Schwalbe smart sam/smart sam plus kullananlar bakabilir mi?

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
arkadaşlar lastiklerimi değiştirmem lazım... baya bi süredir araştırıyorum...

hız, tutunma, dayanıklılık, fiyat, internet sitesindeki açıklamalar, kullanım koşullarım, tercihlerim vb. kriterleri göz önünde bulundurarak, eleye eleye sonunda schwalbe smart sam'e (26x2.10 - wired tire) karar verdim... en azından bence bana en uygunu bu...

ancak yabancı sitelerdeki kullanıcı yorumlarından da forumda daha önce açılmış konulardan da aklıma takılan bazı sorulara cevap bulamadım... malum kişisel tercihler beklentiler de devreye girince birbiriyle çelişen bir sürü yorum oluyo... hatta biri 2.10'un, alışılmış 2.10'lardan büyük durduğunu yazarken, bi başkası küçük durduğunu yazmış... o derece çelişki : )))

smart sam (raceGuard veya performance) veya smart sam plus kullanıyorsanız; akış/hız, tutunma, dayanıklılık, patlaklar, fren kriterlerine göre hem asfalt hem arazi kullanımındaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız... ıslak, kuru, çamur gibi ayrıntılarla virajlardaki durumu da eklerseniz çok sevinirim... bir de 2.10'ların boyutları sizce nasıl, alıştığımız lastiklere göre -- çok geniş görünen bir lastik istemiyorum da :)

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.382
Bisiklet
Scott
Telli - wired lastik istemenizin özel bir nedeni var mı? Telli lastikler genelde çok zor söküp takılır janta. Lastik patlaması durumunda onarım için epey uğraştırır sizi. Katlanır - foldable tipinde bir lastik seçmeniz daha uygun olacaktır kanımca.

Tepki
7
Bisiklet
Merida
sa kardesim ben swalbe smart sam kevlerguard kullanıyorum telli tellsizine gerek yok agırlık konusu girerse varda tabi öncelikle 2 sininde tutumu cok güzel benim tanıdıgım abidede var onda telsiz var sadece agırlık degişiyor bende 2 hafta önce aldım lastikleri erdoganlar bisikletten cok hosuma gitti benim öbür lastiklerle bu lastigin arasında dünyalarca fark var sag veya sola dönüşlerde çok iyi performans saglıyor + bozuk yollarda lastik tırnakları cok güzel tutuyor bide ufak tefek cam v.b şeyler battıgı zaman lastigin tırnaklarında kalıyor öyle işte kolay gelsin iyi geceler.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Mehmet Altuğ

sonuçta acelem yok, lastiği katlayıp bi yerlere de taşımıycam, lastiği söküp-takmak için olan levyelerden de var, çok fazla ağırlık hassasiyetim de yok, bi de zaten patlamaya karşı dayanıklıymış smart sam - dayanıklılık derecesi modeline göre değişiyo- bi de emin olmamakla birlikte, sadece raceguard'ın folding'i vardı sanırım...

durum böyle olunca, aradaki fiyat farkı avantajlarıyla kıyaslayınca fazla geldi... ben de telli alıyım dedim... ama aklımda bulunucak söyledikleriniz... modeline de karar verince, folding olanını tekrar gözden geçiricem. teşekkürler.

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk olarak smart sam performance kullanıyorum.Arkadaşın dediği doğru lastik patlarsa bayağı uğraştırıyor bu biir
Arazi tutuşu ortalama hava basınçlarında gerçekten çok iyi bu ikiii
Asfalt yolda virajı çok iyi alıyor istediğin kadar yatır bisikleti düşmüyorsun (tabi kontrollü bir biçimde) bu üüüç
Hava basıncını maksimum değerde tutarsan ki bu biraz uğraştırır :D 55psi ile yan tırnakları yoldan uzaklaştırırsan orta bölümdeki dörtgen olan kısım asfalta çok uyumlu yol bisikleti ile kapışacak durumum olmadı fakat düz yolda şehir bisikletlerine fark atıyorum.bu dööört
Patlak koruması orta düzeyde çalı çırpı şişe kırıklarında gezmeme rağmen 3-4 ayda 1 kere ön teker patladı bu beeeş
Fiyat performans bilmem ama aldığında iyi ki aldım diyeceğin bir lastik :)
İnşallah istediğin bir lastiği alırsın abi hayırlı olsun :D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@emre özbay

önce bi'şeyi düzeltiyim,yanlış hatırlamışım folding türü olan performance'mış... diğer ikisi sadece wired. böylece eğer performance'a karar verirsem, wired mı olsun folding mi düşüneiblirim...

bi de, performance'ın hız kriteri diğer ikisine göre iyi ama dayanıklılık en düşük olan (3, diğerleri 4 ve 5 )... en düşük olmasına rağmen böyleyse... o zaman dayanıklılığa takılmamak lazım... plus'ın 5'i gereksiz oluyo...

valla çok teşekkürler -- kaldı 2 seçenek : ))) yalnız iki sorum daha olacak 1) ıslak zeminde kullandınız mı 2) lastiğin ölçüsü 2.10 mu ?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
aynı lastikten bende düşünüyorum. içine patlak önleyici sıvı koyacam. büyük yarıktan ziyede %90 genelde minik delikler oluyor hep. onada sıvı yetiyor. beni hep yarı yoldan sıvı kurtardı.
ama biraz pahalı lastik

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@c. kırmızı

sıvıyı iç lastiğe koyuyosun di mi... tubeless kullanmıyosun?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yok tubeles kadar çıkamadık daha :D
iç lastiğe koyuyom.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bu lastiğin turkey fiyatı nedir aceba

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bide plus olanla farkı ne.

buna max 55 psi hava basınci diyir. benim raceking 65 max. buna 55 bassam benim racekingden daha iyi mi gider asfaltta

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CandanC

evet 2.10,Evet kullandım düz yolda gidermiş gibinin biraz kötüsü ama arkanızı fena çamur yapıyor :p yalnız koruma olayına gelirsek yeni hatırladım ben onların içine slime kullanmıştım kusura bakmayın :(

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@emre özbay

ben de zefal'in patlak önleyici şeridini kullanıyorum, çok da memnunum... da... patlak önleyici şeride rağmen patlayan bi lastik mi :S -- nasıl başardınız :D

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.382
Bisiklet
Scott
Telli lastikleri, marka bazında özellikle Schwalbe'in telli lastiklerini janta söküp takmak gerçekten çok zor. Levyenize güvenmeyin, turda lastiğiniz patlarsa en iyi ihtimalle 1 saat kaybedersiniz lastiği tamir etmek için.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
lastiğin telli olup olmaması lastiği çıkarıp takmaktan başka bi avantajı varmı
yani telliyse zor çıkarıp takarsın ama şu avantajı vardır
telsiz se kolay çıakrıp takarsın ama şu dez avantajı vardır dediğimiz.

http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/dis-lastik-mtb-26/continental-x-king-26x2-2-telli-dis-lastik.html

peki bu lastik nasıl ?

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CandanC
:D Sıvıyı doldurmadan önce patl
atmıştım

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benimkiler çok kolay takılıp sökülüyor. Levye bile kullanmıyorum. Eski jantlarımda da kolay takılıp sökülüyordu.

Little Albert lastikleri deneyen var mı bilmiyorum ama ben Schwalbe Little Albert'ten Smart Sam'e geçtim. Little Albert lastiklerde asfaltta bir uğuldama ve az çok hissedilir bir direniş oluşuyordu. Little Albert lastikteki dişlerin arasına tam ortadan birer diş daha koymuş adamlar, adına da Smart Sam olsun demişler. Böylece asfaltta giderken dişten dişe atlama yapmadığı için ve dişler dümdüz devam eder gibi yola bastığı için hem ses azalmış hem de sürtünmesi. Bu yüzden 2.10'luk genişlik düz asfalt için bile göz korkutmasın hiç. Bu arada Little Albert daha kolay patlıyor Smart Sam'e göre.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Serden Us

biraz önce tekrar fiyatlara baktım... alıcı gözüyle : ))) folding'den vazgeçmek en akıllıcası diye düşünmeye başlamıştım ki, sizin mesajı gördüm, içim rahat rahat vazgeçiyorum :) -- zaten az patlayan bi lastikten bahsediyoruz... seçtiğim modele göre ekstra önlemler de alıcam sonuçta... umarım lastik eskiyene kadar hiç çıkarıp takmak zorunda kalmam :)

tüm yazılanları toparlayınca... başka bir markaya veya modele bakmamaya kesin olarak karar verdim... smart sam tercihim netleşti.

plus yeni bi model, ankara'da gidip alabiliceğim bi yer yok... yurt dışından getirtmeyle de uğraşmıyım dedim..

dolayısıyla, 2 lastik arasında kalmış bulunuyorum... buna da karar vermek kolay olucak, çünkü birbirinden çok farklı lastikler diiller...

çok yardımcı oldunuz, yorum yazan herkese teşekkürler :)

serdargecu

Aktif Üye
Tepki
36
Bisiklet
Ghost
Merhaba Dostlar,

Bu kadar Smart Sam kullanıcısı bulmuşken bi soru sorayım, tur lastiği almak gibi bir düşüncem var, marathon serisine çok baktım, 28x2.0 ölçüsü olan marathon lastik 1080 gram benim GHOST 2950 üzerinde gelen ise yanlış bilmiyorsam 680 gram.

Kıyaslama olanağım olmadı ama 400 gr x 2 ağırlık artıyor sizce değer mi? Bizim Smart Sam lastikler aslında asfaltta baya iyi.. 28x1,50 olan modeller var onlar da 980 gram..

saygılar..