Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Schwalbe x-light'ı yamalamalı mı yamamamalı mı? :)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Emre TAŞCAN tarafından paylaşıldı.

1. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Yaklaşık 1aydır ön ve arka iç lastik olarak 130gr'lık Schwalbe x-light kullanıyorum ve çokta memnunum. Fakat 2 gün önce sabah kalktığımda ön lastiğimin tamamen indiğini gördüm, duruma bakmak için iç lastiği söktüğümde, iç lastiğin janta bakan kısmında bir delinme gördüm ve yamadım. Ertesi gün lastiği takıp hava bastıktan sonra iç lastik durduk yerde tekrar patladı (daha tekeri bisiklete bile takmama vakit kalmadan). Tekrar söktüm ve yeni deliğin yerinin gene janta bakan kısımda olduğunu gördüm. Mecburen gene yamadım ve ertesi gün tekrar taktım. Bu sefer hava basarken daha pompanın göstergesinde 5-6psi basınçta tekrar iç lastik patladı ve bana artık sıkıntı geldi. İç lastiği söküp baktım ve gene patlak janta bakan yerdeydi. Sonunda yeter artık diyip eski 200gr'lık Kenda iç lastiğimi takıp mutlu mesut yaşantıma geri döndüm.:rolleyes: Şimdi benim merak ettiğim, bu schwalbe x-light iç lastik niye böyle davranıyor, 1ay sorunsuz kullandıktan sonra şimdi daha hava bile basamıyorum? Bu gibi hafif türdeki iç lastiklere yama yapılamıyor da ben mi bilmiyorum?:confused: Yok yani birde arka tekerde hala x-light takılı ve şu anda bir problem yok ama tabii içim rahat değil.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Technetium soruya soruyla cevap vermeyi sevmem ama belirtmemişsin, jantının iç yüzünde jant fitili var mı acaba?

Ya da varsa bile, jant fitilinde gözle görülür bir aşınma vs var mı?

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    XX-Light modelini de ben kullanmıştım ve daha hiç sürmeden, sadece dış lastiğin içine taktım, janta yerleştirdim, hava bastım, öyle bıraktım.Sabah bir baktım, patlamış.Tabi lastiği yerleştirirken patlamış, çünkü dış lastiğim 1.5" olduğu için levyeyle yerleştirmiştim.Zaten 90gr lık XX-Light modelini kimse tavsiye etmiyor.
    130gr lık modelde de eğer et kalınlığı aynı ise o da bu yönde zaafı olan bir lastik denilebilir.
    Tabi öncelikle Halil'in sorusuna göre yönlendirmeliyiz.Bir de jantın yanak uçlarında da sivrilme var mı?Parmak uçlarını jant yanağının uçlarında (dış lastiğin yerleştirilme noktası) gezdir, bir yokla bakalım.
    Bir önerim de lastiği pudralayıp öyle janta tak ve şişir.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Fatih "extra light" (130 gr) lastik aşırı dayanıklı bir lastik. Zaten adam gibi kaliteli iç lastikler de 50 gr falan daha ağır oluyor en çok. Ben 1 yılı aşkın süredir kullanıyorum bu iç lastikleri, sadece bir sefer lastiğim patladı (aman maşallah :)). Onda da sağlam bi diken girmişti lastiğime. Eve döndükten sonra farkettim, zaten dikeni indirince lastiğim de inmeye başlamıştı.

5. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Evet fitil var plastik mi latex mi ne o malzeme olanlardan. Bide sanırım kumaş gibi olanlar var ama onlardan değil. Fitilin durumu çok iyi hiçbir pürüz yok, jant yanaklarıda aynı şekilde çok iyi durumda. Acaba ben mi bişiyleri yanlış yapıyorum dicem ama eski iç lastiği taktığımda (ki o lastikte patlaktı onu da yamalamıştım) hiçbir sorun çıkmadı, ama zaten x-lightlar da ilk taktığımdan beri bir sorun çıkarmamıştı, şu son 2gündür bela oldu.:(