Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Scale 60 ve parça değişikliği

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ali Saral tarafından paylaşıldı.

1. Ali Saral

Ali Saral Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Forumu yaklaşık 3 aydır takip ediyorum ve bisiklet seçmeye çalışıyorum. En sonunda istediğim bisikleti alabilecek maddi duruma gelebildim. Seçim olarak Scott scale 60 ile Giant xtc 2 arasında kalmıştım. Giant fiyat performansta daha iyi bir seçim olduğu bir gerçek ancak Scale in görüntüsü daha çok hoşuma gittiği için scale almaya karar verdim. Alırken üzerindeki parçalarda değişiklikler yaptıracağım . Bunları sizlerede danışmak istedim.

Bisikletin liste özellikleri.

Kadro: Scott Scale Alüminyum 7005 DB
    Amortisör: Rock Shox Tora SL Coil
    Jantlar: Alex ACE-44 32H Siyah Tekerlek Göbekleri Scott Comp Disc centerlock , Shimano FH-RM65 Disc/Centerlock Jant Telleri DT Swiss Champion Siyah 1.8mm
    Lastikler: Continental Mountain King 26 x 2.2 / 84 TPI
    Ayna Kol: Shimano FC-M442 44x32x22 T
    Zincir: Shimano CN-HG53
    Kaset: Shimano CS-HG50-9 11-32 T
    Orta Mil: Shimano UN 26 / 68-110mm
    Ön Arttırıcı: Shimano Deore FC-M510
    Arka Arttırıcı: Shimano XT RD-M772 SGS Shadow Type / 27
    Vites Kolları: Shimano Deore SL-M530 Rapidfire plus / 2 Yönlü
    Frenler: Shimano BL-M486 Disc F & R 160mm Rotor

Üzerinde yaptırmayı düşündüğüm değişiklikler.

Disk fren seti : Shimano SLX BL 665
    Vites kolları : Shimano SLX 2009 SL-M660
    Aynakol : Deore SLX 2009 Fc m 660
    Ön aktarıcı : Deore XT ON Aktarıcı fd m 770-E
    Ruble : SLX Ruble Cs-HG80

xt parçalar üzerine yoğunlaşmadım. Fiyatlarının birazdaha yüksek oluşu ve http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=1236 adresindeki yazıyı okuduktan sonra benim için çok gerekli olmadığına karar verdim tabi bu konudada yorumlara açığım.

Amortisör :
    FOX 32 - F100 RLC : siyah renk isitiyorum ama bu rengi varmı bilmiyorum sitelerde bulamadım.​
    ROCKSHOX REBA TEAM DUAL​
    ROCKSHOX RECON SOLO ​
    Suntour Axon R LD​

Jant seti :
    Mavic 2009 Crossride Disk​
    Mavic Crosstrail 08 Disk tubeless​

Özellikle maşa ve jant seti üzerinde kararsızım. Çünkü bunlardan birinde yaptığım seçim diğeriyle ilgili seçimimi etkiliyor. Bu ikisi üzerinde oluşturduğum kombinasyonlar.

1. Fox 32 veya reba alıp jant setine dokunmamak. Çünkü bisiklet üzerindeki jant seti 52 €. Zaman içerisinde bu seti iyice eskitip 2. Elden yada fırsat olursa 0 iyi bir jant seti almak.
    2. Recon yada Axon RLD alıp jant seti olarakta Crossride almak. Burda tek düşündüğüm belkide biraz abarttığım tubeless bir sete artık geçemiyecek olmam.
    3. Jant setini Crosstrail olarak değiştirmek ve maşayı üzerindeki tora olarak almak. Daha sonradan iyibir maşayla değiştirmek. Ancak burdada maşanın 2. El satışı ve yeni maşa alımındaki fark 1. Seçenekteki kayıptan çok fazla olacağını düşünüyorum ( reba ve tora arasındaki fark 247 €. Tora 141 € )
    4. Diğer yükseltmeleri esgeçerek maşayı Fox yada reba almak. Jant setini Crosstrail alarak tubeless le başlamak.

Bisikleti kondisyonum gelişene kadar sahil yolunda kullanıcağım (yaklaşık 5 yıldır kullanmıyorum ). Daha sonraları arazi üzerinde kullanıcağım. Seçimlerim hakkındaki tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

Yardım eden ve tüm forum kullanıcılarına teşekkür ederim.

2. Mesut Nalbant

Mesut Nalbant Üye

Seviye:
    Ben olsam ikinci seçeneği seçerdim ama recon yerine axon alırdım. fox maşalar oldukça pahalı ve profesyonel. benim amatör kullanım amacımı aşıyor. hakkını veremediğim bir şeyi neden alayımki.

Ancak sizin kullanım amacınızı en iyi siz bileceğiniz için en doğru kararı yine siz vereceksiniz. Kolay gelsin.

Ali Saral bunu beğendi.
  3. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Bence hiç uğraşmayın direk Scale 40 alın. Çünkü yapmak istediğiniz değişikliklerin hemen hemen tamamı scale 40 da standart. Sadece jant setini değiştirirsiniz. Daha ucuza gelir sizin için.

Ali Saral bunu beğendi.
  4. Ali Saral

Ali Saral Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklet seçim için interneti araştırmaya başladığım günden bu güne bir çok model inceledim. Sürekli bu iş için ayırdığım bütçeyi değiştirdim. Salcano 255 den scale 30 a kadar çok büyük aralıkta ürüne baktım ve almaya niyetlendim. İlk başlarda bütcem 1500 tl idi. Sizlerden tavsiye istedikten sonra daha önce hiç araştırmadığım Sedona 781 gözüme ilişti. Netteki fotoğraflarına baktığımda çok hoşuma gittmeye başladı. Donanım olarakta istediğim seviyede bir bisiklet olduğunu farkettim. Bu gün tek amacım Aslı bisiklete gidip yakından görmek incelemekti. Ama nasıl olduysa eve elimde bisikletle dönmek nasip oldu :) . Yarında kask eldiven gibi diğer malzemeleri aldıktan sonra pedallamaya başlıyacağım. Hafta sonu resimlerini ve yorumlarımı siteye ekliyeceğim.

not: Seçim sürecini çok uzun tuttuğum ve birtürlü karar veremediğim için az daha bisikletten soğuyacaktım.

5. byyurt

byyurt Aktif Üye

Seviye:
    hayırlı olsun kazasız belasız bol pedallar.

Ali Saral bunu beğendi.