Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Schwalbe Marathon Lastik Yarıldı - Değişim Hakkında Öneri Lütfen

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Erdal YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 5 aydır sorunsuz kullandığım ve çok memnun kaldığım schwalbe marathon marka arka lastiğimi sahil yolunda ilerlerken cam girmesi sonucu patlattım.

Yol üzerinde kırılmış beyaz şişe cam kırıntıları varmış ancak bunu hareket halindeyken fark edemedim ve üzerinden geçtim. Lastiğe giren cam yaklaşık 2cm. ebatında ancak bir kısmı kırılıp lastiğin korumasını da geçip iç lastiğe kadar ulaşmış.

Dış lastiğe iç kısımdan bakıldığında 1cm. den daha ufak bir yırtılma söz konusu. Geçici çözüm olarak iç lastiğe yama yaptırdım fakat lastiği hem satın alıp hem de yaptırdığım bisikletçi dış lastiğin değişmesi gerektiğini, kısa bir süre sonra bu yırtılmanın iç lastiği patlatabileceğini söyledi.

Bu tarz benzer bir durum başına gelen arkadaşım varsa şayet fikir ve görüşlerine ihtiyacım var. Değişim yapmak sorun değil ancak malum bu lastikler çokta ucuz değil. Sizce değişim gerekli mi yoksa bu şekilde kullanmakta sakınca var mı yok mu diye sizlere danışmak istedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Lastiğin temsili fotoğrafı.

2. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    dış lastiğin içine bir yama yapılabilir.küçük bi plastik parçası veya deri tarzı birşey yapıştırmak yeterli olur sanırım.bunun için özel yama var mıdır bilmiyorum

Erdal YILMAZ bunu beğendi.
  3. horsepower

horsepower Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben aynı lastiği kullanıyorum ve aşırı memnunum gerek yol tutuş gerek patlamamazlık ama tabi büyük bir camın üstünden geçmek biraz talihsizlik olmuş aslında zoru başarmışsınız.Dış lastiğe içten yama yapılması mantıklı tabiki de ama yırtığın büyüklüğü çok fazlaysa onu bilemicem.Asıl sorum şu lastiği değiştirelim diyen satıcıya gerçekten güveniyosanız maddi bir amaç güdüp size lastiği değiştir demiyosa mesela benim gittiğim bisikletçiye sonuna kadar güvenirim eğer lastik değişmeli derse değiştiririm.

4. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Lastiği patlattığım zemin yaya olarak yürünse bile üzerine basılmadığı sürece cam kırığını fark etmek imkansız gibi bir şey. Lastiğe giren camı çıkarıp baktığımızda ince ve 1cm. kadar boyunda olduğunu fark ettik.

Yama olayını bisikletçi de söyledi ancak bunun faydası olmayacağını da belirtti. Lastiğin değişmesi gerektiğini söyleyen bisikletçiyi 1 senedir tanıyorum. Bir çok kez alış veriş yaptım ve bakımlarda bile herhangi bir ücret almadan ilgilenmişliği vardır. Güven konusunda bir endişem yok ancak 5 aylık bir lastiğin bu şekilde elimde kalması canımı sıktı.

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Dış lastiğe içten yama yaparsanız idare edecektir sanıyorum,o kadar para için denemeye değer en azından. Bisikletçilerin çoğuna göre,bozulan herşey çöp olur,hiç tamir olmaz düzelmez :)

6. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Lastiği yarın oto lastik tamiri yapan bir tanıdığıma götürüp içeriden yamalatacağım. Bu da dış kısımdan lastiğin durumu. İçeriden çok çok daha ufak bir yırtılma oluşmuş.

7. Faruk ONUK

Faruk ONUK Kıdemli Üye

Seviye:
    O kadar kötü bir durum yok.Bencede yama en doğru seçim olur

8. ercan günes

ercan günes Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    abartmıyorum bu lastik daha en az 5000 km yol yapar içeriden bir yama yapın sorun teşkil etmeyecektir

9. Kerem İldeş

Kerem İldeş Kıdemli Üye

Seviye:
    Lastik patlaması biraz şans işidir. 2 sene lastiğiniz patlamaz ama bir ayda 4-5 kere de patlayabilir. ben schwalbe smart sam kullanıyorum arka lastiğimde bisikleti ilk aldığımda ilk 2 hafta içerisinde 3 kere yardım bir tanesi sizinki kadar büyük bir yarık hepsine içten yama yaptım büyük araba yaması, ve araziye çıkıyorum artık lastiğim bir kere bile patlamadı, ve bendeki lastik sizinkine nazaran daha ucuz bir lastik. arka lastiği yamayla kullanıp eridiği yere kadar kullanın bence, emin olun aynı yerden patlamaz kolay kolay...

10. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Herhangi bir yama yada tamire gerek yok. Bu sekilde guvenle kullanabilirsiniz.

11. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. :)

12. Sercan Can

Sercan Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sizin yerinizde olsam, en yakın karakola başvurup, o bölgede ki tüm kamera kayıtlarının incelenmesini ve o camı oraya atıp kıran şahısların tespit edilmesini talep ederdim. Ve o kişiler emin olun bulunabilir. Ondan sonra da çatır çatır o lastiğin parası ödetilir.

Sokak ortasın da, yol ortasında cam şişe atıp kırmak nedir? En sinir olduğum olaylardan birisi.

13. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    aynı lastikten bende de var. cam parçası yüzünden hafif bir yarılma oluştu, ama lastik patlamadı. camı çıkarıp, yoluma devam ettim. yeşilköy'den eminönüne kadar götürdü, getirdi. çok sağlam bir lastik. patlamak nedir bilmiyor... bence çok da büyük bir yarık yok, değiştirmemişsinizdir inşallah. çünkü yenisi çok pahalı :D