Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scot Scale80 mi yoksa Trek 4500 mü?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında alexandraki tarafından paylaşıldı.

1. alexandraki

alexandraki Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba herkese,

Öncelikle soruma yanıt verecek olanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Bisikletimi alana kadar kafa ütülememek için bolca okudum forumu. Sonra alternatifi 2 ye indirdim.

Scot ve Trek okuduğum kadarıyla benim icime sinen 2 marka oldu.

Bunlar arasından da 1500 ytl'yi geçmeyecek mtb almaya karar verdim.

Sorum şu:

Scale serisi scott'un iyi serilerinden biri ancak Scale80'e gucum yetebilecek.
    Trek'te ise gücümün yeteceği tek bisiklet trek 4500

Bu iki velespit'in özelliklerine baktım hemen hemen aynı. Uzun vadede geliştirebilmek ve keyifli sürüşler yaşayabilmek için sizce hangisi daha iyidir?:rolleyes:

Scot biraz daha pahalı. Aradaki paraya değer mi sizce? Trek 595 Euro
    http://www.yesilbisiklet.com/pazar/paz_urun.asp?p_cat_id=6&p_cat_name=B%DDS%DDKLETLER&p_alt_cat_id=108&p_prod_id=856

Scott ise 720 Euro:
    http://www.scottusa.com/gb_en/product/375/647/scale_80

Değerli görüşlerinizi alabilir miyim?:ci:

Saygılar sevgiler:)

2. Yetkin Şahin

Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    scott scale'i bence kadrosu için bile tercih edebilirsin gönül rahatlığıyla.o fiyat farkını çok rahat cıkarır scale:) ayrıca donanım olarakda scale 80 biraz daha üstün
    tercihim scale 80.bende daha yeni bir tane aldım.yakından görünce kadro kalitesini ve özellikle 2008 modellerindeki boya ve renklerin uyumu harika(tabi bu zevk meselesi)
    şimdiden hayırlı olsun.

3. alexandraki

alexandraki Yeni Üye

Seviye:
    üstad yorum icin sagol. Yine de şunu sormak isterim. Trek4500 hidrolik disk fren takmaya musaitmis.Scale80 icin de gecerli mi bu ? ileride disk fren istersen takabiliyor musun?

4. Yetkin Şahin

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tabi ki kadro disk frene uyumlu,takabilirsin.ama jant göbeklerinin değişmesi lazım.hidroilk ya da mekanik fark etmez önemli olan kadronun disk frene uyumlu olup olmaması.mekanik ya da hidrolik senin seçimin.

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu da soru mu, tabii ki Scale :) Kadrosu yeter ;)...

Diğer sorunuza istinaden, genel olarak çok fazla ihtiyaç duymayacaksınızdır disk fren e, iyi ayarlı bir vfren %99 ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır...

6. melih3576

melih3576 Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu piyasada 4 tane lider marka var ve Scott bunlardan bir tanesi. ( Specialized,Cannondale,Scott ve Giant)Scott scale serilerinin 80-40 arası modellerinin kadroları aynı ve bu kadrolar alüminyum kadrolarda çok önemli bir yere sahipler.Trek ise fiyatına rağmen beklentilerde çok gerilerde kalan bir marka,ben seçimimi Scott dan yana kullanıyorum...

7. keremcanbora

keremcanbora Yeni Üye

Seviye:
    merhaba bende foruma yeni katılanlardanım
    şimdiye kadar daha çok şehir içinde mtb kulllanmama ve 4 yıldır amatör şekilde binmeme rağmen artık yeni bir bisiklet almak istiyorum. çoğu arkadaş gibi bende hala city bike/mtb arasında karar veremiyorum çünkü yollar delik deşik ve ara sıra da olsa bozuk zeminlerde kulanırmıyım diye de içimden geçiyor.
    1. soru cty b/mtb?

2: sorum da mtbde en son scale 50 mi yoksa 60 mı ayırımına geldim. bana v frem sistemi papuçludur ve aşınma daha fazla olur, hidrolik ise daha kompleks ama daha konforludur dendi. bir amatör olmam ve bilgi eksikliğim nedeni ile işime yaramayacak yada yararını hissedemeyeceğim bir teknolojiye doğal olarak para ödememek mi yoksa bir kerede scale 50 alıp işi bitirmek mi?

3. scale 50 ve 60 arasında herşey 50 lehin de mi?

4. city bike da öneriniz var mıdır 700-1000 EU aralığında?

fikirlerinizi dinlemek isterim
    teşekkürler şimdiden

8. alexandraki

alexandraki Yeni Üye

Seviye:
    Hakan Bey
    Peki trek 4500 ile scale 80 arasindaki 250 euro kadar fark sizce eder mi? yoksa scott'a gore ucuz olan trek'i alip sonra o 250 euro'luk farki bisikletin ek ekipmanlarını guclendirmek üzere kullanmak mi mantikli?

Kafa utuluyorsam kusura bakmayin. cidden cok onem veriyorum deneyimli sizin gibi arkadaslarin goruslerine.
    saygılar

9. Yetkin Şahin

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    evet haklısın arkadaşım,bu işe yeni girince insanın kafası karışıyo.ama hakan abi de belirtmiş... ki; hakan abi bisiklet konusunda çok bilgili bir insandır.sana kısaca şunu söylüyüm:trek 4500 alacağına bence git scale 40 kadro al 500 euro.yani senin anlıycan scale kadro 4500 'i komple bisiklet olarak herşeyiyle karşılar.

alexandraki bunu beğendi.
  10. alexandraki

alexandraki Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili Yetkin ve Hakan,
    Mesaj alınmıştır:) Gayet iyi anlaşılmıştır.

Madem bütün oklar Scott'u gösteriyorsa
    1- Scott Scale 80'in aşağıdaki componentlerinden "daha bisikleti alır almaz" değiştirmemi önereceğiniz parçalar var mıdır?? (Çok abartmadan:)

2- İkinci sorum da şu:Scott'un da trek gibi omur boyu garantisi vb. var mi? Ya da yesilbisiklet trek kullanıcılarına verdigi ucretsiz servis hizmetini veriyor mu Scott'a da?

3- Son sorum daha cocukca bir sey ama merak ediyorum. Standart bir mtb'a hangi aksesuarlari hemen almalıyım? (Pompa, reflektör, zil, ön far, vb)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
    Sevgiler selamlar

Scott Scale 80
    Weight

12.60 kg
    27.75 lbs

Frame

Scott Scale Alloy 7005 DB
    hydrafrom monocoque tubes
    V dropout design
    Delta SST bridge / Integ. HT
    BOX chainstay bridge

Fork

Rock Shox Dart 2
    Coil Spring / Keyturn Lockout
    reb. Adj. / 100 mm travel

Headset

Ritchey OE 1 1/8""
    semi integrated 44/50mm

Derailleur (Rear)

Shimano LX RD-M581 SGS
    27 Speed

Derailleur (Front)

Shimano Deore FC-M510 / 34.9mm

Shifters

Shimano Deore SL-M530
    Rapidfire plus / 2 way release
    w/gear indicator

Brake Levers

Scott Comp

Brakes

Scott Comp
    EN 60mm Pads

Crankset

Shimano FC-M442
    44x32x22 T

BB-Set

Shimano UN 26 / 68-110mm

Handlebar

Scott X-Rod
    600 mm / 5° bend

H'stem

Scott Comp
    4 bolt
    1-1/8"" / 8° angle

Pedals

Wellgo LU-998-S

Seatpost

Scott Comp / 31.6mm

Seat

Scott Racing

Hub (Front)

Scott Comp

Hub (Rear)

Shimano FH-RM60

Chain

Shimano CN-HG53

Cassette

Shimano CS-HG50-9
    11-32 T

Spokes

CN silver

Rims

Alex ACE-24 32H
    Black / CNC sidewalls

Tires

Scott Ozon
    26 x 2.0 / 27TPI Wire Bead
    single compound 70a

11. Yetkin Şahin

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1-aynakol ve jant setini değiştirmeni öneririm .disk uyumlu xt veya lx göbeklere örülü dt swiss x455 olabilir.lx veya xt aynakol ,truvativ'in lx veya xt ayarında bi modeli.maşayıda değiştirmeni öneririm aslında bisikleti çok ağırlaştırıyo.ama fiyat biraz fırlar iyi ve hafif bir maşa takınca.tabi v-fren devam edeceksen jant setini disk uyumlu yapman gerekmez ,ben bunu geleceği düşünerek söyledim sana.v-fren devam edersen sana önerim seramik yanaklı jant alman ,seramik yanakla uygun fren papuçlarıyla harika performans gösteriyo frenlemede bisiklet.fren bacaklarınıda xt veya xtr la değiştirmeni öneririm.

aksesuar demişsin ilk olarak bi kask almanı öneririm.ve yanında olması gerekenler pompa,ufak yanında bulunabilecek alyan seti,gece için far ve arkaya reflektör (gece farkedilmek için son derece önemli güvenlik için)
    suluk iyi olur olursa.
    şimdilik aklıma gelenler bunlar.

12. euzun72

euzun72 Üye

Seviye:
    Zaten scale konusunda karar vermiş gibisiniz fakat desteklemek için şu kadarını söyliyeyim. 10 dakika kadar scale 50 ye bindim, farkın ne olduğunu anladım:) bence ikisinede binip test edin, trek kullanmadığım için scale kadroyu kesinlikle tavsiye ederim. Forumda pekçok yerde zaten söyleniyor, önemli olan kadrodur diye, ben scale'e binince ne demek istediklerini anladım:) maalesef

13. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Dede ! Alexandraki...
    Hani insan aldığı her ne olursa olsun genelde memnun olur ya lütfen benim önerime öyle bakma.
    Scale 80 'den memnunum.22 /01/08 tarihli Bisikletlerimizin fotoğrafları konu başlığında Scale 80 üzerine çalışmalar diye bir yazı hazırlamıştım.Belki bu yazıdan alabileceğin fikirler olabilir diye düşündüm.
    Bisikleti Çanakkale ormanlarında epey hırpalıyorum henüz bir sorun yaşamadım. Bu kadro ve üzerinde yapabileceğin bazı değişiklikler para olarak aşırı değil ama idealinde ki bisiklete ulaşabilme konusunda hiç de fena olmuyor.

Yazılarını okuyunca dayanamadım yazdım. Bol şans sana.

Sevgiler.