Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scoot speedster s30 video

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında sina atlan tarafından paylaşıldı.

1. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar,
    2 Aydır kullandığım bisikletle hemen hergün yaptığım güzergahlardan birini arkadaşım Hikmet Gümüş görüntüledi.
    Fotoğraflarını bi türlü derleyip paylaşmadım ama bu daha iyi oldu sanki.
    Henüz pedli taytım ve kilitli pedallarım yok. Şu an bana fazlalar zaten. Yazılarınızı okuyup, alıp almamaya alırsam hangisini almalıyım 'a karar vermeye çalışmaya başladım.
    Video aşağıdaki linkte.
    Yorumlarınızı beklerim.
    AYRINTILAR VİDEONUN SONUNDA VAR.

Ege Bölgesi , İzmir'de yol bisikleti seçimi, konu başlığında, bisikleti alış hikayesini takip edebilirsiniz.

2. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çukurlarda bisiklete hakimiyetiniz güzel. Video da hoş olmuş. İyi yollar...

sina atlan bunu beğendi.
  3. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel Bir Video Olmuş...

sina atlan bunu beğendi.
  4. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sele biraz yüksek gibi sanki..kilitli pedala geçmenizi , özellikle yol için olan spd ayakkabı ve pedala geçmenizi şiddetle tavsiye ederim..Aldığız zevki 2'ye katlar..

sina atlan bunu beğendi.
  5. Enis AYKUŞ

Enis AYKUŞ Aktif Üye

Seviye:
    selam arkadaşım öncelikle paylaşım için teşekkürler ve bu bisiklet tercihi çok iyi aynısı siyah gri renkte olanı var vende çukurlara girerken bisiklet hakimiyetin çok iyi ve gerçekden güzel bir video çalışması olmuş hoşçakal :)

sina atlan bunu beğendi.
  6. utku ÇEÇEN

utku ÇEÇEN Üye

Seviye:
    güzel paylaşım,en kısa zamanda spd ye geçersen daha rahat edersin.

sina atlan bunu beğendi.
  7. Kenan Çeliktaş

Kenan Çeliktaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir video olmuş.Yol bisikletlerine karşı olan ön yargımı bile kırdı diyebilirim:)

sina atlan bunu beğendi.
  8. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Güzel paylaşım.Kasktaki siperliği çıkarırsanız daha spor bir görünüm elde edersiniz. :)

sina atlan bunu beğendi.
  9. Rana Süsal

Rana Süsal Kıdemli Üye

Seviye:
    Fotoğraftan ziyade video daha güzel oluyor çeken arkadaşınızın da eline sağlık.

sina atlan bunu beğendi.
  10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Reklam filmi tadında,ustaca çekilmiş ve düzenlenmiş.Keşke kırmızı ışıkta geçmeseydiniz.

sina atlan bunu beğendi.
  11. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Zaman ayırıp, izleyip yorum yaptığınız için teşekkür ederim.

Sele yüksekliğini 2 ayrı siteden iki yöntemle hesapladım.

1- Apışarası yüksekliği X 0,89= orta mil sele arası yükseklik.
    Bende 83 cm x 0,89cm = 73,87 cm geldi.
    2- Apışarası yüksekliği X 1,09= pedala basıldığında, en düşük noktada pedal milinden, popomuz sele üzerinde iken, kalça kemiklerimizin (ischial tuberosities) seleye temas ettiği nokta arasındaki uzaklık.
    Bende 83 cm x 1,09cm= 90,47 cm geldi.

2 Ay boyunca (önceki yazılarımda belirttiğim gibi) hemen 2-3 günde sele yüksekliğini 3-4 cm e varan oynamalarla test ettim. (kendimce). Basmada kuvveti verebilmek, kalça ve o bölgede ağrılar değişik seviyelerde değişik seyretti.
    Hiç ölçmeden son 2 haftadır bindiğim yükseklik 73,5 orta mil, 90 cm pedalın en alt seviyesine olan uzaklık en rahat ettiğim çıktı ki yukarıdaki sonuçlara çok yakın.

Yinede değerlendirmenizi dikkate alıp yavaş yavaş indirip test etmeyi sürdüreceğim.

Bir iki defa özellikle %18 gibi eğimleri çıkarken ve biraz eksi eğimli yerlerde sürat yaparken, yorgunluğunda etkisiyle ayağım pedaldan kaydı ve zor kurtardım. Kilitli pedal ve ayakkabı şart görünüyor. Şimdilik fazla dik yokuşlardan ve sürat ten uzak durarak bisiklete ısınmaya çalışıyorum. Ekonomik durum müsait olunca ilk fırsatta alacağım.

sonEr´´ bunu beğendi.
  12. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    20 yıl önceki dağ bisikletim amortisörsüz bianchi baraccuda hala duruyor ve maalesef binmek istemiyorum artık.
    Girdiğim yolları gördünüz 3-4 cm e kadar beton ve asfalt girinti ve çıkıntılarında hiç sorun yaşamadım. 1 keresinde 40-50 km gibi giderken 15-20 cm uzunluğunda 15 cm derinliğinde bir çukura girdim. ( Hemen her gün geçtiğim yolda olduğu için ölçüleri hep aklımda) Zincir çıktı. Sarsıldım ama yine jantlarda bir sorun olmadı.
    Mtb ve yol bisikleti konularını bu ve benzer forumlardan çok okudum. Hemen her görüş ve tecrübeyi anlamaya çalıştım. (Halen okuyorum)
    Bende bir şeyler önermek isterim ama o kadar tecrübem yok maalesef.
    Sadece "yol bisikleti yolda çok keyifli" diyebilirim.
    Selamlar.

13. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Videoyu izleyip yorumladığınız için teşekkür ederim.
    Kırmızı ışık konusunda haklısınız. Maalesef bisikletin görüş avantajını kullanmak alışkanlığı başladı. Bir an önce kurtulmam gerekiyor.
    Selamlar.

14. niyazi keşo

niyazi keşo Kıdemli Üye

Seviye:
    video süper :)

sina atlan bunu beğendi.
  15. Kaan Bayhan

Kaan Bayhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    güzel video güzel bisiklet :) iyi günlerde kullanın

sina atlan bunu beğendi.
  16. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Daha yeni bende sökülmüş bir logar kapağı kurbanı oldum:(. Yoldan gözümü 2 saniye ayırdım ki kendimi birden logar deliğinin üzerinden geçerken buldum. Kesin jant iptal oldu dedim,hemen durup jantı elimle çevirdim neyseki lastiğin patlaması dışında hiç bi şey olmamış.Bu başıma gelen 3. kaza neyse ki üçünden de sadece lastik patlağıyla kurtuldum.Yani diyeceğim yol bisikleti sanılanın aksine çok sağlam hatta haddinden fazla sağlam.:D

sina atlan bunu beğendi.
  17. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güle güle kullanın...video da gayet güzel olmuş...işi bilen bir arkadaşımızın çektiği ve kurguladığı belli...benim de bacak arası boyum 83 cm ve uygun olduğunda bir yol bisikleti edinmek istediğim için bisikletinizin kadro boyunu ve sizin tam boyunuzu merak ettim...yol bisikletinde sadece kadro boyu değil, bütün bir geometrinin (özellikle top tube boyu) performans ve konfora etkisi olduğu için S30'un hangi tarafa yakın olduğunu kestirebilmek açısından da yazmanızı rica ederim....ayrıca sele yüksekliğini ayarlamak için, biliyorsunuz bir de, ayna kolu, oturma borusu (seat tube) ile aynı düzleme getirip, (dikkat edin yere dik değil) topuğunuzu pedala koyduğunuzda bacağınızın düm düz olacak şekilde ayarlanması yöntemi var...forumda ergonomik ayarlar başlığı altında da belirtiliyordu sanırım. böyle yaptığınızda çevirme esnasında pedal en alt noktadayken bacağınız düm düz olmuyor, diz çok hafif kırık oluyor...kazasız keyifli sürüşler dilerim

sina atlan bunu beğendi.
  18. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Yorumunuz için teşekkür ederim.

Site izin vermediği için görüntü ve değerleri buradan gönderemedim.
    Boyum 1.77 ,Kadro 54 (medium)

Bu linkte 2012 modelini, geometri seçeneğinden değerlerini inceleyebilirsiniz. ( benimki 2011 model fark olduğunu zannetmiyorum) http://www.scott-sports.com/gb_en/product/11272/64714/221897

Bu siteden ölçülerimi girerek aşağıdaki değerleri elde ettim. http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO
    Your Measurements (Benim değerlerim)
    Gender M
    Inseam 83 cm
    Trunk 64.5 cm
    Forearm 34 cm
    Arm 61 cm
    Thigh 58 cm
    Lower Leg 56 cm
    Sternal Notch 143 cm
    Total Body Height 177 cm

(Önerilenler) The Competitive Fit The Eddy Fit The French Fit
    Seat tube range c-c 53.4 - 53.9 54.6 - 55.1 56.3 - 56.8
    Seat tube range c-t 55.1 - 55.6 56.3 - 56.8 58.0 - 58.5
    Top tube length 54.5 - 54.9 54.5 - 54.9 55.7 - 56.1
    Stem Length 10.9 - 11.5 9.8 - 10.4 10.0 - 10.6
    BB-Saddle Position 77.9 - 79.9 77.1 - 79.1 75.4 - 77.4
    Saddle-Handlebar 51.7 - 52.3 52.5 - 53.1 54.2 - 54.8
    Saddle Setback 3.3 - 3.7 4.5 - 4.9 4.0 - 4.4

Uyarılarınızı dikkate alarak sele yüksekliğini test etmeye devam edeceğim.

Pedal çevirmeden giderken( düz yolda) bir ayağımı dümdüz yapıp popomu seleye temas ettirmeden hafif titreşimleri absorbe etmeye çalışıyorum.
    Gördüğüm yüksek engebelerde iki ayağımı birbirine yakın pozisyona getirip popomu iyice yükselterek sarsıntıya hazırlanıyorum.
    Videomu kare kare incelediğimde oturur pozisyonda pedal çevirirken, diz açımın 10 dereceden az olmadığını gözlüyorum. İlgili sitelerden edindiğim bilgilerde böyle olması gerektiği yazıyordu. (yanlış gözlüyor ve biliyor olabileceğimi dikkate alarak uyarı ve yorumlarınızı takibe devam ediyorum.)

Videoyu arkadaşım Hikmet Gümüş çekti. Kurgu ve montaj (hobimdir, bisiklet gibi) bana ait. Ancak sesinin az olduğunu sonradan farkettim.
    Bu eski müzikten zevk alacaklar için bir daha render'layıp yükledim

Selamlar. Teşekkürler.

19. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun güle güle kullanın. İlk anda videoyu izlerken selenin yüksek ayarlanmış olduğu izlenimine varmıştım, yalnız 0.22 saniyede gördüğüm kadarı ile bana ölçüsü iyi ayarlanmış gibi geldi.

Hepimizin bildiği gibi bisiklet üzerinde en çok dikkat etmemiz gereken bölge dizler. Sele yüksekliğinin yanı sıra selenin ileri geri ayarıda diz için çok önemli. Pedala en çok güç verdiğimiz açı dizin en çok baskıya maruz kaldığı an oluyor. Bisiklete binmeden önce ergonomik ayarları araştırıp uygulayan biri olarak eminimki bu ayarıda gözden kaçırmamışsınızdır.

Diğer ayarlar yanlış dahi olsa telafisi mümkün, bir müddet sonra kas ağrıları ile birlikte sizi doğru ayarlara yönlendiriyor.

Bu arada Asansör - Güzelbahçe arası sürekli gidip geldiğim bir güzergah. Genellikle akşam üstleri hava müsait oldukça gidiş dönüş 50 km lik bu yolu katediyorum. Belki karşılaşmışızdır güzergah üzerinde bir çok arkadaşla selamlaşırız. Siyah beyaz scott S LTD görürseniz o benimdir.

sina atlan bunu beğendi.
  20. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Dikkatli yorumunuz için teşekkür ederim.
    En son selemi 1 cm kadar indirerek doğru ayarı buldum zannediyorum( izlediğiniz ayar) . Daha önceki ayarlarda hep bir sorun vardı . Ya seleye temas eden yerlerim belli km. ler sonrası ağrıyor ya da dizlerimde akşamları ağrı hissediyordum.
    Selenin ileri geri ayarı ile hiç uğraşmadım. Şu anki tecrübesizliğimle iyice işleri çıkmaza sokmak istemedim. Aralarındaki kombinasyon şu anda beni fazlasıyla zorlar ve yorar.
    Kadroyu 54 cm ile doğru aldığımı varsayarak oynayabileceğim yegane parametre olan sele yüksekliğine odaklanıp en doğrusunu bulmaya çalışıyorum. Sonraları, tecrübe ve önerilerinizle diğer parametreleri de uygun hale getirmek istiyorum.

Umarım karşılaşırız ,tanışmak üzere,
    Teşekkürler.

MuratHan bunu beğendi.