Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Schwalbe Kojak Yol Lastiği...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Bahadır Ustaoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Ustaoğlu

Bahadır Ustaoğlu Kıdemli Üye

Seviye:
  2. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
    Bu lastik hakkında bilgisi olan kimse yok mu :) Yol kullanımında nasıldır... Kuru ve ıslak zeminde nasıl yol tutar... :)

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ses ve performans konusunda artısı olacaktır.
    Islak zeminde (bisiklet tecrübenizle alakalı değişir) iyi performans beklenmez ,
    Dönüşlerde dikkatli olmak , fazla yatmamak gibi...

Sonuçta çok fazla yağmur yağmadığını ve yağarsa lastik değişikliği yapılabildiği düşünürsek alın...

4. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
    Peki arazi lastiği ıslak zeminde daha iyimidir... Genel olarak bir karşılaştırma yapsak hangisini tercih etmem daha doğru olur...

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Arazi Lastiği.

6. supreme

supreme Yeni Üye

Seviye:
    Schwalbe Kojak, 1.35 295 gr.lık katlanabilir versiyonu epey iyi bir lastik. Bontrager Race X lite 115 gr.lık iç lastiklerle beraber yaklaşık olarak 1500 km'dir kullanıyorum. Bu kadar yoldan sonra ilk defa 3 gün önce patladı ancak o durumda neredeyse hangi lastik olsa patlardı. (1.5 cm'lik bir cam kırığı )

Bu lastiği Viyana'da kullanıyorum. Buradaki asfalt yapısı düzgün olduğu için bir sorun olmuyor. Ancak tramvay rayları ya da yoldaki en küçük seviye farkı arazi lastiği kullanımından sonra ciddi dikkat gerektiriyor.

Bir de bu lastiğin 26x 2.00 versiyonu da var, daha konforlu ve arazi lastiğinden sonra yabancılık çekilmeyecek bir ölçü.

Lastik hamuru epey yumuşak olduğu için bisikleti az da olsa yuvarlanma direncinden dolayı tutan birşey varmış gibi hissediyorsunuz.

Fren performansı kuru zeminde gayet iyi. Islak zeminde de performansı bir slick lastik için oldukça iyi. Ancak daha önce de belirtilmiş olduğu gibi ıslak havalarda fazla yana yatmamak gerekiyor.

7. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
    Cevabınız için teşekkür ederim :) Dağ bisikletide olsa %90 asfaltta kullanıcam ve geri kalan %10 da arazi bile değil belki toprak bir yolda kullanmam gerekebilir. Ayrıca uzun yolda yapmayı düşünüyorum (en az 50km gibi) onun için yol lastiğinden daha fazla verim alırım gibi düşünüyorum... Peki 1.35 çok mu ince, 2.00 tercih etsem daha mı doğru olur?

8. supreme

supreme Yeni Üye

Seviye:
    Rica ederim, memnuniyetle.

Ben de dağ bisikletimi sizin gibi %90 yolda %10 arazide kullandığım için Kojak 1,35' i tercih ettim.

Aslında 1.35 ince bir ölçü ancak Kojak'ta lastik kesitinin geniş olmasından dolayı çok ince görünmüyor, yol tutuşu ile 1,35'lik bir lastik kullandığınızı unutabiliyorsunuz bile. Bunun yanında yüksek basınçta ve lastik profilinin düşük olmasından dolayı 26x 2,00' a göre darbe sönümlemesi daha az olacağından konfor sorunları yaşanabilir.

Kojak'ın 26x 2,00 ebadı bildiğim kadarıyla Türkiye'de bulunmamakta. Ancak daha geniş slick bir lastik isterseniz 26x 1,50 ölçülerindeki Maxxis Zenith' te oldukça iyi bir lastik. Ancak Kojak'ın patlak korumasının her iki lastiği de kullanmış biri olarak daha iyi olduğu görüşündeyim.

9. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
    Tamam aklımdaki ilk tercih schwalbe kojak 1.35 olcak, yarımlarınız için teşekkür ederim :)

10. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Schwalbe marathon 26x1.50 Türkiye şartları için daha kullanışlı bir lastik olacağına inanıyorum. Su kanalları sayesinde ıslak zeminlerde oldukça iyi yol tutuşu sağlıyor. Akıcılık bakımından ise slicklerden çok farklı değil açıkçası. Gözle görülür tek dezavantajı ağırlık diyebiliriz.660 gr (tanesi) Fakat hem dayanıklı ve uzun ömürlü hem de hafif bir lastik üretilmedi daha. Burada kararı siz vereceksiniz.Hafiflikmi? Dayanıklılıkmı?

Hatta daha genel kullanıma kaydırmak için marathon plus 26x1.75 önrereceğim fakat o cidden aşırı ağır. Ama bozuk zeminde dahi çok güzel yol tutuyorlar. Eğer eksrra patlak önleme sistemi olmayan(yani daha hafif) 1.75 kalınlığında su kanalları olan bir lastik bulursanız ciddi ciddi düşünün derim ;)

mösyöcaca bunu beğendi.
  11. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
    Evet schwalbe marathonuda inceledim oda hoşuma gitti fakat ağırlık olarak fazla olduğundan dolayı çok dikkatimi çekmemişti ama eğer iyi bir lastikse ağırlık dezavantajını yok sayabilirim :)

Teşekkür ederim tavsiyeniz için :)

12. bisikletcanavari

Seviye:
    Yol tutuşu ve dayanıklılık hafiflikle ölçüştürülemeyecek kadar önemli etmenler. Hele ki ülkemiz yollarında...

13. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
  14. bisikletcanavari

Seviye:
    Fotoğraf doğru, model yanlış, ağırlık doğru, ölçü yanlış :D

15. Bahadır Ustaoğlu

Seviye:
  16. Needleed81

Needleed81 Yeni Üye

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Sedona
    Schwalbe kojak 2.00 i nerden temin edebiliriz 3 gündür arıyorum bulamadım ülke dışından alışveriş yapmak istemiyorum bilgisi olan paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler

17. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yurtdisindan neden almak istemiyorsun? Merlin ve wiggle gayet guvenli iyi sitelerdir.