Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Schwalbe Furious Fred test sürüşü

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Koray Bozkuş tarafından paylaşıldı.

1. Koray Bozkuş

Koray Bozkuş Kıdemli Üye

Seviye:
    2 gün önce Merida TFS 500 bisikletimin Merida Race 2.10 lastiklerini söküp yeni aldığım Schwalbe Furious Fred 2.0 lastikleri taktım. Bu lastikleri kullanmayı düşünen arkadaşlar olursa diye ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

+ Öncelikle ağırlık inanılmaz azaldı :) Çifti 1536 gr. olan Merida lastiklerden 625 gr.Furious Fredler ile bisikletim 911 gr. hafifledi.
    + Bisikletin hızında kayda değer bir artış farkettim. Düzlüklerde normal tempomla zorlanmadan 25- 30 km/h hız aralığında giderken 30-35 km/h hızla gittiğimi farkettim.
    + Akışın hızlanmasının yanı sıra daha seri kalkış ve hızlanma farkettim.

Bunların yanı sıra olumsuz olduğunu düşündüğüm yanları da var;
    - Fren mesafem farkedilir derecede uzadı.. özellikle toz, topraklı yollarda ani frende tekerlekler kilitlenince bir süre sürüklenme hissediliyor.
    - Lastiğin küçük dişli yapısı ve yüksekliğinin daha düşük olması nedeniyle yoldaki çukur, kasis, taş parke gibi zeminlerde sarsıntı hissi arttı.

Bu lastikle ilgili forumda çok sık patladığı yazılmış. Şehir içinde 60 km. kadar deneyimleyebildim. İç lastikte patlak önleyici sıvı ile birlikte kullanıyorum. Henüz bir problem yaşamadım.. Şehiriçi kullanım için tavsiye edebilirim.
    Ancak yine de uzun yol turlarımda daha fazla dişli ve dayanıklı bir lastik kullanmayı düşünüyorum. Sahil boyunca Güneye 700- 800 km. lik turlar yapıyorum. Banket, traktör yolu ve mıcırda problem yaşamayacağım hafif ve dayanıklı bir lastik öneriniz var mı?

2. Miraç AKSEL

Miraç AKSEL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Koray bey Furious Fred'leri geçen sene 1o ay kullandım ve hem kaçışları hem de yol tutuşu süper. 'Bu lastikler ince olduğu için çok patlıyor' diye yakınanları ben de duydum. 1o ay boyunca toplamda 2ooo km asfalt-arazi karışık şekilde kulandım. 8-1o kere uzun yol da yaptım ve bu süre içerisinde sadece 2 kere patladı :) patlakların 2 si de asfaltta cam batması sonucu oldu. Kaç kere araziye girdiğimde guruptan bikaç elemanın lastiği patladı ancak benim lastiklerde tık yoktu. Bu lastiklere o kadar hayran kaldım ki bikaç gün önce aynılarından aldım. 4 kere asfaltta cam kırıkları vardı. Farketmeden üzerlerinden geçtim ve her seferinde 'tamam, kesin patlakla uğraşacam' dedim ancak maşallah yine bişey olmadı :)