Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sazlıdere Barajı ve Çevre Köyler Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında mustafakoray tarafından paylaşıldı.

1. mustafakoray

mustafakoray Üye

Seviye:
    Yağsam mı? Yağmasam mı? Kararsız bir havada kararlı bir şekilde yine atladık bisikletlere. Bu sefer rotamıza Sazlıdere Barajı ve çevre köyleri ekledik. İlk durağımız Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun en uzun yerleşim yeri olan, Altınşehir Mahallesi civarında ve Kayabaşı-Şamlar Köyü yolu üzerinde bulunan Yarımburgaz Mağarası’ydı. Günümüzden 300 bin yıl önce Türkiye ve İstanbul’un ilk sakinlerini ağırlamış Yarımburgaz Mağarası. Paleolitik Çağ’da avcı ve toplayıcı grupların barınağı olan mağara M.Ö 5800-6000 yılları arasında tarımcı topluluklar tarafından yeniden iskana uğramış ve Bizans döneminde tapınak olarak kullanılmıştır. Mağarada yapılan kazılarda ele geçen kalıntılar arasında Alt Paleolitik döneme ait Homo erectus türü bir insan dişi fosili de vardır. Mağara iki kısma ayrılıyor. Bizans şapelleri yukarı mağara kısmında bulunuyor ve aşağı mağara denilen kısmın uzunluğu 600m.’yi buluyor. Tabii, biz bu 600 metreyi katettmedik. Mağarada uzun süre durmayacağımız için donanımlı gitmemiştik. Bir dahaki sefere sadece Yarımburgaz Mağarası için pedal basmayı düşünüyoruz. Ayağımızın ucunu bile zor aydınlatan küçük bir el feneriyle arkadaşlar mağaranın iç kısmına doğru ilerlemeye başladılar. Ben girişe yakın olan bir yerde Bizans şapellerini fotoğraflamak için duruyordum ki, bu kadar olur!. Yenemediğim bir fobimdir köpek! Bir de mağarada!!! Arkadaşların “ köpek var” diye bağırması beni hepten panik yaptı ki, bir adımda dışarı çıkıp mağaranın demir kapısını kapattım. Düşünüyorum da 300 bin yıl öncesinden kalma canavarlaşmış bir Homo erectus çıksa arkadaşları içeride bırakıp üstüne bir de kapıyı kapatıp kaçardım herhalde. Sonra açtım tabii. Mağara bu her şey çıkabilir insanın karşısına:) Mağara girişinin önünde küller ve içki şişesi kırıkları vardı. Belli ki sadece kimsesiz köpeklerin değil kimsesizlerin barınağı, ayyaşların uğrak yeri olmuş Yarımburgaz mağarası.

Yazının devemı ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

barhan bunu beğendi.