajdan ziyade burda amaç hem jantını korumak hem,yolar açısından yani yol bozuktur konforsuzdur bu yüzden 23 mm yarışalrda bile çoğu biiskletçi kulanmıyor,paris robuax da kulanılan lasitkler 28 mm hatta 30 mm bile takılıyor,en az 25 mm tavsiyemdir hata kadrona olursa,28 bile alabilrisin 28 deki amacda yolar bozuktur daha çok konfor sağlarsın ve jantını biiskletini daha çok koruyabilrisn nede olsa kamyon dolusu para veridn aletine,parayı geç,konfor hız için en az 25 öneriirm abi

17. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hikayesi mi daha güzel yoksa bisiklet mi karar veremedim :) İkisi de çok güzel :alkis:

18. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kazasız belasız sürüşler.. :D

19. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    haha :D incelemeye bayıldım. hayırlı olsun :)

20. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet çok güzel hayırlı olsun lastik alırsanız lastiği nasıl takacaksınız kaynak sorun olmaz mı