Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sazlidere Beslisi 1-2-3-4

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında el turco tarafından paylaşıldı.

1. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Gecen hafta Anadolu yakasindaydik bu hafta da Trakya’da bir yerlere gitmek istedik. Neresi olsun derken Sazlidere baraji cikti onumuze. Gecen sene gitmistim, guzel bir rota sayilir. Hadi kimler geliyor dedik ve Hasan, Sarkis, Firuzan ve ben dort kisi olduk. Son anda Cerkezkoy’den Gokhan de katilinca besledik ve bu turun adi da “Sazlidere Beslisi” oldu. Iki farkli yonden gelenlerin ayni zamanda bulusmasi cok kolay olmaz genelde. Mutlaka bir taraf digerini bekler ama oyle iki tren saati bulduk ki 1 dakika arayla Halkali’da bulustuk. Gokhan 7 treniyle Cerkezkoy’den hareket etti, biz de 7:43 treniyle Sirkeci’den. Saat 8:36’da biz, 8:37’de de Gokhan indi trenden. Harika olmustu bu durum. Bu gezimiz Gokhan’la ilk gezimiz olacakti. Hep bir gun beraber pedal basalim diyorduk, Kiyikoy veya Durusu yapalim diye konusurken kismet Sazlidere’ymis. Sabah erkenden, 7 bucukta Sirkeci istasyonunda bulusma karari aldik. Sarkis ilk, Hasan ikinci, ben ucuncu, Firuzan dorduncu olarak bulusma noktasina geldik. Firuzan Kadikoy’den geldiginden acaba gecikme olurmuydu gemide diye endise ettim. Olmadi bir sonraki 8 treniyle gideriz diye icim rahatti ama. Neyse ki hersey tikirinda yurudu. Hemen, resim bile cekecek zamanimiz olmadan istasyona girdik. Turnikelerde kimsenin olmamasi bize yaradi ve bisiklet icin giris kapisini biz actik (sessizce soylemek istiyorum, bisikletlere jeton atmadan gectik. Yoksa bir tane de onlara gerekiyordu) ve ilk vagona yerlestik.

Zaten tren de hemencecik hareket etti. Bos oldugundan herkes kendine bir kose kapti ve biraz sohbet,...

... biraz etrafi seyrederek (Yenikapi’daki kazilar, Istanbul’un 8 bin yillik kent olusu, tren yoluna paralel binalarin arka cepheleri, evlerin icleri vs vs) cok keyifli ve ender kullandigimiz bu ulasim aracinda eglenerek 1 saat icinde kendimizi Halkali’da bulduk.

Istasyondan cikmak yanliz pek de kolay degil. Tren yolunun uzerinden gecen kopruyu tirmanmak ve sonra tekrar inmek gerekti.

Hadi bizler tasiyabildik de, peki tekerlekli sandalye veya pusetli anne bu isin nasil yapiyor, herhalde kimse dusunmemis bunu bizden once (!). Istanbul’da yasli olmayacaksin, engelli olmayacaksin. Otur evinde be adam, neyine sokaga cikmak.

Gokhan de ayni hareketlerle yanimiza geldi ve fotolar cekildi, ardindan hemen yola cikildi.

Yarimburgaz kenarindan Altinsehir’e dogru pedal basmaya basladik. Yol calismasi bitmek uzere olan cift seritli bir yol uzerinden geldigimiz kavsaktan Toki evleri onunden (saat 8:58) sola saparak genis bir bulvardan ilerlemeyi surdurduk.

2. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Sabahin serinliligi daha vardi, ama icimizdeki taze enerjiyle kaptirdik ve kisa zamanda Samlar yonune dogru hafiften rampa cikmaya basladik.

Magaralar ve araba mezarliklari onunden gecerek solda ISKI levhasindan saptik (9:26, 8.km). Daha onceki gelisimde Erim’le bu sapagi bilmedigimizden duz devam etmis, oldukca yogun trafigi olan bu yolda (yeni) Samlar’a kadar gitmis ve oradan baraja inmistik. Ama o zaman ogrenmistim ki ISKI uzerinden gitmenin daha rahat ve keyifli olacagini.

Yolumuz artik toprakti ve ilk gordugumuz kopek barinagi oldu. Keske birseyler getirmis olsaydik diye dusunduk. Sesleri disariya kadar geliyor, bizleri selamlayip gecis haklarini istiyorlardi. Maalesef elimiz bostu.

Yokus asagi inen bu toprak yol ISKI’nin kapisinda son buldu. Rahatlikla gececegimizi, hatta belki de dostluk cayi icebilecegimizi (Omerli’de oyle oldugundan) dusunurken, behci kapiyi kapatti ve gecemeyecegimizi soyleyince kafamizdan kaynar sular indi.

Simdi geri don, tekrar kalabalik yola gir falan olacak is degildi. Yilmadik, rica minnet bes agizdan, yalvar yakar ikna ettik behciyi, bizler piknikci degil, gecip gidecek basit bisikletcileriz diye. Of nihayet kapi acildi ve devriyede bizi ortalikta gorurse bisikletlerimizi veririz pahasina surratle oradan iceriye dogru sizarak uzaklastik.

Cok keyifli bir yoldan barajin ust duvarina geldik. Burasi da epey doluydu, su boldu barajda (gecen sene geldigimde golun suyu epey cekilmisti). Bakindik, resim cektik sonra devriye arabasinin geldigini gorunce aman bisikletler elimizden gitmesin diye atladik yolumuza devam ettik. Sazlidere baraji, 1992-96 yillari arasinda insa edilmis icme ve kullanma suyu barajidir. Govde hacmi 1.780.000 m3 olup akarsu yatagindan yuksekligi 48m, gol hacmi 91,3hm3, gol alani 10km2’dir. Baraj yillik 50hm3’luk icme suyu saglamaktadir.

Solda kaynayan bir su gorduk ve merakla yanina gittik, dediler ki baska biryerden su basiliyormus baraja (!). Etrafta balik tutan bir kac kisi falan gectikten sonra eski Samlar koyune vardik.

Burasi baraj sulari altinda kaldigindan bosaltilmis (istimlak olmus), koy daha yukariya tasinmis. Caminin karsisindaki kahveye yerlestik. Koylulerle selamlastik ve sohbet basladi. Nereden geliyorsunuz, nereye gidiyorsunuz, ne zaman bosaltildi, nasil oldu falan derken eski bir pazarci olan Engin Baba bize merak ettigimiz ve etmedigimiz herseyi anlatti. Burasi 500 senelik bir koymus ve Eyup Sultan’in askerleri olarak Sam’dan gelmisler. 15 yil once buralari istimlak olunca koyu yukariya tasimislar. Halen kalmis 35 hane varmis. Sohbeti ve nuktesi o kadar guzeldi ki Engin Baba’nin, 1 saatin nasil gectigini anlayamadik.

3. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Asagida golden tutulan baliklarin satisi yapiliyordu. 6 kilo gelen bir levrek 60 liraya alicisini bekliyordu. Sarkis talip olsa da aramizda sabah sabah balik yemek isteyen cikmayinca bizler koylulerden izin isteyip Sazlibosna’ya dogru yola ciktik (11:16, 10.km). Baraj uzerinde fotograf makinemde meydana gelen ariza yuzunden fotograf cekimine buradan itibaren Gokhan ve Hasan devam ettiler.

Golun uzerinden gectikten sonra toprak yoldan, etrafta piknik yapan, balik tutan, oyun oynayan, demlenen insanlarin yanindan, su takviyemizi de yaparak guzel bir gunde havada ucusan leyleklerin altindan gecerek, bu sene cok bisiklet gezileri yapacagimizin sevinci icinde Sazlibosna’ya vardik (12:36, 22.km).

Sazlibosna 1384 nufuslu bir koydur. Arazi yapisi tarima elverislidir. Dogusunda Gaziosmanpasa, guneyinde Kucukcekmece, batisinda Hadimkoy, kuzeyinde Cilingoz Koyu bulunmakatadir. Ilceye uzakligi 28km olup, Hadimkoy, Nakkas, Izzettin Koyu uzerinden Catalca’ya ulasilmaktadir. Koy halki gecimini, ciftcilik, pazarcilik, nakliyecilik ve hayvanciliktan saglamaktadir. Gecen yaz Fikret albay ve Bulent’le de buraya geldigimizden nerede yemek yenilecegini, cay icilecegini cok iyi biliyordum. Hemen Isa beyin lokantasina kurulduk. Aklimda tek birsey vardi, manda yogurdu yemek. Siparisler verildi ve yemeklere yumulundu.

Karnimiz doymustu ama fazla da doyurmak istemedik cunku buradan sonra bizi 3,5 km’lik bir rampa bekliyordu. Isa beyle yaptigimiz sohbet sonrasi Fikret albayin ahbabi olan Sabahattin bey ve Sukran beyi bulmak icin koy kahvesinin bahcesine gittik.

Onlari da orada bulup caylarimizi icip, sohbetlerimizi yapip resimlerimizi de cekip yola koyulmak uzere bisikletlerimizi aldik. Aldik ama ne goreyim, on lastik inik. Tuh be, gene mi patladi bu meret. Nasil oluyor dun bindik, bugun bindik, buraya kadar geldik de simdi mi sondu. Hadi bakalim el birligiyle lastige giristik. Hasan söktü, Sarkis patlagi tesbit etti, ben yedegi cikardim ve Sarkis’in ustaligi ve dikkati sayesinde iceri girmis ve gecen hafta da lastigi patladan kucuk tas parcasi tecrubeli bir buyugumun (Fikret alb.) tavsiyesi uzerine yanimda tasidigim cimbizla cekilerek mesele haloldu. Neyse ki burada temizlenecek su falan vardi da ellerimizi yikadik ve vedalasip yola koyulduk (14:15).

Az sonra rampa onuzde bizi bekliyorduk. Hadi pedallara kuvvet asildik. Firuzan hepimizi solladi ve tepeye ilk ulasan oldu. Hayranim pedal basisina. O kadar rahat cikiyor ki insanin kiskanmamasi elde degil :)) Cikista karsi yonden gelen Adana plakali bir Sahin marka arabanin soforu bizi herhalde enayi yerine koydu ki camdan disariya sarkarak ve boguren bir sesle beynimizi sahaptigini ifade eden iltifatlarda (kendince) bulundu. Aldigimiz bu gazla kendimizi Hadimkoy’de buluverdik.

Sola (Bahcesehir yonune) donduk ve hafif inisli ana yoldan, ruzgar pervaneleri yanindan gene sola Omerli’ye saptik. Burasi tali yoldu ve efsafi daha dusuktu. Ama inisti o nedenle rahat rahat Deliklikaya’ya ulastik.

4. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Burada cay molasi, yanimizdakilerin bitirilmesi (pogacalar, kurabiyeler falan) ve yola devam edilmesi (15:55, 34,5.km). Buradan sonra asfalttan ciktik ve sertlesmis, bazi bolgeleri tasli bir yoldan, garip bir yorenin icinden (bombos arazide 9 katli bir apartman mesela), molozlarin arasindan sanki Mad Max film setini andiran bir goruntunun icinden, solumuzda gole dogru manzara seyreden piknikciler, sagimizda molazlar, lastik yaniklarindan arda kalan sim siyah bir yol uzerinden inerek ve ciddi bir tirmanisla Sahintepe’ye geldik.

Burasi da baska bir sahne. Sanki ulkenin tum suclulari buraya yerlesmis, kanun tanimaz bir kasaba havasinda. Yolda Firuzan’in onune aniden atlayan cocuk, 5 kisilik arabanin icine sigisan 9 kisi ve cilgin suruculer. Aniden duran minibusler falan, cay bile icmek icin durmak istemeden surratle oradan uzaklasmamiza neden oldu.

Tekrar Altinsehir’e donmus ve sonra Halkali tren istasyonuna varmistik. Kilometre saati 60 gosteriyordu.

Gene kopru uzerinden tirmanislarimizi yapip istasyona girdik. Bizim trenimiz 5dk. sonra kalkiyordu (17:43) ama Gokhan 1 saat daha beklemek zorundaydi. Vedalastik ve gene ilk vagona bisikletlerimizi yerlestirdik. Yerlerimizi aldik ama bu sefer tren bos kalmadi. Her istasyondan oylesine cok insanlar bindi ki birden banliyo treninin ne oldugunu hatirlar olduk. Acik kapida seyreden gencler, tren daha durmadan atlayanlar falan hepimizi guzel bir heyecana bogdu. Bisikletlerimizin 5 kisilik yeri isgal etmesi de homurdanmalara neden olunca yerlerimizi, bu homurdanmalari kesebilmek icin terk ettik Firuzan’la. Son kismi ayakta bitirerek Sirkeci’ye vardik. 10 dk. sonra Kadikoy vapuru vardi ve Firuzan’dan vedalasip Hasan ve Sarkis’le Dolmabahce’ye dogru kuvvetle pedal bastik. Eve donmenin sevinci mi, icimizde halen kalan enerjiyi gormek mi, kisa surede stadin yanina ulastik. Iste burasi tam bir curcunaydi. BJK’nin maci ve taraftari tum yollari kapamisti. Hasan Bebek’e dogru devam etti. Ben stadin yanindan suzulup Taslik yokusuna dogru yoneldim de Sarkis bir turlu ortalikta yoktu. Bekle babam bekle gelmedi. Ne oldu buna diye merak edip aradigimda kalabaliga girmeyip Akaretler’den ciktigini ogrendim. Hadi dedim kendime atla bisiklete ve yakala onu Macka’da. Nitekim sanki bulusmak istemiscesine ayni anda Macka’daydik. Nisantasi’na kadar birlikte geldik ve evlerimize dogru ayrildik.

Farkli bir gezi yasamis olmanin keyfiyle her donuste yapilanlari yapip tozlanmis bisikletimi kenara koyup “23 Nisan Nese Doluyor Insan” tatilinde nereye giderizin dusuncesi icinde tv’nin karsisinda 45. Cumhurbaskanligi bisiklet yarisinin tekrarini izledim. (O da ayri bir keyifti).

Esen kalin arkadaslar, > md, 21.04.2009

Fotograflar icin Gokhan ve Hasan’a cok tesekkur ederim. Ilk defa bir turda bu kadar resmim oldu. Demek ki iki fotografci daha lazimmis.

Kaynakca:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Sazlıdere_Barajı
    http://www.dsi.gov.tr/bolge/dsi14/isletme.htm
    http://www.deli.gen.tr/guncel/16482...metre-suyun-dibindeki-eski-yol-yeniden-t.html
    http://www.turkmedya.com/V1/Pg/News...yName/Istanbul-Avr/TownID/382/VillageID/13389

5. Ahmet Çakır

Ahmet Çakır Aktif Üye

Seviye:
    güzel manzaralar ayağınıza sağlık paylaşım için teşekkürler
    devamını bekleriz

el turco bunu beğendi.
  6. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Akşam akşam çok iyi geldi, fotoğraflar ve anlatım çok güzel:)
    Paylaştığınız için teşekkürler...

el turco bunu beğendi.
  7. savaş gürel

savaş gürel Yeni Üye

Seviye:
    harikulade paylaşım için teşekkürler.

5 inci resimdeki manzara müthiş. -karşı tepenin suya yansıması- çok teşekkürler sayenizde bizde bu yerleri görmüş olduk.

el turco bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2015
  8. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bir havada güzel bir tur oldu
    iyi ki yaptık :)
    eline sağlık el turco, uzun uzun ne güzel anlatmışsın

ben Engin baba'yı unutamayacağım yalnız. Kendisini köyün bilim adamı olarak tanıttı ama bence tam bi meddah :)
    bir gün tekrar gidip ballandıra ballandıra anlattığı salatasından yemek istiyorum.
    o şimdi köyünde geceleri kurabağaları, gündüzleri bülbülleri dinliyor. biz de bilgisayar başında avunuyoruz işte.

el turco bunu beğendi.
  9. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    tesekkurler, gokhan'in marifeti.
    bu yaziyi mecburen 4' e bolmek zorunda kaldim. site hepsini kabul etmiyor. aslinda bolunme isi hos olmuyor. parcalaniyor gezi, akiskanligi kayboluyor. buna bir cozum bulunaz mi?

lutfen bize engin babayi anlatsana, sen daha fazla takildin onunla. hatta sanirim baska resimleri de var sende.
    e-posta adresini almak icin gunduz aradim, kimse yoktu. aksam ara demisti, demek ki bildigi varmis. belki yarin tatil diye evde kimse vardir. aksam unutuyorum-gec oluyor. fotolari yollamak icin.

10. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tespitleriniz güzel,engellileri düşünen yok,teşekkürler.

Çok güzel ve keyifli manzaralar,teşekkürler.

Leyleği havada görenler çok gezermiş derler,ne dersiniz?Doğrumudur?

Doğal kaynakların ve doğal güzelliklerin nasıl katledildiğinin güzel bir çalışması olmuş ,teşekkürler.Ancak sizler ve bizler buna engel olmak için çalışacağız,bıkmadan usanmadan,bu dünya onlara ait değil.

Sencer Kan ve el turco bunu beğendi.
  11. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Toplamda 60, harita ile beraber 61 fotoğraf var. Bir konuda en fazla 50 fotoğrafa izin veriliyor sanıyorum.

Mustafa abi, her bölüm için ayrı konu değil de, ilk açtığınız konunun altına da devam edebilirdiniz. Böylece 1-2-3 ve 4 sadece 1 başlık altında toplanmış olacaktı.

Ama halledilebilir sizde tamam derseniz. Yani konularınız birleştirilebilir bölüm moderatörlerimiz tarafından. Bir ricada bulunmanız yeterli olacaktır. ;)

Bu arada, ayaklarınıza sağlık Mustafa abi. Keyif alarak okudum.

el turco bunu beğendi.
  12. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekürler

Güzel bir gezi olmuş.Paylaşım için teşekürler

el turco bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2015
  13. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    bakalim gorecegiz, dogru olmasini dileriz. istanbulda olsaydiniz sizi de aramizda gormek isterdik. kesinlikle haklisiniz. var gucumuzle karsi cikacagiz doganin katledilmesine.

tesekkurler, vallahi ne iyi olur bunu yaparsaniz. konu butunlesmis olur.

simdi onu dusunmustum ancak once 1. bolumu yollayinca ardindan 2-3-4 diye gidilince siralarken 4. bolumu uste aliyor. okumak icin en alta inip sonra 1. bolumun ilk satirina cikma, asagiya kadar okumak, yukariya 2. bolumun basina gelmek, asagiya dogru okumak vs vs biraz fazla in-cik yapilmak zorunda kalinir diye dusunup ayri ayri yolladim.
    omerli kuartet yazisindan boyle bir izlenim edinmistim. ama cozumu varsa cok iyi olur butunlestirmek.
    sagol varol.

Sencer Kan bunu beğendi.
  14. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Gezi güzel omuş. bizimle paylaştığınız için tşkler. katılımcıların hepsinin ayaklarına sağlık.

el turco bunu beğendi.
  15. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    el turco'nun istegi üzerine Sazlidere Beslisi 1, 2, 3 ve 4 nolu konulari tek bir ana baslik altinda topladik. Bu sebeple bazi yorumlarin siralamalari degismis olabilir. Bu konuda hassas davranirsak problem cikmayacagini düsünüyorum.

Iyi forumlar

16. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    güzel olmuş geziniz ayrıntılı anlatım da güzel teşekkür ederim!

el turco bunu beğendi.